KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2012-12-28

Ile zapłacimy za śmieci?

W związku z ustawą “śmieciową” samorządy wszystkich miast wprowadzały pakiety uchwał. Muszę przyznać, że wielogodzinna praca w komisjach przyniosła dobre efekty i udało się wypracować rozwiązania, które chociaż nie spełniają oczekiwań – są po prostu dobre. Nie doszliśmy jednak do porozumienia w kwestii stawek za wywóz śmieci. Koszt na poziomie 11 zł (za śmieci zbierane selektywnie) i 13 zł (za śmieci zmieszane) nie gwarantuje wystarczającej motywacji do segregowania śmieci. Najniższa różnica ustalona w innych miastach pomiędzy ceną wywozu śmieci selektywnie zbieranych i mieszkanych to 3 zł (2,80 zł w jednym przypadku). Zaproponowaliśmy ustalenie cen na poziomie 10 zł i 13 zł co naszym zdaniem (na podstawie porównań danych i opłat przyjętych w innych miastach) gwarantowało sfinansowanie systemu. Wniosek po burzliwych dyskusjach na komisji został zgłoszony podczas sesji Rady Miasta, ale został odrzucony przez radnych. Za jego przyjęciem głosował jedynie mój klub radnych.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator23
obserwator23
9 lat temu

Trudno nie mając wszystkich potrzebnych danych dyskutować nad wysokością stawek. Ile powinna wynosić stawka za śmieci posegregowane? W niektórych gminach jest to 7,50 zł/osoba a w innych 14 zł/osoba. Niewielka różnica ustalona między obiema stawkami wynika z tego, że ” Podwyższenie stawki za niesegregowane śmieci uderza w mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej. W blokach nie da się selektywnie zbierać odpadów” stwierdził prezydent Pasternak. ” Niższą stawką chronimy budynki wielorodzinne”- radny Seweryn. Aby poznać zdanie mieszkańców Piekar na temat stawek wystarczyło przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami, tak jak to miało miejsce w innych gminach a nie robić fikcję przez duże “F”!

Leszek Podzimski
9 lat temu
Reply to  Krzychu

Krzychu ostatnie zdanie jest populistyczne i zwyczajnie zbędne. Liczyłem że po tak długiej dyskusji wiesz, że “opłata śmieciowa” nie może generować zysku dla miasta. Zgodnie z ustawą gmina nie może ani dopłacać ani zarabiać na śmieciach. System ma się zbilansować. Żaden to podatek…

Inną sprawą jest, że tak na prawdę nikt nie wie ile to będzie kosztować. Stąd różnice choćby w poszczególnych miastach. Albo pomyliliśmy się my albo oni…

Wyliczenia opierają się na danych historycznych a bez wątpienia zmieni się jeden współczynnik, który stanowi o cenie. Na pewno wzrośnie strumień odpadów. Więc ustalenie “stawek realnych” będzie możliwe dopiero wtedy, gdy dowiemy się ile faktycznie jest w Piekarach śmieci.

Dwa złote różnicy to faktycznie zbyt mało. Osobiście bardziej zróżnicowałbym stawki ale to uderzy po kieszeni mieszkańców bloków, którzy odpowiadają zbiorowo za śmieci. Dobrze wiesz że zawsze znajdą się takie osoby, które nie posegregują swoich śmieci a ucierpi cały blok czy klatka. Taka zabudowa to 70% powierzchni Piekar.

Niestety posłowie podrzucili nam kukułcze jajo. Stworzyli złą ustawę – którą teraz, za pięć dwunasta chcą poprawiać – i każą nam się martwić. Jeśli parlament zmieni ustawę i pozwoli różnicować stawki ze względu na obszary i dodatkowo dowiemy się ile nowy system będzie kosztować, jaki jest strumień odpadów – ustalamy “realne stawki”. Wprawdzie na żywym organizmie się nie eksperymentuje ale tu nie pozostawiono nam wyboru. Sprawdzimy jak to będzie funkcjonować przez pół roku i za rok będziemy mogli skorygować kwoty. Wtedy ustalmy dla zabudowy jednorodzinnej stawki, które będą promowały osoby segregujące a w blokowiskach takie kwoty, które będą sprawiedliwe.

Co do konsultacji, jestem za przeprowadzaniem ich w każdej sprawie ale na pewno nie w sprawie stawek za śmieci. Tu nie ma nad czym dyskutować, są dane które mają posłużyć do wyliczenia. Konsultacje regulaminu czy innych uchwał jak najbardziej ale stawki muszą wynikać z wyliczeń. To tak jakbyś prowadząc sklep pytał klientów, ile chcą płacić za towary. To Ty wiesz ile coś powinno kosztować, by było ekonomicznie opłacalne. Wiadomo, że każdy chce płacić jak najmniej.

Pozdrowienia!

Maciek Czempiel
Maciek Czempiel
9 lat temu

Mieszkańcy bloków nawet jak by chcieli segregować odpady to później nie mają ich gdzie wyrzucić. Przy najlepszej woli trudno oczekiwać że mieszkaniec z dwoma butelkami PET pójdzie 300 m.
Kto za to odpowiada? posłowie czy ZGK?
Ustawa była uchwalona ponad rok temu po kilkuletnich dyskusjach, władze miasta i radni mieli sporo czasu na protesty.

Leszek Podzimski
9 lat temu
Reply to  Krzychu

Tylko że ewentualny “zysk” pozostaje w systemie. Nadwyżka przechodzi na kolejny rok i obniża kwotę.

System jest bezpieczny to fakt ale pamiętaj, że strumień odpadów wzrośnie bo zacznie się czyszczenie piwnic “bo przecież płacę”. Prawdziwy koszt funkcjonowania poznamy po czasie i dobrze o tym obydwoje wiemy.

Zdecydowanie zgadzam się z Tobą co do oceny prac nad pakietem uchwał. To nie był zmarnowany czas. Stawki to inna kwestia ale tu zwyczajnie nic nie jest pewne i dopiero czas pokaże, czy założenia były słuszne i czy dobrze policzono.

Maćku, prace nad pakietem uchwał trwały kilka miesięcy. To nie był łatwy temat. W Piekarach to nie jest temat “z kapelusza”. Problem w tym, że nawet nadzór prawny Wojewody nie wie co ma robić z tematem.
Z ciekawostek dodam że pierwsze rozmowy o ryczałcie miały miejsce w październiku 2007 roku. Ryczałt nie został wprowadzony ale zmieniliśmy Regulamin utrzymania czystości.

Miłego.

obserwator23
obserwator23
9 lat temu

Zastanawia mnie jak gmina wywiąże się z nałożonych na nią poziomów odzysku
określonych frakcji odpadów skoro juz na wstępie stwierdzono że :
1.W zabudowie wielorodzinnej nie da się selektywnie zbierać odpadów
2.70% mieszkańców mieszka w zabudowie wielorodzinnej
3.Tak mała różnica między obiema stawkami marnie motywuje do selektywnej zbiórki.

Unia będzie nakładać kary na gminy, które nie będą wywiązywać się z narzuconych
poziomów odzysku czyli płacić za to będą wszyscy mieszkańcy, nawet ci którzy będą prowadzić
selektywną zbiórkę odpadów.Aktualne uchwały podjęte przez RM mie zapewniają właściwej
efektywności systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w gminie.
Wcześniej czy pózniej trzeba będzie te uchwały poprawić.

SM i ZGM
SM i ZGM
9 lat temu

Uwaga Szarlej!
My mieszkańcy ulic Janty i Kalwaryjskiej zasobów SM i ZGM mamy dość podrzucania śmieci od kamieniczników, od dziś będziecie nagrywani a resztę zrobi sąd. Przypomnę wyrok Sądu Najwyższego, iż podrzucanie śmieci jest karalne i z urzędu przekazuje sprawę do Urzędu Skarbowego jako bezprawne wzbogacenie się.

Maciek Cz
9 lat temu
Reply to  SM i ZGM

Lokatorzy SM płacą 7,90 zł od osoby za miesiąc za wywóz śmieci od marca 2012 roku
Lokatorzy ZGM od 1 stycznia 2011 roku – od dwóch lat ! 10,71 zł za to samo!
Dlaczego, skoro jednych i drugich obsługuje ta sama firma ZGK?

SM i ZGM
SM i ZGM
9 lat temu
Reply to  Maciek Cz

Panie Maciek Cz., w imieniu połączonych sił lokatorów wyraziłem sprzeciw podrzucania śmieci przez kamieniczników a Pan stawia mi pytanie, na które powinni odpowiedzieć ustalający i przyjmujący te kwoty. Równie mogę zapytać dlaczego płacimy więcej za jednostkę ciepła niż na ul.Ogrodowej skoro mamy tego samego dostawcę?

Maciek Cz
9 lat temu
Reply to  SM i ZGM

Płacicie więcej bo macie umowę z dostawcą niekorzystną dla was (wyższe ceny) niż lokatorzy SM z Ogrodowej.
Problem podrzucania śmieci (moim zdaniem wyolbrzymiony) powinien zniknąć od lipca.
Lokatorzy ZGM, SM, zarządcy wspólnot mieszkaniowych mają umowy z ZGK na wywóz śmieci i zapis że płacą od ilości osób zamieszkałych a nie od ilości śmieci.
Tego dotyczyło moje pytanie, nie do Pana, tylko ogólnie.

Dlaczego od 2 lat lokatorzy ZGM placą ponad 30% więcej za taka samą usługę świadczoną przez miejską spółkę ZGK.
Dlaczego dwie firmy miejskie ZGM i ZGK zawarły tak niekorzystną dla blisko 12 tys. mieszkańców lokali komunalnych umowę.
2,79 zł x 12000 x 12 mięsiecy to ok. 400 tys. złotych

W 2011 ZGK sp. z o.o. dostawała 7,50 zł od osoby/m-c

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Efekt skali ?. SM zleca wywóz więcej za mniej (średnio), dzięki czemu koszt jednostkowy jest niższy ?.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

ILOŚĆ ŚMIECI PRODUKOWANA PRZEZ MOJĄ RODZINĘ PRAKTYCZNIE NIE ZMIENIA SIĘ PRZEZ PARĘ OSTATNICH LAT: JEDEN KUBEŁ 110 L. MIESIĘCZNIE ZA PRAWIE 15 ZŁ. PRZY NOWYCH STAWKACH OPŁATA WYNIESIE 55 ZŁ NA MIESIĄC. TO NIE JEST NORMALNE!