2014-08-23
Schron w Dąbrówce Wielkiej
W niedzielę otwarty zostanie schron bojowy, znajdujący się w Dąbrówce Wielkiej. Wyremontowany przez członków stowarzyszenia Pro Fortalicium koło Dąbrówka Wielka jest pierwszym tego typu obiektem w Piekarach Śląskich, który będzie można zwiedzać i jednym z nielicznych na Śląsku. Remont obiektu wsparło miasto swoimi środkami.
– Trzy lata zajęło nam wyremontowanie bunkra, ale chyba się opłacało – mówi Roman Kiera, sekretarz dąbrowskiego oddziału stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Bunkier w Dąbrówce jest dwupiętrową budowlą, częściowo umieszczoną w ziemi, jednak jej całkowita wysokość wynosi ok. 7 metrów. Licząc po obwodach zewnętrznych, budynek liczy prawie 100 m2 powierzchni, jednak odjąć od tego należy powierzchnię jaką zajmują grube na dwa metry ściany budynku. Schron wyposażony był w instalację filtrowentylacyjną, dostarczającą czystego powietrza do pomieszczeń oraz niewielki piecyk, który zimą mógł ogrzać obiekt. Większość wyposażenia nie dotrwała jednak do naszych czasów.
Na razie do użytku zwiedzających zostanie oddane jedno piętro na którym urządzono izbę pamięci. Ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta, zakupiono drzwi i pochłaniacz wilgoci, pomalowano schron z zewnątrz a w środku urządzono ekspozycję na której można zobaczyć archiwalne zdjęcia i gazety, elementy wyposażenia, repliki broni itp. Na potrzeby ekspozycji zakupiono także sprzęt multimedialny, m.in ekrany LED, na którym będzie można zobaczyć prezentację dokumentująca postęp prac przy remoncie budynku, jego stan pierwotny oraz ten przed renowacją.
Dolna kondygnacja, która pełniła funkcję pomieszczenia sypialnego dla żołnierzy, wymaga jeszcze renowacji i zagospodarowania, ale członkowie stowarzyszenia mają dalsze plany co do wyposażenia bunkra.
– Chcielibyśmy, by w pomieszczeniach znajdowała się replika CKM- u, jednak jego cena przekracza nasze możliwości – dodaje Kiera.
Budynek z pewnością nie odzyskałby swojego wyglądu, gdyby nie poświecenie i zaangażowanie jego członków a także pasja historyczna, która pomaga w odtwarzaniu najdrobniejszych szczegółów jak choćby właściwe odwzorowanie barw na zewnątrz budynku, tzw. farbomaskowanie.
– Trzeba było zasięgać opinii mieszkańców, oraz konsultować się z konserwatorem zabytków, czy obiekt w ogóle był malowany, a jeśli tak, to w jakie kolory – mówi Roman Kiera.
Prace ziemne od północnej strony budynku, odkryły bryłę bunkra, który pomalowany był w brązowe, żółte, zielone i czarne barwy co ostatecznie rozstrzygnęło sprawę.
Schron w Dąbrówce Wielkiej cieszy się dużym zainteresowaniem, przychodzą do niego okoliczni mieszkańcy a ostatnio trafiła tu nawet młodzież z półkolonii organizowanych przez Dzielnicowy Dom Kultury.
– Co sobotą jesteśmy w schronie więc można śmiało przychodzić i zwiedzać, jeśli zaś ktoś jest zainteresowany zwiedzaniem w tygodniu, może zadzwonić i umówić się z nami – dodaje Roman Kiera.
Do bunkra łatwo trafić, znajduje się przy głównej drodze pomiędzy Brzezinami a Dąbrówką Wielką (ul. Przyjaźni) w niedalekiej odległości od Dzielnicowego Domu Kultury w Brzezinach, na wysokości dawnej pętli tramwajowej. W dniu otwarcia obiekt będzie otwarty dla zwiedzających do godziny 18.00.
Punkt oporu Dąbrówka Wielka jest jednym z pierwszych obiektów zespołu umocnień Obszaru Warownego “Śląsk” powstałego w latach 1933-1934, rozbudowanego w latach 1936-1938.
Po oficjalnym otwarciu schronu zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Piekarskich Sierpniowych Spotkań z Muzyką. Tym razem usłyszymy „Hity muzyki światowej” w wykonaniu zespołu instrumentów dętych Jania Band. Początek o godzinie 17.00 przy Dzielnicowym Domu Kultury w Brzezinach Śląskich. Po występie Jania Bandu na scenie przy DDK pojawią się jeszcze zespół Golden Mix (18.00) oraz grupa Gryfon (19.15). Od 21.00 zabawa taneczna dla wszystkich.
źródło: materiały prasowe UM
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Fajna inicjatywa, pozytywni ludzie.
W zeszłym roku miałem okazję oglądać rekonstrukcję w Świętochłowicach, w tym w Dobieszowicach. Dobrze, że Piekarach coś się udało odremontować. Szkoda jednak, że stowarzyszenie nie ma już swojej siedziby w Piekarach: według mnie robili by dobrą reklamę miastu.