2015-11-11
Radosne Święto Niepodległości
11 listopada to data radosnego święta. Polska po 123 latach niewoli pojawiła się ponownie na mapach Europy, odzyskała niepodległość. Później jeszcze była wojna i okres komunizmu, ale Polska istniała! Od 1989 roku mamy ją wolną i nareszcie naszą. Poetycką wizję Polski Marek Grechuta odmalował w słowach:
“Ta ziemia taka czysta, jakby umieciona skrzydłem aniołów,
cicha i równinna, tyle już wycierpiała, a zawsze dziecinna
ufa, że dobroć jest tylko dobrocią, a prawo tak jest prawem,
jak pola się złocą, kiedy żyto dojrzewa, jak zimą śnieg pada.”
Dziś jednak nie wspominajmy krwi, ran i grobów. Cieszmy się! Nasza gospodarka, nie bez kłopotów, jednak rozwija się. Nowe drogi, nie bez kłopotów, jednak powstają. Zamożność Polaków, nie bez kłopotów, jednak wzrasta.
Cieszmy się, bo mamy spokój, względny dostatek, bo jesteśmy w wielkiej europejskiej rodzinie. Cieszmy się, bo istnieje dla nas nadzieja na lepsze jutro. Cieszmy się pod pomnikami i na spotkaniach. Cieszmy się tym świętem w rodzinach.
Sława Umińska-Duraj
Cieszymy się i świętujemy, bo żyjemy w wolnym, demokratycznym i rozwijającym się kraju. W tym roku oficjalne uroczystości miejskie rozpoczęły się przy pomniku bohaterów poległych w latach 1939 – 1945 w parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. W ostatnich latach wiązanki kwiatów składane były tutaj jedynie “nieoficjalnie” dzięki zaangażowaniu Komitetu Obywatelskiego, a zwłaszcza radnego Grzegorza Gowarzewskiego. Tym razem było oficjalnie, a pod pomnikiem pojawiło się więcej delegacji i mieszkańców, także tych najmłodszych. Główne uroczystości odbyły się natomiast jak zawsze pod pomnikiem “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział!
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Zastanawia mnie co się stało z kwiatami składanym w środę pod pomnikiem w Brzozowicach. Dzisiaj przechodzilam tamtędy i po kwiatach ani śladu. Ktoś może wie???
jaśniej przestaw problem
Szkoda, że grupy rekonstrukcyjne i organizacje pozarządowe muszą przedstawiać się za Brynicą!
Dosłownie!
Przykre, bo nikt nie nawiązał z nimi kontaktu.
A może jak za czasów Korfantego – nie wolno? Wtedy nic w moim mieście się nie zmieniło. Smuci mnie to i pokazuje, że podążamy w niewłaściwym kierunku.