KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2011-03-29

Nominowani w roku 2009

Janusz Dulik
Maria Goretti
Aleksandra Jarosz
Roman Kałdonek
Gabriela Kossakowska
śp. Ginter Kupka
Jerzy Lange
Andrzej Macioł
Marcin Michalik
Tomasz Miś
Krystyna Musik
Stanisław Mutz
Wiesław Umiński
Tomasz Wesołowski
Tadeusz Wieczorek

Janusz Dulik

   Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, wiedzy i kompetencji doprowadził do realizacji programu uporządkowania gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Piekarach Śląskich. Prace trwają w całym mieście, a jednocześnie są tak zorganizowane, aby nie utrudniać (w miarę możliwości) normalnego życia mieszkańców. MPWiK pod rządami Janusza Dulika uratował zabytkowy Ratusz w Brzezinach Ślaskich, który teraz jest siedzibę przedsiębiorstwa. Remont został przeprowadzony wzorowo i MPWiK otrzymało za to nagrodę. Ten remont został dostrzeżony i wybrany spośród setek innych podobnych przedsięwzięć w całym kraju.

Maria Goretti

   Siostra Maria Goretti – prowadzi ochronkę przy piekarskiej Bazylice. Cały swój czas i serce poświęca dzieciom najbardziej potrzebującym. Organizuje zajęcia, wycieczki i wyjazdy wakacyjne. Siostra Goretti stała się wręcz żywym symbolem działalności charytatywnej. Wśród jej wychowanków są dzieci z piekarskich slamsów, czyli baraków przy ulicy Londnera.

Aleksandra Jarosz

   Idealistka. Prowadziła własną drużynę harcerską, dziś jest wolontariuszką Stowarzyszenia Wiosna, dziennikarką obywatelską i studentką pedagogiki.
   Jako wolontariuszka poznała dzieci, którymi opiekuje się piekarska ochronka. Postanowiła wybrać się tam – gdzie mieszkają – do baraków, na ulicę Londnera. Postanowiła lepiej poznać mieszkańców najbiedniejszej, piekarskiej “dzielnicy”. Kiedy już się zaprzyjaźniła – musiała spróbować im pomóc. Zainicjowała akcję zbiórki niezbędnych do przetrwania zimy rzeczy. Apel przyniósł efekt. Poza ubraniami i meblami udało się zebrać także zabawki dla najmłodszych.
   Dzięki Aleksandrze Jarosz o piekarskich slamsach zrobiło się głośno w mediach. Temat jest znany. Dzieci zostały obięte także projektem umwetu, w ramach którego między innymi odwiedziły cyrk i piekarskie lodowisko.

Roman Kałdonek

   Nauczyciel języka polskiego w Miejskim Gimnazjum nr 1. Animator kultury. Organizator przeglądów teatralnych: “ArtGim”. Wychowawca młodzieży, wybitny pedagog i pasjonat filozofii. Umysł niezwykle otwarty. Wraz ze swymi podopiecznymi zdobywał wiele nagród, m.in. poprowadził najlepsze kółko teatralne w województwie. Przygotowywał uczniów do konkursów i olimpiad. Członek zespołu “Ramolsi”, który był jedną z gwiazd “Lata z Radiem”. Szczęśliwy mąż i ojciec. Wielki autorytet.

Gabriela Kossakowska

   Nauczycielka, wychowawczyni i radna. Do nagrody Piekarzanina Roku nominowana za wielkie serce dla dzieci i organizację corocznego Balu Charytatywnego. Dzięki jej zaangażowaniu podczas tej imprezy raz za razem udaje się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. Każda złotówka wykorzystywana jest na wyjazd najbiedniejszych dzieci z Piekar Śląskich na wakacje. Gabriela Kossakowska nie tylko zbiera pieniądze, ale też organizuje wyjazd i towarzyszy dzieciakom podczas tego wypoczynku.

 

św. Ginter Kupka

   Założyciel Radia Piekary, były dyrektor Miejskiego Domu Kultury, szef Klubu Radiokomunikacji i Telewizji Amatorskiej SP9KRT, wice prezes Towarzystwa Przyjaciół Radia Piekary. W świecie internetu i telefonów komórkowych próbował ocalić od zapomnienia dawne metody komunikacji i zachęcał młodych do krótkofalarstwa. Swojej pasji poświęcił całe życie. Przez czytelników Przeglądu Piekarskiego został nominowany w tym roku do nagrody Piekarzanina Roku. Niestety nie doczekał rozstrzygnięcia konkursu. Zmarł w wieku 68 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.

Jerzy Lange

   Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który w tym roku świętuje swoje piętnastolecie. Pod opieką MOSiR-u piekarskie obiekty sportowe nabrały nowego blasku. Niewątpliwą atrakcją jest basen i lodowisko. Pod przewodnictwem dyrektora MOSiR z roku na rok poszerza swoją ofertę i promuje zdrowy, aktywny tryb życia. Powstają nowe boiska umożliwiając dzieciom i młodzieży grę w warunkach na miarę XXI wieku. Są więc boiska do petanque, siatkówki plażowej, a w tym roku powstało pierwsze w Piekarach Śląskich boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią. Mieszkańcy nominowali dyrektora za wkład i zaangażowanie w rozwój i promocję piekarskiego sportu i rekreacji.

Andrzej Macioł

   Piekarski przedsiębiorca zaangażowany w życie społeczne miasta. W miarę możliwości wspiera organizacje i stowarzyszenia podczas organizacji imprez kulturalnych, charytatywnych i sportowych. I bynajmniej nie chodzi tu jedynie o wsparcie finansowe. Andrzej Macioł kiedy trzeba potrafi poświęcić także swój czas. MIędzy innymi co roku zasiada w jury konkursu Miss Piekar Śląskich.

Marcin Michalik

   Aktywny członek Stowarzyszenia Kuklok i organizator święta latawca na piekarskich Kopcu Wyzwolenia od 6 lat. Organizator młodzieżowego Dnia Piekar w 2007 roku. Pomysłodawca “masy krytycznej”, imprez rowerowych i warsztatów artystycznych. Członek dwóch zespołów muzycznych. Zaangażowany w organizację wszelakich imprez kulturalnych. Zorganizował przeszło sto koncertów w ciągu trzech lat.
   Piekarzanin o bardzo historycznych korzeniach. Właściciel klubu muzycznego Piekarnik. Całym sercem oddany swojemu miastu i młodzieży.

Tomasz Miś

   Nie mieszka w Piekarach Śląskich, ale w naszym mieście zostawił swoje serce. Pracownik piekarskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nie wyobraża sobie życia bez osób niepełnosprawnych, którym pomaga na co dzień. To dla nich zorganizował Festiwal Integracyjny “Skrzydła”. Zupełnie niespodziewanie powstała jedna z najważniejszych piekarskich imprez, które odbiły się szerokim echem w całym województwie. To nominacja za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej imprezy, a jednocześnie wyróżnienie dla wszystkich, którzy przyczynili się do skucesu “Skrzydeł”.

Krystyna Musik

   Piekarzanka i bizneswoman. Zaangażowana w działalność Piekarskiego Forum Kobiet. Organizatorka pokazów mody. Jeden ze sponsorów wyborów Miss Piekar Śląskich. To właśnie Krystyna Musik od pierwszej edycji ubiera kandydatki do tytułu. Wielkie serce także dla dzieci. Zaangażowana w pomoc dzieciakom z ochronki działającej przy piekarskiej Bazylice. W ramach projektu UMWETU wybrała się z dziećmi do cyrku.

Stanisław Mutz

   Piekarzanin z dziada pradziada, obecnie mieszka w Sosnowcu. Napisał sztukę teatralną pt. “Polterabend”, o skomplikowanym życiu rodzin śląskich w okresie przed II wojną do 1945 roku. Sztuka wystawiana była z powodzeniem na dużej scenie Teatru Śląskiego w Katowicach przez cały rok 2008. W roku 2009 wystawiana była w Krakowie, Warszawie i Rzeszowie. Wszędzie przyjmowana była z wielkim powodzeniem. Autor opisał w niej to co usłyszał od swojego dziadka i innych mieszkanców z Piekar Śląskich. Sztuka przybliżyła historię życia rodzin śląskich młodszemu pokoleniu, na przykładzie życia rodzin z naszego miasta.
   Stanisław Mutz urodził się w 1965 roku w Piekaracach konkretnie w Dąbrówce Wielkiej. Z wykształcenia jest filologiem i plastykiem. W roku 2007 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości dramaturgicznej. Jest autorem trzech zbiorów poezji wydanych w języku polskim angielskim i niemieckim.

Wiesław Umiński

   Prezes Stowarzyszenia Komitet Obywatelski Miasta Piekary Śląskie, które w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Przez większość tego czasu – ton jego działalności nadawał właśnie Wiesław Umiński. O ideałach i wartościach, które reprezentuje nie trzeba się rozpisywać. Wychowanie w duchu patriotycznym zawsze stanowiło jeden z priorytetów. Komitet Obywatelski sprawdził się w minionych latach organizując imprezy kulturalne, wykłady i prelekcje historyczne, angażując się w obchody świąt państwowych. Stowarzyszenie w okresie po roku 89 wychowało wielu samorządowców. Swoją działalność społeczną i polityczną prowadzi aktywnie do dnia dzisiejszego.

Tomasz Wesołowski

   Piekarski radny, ale przede wszystkim społecznik. Zanim zaangażował się w życie Piekar Śląskich wyjechał pomagać w budowie przedszkola w Afryce. To nie był jedynie kaprys. Do Ghany Tomasz Wesołowski wyjeżdżał dwukrotnie. Trzy lata temu został radnym. Aktywnie angażuje się w rozwiązywanie problemów. Uczestniczył w obronie Przedszkola nr 17, sprzeciwiał się nieprzygotowanej reformie edukacji mającej polegać na likwidacji piekarskich szkół, przygotował projekt budowy placu zabaw dla dzieci razem z jego makietą. Projekt uchwały (jako opozycyjny) został jednak odrzucony, a pomysł nigdy nie doczekał się realizacji.
   Chociaż został wiceprzewodniczącym Rady Miasta – ze względu na polityczne trudności w realizacji projektów postanowił odejść od tej drogi działania. Zaangażował się w społeczny projekt UMWETU, w ramach którego współfinansował i osobiście budował dwa boiska sportowe w piekarskich szkołach. A to jedynie dwie najbardziej spektakularne akcje w ramach projektu. To nominacja za pomysł, zapał i zaangażowanie w życie społeczne miasta. To również wyraz uznania dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu “umwetu”.

Tadeusz Wieczorek

   Tadeusz Wieczorek od młodzieńczych lat był związany z brzezińskim sportem. Najpierw zawodnik, później szkoleniowiec, a obecnie Prezes Klubu Sportowego “ORZEŁ BIAŁY” Brzeziny Śląskie.
W 2008 roku z jego inicjatywy ruszył remont i modernizacja obiektu sportowego KS ORZEŁ BIAŁY Brzeziny Śląskie. Na wstępie w 2008 r. została rozpoczęta rekultywacja płyty głównej boiska, a z początkiem kwietnia 2009 roku ruszył remont i modernizacja widowni stadionu. Po 5 miesiącach nadzoru nad przebiegiem prac remontowo modernizacyjnych z ruiny stadionowej wyrosła piękna stadionowa perła bijąca na łeb na szyje wszystkie obiekty sportowe (boiska) znajdujące się na terenie miasta Piekary Śląskie.
   15 sierpnia 2009 roku brzeziński obiekt sportowy został oficjalnie oddany do użytku i zakończył się pierwszy etap modernizacji, na którą składała się: rekultywacja płyty głównej boiska wraz instalacją nawadniania, remont i modernizacja widowni, na której zostało zainstalowane 200 krzesełek stadionowych. Wraz z oddaniem do użytku obiektu sportowego ruszyły nowe i dalsze plany modernizacyjne stadionu dotyczące boiska treningowego, a które już dziś są widoczne gołym okiem, a mianowicie na bocznym boisku zostało zainstalowane oświetlenie, a w dalszej kolejności będą realizowane prace mające na celu doprowadzić boisko treningowe do wymaganych norm.
Nie tylko boiska sportowe za sprawą Prezesa Tadeusza Wieczoraka przeszły i przechodzą remonty, ale również w niedalekiej przyszłości teren przy widowni stadionu i budynku klubowym nabierze nowy kształt za sprawą parkingu samochodowego dla kibiców i sympatyków KS ORZEŁ BIAŁY Brzeziny Śląskie.
   Tadeusza Wieczorka znany jest nie tylko z działalności sportowej, ale również społecznej. Mimo, to że nie jest radnym pomaga mieszkańcom Brzezin Śl., którzy nie mają pracy lub mieszkania.

 

← Powrót

Komentarze



Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments