KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2015-11-11

Radosne Święto Niepodległości

11 listopada to data radosnego święta. Polska po 123 latach niewoli pojawiła się ponownie na mapach Europy, odzyskała niepodległość. Później jeszcze była wojna i okres komunizmu, ale Polska istniała! Od 1989 roku mamy ją wolną i nareszcie naszą. Poetycką wizję Polski Marek Grechuta odmalował w słowach:
“Ta ziemia taka czysta, jakby umieciona skrzydłem aniołów,
cicha i równinna, tyle już wycierpiała, a zawsze dziecinna
ufa, że dobroć jest tylko dobrocią, a prawo tak jest prawem,
jak pola się złocą, kiedy żyto dojrzewa, jak zimą śnieg pada.”

Dziś jednak nie wspominajmy krwi, ran i grobów. Cieszmy się! Nasza gospodarka, nie bez kłopotów, jednak rozwija się. Nowe drogi, nie bez kłopotów, jednak powstają. Zamożność Polaków, nie bez kłopotów, jednak wzrasta.
Cieszmy się, bo mamy spokój, względny dostatek, bo jesteśmy w wielkiej europejskiej rodzinie. Cieszmy się, bo istnieje dla nas nadzieja na lepsze jutro. Cieszmy się pod pomnikami i na spotkaniach. Cieszmy się tym świętem w rodzinach.

Sława Umińska-Duraj

Cieszymy się i świętujemy, bo żyjemy w wolnym, demokratycznym i rozwijającym się kraju. W tym roku oficjalne uroczystości miejskie rozpoczęły się przy pomniku bohaterów poległych w latach 1939 – 1945 w parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. W ostatnich latach wiązanki kwiatów składane były tutaj jedynie “nieoficjalnie” dzięki zaangażowaniu Komitetu Obywatelskiego, a zwłaszcza radnego Grzegorza Gowarzewskiego. Tym razem było oficjalnie, a pod pomnikiem pojawiło się więcej delegacji i mieszkańców, także tych najmłodszych. Główne uroczystości odbyły się natomiast jak zawsze pod pomnikiem “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”.  Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział!

Zobacz relację i zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości

← Powrót

Komentarze



Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
10 lat temu

Zastanawia mnie co się stało z kwiatami składanym w środę pod pomnikiem w Brzozowicach. Dzisiaj przechodzilam tamtędy i po kwiatach ani śladu. Ktoś może wie???

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

jaśniej przestaw problem

prawo
prawo
10 lat temu

Szkoda, że grupy rekonstrukcyjne i organizacje pozarządowe muszą przedstawiać się za Brynicą!
Dosłownie!
Przykre, bo nikt nie nawiązał z nimi kontaktu.
A może jak za czasów Korfantego – nie wolno? Wtedy nic w moim mieście się nie zmieniło. Smuci mnie to i pokazuje, że podążamy w niewłaściwym kierunku.