KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-12-19

Rada Miasta przyjęła Budżet Miasta na rok 2020

Głosami 14 radnych Obywatelskiego Klubu Radnych i pozostałych wstrzymujących się Rada Miasta Piekary Śląskie podczas sesji, która odbyła się 19 grudnia w Ośrodku Kultury “Andaluzja” przyjęła, przedstawiony przez Prezydent Miasta budżet na rok 2020. Budżet trudny, bo uwzględniający sytuację finansową w jakiej znalazła się większość samorządów w Polsce. Podkreślała to w swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj:
– Trudno coś planować, gdy w ciągu roku są wprowadzane zmiany podatkowe  – Uzupełnianie braków subwencji oświatowej i konieczność dokapitalizowania szpitala – te wydatki kładą się cieniem na naszym budżecie.
Jeśli tylko pojawią się dodatkowe dochody jest szansa, że zostaną zrealizowane inwestycje, które obecnie nie zostały ujęte w przyjętym budżecie, a będzie on zmieniany w trakcie roku. Warto zauważyć, że radni OKR głosując za budżetem wykazali się odpowiedzialnością, za sprawne i nieprzerwane funkcjonowanie miasta, samorządu, miejskich instytucji, które muszą mieć zapewnione finansowanie. W grę wchodzi oczywiście także finansowanie oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, remontów, dofinansowanie wielu miejskich instytucji, stowarzyszeń. Nieuchwalenie budżetu groziłoby przecież narzuceniem budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową i wstrzymaniem praktycznie wszystkich miejskich inwestycji.
Bardzo ciekawy materiał na temat mechanizmów finansowania działalności samorządów lokalnych i problemów jakie mogą dotknąć gminy w ostatnich dniach przesłał również Śląski Związek Gmin i Powiatów (przedstawiamy w załączniku w galerii).

Stanowisko radnych Obywatelskiego Klubu Radnych w sprawie przyjęcia budżetu podczas sesji i dyskusji w tym punkcie przedstawił przewodniczący OKR radny Łukasz Ściebiorowski:

Podejmowanie przez Radę Miasta uchwały budżetowej na rok 2020 oraz wyrażenie w tej sprawie stanowiska największego klubu radnych – Obywatelskiego Klubu Radnych musimy w tym roku dokonać z uwzględnieniem ogólnej sytuacji finansowej oraz obciążeń w zakresie realizowanych zadań w jakiej znalazły się w Polsce samorządy. Racjonalne i odpowiedzialne podejście do przyjętych założeń budżetowych jest decyzją bardzo ważną. Wyznaczamy bowiem w ten sposób kierunek i rozwój miasta, a także   umożliwiamy funkcjonowanie instytucji i podmiotów miejskich, w tym tak ważnego sektora pozarządowego. Bez wsparcia samorządu  w wielu przypadkach nie mógłby funkcjonować, bądź działałby w bardzo ograniczonym zakresie co przełożyłoby się na komfort życia mieszkańców. Na to wszystko nakładają się jeszcze oczekiwania mieszkańców, nas radnych i władz miasta, a także zadania jakie obligatoryjnie bądź fakultatywnie są realizowane przez miasto i powiat oraz już realizowane inwestycje i te wynikające zarówno z programu wyborczego jak i strategii rozwoju miasta.
|Ze strony bardzo wielu samorządów słychać w tym roku o szczególnych trudnościach w uchwalaniu budżetu, głównie ze względu na spadek wpływów z udziału w podatkach, a także podwyżek najniższej pensji, zapowiadany wzrost kosztów energii, usług, odbioru odpadów, niewystarczające subwencje na zadania zlecone.
– “Miasta szukają oszczędności. To będzie trudny budżet”,
– “Trudny ale rozwojowy budżet miasta”,
– “Samorządy są w tej chwili w trakcie ustalania przyszłorocznych budżetów. Mają problem z ich zaplanowaniem i, aby sprostać temu wyzwaniu, muszą – ze szkodą dla swych mieszkańców – rezygnować z części inwestycji”,
– “Samorządy tworzą budżety i szacują milionowe ubytki”,
To tylko niektóre tytuły pojawiające się w mediach.

Stanowisko w sprawie budżetu miasta uwzględnia więc powyższe kwestie, zarówno oczekiwań jak i realnych możliwości finansowania realizacji poszczególnych zadań oraz konieczność zachowania wymaganych wskaźników budżetowych.

Przedstawiony radnym budżet naszego miasta również odzwierciedla trudności jakie dotknęły samorządy. Mimo wszystko budżet w którym dochód oszacowano na kwotę 325.044.253 zł, a wydatki na 339.515.324 zł zapewnia funkcjonowanie instytucji miejskich, realizację rozpoczętych inwestycji. Znacznym obciążeniem jest na pewno zapewnienie finansowania zadań takich jak oświata gdzie kwota wydatków to ponad 62 mln zł czy ochrona zdrowia blisko 17 mln zł i w tym szpitale ponad 15 mln zł Znaczącą pozycją po stronie wydatków gminy jest kwota blisko 69 mln zł w dziale Rodzina i 19 mln w dziale pomoc społeczna co umożliwia wsparcie w zakresie realizacji “programu 500 +” oraz pozostałego zabezpieczenia społecznego dla mieszkańców i rodzin.

W wykazie przewidzianych do realizacji w roku 2020 zadań przede wszystkim wyróżnić można takie pozycje jak:
– budowę połączenia ul. Powstańców Warszawskich z ul. Bytomską,
– budowę drogi dojazdowej do podmiotów gospodarczych na terenie pomiędzy ul. Ceramiki uil. Grunwaldzką
– kontynuacja kompleksowej termomodernizacji budynków zasobu gminnego wraz z wykonaniem centralnego ogrzewania i podłączeniem go do systemu centralnego źródła ciepła,
– Likwidacja azbestu w wielorodzinnym budynku mieszkalnym przy ul. Sikorskiego 8,
– dotacje dla jednostek sektora pozarządowego na realizację zadań w zakresie kultury,
– realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej oraz środków na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego co wpływa na aktywizację społeczną mieszkańców,
– dalsza realizacja Obszarowego Programu Likwidacji Niskiej Emisji na terenie gminy obiektów indywidualnych oraz wielorodzinnych,
– termomodernizacje Miejskich Przedszkoli nr 1, 3, 11, 12 oraz Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5, Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół Specjalnych,
– modernizacja obiektu sportowego przy ul. Pokoju w dzielnicy Kozłowa Góra.
Nie zapomniano ponadto o bezpieczeństwie w mieście m.in. poprzez zaplanowanie środków na dofinansowanie zakupu samochodów dla Komendy Miejskiej Policji oraz dodatkowych patroli. To oczywiście tylko najważniejsze przykłady.

Przekroczenie wydatków w stosunku do dochodów znajduje pokrycie w planach sfinansowania tego deficytu, który i tak jest o prawie 18 milionów mniejszy niż uchwalany był na rok 2019.

Uwzględniając powyższe oraz pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz poszczególnych komisji Rady Miasta, a także fakt, że projekt budżetu został przygotowany w przejrzystej zadaniowej formie budżetu zadaniowego, a także obostrzenia jakie niesie uchwalenie budżetu i zachowanie właściwych wskaźników jako Obywatelski Klub Radnych popieramy przedłożony projekt budżetu miasta na rok 2020.

Pani Prezydent wraz z zastępcami i skarbnikiem miasta oraz wszystkim urzędnikom i podmiotom miejskim życzymy powodzenia w realizacji założonych w uchwale budżetowej celów.

Bożena Boczek, Natalia Ciupińska-Szoska, Maciej Czempiel,

Marcin Felderhoff, Klaudia Franiel, Mariusz Kempys, Stanisław Plajzner,

Daniel Pliszka, Bartosz Szołtysik, Łukasz Ściebiorowski, Helena Warczok,

Tomasz Wesołowski, Tadeusz Wieczorek, Andrzej Wymysło

 

← Powrót

KomentarzeUwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ADAM
ADAM
4 lat temu

CHORZOW żłobek publiczny
Miesięczna opłata administracyjna w wysokości – 150,00 zł
Dzienna stawka żywieniowa – 6,70 zł

PRYWATNY ŻŁOBEK Siemianowice
Opieka do 10 godzin 550 zł Opłata ta po ogłoszeniu wyników z programu Maluch 2020 zostanie obniżona,
przypuszczalnie będzie to 100 zł ( tak jak w roku 2019 ) więc opłata będzie wynosiła 450 zl

Będzin żłobek publiczny
150 plus wyżywienie informacja od siostry

ADAM
ADAM
4 lat temu

Chciałbym podziękować za wzrost ceny publicznego żłobka było 300 jest obecnie 460zl .