KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-11-30

Piekary bez obowiązkowego przetargu

Trybunał Konstytucyjny potwierdził obowiązek organizacji przetargów na odbiór śmieci. Piekary zapłacą karę za brak przetargu? To może być 50 000 złotych.
Posłowie wnioskodawcy twierdzili, że gminy nie powinny być zmuszone do organizowania przetargów śmieciowych, tylko powinny móc zlecać zadania w tym zakresie własnym spółkom i zakładom budżetowym (tak zrobiły m.in. Piekary). Wskazywali, że obowiązek przeprowadzania przetargów zagrozi funkcjonowaniu spółek gminnych oraz za kilka lat doprowadzi do zmonopolizowania rynku przez duże koncerny śmieciowe. Trybunał Konstytucyjny nie podważył jednak idei organizowania przetargów śmieciowych i w tym zakresie umorzył postępowanie.

Czytaj: “Ustawa śmieciowa do śmieci. Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niezgodną”

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
OBSERwator23
8 lat temu

“Trudno mi zrozumieć funkcjonariusza publicznego jakim jest burmistrz, który publicznie odmawia wykonania obowiązującego prawa” – powiedział szef resortu MŚ. Na blisko 2,5 tys. gmin tylko w 17 nie przeprowadzono przetargu. W śląskim to Piekary Śl., Koniecpol i Świnna.
W 2011 roku ponad 70% śmieci trafiło na wysypiska, w Niemczech to 0,5%.(dane MŠ).

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Krzychu a twoim zdaniem powinno się zrobić przetarg i pogrzebać Z.G.K ?
tyle kasy tam zainwestowano, sprawdza się to bardzo i co teraz ?
jakbyś był prezydentem wpuścił byś jakieś firmy z zewnątrz, potentatów a nasi na bruk ?
to jest metoda ? do tego mamy dążyć ?
miałbyś receptę by ocalić miejskie Z.G.K. ?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Spółki miejskie to takie kolejne dojne krowy i stanowiska do podziału. Nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem, działalnością komercyjną i sensownym zarządzaniem.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

jasne, najlepiej prywate z zachodu dac na rynek
tam to zarzadzanie cacy, tyle ze ludzie upodleni, wazne ze szefostwo sie nachapie
a w czym lepsze ? takie gadanie sloganow mnie rozbraja
byle to co swoje porozwalac
obecny prezydent walczy o miejska spolke z tego co pisze p. Turzanski wynika ze by wyautował zgk z rynku robiac konkurs
i co dalej ? zgk do wymazania ? ludzie na bruk ? bo w innym miescie społka gminna juz do konkursu stanac nie moze, takie chyba sa przepisy ze tylko swoje miasto, pytam sie co dalej ? a ceny beda tansze ? O ILE ? PRZEZ ILE sie pytam ? przez rok a potem co ? kto to opanuje jak rynek sie dogada cenowo ? szkoda p.Turzanski ze nie mysli Pan szerszym aspekcie sprawy bo tu ma obecna władza 100% mojego poparcia i jak sie gada z ludzmi nie tylko mojego, pozdrawiam

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

58 tysiecy mieszkańców i 1-2 tys. firm ma płacic zawyzone ceny za wywóz smieci ZGK dlatego że jest spółką miejską !!!!

Prezydent ma dbać o wszystkich mieszkańców a nie o nieudolnie zarządzane przez kolegów firmy.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Dokładnie. Te słodkie teksty jak to prezydent dba o firmę miejską to możecie babciom pociskać. Wszyscy doskonale wiedzą, że chodzi o stołeczki znajomych, a nie o szeregowych pracowników.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Spółki to gospodarka centralnie planowana i sterowana, a co za tym idzie WYSOKIE CENY. Trzeba było ofertę spółki zweryfikować w przetargu

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Ważniejsze jest to co się dzieje przy ulicy Konarskiego w Brzozowicach na ostatniej sesji była bardzo długa dyskusja szkoda ze nie zabrał głosu tak doświadczony radny jak pan Gowarzewski pochodzi z Brzozowic czyżby nie miał nic do powiedzenia .

OBSERwator23
8 lat temu

Nie mam nic przeciwko temu, aby ZGK nadal wywoziło moje śmieci. Przed wprowadzenie ustawy śmieciowej byłem zadowolony z obsługi ZGK i nadal jestem. Nie rozumiem tylko, dlaczego urzędnik podejmujący decyzję w sprawie przetargu nie skonsultował się
z mieszkańcami. Nie zapytał jakie jest ich zdanie w tym temacie. Kto wie, może mieszkańcy również byliby tego samego zdania co urzędnik. Wówczas zrozumiałbym dlaczego mam płacić karę za decyzję urzędnika, bo karę, jeśli będzie poniesie cała gmina. Urzędnik za błędne decyzje nie płaci z własnej kieszeni, dlatego łatwo mu jest je podejmować. Jeżeli terminowo nie zapłacę podatku od nieruchomości, narażam się na karne odsetki. Moja decyzja – ja ponoszę osobiście konsekwencje takiej decyzji. Urzędnik odmówił wykonania prawa, czyli obowiązkowego ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów komunalnych, gdyż osobiście nie dotkną go żadne sankcje finansowe. Za jakiś czas przyjdzie do urzędu mieszkaniec z jakąś prawną decyzją, której wykonania urzędnik odmówi. Czy w tym wypadku mieszkaniec też będzie popierał urzędnika odmawiającego wykonania prawa?
Ostatnio oglądałem w TV „wybitnego burmistrza samorządowca „ , który odmówił wykonania prawomocnego wyroku sądu twierdząc, że on wie lepiej a sąd się pomylił. Na pisma wojewody również nie reagował. Jednym słowem, jak raz komuś pozwoli się na łamanie prawa, może próbować robić to częściej. Albo staramy się tworzyć państwo,
w którym wszyscy są równi wobec prawa i tegoż prawa przestrzegają, albo hulaj dusza piekła nie ma.

Mieszkaniec Piekar
Mieszkaniec Piekar
8 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Jaki przepis prawa mówi o tym aby to musiało być skonsultowane z mieszkańcami ?

OBSERwator23
8 lat temu

Ustawa o samorządzie gminnym z dn.8 marca 1990r.
Art.5a. 1.

Mieszkaniec Piekar
Mieszkaniec Piekar
8 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Chyba Pan nie zrozumiał pytania. Pytałem o obowiązek (gmina musi przeprowadzić konsultacje) a przepis który Pan przytoczył mówi o możliwości.
Wiadomo, że można było przeprowadzić konsultacje tylko co by to dało ? Tyle by było opinii co konsultujących a ktoś i tak musiał powziąć jakąś decyzję, dla jednych złą dla innych dobrą lub do akceptacji. Lepsze by chyba było referendum ale z frekwencją pewnie by nie wyszło i ciekawe ja by sformułować pytanie. Najlepiej jak by śmieci wywozili za darmo bo tak pewnie by wszyscy chcieli a tak zawsze będzie komuś za drogo, choć na tle innych gmin nie wypadamy najgorzej a one przeprowadziły przetarg.
Pozdrawiam

Anonim
Anonim
8 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Mnie takie pytanie zadano 3 lata temu i wówczas upoważniłem Stanisława Korfantego do podejmowania decyzji. Szanowny panie, gdyby w każdej sprawie miano organizować referenda albo konsultacje to po co władza i wybory. To bardzo idealistyczne – wszystkie decyzje w rękach ludu. Zresztą zadanie tego pytania byłoby zmarnowaniem czasu i pieniędzy bo i tak większość byłą zadowolona z ZGK i nie chce zmian.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  Anonim

Nie no jasne. To też zakażmy handlu, bo lud mnie wybrał to będę z nim robił co zechcę.

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu
Reply to  Anonim

Tez byłem z ZGK zadowolony.
Jak wywozili za 7,9 zł
Dlaczego teraz za to samo mam płacić 13 zł?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Wcześniej mogli wywozić za 7,90 zł i im się opłacało a po wejściu ustawy w życie raptem koszt wywozu wzrósł do 13 zł pomimo tego, że nie wzrosła ilość śmieci ani częstotliwość odbioru. Mieszkańcy popiszą, pogadają ale i tak zapłacą bo nie mają wyjścia…. ot polska rzeczywistość

Ekonomista
Ekonomista
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Ze wzrostem śmieci i płacących koszt jednostkowy maleje, a nie rośnie. Efekt skali się to nazywa i przy śmieciach ma on jak najbardziej zastosowanie, bez cienia wątpliwości.

prawie ekonomista
prawie ekonomista
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Efekt skali bez cienia wątpliwości nijak ma się do odbioru śmieci 🙂
Proponuję dokładnie zapoznać się definicją “efektu skali” Efekt skali polega na tym, że przy zwiększeniu produkcji, maleją koszty produkcji np. poprzez zakup materiałów w niższych cenach (większa produkcja, większe zapotrzebowanie materiałowe, mniejsza cena zakupu)
Przy śmieciach, wzrost śmieci i liczba płacących nie powoduje zmniejszenie kosztów tylko zwiększenie np. śmieciarki pracują więcej – większy koszt zużycia paliwa, więcej czasu potrzeba na odbiór śmieci – koszty pracy się zwiększają (np. wypłata nadgodzin lub zwiększenie zatrudnienia)
To tak tylko “na szybko” bez zagłębiania się 🙂

Ekonomista
Ekonomista
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Prawie ekonomisto próbujesz udawać znawcę, ale chyba musisz się zagłębić jednak, bo słabo rozumiesz gdzie się zmniejszają koszty. Dla przykładu przy większej skali koszty administracyjne rozkładają się na większą ilość, zamiast zbierać od co piątej chałupy zbierasz z każdej w tym wypadku, więc nie marnujesz czasu i paliwa tyle. Nie leć podręcznikami tylko zacznij myśleć.

prawie ekonomista
prawie ekonomista
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Panie Ekonomista po pierwsze to nie muszę zaczynać myśleć bo robię to cały czas, po drugie sam sobie przeczysz bo skoro ” przy większej skali koszty rozkładają się na większą ilość” to idąc tym tropem odbiór śmieci powinien być tańszy a nie droższy 🙂 więc nie ma podstaw do podnoszenia opłaty.
Po drugie jeżeli śmieci zbiera się “od każdej chałupy po kolei a nie co piątej” to wymaga to większej liczby podjazdu (ruszenie, zatrzymanie, wysypanie kubła) co powoduje zwiększenie zużycia paliwa 🙂 ( aczkolwiek obawiam się, że oprócz ekonomii jesteś także ekspertem ds. eksploatacji pojazdów i znajdziesz również swoją teorię w tym temacie 😉 )
Co do kosztów, to sam Krzychu napisał ” A cenę? Cenę ustalą radni wg. wskazówek prezydenta” więc wygląda na to, że przy pomocy “mądrych, ekonomicznych terminów próbujesz tłumaczyć wysokość ustalonej ceny, licząc że ludzie nie myślą i przyjmują wszystko co w ładne słowa jest ubrane.
Niestety dla niektórych, jeszcze są mieszkańcy, którzy potrafią analitycznie myśleć i wyciągać wnioski.
pozdrawiam
PS> nie próbuję udawać znawcy, tylko nie lubię jak ktoś coś mi wciska i na dodatek niegrzecznie zarzuca brak myślenia

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Najważniejsze, że do kasy miejskiej wpłynie 13 od łebka a nie 7,90. Ciekawe w jaki sposób wyliczono obecny koszt?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Przepis może nie mówi ale jest coś takiego jak DOBRY OBYCZAJ

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Wydze OBSERwator23 znalazł ustawę a o czym mówi bo nie cztałem

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

osobiście jestem bardzo zadowolony z ZGK, nie pojmuję czemu ZGK nie mogło wygrać przetargu nas wywóz śmieci u nas,

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

napisane jest obowiazkowo w ustawie przetarg, ( gmina musi przeprowadzić przetarg ) konsultacje może mogły być , wcale by w nie zaszkodziły, chciano dobrze, wyszło inaczej, ,