KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2016-01-29

Zwolnienia podatkowe dla inwestorów

Rada Miasta podjęła decyzję o zwolnieniu z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy prowadzą biznes na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej do końca roku 2017, a także tych, którzy zdecydowaliby się zainwestować na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej lub przy ul. Karola Miarki do końca roku 2018. Zwolnienie podatkowe ma być dodatkowym atutem tych terenów oraz ułatwieniem w czasie prowadzenia inwestycji.

Burzliwą dyskusję wywołał problem zwolnień podatkowych dla Strefy Aktywności Gospodarczej, w której zwolnienia obowiązują od samego początku jej istnienia. Pierwsi inwestorzy zaczęli z nich korzystać już w 2002 roku, a więc 13 lat temu. Przedsiębiorcy oczekiwali zwolnienia na kolejne 5 lat. Ostatecznie zapadła decyzja o zwolnieniu tego obszaru na dwa lata, więc w 2018 roku zaczną płacić podatki. Tym samym w praktyce przedsiębiorcy działający w SAG będą korzystali ze zwolnienia przez okres od 5 lat (inwestorzy, którzy zainwestowali najpóźniej) do 15 lat (ci, którzy zainwestowali najwcześniej).
Argumentów w dyskusji było wiele, a fakty przedstawiają się następująco. Miasto sprzedało działki o łącznej wartości niemal 7 milionów złotych. Przedsiębiorcy do tej pory otrzymali 3,2 miliona zwolnienia z podatku. W ciągu następnych dwóch lat zwolnienie wyniesie w przybliżeniu kolejne 1,2 miliona złotych. Łącznie wysokość zwolnień podatkowych przekroczy więc połowę wartości sprzedanych działek! Niezależnie od tego pomocy udzielił także Powiatowy Urząd Pracy w wysokości ok 0,5 miliona złotych, a miasto przecież zainwestowało wcześniej w przygotowanie tych terenów. Teraz są potrzebne pieniądze na przygotowanie kolejnych działek, na których będą mogły powstać nowe firmy i nowe zakłady pracy. Nie bez znaczenia był argument, że tak długich zwolnień podatkowych nie praktykowano nigdzie indziej. Zresztą swoje oczekiwania mają także inwestorzy działający w innych rejonach miasta, m.in przy ul. Stalowej. W tym samym okresie kiedy SAG był zwolniony z podatku – oni zapłacili do miejskiej kasy niemal 2 miliony złotych, a miasto zainwestowało w infrastrukturę na ich terenie zaledwie… 15 tysięcy złotych. Musimy w Piekarach Śląskich prowadzić racjonalne gospodarowanie i w sposób równy traktować przedsiębiorców stwarzając dogodne warunki inwestowania na terenie całego miasta, a nie jedynie w wybranych obszarach. W tej chwili prowadzimy intensywne prace wraz z Polskiej Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych mające na celu przyciągnięcie nowych inwestorów do Piekar Śląskich. Mam nadzieję, że zwolnienia podatkowe uchwalone przez radnych będą kolejnym sygnałem, że mamy dla nich atrakcyjną ofertę.

O problemach i dyskusji na temat SAG pisałem wcześniej TUTAJ

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

“Mam nadzieję, że zwolnienia podatkowe uchwalone przez radnych będą kolejnym sygnałem, że mamy dla nich atrakcyjną ofertę.”

Na pewno będą walić drzwiami i oknami do was po informacji, że najpierw ustala się zwolnienie na 5 lat, a później na 2 lata. Poważni ludzie dotrzymują wstępnych umów, a większość przedsiębiorców nie robi interesów z niesłownymi ludźmi. Oferta jest na tyle atrakcyjna, że nie zdziwię się, iż za 2 lata działalności zostaną polikwidowane, a działki wystawione na sprzedaż.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

Gwarantuję, że się Pan nie zdziwi i przedsiębiorcy zostaną. Tak jak Pan Krzysztof napisał: “Zresztą swoje oczekiwania mają także inwestorzy działający w innych rejonach miasta, m.in przy ul. Stalowej. W tym samym okresie kiedy SAG był zwolniony z podatku – oni zapłacili do miejskiej kasy niemal 2 miliony złotych, a miasto zainwestowało w infrastrukturę na ich terenie zaledwie… 15 tysięcy złotych.” w Piekarach są miejsca gdzie inwestorzy wpłacili grubą kasę do Miasta i również oczekują wsparcia w zakresie infrastruktury. Nie wiem czy Pan wie, że tam nie jest poprawnie uregulowany nawet temat dostępu do wody, kanalizacji. Tam po prostu nie ma niczego. Firma z ramienia której pisze na spokojnie od jakiegoś czasu rozgląda się za inną lokalizacją biznesu. I w jej przypadku to Ja się nie zdziwię jak przy dalszym braku rozwiązania powyższych problemów firma ta przeniesie swój biznes poza Piekary, choćby do Bytomia. Tak, że Panie Krzysztofie to dobry kierunek. Będę kibicował.

Adam
Adam
6 lat temu

Czy można wiedzieć kto był autorem poprawki do projektu uchwały zmieniającej okres zwolnienia z podatku od nieruchomości z 5 do 2 lat.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
6 lat temu

Zaproponowałem na początku dyskusji całkowitą rezygnację z pobierania podatku od nieruchomości. Zerową stawkę dla wszystkich ok. 20000 płatników w tym ponad 3500 podmiotów gospodarczych. Wyśmiano mnie.

ws. SAG
Zwolnienie do 2016 zaproponował Stanisław Krauza – odrzucono
Zwolnienie do 2017 zaproponował Łukasz Ściebiorowski -przegłosowano
Zwolnienie do 2020 roku nie miało jakichkolwiek szans na przegłosowanie.
Uzasadnieniem dla zwolnienia miały być zapewnienia poprzednich władz miasta o ulgach. Stanisław Korfanty milczał …

Maciej Czempiel

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Wcale się nie dziwię.

zawiedziony wami wyborca
zawiedziony wami wyborca
6 lat temu

Chyba nie spodziewał się pan że Korfanty będzie chciał z panem dyskutować. Za te durne ulotki nie powinien nawet ręki podać.

zadowolony
zadowolony
6 lat temu

spoko,