KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-09-10

Podwyżka podwyżki i nowa taryfa za ciepło

To jest błędne koło. Spółdzielnia Mieszkaniowa podniosła cenę za usługę przesyłową dostarczanego ciepła siecią ciepłowniczą Spółdzielni Mieszkaniowej, więc w odpowiedzi MPEC podnosi cenę. Nowe stawki będą obowiązywać od 12 września tego roku. W piśmie skierowanym do UM podkreślono, że zmiana cen wynika wyłącznie z wzrostu cen przesyły ciepła Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pismo Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Kolejny problem z ciepłem to oczekiwanie “przedpłaty”. Zarówno MPEC, jak i Calor wystąpiły o dokonanie opłat “z góry” za nadchodzący okres grzewczy. Firmy potrzebują pieniędzy na zakup paliwa, którego ceny drastycznie się zmieniły. Sytuacja bez precedensu. Tak źle jeszcze chyba nigdy nie było. Boję się myśleć jakie będą rachunki za ten rok. Czeka nas ciężka zima.

Jeśli sytuacja w kraju i na świecie się nie ustabilizuje trudno przewidzieć jakie będą konsekwencje. Bez względu na to co się wydarzy – słono za to zapłacimy.

← Powrót

Komentarze5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
16 dni temu

Damy radę!

Radek
Radek
16 dni temu

Radzę sprawdzić czy taczka jest wygodna, to może się panu niedługo przydać 😉

wyborca
wyborca
16 dni temu
Reply to  Radek

Przez takich idiotów ten kraj zaraz będzie w ruinie. Z taczką to do W-wy. I wyborców tego cudownego rządu też można wywozić.

Thomas
Thomas
16 dni temu
Reply to  Radek

Taczkami powinno się wywozić ale baranów z pis na czele z ich wodzem zbawcą z Żoliborza.

monia
monia
15 dni temu
Reply to  Thomas

Wczoraj przywódcy państw UE uzgodnili nowe porozumienie klimatyczne. Szef Rady Europejskiej określił je jako najbardziej ambitne na świecie. Wypracowanie kompromisu było możliwe dzięki przekonaniu do niego polskiego rządu, który zgodził się na niego w zamian za dodatkowe darmowe uprawnienia do emisji CO2 i fundusze na modernizację energetyki. 24.10.2014 
– to nie rząd PIS się zgodzili ale premier Ewa Kopacz https://www.gramwzielone.pl/trendy/13213/jest-porozumienie-klimatyczne-co-ugrala-ewa-kopacz

Thomas
Thomas
15 dni temu
Reply to  monia

No i co z tego. Przecież to za rządów PiS sprowadzono dwa razy więcej węgla od rusa do Polski, a tak mordy darli w 2015 roku że jak dostaną sie do władzy to nie pozwolą na sprowadzania tego paliwa do nas. Jakoś im fest to słabo szło, a do tego zaczli zwalczać energetykę wiatrową. No a pieniądze z emisji na Co2 zamiast przeznaczyć na modernizację energetyki a zwłaszcza w linie przesyłowe to je przeznaczyli na rozdawnictwo.

Anna Pakuła
Anna Pakuła
15 dni temu
Reply to  Thomas

A kto się zabrał za zamykanie kopalń ??? Czy znacie takiego pana jak Buzek co to za namową Uni zaczął walczyć z polskim węglem. Sięgnijcie pamięciom wstecz co się działo na przełomie lat 90/2000 jak niszczono kopalnie.

Thomas
Thomas
14 dni temu
Reply to  Anna Pakuła

Zamykanie kopalń zaczęło się dużo wcześniej , i nie tylko za pana Buzka , przypominam o rządach AWS ,to po pierwsze . A po drugie to wiele kopalń nie miało racji bytu ,a to ze względu na kończenie się pokładów węgla albo ze względów ekonomicznych wydobycie na powierzchnię węgla po prostu się nie opłacało . Ale największym błędem było zwalczanie przez obecne energetyki odnawialnej i nie wdrażanie nowej technologii w życie , nie wspomnę na brak inwestowania w innowacyjne technologie . Polska za mało wydaje pieniędzy na innowację bo tylko około 30 mld euro gdy na przykład sama tylko Bawaria ,jeden land niemiecki wydaje ponad 27 mld eu. No i jak mamy dogonić zachód , samymi pięknymi hasłami niestety tego nie osiągniemy .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
14 dni temu
Reply to  Anna Pakuła

Kobieto szklanka zimnej wody! I dobrze, że zlikwidował! Tona węgla z polskiej kopalni to koszt ponad 3000 zł! Teraz w końcu kopalnie wychodzą na “przysłowiowe zero”! Wcześniej do jednej tony Państwo dopłacało drugie tyle, a jak szła na elektrownie i ceny były zamrożone do 800 zł, to i 3 razy tyle dopłacało! Wysokie wynagrodzenia, deputaty, emerytura w wieku 43 lat… 200% za sobotę, 300% za niedzielę i jeszcze dzień wolny w tygodniu… Gdzie ty żyjesz… Przejrzyj na oczy… Gdyby wydobycie kosztowało taniej, to węgiel byłby tańszy. Teraz w końcu się bilansuje, ale nikt nie ma odwagi powiedzieć, że od X lat do każdej tony i do całego polskiego górnictwa się tylko dopłacało! I dobrze, że zlikwidował – uratował górnictwo przed zapaścią i kraj przed upadkiem… Ale jak się słucha i ogląda tylko TVPiS, to później głowa kwadratowa… Delikatnie mówiąc…

LEON z Piekor
LEON z Piekor
11 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Ale Ty głupio piesz. Oglądasz chyba tvn.
Górnicy maja jeszcze premie kwartalna w wysokości swojej wypłaty, barborki 2 w roku ,20 ton węgla deputatu. Wczasy pod gruszą, i inne 15tki,16tki i 18tki. Nie wypowiadaj się jak nie znasz faktów,
Gdyby dzisiaj polskiej kopalni nie było to bys mial wegiel po 5tys.

Wegiel w kopalni dzisiaj kosztuje 1500zl za tonę.
Jednak trudno go dostać, a pośrednicy nie mają litości.
Górują ceny do ponad 3tys złotych.

Andrzej
Andrzej
13 dni temu
Reply to  Anna Pakuła

A przypomnijmy kto tak ochoczo zapraszał pana Buzka, gdy odbywały się kiedyś dni Piekar? Nie kto inny jak nasz obecna władza. Jeszcze tylko zastanówmy się podczas czyjej kadencji zamknięto Julkę? Dziękuję za uwagę, wszystko jasne.

Thomas
Thomas
12 dni temu
Reply to  Andrzej

Drogi Andrzeju kopalnię Piekary zamknięto z prostej przyczyny, pokłady były na wyczerpaniu a te co zostały były nie opłacalne żeby je wydobywać. Niestety ekonomia jest bezlitosna.

Gość 1
Gość 1
13 dni temu
Reply to  Anna Pakuła

Po co sięgać tak daleko pamięcią. Przypomnij sobie co mówiła Szydło – nie będziemy zamykać kopalń. Jak doszli do władzy zaczęła się likwidacja kopalń. W 2020 roku PiS przedstawił listę 14 kopalń do likwidacji. Napisz dlaczego kopalnie są likwidowane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
14 dni temu
Reply to  Thomas

Jak z Rosji tona węgla poniżej 500 zł, a z Polski po ponad 3 000 zł…. To gdzie mieli kupować… Gdyby nie blokada Uni to dalej by kupowali pomimo wojny… Wierzycie w te statki z Kolumbii, Ekwadoru czy Chin…?Przecież to wszystko się zmienia na Morzu Północnym. Ściągają banderę Rosyjską i wieszją Kolumbijska… Albo chińską… Kto to sprawdza… Papiery się zawsze dorobi… I propagandę… Już widzę te pociągi z węglem z Kazachstanu czy Uzbekistanu… Może stamtąd jadą, ale ładują się w Rosji…

Thomas
Thomas
12 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Polska pierwsza zastosowała blokadę węgla, bo już w kwietniu a Unia dopiero w sierpniu. Tak ze pretensje do obecnej władxy która jedt nieudolna.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
14 dni temu
Reply to  Thomas

Przypomnę Panu, że związki zawodowe oraz niektórzy politycy domagali się embarga na rosyjski węgiel chcąc zaprojektować większe wydobycie w polskich kopalniach. Niestety Komisja Europejska nie wyraziła zgody ponieważ ograniczalo by to konkurencję oraz swobodę działalności gospodarczej. Ponadto węgiel sprowadzały wyłącznie firmy prywatne więc proszę nie opowiadać peowskich bzdur nie znając się na temacie. Zwiększyć wydobycie w polskich kopalniach to na chwilę obecną około 2 lata. I nie jest to wina rządu tylko Komisji Europejskiej. Przypomnę jestem wolnościowcem nie wyborcą PiS ale staram się być obiektywny

Thomas
Thomas
12 dni temu

Po pierwsze nie peowskich , po drugie nie Unia Europejska tylko nasze kopalnie nie są wstanie więcej wydobywać więcej węgla , bo moce wydobywcze polskich kopalń w tym momencie są za małe żeby temu podołać , a wiele inwestycji to była tylko dobra propaganda pisu a przypominam że ci panowie rządzą od ponad 7 lat , no i jaki głupki chcieli wprowadzić embargo to najpierw mogli przeanalizować sytuację z ilością węgla . Po za tym część węgla zapłaconego leży teraz na składach ale w Białorusi co pokazuje z jakimi pajacami mamy do czynienia . No i nie myśl ze jestem za Po albo Tuskiem , jeszcze inne partie są w Polsce .

Budweiser
Budweiser
10 dni temu
Reply to  Thomas

Pan naprawdę tak uważa czy ktoś Panu za to płaci? Komisja Europejska żąda od Polski wycofania się z węgla. Przed wojną zarządzano planu więc go ustalono do 2050 koniec z węglem. Do tego czasu Komisja zgodziła się na dotowanie kopalń. Proszę wybaczyć ale nie zna Pan tematu i problemu.

Thomas
Thomas
4 dni temu
Reply to  Budweiser

Tak się dobrze składa że znam bardzo dobrze, ale na szczęście nie oglądam tylko TVPis ale też inne źródła informacyjne i nie koniecznie tvn.

Gość1
Gość1
12 dni temu

Jak chcesz być obiektywny to przypomnij nam kto rządzi w Polsce od 7 lat. W innych sprawach jakoś się nie podporządkowują UE. Druga rzecz jak można było zablokować firmom odbiór węgla już zapłaconego Tylko PiS jest do tego zdolny. UE nie wprowadziła na węgiel embarga ani w marcu ani w kwietniu. Trzecia rzecz to rząd jakoś kupował rosyjski gaz jeszcze do niedawna tzn. do czasu kiedy sami Rosjanie zakręcili kurki.

Budweiser
Budweiser
15 dni temu

Podwyżki są nieuzasadnione. Cieplownue nadal kupują węgiel z polskich kopalń po 360 płn brutto.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
14 dni temu

Sprzedawcy polski są tylko z jednej parti ryżego.
PiS obiecywał zaniechac kupna węgla od Ruska , jednakże polskie kopalnie za mało ferują i trzeba ten wegiel dokupić.
Fakt ,poprzez rozdawnictwo czasy zrobiły się ciężkie.

Thomas
Thomas
12 dni temu
Reply to  LEON z Piekor

Ale kochany pis był tak głupi że zablokował inwestycje w energetykę odnawialną , a pieniądze z emisji CO2 totalnie przejadł , pieniądze zamiast inwestować w nowe technologie energetyczne.

Piekarzanka
Piekarzanka
7 dni temu

A może by już trochę zagrzać w domach zimno ,tak jak na dworze