KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-09-21

Dzieje się w naszym mieście!

W przeszłości bardzo często słyszałem w Piekarach Śląskich: “Tu nic się nie dzieje”. Dziś mam wrażenie, że czasami jest aż za dużo propozycji. Trudno za wszystkim nadążyć. Tylko w ten weekend mieliśmy sportowe propozycje dla kolarzy, biegaczy oraz miłośników samochodów zdalnie sterowanych. Był też piknik krwiodawców. Chwilę wcześniej festiwal muzyczny i piknik z latawcami… To tak w telegraficznym skrócie, a i tak pewnie coś pominąłem.

Na starcie tradycyjnego wyścigu Tour de Piekary stawiło się 253 miłośników dwóch kółek. Taryfy ulgowej nie było – tutaj wszyscy stawili się, żeby się ścigać.

Trasa rywalizacji przebiegała na pętli której początek i koniec usytuowany był pod Kopcem Wyzwolenia, następnie uczestnicy mknęli ulicami Jana Pawła II, Inwalidów Wojennych i Wyzwolenia. W zależności od wieku i kategorii musieli pokonać wielokrotność tej trasy. Najlepszym zawodnikom przejechanie jednej pętli o długości około 3,5 km zajmowało nieco ponad 8 minut. Tempo godne wyścigu Tour de Pologne.

Rywalizacja odbywała się w kategoriach: żakini, żak, młodziczka, młodzik, juniorka, junior, juniorka młodsza, junior młodszy, MTB, M30 elita, M40, M50 oraz 60+.

W dekoracji najlepszych zawodników udział wzięli: Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasz Wesołowski, Przewodniczący Rady Miasta.

 

Dla tych, którzy twardo stoją na nogach były inne atrakcje. Miłośnicy biegania i Nordic Walking spotkali się dziś w Brzezinach Śląskich, by wspólnie wystartować w ramach II edycji Biegowego Grand Prix MOSiR 2020. W rywalizacji i to z sukcesem wzięła udział prezydenta Sława Umińska-Duraj.

Na starcie biegu i marszu Nordic Walking wzięło udział łącznie 86 zawodników. Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich – organizatora dzisiejszego wydarzenia – podkreślają, że wśród startujących znalazło się bardzo dużo dzieci, a najlepsza w klasyfikacji szkół okazała się Miejska Szkoła Podstawowa nr 14.

Następna edycja odbędzie się 11 października na terenie stadionu MOSiR przy ulicy Olimpijskiej, a zakończenie – 18 października na placu u stóp Kopca Wyzwolenia.

Wszystkim spragnionym biegania przypominam o IV Biegu Charytatywnym Pomagamy Durś, z którego środki przeznaczone zostaną na rzecz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zapisy trwają do 28 września!

 

Wyścig o zupełnie innym charakterze odbył się natomiast przy Kopcu Wyzwolenia na torze wyścigowym. W kolejnym Rajdzie wystartowało 39 modeli RC.

Niezwykłe przeżycie dla uczestników, ale świetna zabawa także dla widzów. Mam nadzieję, że takich wydarzeń będzie więcej, a mieszkańcy coraz chętniej będą przyłączać się do zabawy. Czas odkurzyć zdalnie sterowane samochodziki.

Trasa jak zwykle była wymagająca, a przeciwnicy bardzo trudni. Dziękuję wszystkim za udział i rywalizację oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu. AMS Stopka Race & Rally Car Service za suport techniczny, Browar Zarzecze za chłodzące napoje, emotion karting
za nagrody w postaci voucherów na tor, a także Trof-Sport za piękne puchary.

Gratulacje dla zwycięzców! Podziękowania dla organizatora rajdu, właściciela marki www.wasteworld.pl oraz współorganizatora Zoo-Portiernia.

Myślicie, że to wszystko? Klub Honorowych Dawców Krwi “KWK Julian” zorganizował III Rodzinny Piknik Sportowy Krwiodawców, który rozpoczął się w sobotnie przedpołudnie…

Pogoda do zabawy była wyjątkowo sprzyjająca. Wszystkich zaproszonych gości przywitał Prezesa Stowarzyszenia HDK Julian – Andrzeja Bylebyła. Następnie uczestnicy pikniku stanęli w szranki rywalizacji w sportowych konkurencjach, jakie przygotowali dla nich organizatorzy. Były to konkursy strzeleckie, gry i zabawy dla dzieci, ale także loteria z nagrodami. Nie mogło zabraknąć ciepłego posiłku.

– Wiem, że piekarscy krwiodawcy lubią aktywnie spędzać czas i w wolnych chwilach spotykają się, by wspólnie uprawiać sport. Ciekawym pomysłem jest to, by spróbować swoich sił w konkurencjach strzeleckich. Dobrze, że pomyślano też o atrakcjach dla najmłodszych, bo pozwoli to na miłe spędzenie czasu różnych uczestników zabawy, niezależnie od wieku. Integracja środowiska krwiodawców odgrywa ważną rolę i jest nieodzowna, aby wspólnie działać na rzecz potrzebujących, za co bardzo Wam dziękuję – powiedziała Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Oczywiście nie brakowało także muzyki, a zwłaszcza dobrej zabawy. Piknik cieszył się sporym zainteresowaniem honorowych dawców krwi z Piekar Śląskich, ale też wszystkich mieszkańców miasta.

 

Cofając się nieco warto przypomnieć, że Stowarzyszenie “Kuklok” kolejny raz zorganizowało w naszym mieście festiwal latawcowy. Nad Kopcem Wyzwolenia unosiły się kolorowe, bardzo różnorodne konstrukcje, które przyniosły wiele radości nie tylko najmłodszym mieszkańcom.

Miłośnicy latawców spotkali się w sobotę, 12 września, na terenie wokół Kopca Wyzwolenia. W niebo wzbiły się wówczas “kajty” o różnych kształtach i kolorach. Zabawie oddali się zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi fani takiej formy rekreacji. Do dyspozycji chętnych były jeszcze inne sprzęty – w tym nietypowe jednoślady, czy specjalne maty do akrobatyki.

Ci, którzy spełniają się artystycznie, mogli używać farb do tworzenia malowideł na specjalnych sztalugach z folią. Wszystko to przy dźwiękach, puszczanej na żywo, muzyki.

Wydarzenie “Kajty lecisz?” od lat organizowane jest przez Stowarzyszenie Kuklok przy pomocy środków finansowych – w postaci dotacji z budżetu miasta Piekary Śląskie.

 

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Zespoły Audiogram, BWH i Mole zaprezentowały swoją twórczość na scenie OK Andaluzja podczas pierwszej odsłony Przeglądu Amatorskich Twórczości SPI nie ŚPI.

Cykliczne wydarzenie doczekało się dziewiątej z kolei odsłony. Od lat przyciąga następnych twórców, którzy chcą zaprezentować się przed publicznością. Tym razem formuła, z uwagi na obostrzenia z koronawirusem, została zmieniona. Chętni muszą jednak pamiętać, że zgłoszenia przyjmowane są przez organizatorów do 31 grudnia.

Czterej najlepsi wykonawcy biorący udział w przeglądzie organizowanym przez OK “Andaluzja” i Młodzieżową Radę Miasta będą ubiegać się o nagrodę główną w postaci możliwości występu podczas dni miasta oraz nagrody finansowej.

Warto pamiętać, że w przeglądzie mogą wziąć udział amatorskie zespoły instrumentalno-wokalne (amatorskie czyli nie związane zawodowo z wykonywaniem muzyki) oraz wykonawcy, soliści, którzy nie posiadają podpisanych kontraktów z wytwórnią muzyczną oraz nie wydały płyty, z której czerpią zyski. Zgłoszenie zespołu jest bardzo proste – wystarczy wypełnić Kartę Zgłoszeniową, którą należy dostarczyć do Ośrodka Kultury “Andaluzja”.

Kolejna odsłona wydarzenia 22 października. Najnowsze informacje dotyczące przeglądu muzycznego można śledzić, odwiedzając media społecznościowe Ośrodka Kultury “Andaluzja”.

Oczywiście otwarte zaproszenie na każdy weekend dla wszystkim mieszkańców ma Jakub Pudełko, dyrektor Kina Zacisze.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments