KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-07-15

ZGM na brak kasy nie narzeka

W biuletynie Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano stawki za pracę adwokatów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Dostają 415 zł i 369 zł za jedną godzinę pracy!Umowy zawierane są w trybie bezprzetargowym, z wolnej ręki. Prawnicy Urzędu Miasta zarabiają mniej: 159 złotych za godzinę pracy. Urząd organizuje przetarg nieograniczony. Mieszkańcy mogą odpracować zaległości czynszowe wobec ZGM. Stawka dla nich to 6 zł za godzinę.

Czytaj całość materiału opracowanego przez Macieja Czempiela:

Mieszkańcy lokali komunalnych administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej często słyszą o braku pieniędzy na remonty i inwestycje. Są obwiniani za zniszczenia w budynkach, nieterminowo płacą czynsze, są traktowani, jako gorsi od tych posiadających własne mieszkania czy domy. Na odwrót. Wielu mieszkańców ma pretensje do ZGM. Jeszcze do niedawna płacili za wywóz śmieci ponad 35% więcej niż lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej. Remonty wykonywane przez ZGM bardzo często były robione byle jak. Rozliczenia za wodę dostarczano z półrocznym poślizgiem, wcześniej naliczając karne odsetki bez wiedzy lokatora.

Są jednak osoby, które z działalności ZGM powinny być bardzo zadowolone. Spółka Partnerska adwokatów z Gliwic od kilku lat świadczy usługi na rzecz ZGM.

Dyrektor ZGM Maciej Trela corocznie podpisuje z nią dwie umowy. Pierwszą na doradztwo prawne z wyłączeniem zamówień publicznych, drugą na doradztwo w zakresie zamówień publicznych. W 2012 roku wartość tych umów opiewała na 69600 i 33600 zł. Łącznie ponad 100 tysięcy zł. Czas pracy adwokatów to 18 i 12 godzin w miesiącu!

W biuletynie Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano stawki za pracę tych adwokatów, 415 zł i 369 zł. Za jedną godzinę pracy!

Umowy zawierane są w trybie bezprzetargowym, z wolnej ręki. W uzasadnieniu wyboru tego trybu dyr. Trela pisze, że stawki uzyskane w przetargu nieograniczonym byłyby wyższe.

Tymczasem Prezydent Miasta organizując przetarg nieograniczony na świadczenie usług prawnych zyskał cenę 159 zł/godz. Koszt obsługi prawnej całego Urzędu Miasta, Rady Miasta i 36 jednostek organizacyjnych to rocznie 229 tys. zł. Czas pracy radców – 120 godz. na miesiąc.

ZGM rocznie przeprowadza 20-25 przetargów (w tym 2 na doradztwo prawne!). Prawnicy Prezydenta nadzorują corocznie 120-150 przetargów.

Nie każdy może zarabiać 415 zł/ godz., na razie ZGM proponuje stawkę 6 zł/godz. dla mających zaległości czynszowe. Też bez przetargu.

Maciej Czempiel

Źródło:       Biuletyn Urzędu Zamówień Publicznych, Umowy zawarte z prawnikami

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
9 lat temu

Trzeba było się uczyć panie Czempiel prawie magistrze 🙂

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

To, że lokatorzy ZGM płacili więcej za śmieci to akurat nie wiem czy można winić ZGM. Mieszkań tam chyba jest mniej niż w spółdzielni ?.

Agnieszka
Agnieszka
9 lat temu

Bo ktoś w końcu powinien sprawdzi dokładnie dokumentację w ZGM i wziąść się za Pana pseudo DYREKTORA ……

jo
jo
9 lat temu

Płacic tak wysoki czynsz za co ?? za sypiace sie bloki ?? za meneli na kazdym rogu i smierdzace klatki schodowe które wygladaja gorzej niz zle…

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

czynsze rosną, remontów nie ma, piniądze idą w błoto

Maciek Czempiel
Maciek Czempiel
9 lat temu

Lepiej być niż mieć. To mój wybór.

Zarobki adwokatów i dyrektora są niewspółmierne do efektów ich pracy.
W prywatnej firmie dawno by ich już nie było.

EWKA
EWKA
9 lat temu

czynsze mieszkań komunalnych są o wiele wyższe niż w spółdzielniach mieszkaniowych ,a jeszcze kiedyś było odwrotnie!!

mc
mc
9 lat temu

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej jest kontrolowany przez urząd.Opisana sytuacja jest niemożliwa. Zamówienia o łącznej wartości powyżej 14 tys. euro nie mogą być udzielane z wolnej ręki.