KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-04-27

Koniec remontu Maria Hilf coraz bliżej

Do końca czerwca kapliczka Maria Hilf odzyska swój dawny blask. Wszystko to za sprawą wieloletniej batalii o przejecie budynku, a następnie uzyskania środków na jej odrestaurowanie. Całościowy koszt prac to 549 903,10 zł w tym kwota 74 834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

W 2020 roku rozpoczęliśmy prace przy kompleksowej renowacji. Do tej pory wzmocniono fundamenty i wykonano izolację. Rozebrano posadzkę, a także skuto stare tynki. Ponadto rozmontowano i wykonano nową konstrukcję dachu. Trwają także uzupełnienia ubytków elewacji.

Finalny efekt restauracji będzie można zobaczyć z końcem czerwca tego roku. Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 r. w stylu neogotyckim.

W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – przypomina Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Renowacja swoim zakresem obejmuje prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim remont i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonywane są prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawi się też nowy dzwon.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi, od kilku lat w tym miejscu mogły się odbywać nabożeństwa majowe, które przyciągały naprawdę dużą grupę wiernych. W 2020 r. nie było to możliwe ze względu na koronawirusa.

Jeśli chodzi o ocalenie od zapomnienia to ogromną wartość mają także materiały filmowe Marcina Strzeleckiego przybliżające historię kapliczki mieszkańcom. W planach mamy poprowadzenie do niej jednej z rekreacyjnych tras rowerowych.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

O zabytki trzeba dbać.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Warto remontować zabytki zwłaszcza teraz kiedy w demokracji wracamy znowu do czasów średniowiecza i wielu polityków i finansistów i wpływowych ludzi zapisuje się znowu do zakonów np.; rycerskich. Nie wiedziałem, że w Polsce wielu polityków, lekarzy i finansistów i innych są w dzisiejszych czasach rycerzami i członkami zakonów np.; Zakonu Maltańskiego dla mnie to jest jakieś dziwne, że jeszcze takie zjawiska istnieją np.; w Katowicach lekarze którzy są rycerzami coś nieprawdopodobnego w co niektórym jest bardzo trudno teraz uwierzyć.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Jak już Pan rzucił cyframi …
“Całościowy koszt prac to 549 903,10 zł w tym kwota 74 834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego”
To ciekawy jestem ile do tego “zabytku”dołożył kościół?
Kto będzie adminitratorem tego poniekąd sakralnego obiektu?
Jeszcze niedawno temu grupa SPI charytatywnie wyrywała chwasty wokół tej budowli …teraz okazuje się, że to była inwestycja za pół miliona złotych ….
Proponuję siłą rozpędu odrestaurować kapliczki na kalwarii przy okazji zasponsorujmy w tym pięknym parku trotuary prawdziwego zdarzenia … przynajmniej będą mieli ludzie gdzie spacerować.

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Przi ,, Marii Hilf ” to Palacze nic niy robiły ino modzi chopcy i cza to pedzieć . Keby niy ,, majowe ” toby żodyn ło tyj kaplicy jus niy pamiyntoł , a sie tego niy docenio i pomijo .

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Andrzej

SPI robi bardzo wiele fajnych i dobrych rzeczy, ale akcję wokół Maria Hilf zainicjowali i prowadzili akurat ludzie z duszpasterstw młodzieżowych i Piekarni Inicjatyw 🙂
https://www.facebook.com/KaplicaMariaHilf/
https://www.facebook.com/piekarnia.inicjatyw/

Jan z Góry
Jan z Góry
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Niech sobie kościół sam remontuje kapliczki na Kalwarii. Dostają w całej Polsce za bezcen grunty warte miliony. Sprzedaż jednej działki załatwi sprawę. Nie, dla przeznaczanie publicznych pieniędzy na majątek “państwa kościelnego”. Samorządy mają coraz więcej zadań, za którymi nie idą żadne pieniądze. Więc darowizny na “biedny” kościół powinny być na ostatnim miejscu.