KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2014-01-31

Piekary: hala sportowa potrzebna?

Niedawno ktoś z internautów napisał na blogu, że nie potrzebujemy basenu, żeby dzieci umiały pływać. Nie potrzeba też hali sportowej, żeby uprawiać sport? Teza kontrowersyjna, ale miałem okazję zobaczyć jak wygląda to w Słomnikach liczących… niecałe 5 tysięcy mieszkańców. Tak niewielką miejscowość stać nie tylko na halę sportową, ale też na innowacyjność.

To w tak niewielkiej miejscowości powstała pierwsza w Polsce hala pasywna. Mają także równie nowoczesną salę gimnastyczną przy szkole. I planują kolejne inwestycje. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, to Piekary powinny mieć 10 takich hal. Czy jest więc szansa na choćby jedną? W najbliższej przyszłości raczej nie.
A w nawiązaniu do wstępu – w Słomnikach po wybudowaniu hali sportowej wszystko się zmieniło. Mieszkańcy tłumnie ruszyli do uprawiania sportu. Basenu nie wybudują, bo społeczność jest jednak zbyt mała, a w najbliższej okolicy są dwa nowoczesne obiekty. Ale Piekary mają inne możliwości i inne oczekiwania.
Piszę o tym na zasadzie porównania, bo wydaje mi się, że coraz bardziej odstajemy od innych. Czy nasze oczekiwania są wygórowane? Czy nasze miasto stać na takie inwestycje? Czy ostatnie lata nie zostały po prostu zmarnowane?

http://www.architekturapasywna.pl/page3.php?view=thumbnailList&category=2

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Czyje to słowa? – „Prawidłowa realizacja zadań statutowych MOSiR może odbywać się tylko na nowoczesnych i bezpiecznych obiektach sportowych. W ostatnich latach w miastach ościennych powstało wiele sal, pływalni i boisk, które są motorem do rozwoju sportu kwalifikowanego, lecz również umożliwiają rekreację ruchową mieszkańców. Aby zapobiec marginalizacji Miasta Piekary Śląskie w regionie oraz poszerzyć ofertę rekreacyjną MOSiR należy rozpocząć realizację inwestycji na miarę możliwości finansowych budżetu Miasta. Kluczowym projektem w tym zakresie jest budowa wielofunkcyjnej hali sportowej w centralnym punkcie Piekar Śląskich.”

ayk
ayk
9 lat temu

Możemy mieć basen, możemy mieć halę, możemy mieć inne obiekty służące społecznosci Piekar. Unia pomoże, ponoć w pozyskiwaniu środków finansowych z UE jesteśmy bardzo dobrzy. Tylko pytanie czy te obiekty się później utrzymają? Czy w kolejnych budżetach miasta nie będą kulą u nogi a kolejne opozycje będą wieszać psy na aktualnej władzy, że obiekty te pochłaniają coraz więcej pieniędzy. Takimi obiektami trzeba też sensownie zarządzać, po menadżersku a nie po dyrektorsku. Może obecne władze zdają sobie sprawę, że nie podołają takim wyzwaniom, nie mają kogoś z mądrą głową i twardą d*pą aby podołał takiemu przedsięwzięciu i stąd brak tych obiektow? I tutaj dochodzimy do ciekawego wniosku: powinniśmy być wdzięczni obecnej władzy, że nie pogrąża Piekar jeszcze bardziej.
A tak poważniej to nie chciałbym aby powtórzyła się sytuacja z basenem tak jak w Rudzie Śląskiej.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  ayk

Tylko, że tak na dobrą sprawę to my póki co to nic chyba nie mamy.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Jeśli władza sobie nie radzi to trzeba zmienić władzę. A co do ostatniego zdania to problemy Rudy wynikają z przerostu ambicji. Czym innym jest basen sportowy z jaccuzi i częścią dla dzieci, a czym innym park wodny. Piekary potrzebują normalnego obiektu, którego utrzymanie nie powinno być znacznym obciążeniem dla budżetu. Zresztą przykład przytoczony na blogu to najlepszy dowód na sensowność inwestycji – nowoczesne technologie to niskie koszty, zapewne znacznie niższe niż utrzymywanie obecnej hali. Tylko trzeba umieć prowadzić inwestycje i zarządzać, a nie rządzić.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

W Rudzie ja bym dodał jeszcze inny problem – ja koło tego przejeżdżałem i nic. Dopiero kiedyś stałem na przystanku autobusowym i sobie uświadomiłem, że pod Aquadromem jestem :D. To się praktycznie nie rzuca w oczy.

Kalikles
Kalikles
9 lat temu

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, iż technologie budowy takich obiektów, jak hala sportowa zmieniły się i to nie jest to samo, co 10 czy 20 lat temu. Obecnie nawet warto zastanowić się: czy do budowy takiego obiektu nie dołożyć 20 do 30 % kosztów, by wybudować taką halę np. w technologii pasywnej. Oszczędności na przyszłość są kolosalne w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Jestem także przekonany, że takie miasto, jak Piekary Śląskie powinno także stać na wybudowanie basenu, a nie Aqua Parku, to nie to samo. Ruda Śląska się po prostu przeliczyła i tyle. Wystarczy pełnowymiarowy basen plus brodzik do tego i już. Warto również pamiętać, że kolejne 7 lat to już ostatnia możliwość pozyskania tak dużych środków unijnych. Po 2020 takich możliwości już nie będzie.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Nie wierzę, żeby Korfanty mógł jeszcze coś zrobić. Czy to efekt wypalenia, czy zmęczenie lub brak pomysłów – ale widać, że nasze miasto odstaje od innych.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Też uważam że miasto stać na zwykły basen 25 m znalazły by się fundusze z unii czy prywatni sponsorzy ale pytanie czy panu Prezydentowi Korfantemu jeszcze ktoś ufa .

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

Ważniejsze, żeby każde miasto miało 10 szpitali, wkońcu lepiej leczyć niż zapobiegać. Po co społeczeństwo ma być zdrowe i zadowolone jak może narzekać w szpitalnych korytarzach.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Tarnowskie Góry mają basen, nowa hala sportowa się buduje, zaś mieszkańcy Tarnowskich Gór się cieszą, posiadają karty tarnogórzanina, i są zadowoleni ponieważ mniej płacą za basen.