KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2012-05-19

Rockowa Sobota 2

   Bohaterami wieczoru poza wspomnianym zespołem SoulCatcher były także kapele: Soundproof i Fringe Cafe, które przyciągnęły sporą publikę – bawiącą się naprawdę żywiołowo. Przez ponad trzy
godziny mieliśmy prawdziwą rockową sobotę.
   – Od zeszłorocznej Muzycznej Bitwy wiele się zmieniło, nagraliśmy kilka nowych utworów i dzisiaj mamy znacznie bogatszy repertuar – mówiła na scenie Sonia Maselik, wokalistka Fringe Cafe.
   I faktycznie, było słychać i widać, że zespół znacznie się rozwinął. Inna rzecz, że coraz częściej występują i po prostu nabywają doświadczenia.
   – Kiedy organizowaliśmy pierwszą muzyczną bitwę chcieliśmy po prostu dać szansę młodzieży wystąpić przed szerszą pulicznością, a z drugiej strony – pokazać publiczności dobre, piekarskie kapele. Przecież na scenie OK Andaluzja wystąpiła także doświadczona Droga Ewakuacyjna i Full Light. Teraz po prostu kontynuujemy zabawę – przekonuje Krzysztof Turzański, organizator koncertu.
   Mimo drobnych wpadeki problemów technicznych (zerwana struna, czy chwilowy brak odsłuchu) koncert był naprawdę udany. Ogromną, fachową pomocą służył personel OK Andaluzja, który przecież nie takie imprezy obsługiwał.
   – Nie zmieściliśmy się w czasie, sama impreza przeciągnęła się o jakieś czterdzieści minut.
I nikt nie opuszczał sali, chociaż w tym samym czasie piłkarze grali finałowy mecz Ligi Mistrzów. To najlepszy dowód na to, że takie koncerty są potrzebne – przekonuje Łukasz Ściebiorowski, współorganizator Muzycznej Bitwy.
   Ideę propagowaną w ramach projektu UMWETU doceniło miasto i urzędnicy przygotowali dla młodzieży podobny festiwal. Dzięki temu kolejne zespoły „wyszły z garażu”.
   – Moim zdaniem takie koncerty powinny być organizowane cyklicznie. Nie ma sensu, żeby sale miejskich domów kultury stały puste, należy wykorzystywać każdy wolny termin. Zespoły są „głodne
gry”, a publiczność chętnie bawi się przy ich muzyce. Szkoda, że kiedy otwartą, niekomercyjną imprezę dla mieszkańców naszego miasta organizuje Stowarzyszenie, a nie urząd – trzeba komercyjnie płacić za wynajem sali. To ogranicza możliwości – tłumaczy Turzański.
   A zbyt długi okres oczekiwania na występ może spowowodać, że… zespół do niego nie doczeka. Młodzieżowe kapele wyjątkowo często się rozpadają, zmieniają nazwy i składy. Być może
także dlatego, że zbyt rzadko grają i nie widzą możliwości rozwoju.
   W I Festiwalu Piekarskich Kapel organizowanym przez Komitet Obywatelski, UMWETU i radnych Krzysztofa Turzańskiego wystąpiło 11 zespołów. W kolejności afabetycznej byli to: Alcatraz, Droga Ewakuacyjna, Explain, Frige Cafe, Full Light, Ice Wind, Mechanics, One Face, SO, Soulcatcher oraz Soundproof. Z tej grupy rozpadły się już trzy zespoły… Ale zostały archiwalne nagrania ich występów. wszystkie konkursowe występy można obejrzeć na stronie www.krzysztofturzanski.pl w dziale „projekt UMWETU”.
   Muzyczna Bitwa, czyli festiwal piekarskich kapel odniósł sukces. I to jeszcze nie koniec. Odcinek czwarty zabawy zaplanowano na wrzesień. Kto tym razem wystąpi na scenie OK Andaluzja – jeszcze nie wiadomo.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments