KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-10-11

Osiedle Wieczorka – inwestycja roku?

Ironia losu. Największa w kraju inwestycja  polegająca na likwidacji pieców węglowych i termomodernizacji budynków mieszkalnych – czyli rewitalizacja Osiedla Wieczorka w finale Konkursu Inwestycja Roku. Jednocześnie w postępowaniu prokuratorskim ciągnącym się wiele miesięcy, a które w moim przekonaniu przyniesie takie same efekty jak oskarżenia wobec mnie. Bo wszystko odbywa się z tych samych powodów – politycznych. Finał konkursu już w październiku tego roku. Kiedy finał postępowania prokuratorskiego nie wiadomo. Może po wyborach?

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich w 2021 roku zakończył termomodernizację 79 budynków. Koszt inwestycji ponad 60 milionów złotych! Prace trwały od 2017 roku. W kilka lat udało się udźwignąć i zrealizować coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Dziś już niewiele osób pamięta jak wyglądała smutna rzeczywistość tego osiedla jeszcze kilka lat temu. Coś co straszyło przez kilkadziesiąt lat zmieniło się całkowicie. 

Wracając do konkursu. W rywalizacji o tytuł “Inwestycja roku” mogą brać udział: budynki mieszkalne, adaptacje, murale, inwestycje proekologiczne oraz wszelkiego rodzaju obiekty: biurowe, handlowe, przemysłowe, sportu i rekreacji, kultury i edukacji, inżynieryjne i historyczne – już po raz VI-ty będą walczyć o tytuł „Inwestycja Roku” przyznawany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Na laureatów czekają pamiątkowe statuetki, ale przede wszystkim prestiż, uznanie środowiska i promocja w ramach działań KIGN.

Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto wspomnieć również o pozyskanych środkach unijnych 19 budynków z 79 otrzymało dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 5 budynków otrzymało dofinansowanie 85 % kosztów kwalifikowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W ramach docieplenia wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad piwnicą, docieplenie podłogi poddasza. W ramach podłączenia budynków do sieci wykonano instalacje grzewcze oraz instalacje ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo w przypadku budynków, których dachy były w bardzo złym stanie technicznym, wykonano ich remonty, aby nie dopuścić do niszczenia wykonanej termomodernizacji.

Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto również zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost komfortu życia w budynkach poddanych termomodernizacji, ponieważ poprzez przyłączenie mieszkań do sieci miejskiej, mieszkańcy nie muszą we własnym zakresie obsługiwać źródeł ciepła, co w wielu przypadkach, przy opalaniu mieszkań węglem, wiązało się z noszeniem węgla na wszystkie kondygnacje budynków.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krychu
Krychu
3 miesięcy temu

Ale bełkot. Ciekawe, że pan już zna wynik śledztwa.

Thomas
Thomas
3 miesięcy temu

Tylko szkoda że prace w wielu przypadkach wykonano nie profesjonalnie , tak że styropiany naklejone jako cokoliki odpadają , np. na Andersa 10 a przykładów można by jeszcze wiele znaleźć . A z innej beczki to puszczenie drogi rowerowej wzdłuż ul. Gen. Maczka jest bez sensu , nie lepiej było ją puścić wzdłuż bloków między parkę a blokami , jest dużo miejsca i koszty byłyby na pewno mniejsze.

Thomas
Thomas
3 miesięcy temu

Cokoliki to na ul.Anderas 8 ,mały błąd sorry .

Damian Harazim
Damian Harazim
3 miesięcy temu
Reply to  Thomas

Zgłosiłem je już jakiś czas temu na sos@piekary.pl i zgodnie z odpowiedzią zostaną naprawione w ramach gwarancji.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
3 miesięcy temu

Prościej było by zburzyć i koniec. Wszyscy się zrzucają na tą patologiczną dzielnicę, gdzie zawsze były problemy z mieszkańcami

Bywaj
Bywaj
3 miesięcy temu

Jak świnia ciągle wraca do błota,
tak bezmyślnego kocha głupota.

Thomas
Thomas
3 miesięcy temu

Psycholog już na ciebie czko, fest mos nasrane ve tym deklu!!!!

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Na nowych blokach kamerki,a na starych (ul. Roczkowskiego, Śląska, Heneczka) odczuwam wrażenie ,że jest przyzwolenie na bazgranie. Ostatnio wieczorem ok 19 byłem z psem, a Torcida Piekary malowała napis “Młoda Torca” na bloku przy Heneczka. Obok ul. Śląską przejeżdżała Straż Miejska,ale starali się ich nie zauważyć.

Słońce
Słońce
3 miesięcy temu

A gdzie fotowoltaika na dachach? Panie Turzański, czy miasto posiada wgl jakieś mikroinstalacje w swoich zasobach?