KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-04-17

Lecymy Durś

Połączyła ich pasja do sportu i chęć podejmowania nowych wyzwań. Grupa biegaczy „Lecymy Durś”, która powstała w Piekarach Śląskich, trenuje, bierze udział w zawodach i promuje aktywny styl życia. Liczy już około 100 osób, a wyróżniają ich specjalnie zaprojektowane koszulki. Też mam taką!

Przetestowałem biegnąć dychę i… faktycznie jest tak jak mówią członkowie grupy – daje moc. Poprawiłem swój czas o kilka minut na tym dystansie. Od tej pory biegamy tylko w koszulce Lecymy Durś…

Kilka słów o samej idei. Grupa biegowa „Lecymy Durś” została założona w Piekarach Śląskich przez kilku przyjaciół zaledwie trzy miesiące temu, a już ma na swoim koncie spory sukces. Prowadzi w klasyfikacji zespołowej cyklu Grand Prix MK team, który składa się z czterech biegów organizowanych w ciągu całego roku.

Na początku w grupie było ok. 10 biegaczy, dziś liczy około 100 miłośników biegania – z Piekar Śląskich, ale też z sąsiednich miast.

– Świadomość przynależności do grupy i rozwijanie pasji sprawia, że wielu ludzi chce do nas dołączyć. Naszym głównym celem są wspólne starty w zawodach. Mamy terminarz biegów. Kilka traktujemy priorytetowo i staramy się w nich pokazać w jak najliczniejszym gronie, natomiast mniejszymi grupami biegamy na większości lokalnych imprez biegowych – wyjaśnia Rafał Krasoń.

Treningi odbywają się indywidualnie, ale grupa organizuje także wspólne – we wtorki i czwartki na różnych trasach w Piekarach Śląskich, m.in. na bieżni przy I LO im. Króla Jana III Sobieskiego, w okolicy Kopca Wyzwolenia i piekarskiej bazyliki.

Bieganie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. W miastach, ale też w lasach czy innych otwartych terenach świetnych do trenowania można zobaczyć zarówno młode, jak i starsze osoby. Na masowych biegach ulicznych padają rekordy frekwencji. Uczestników zawodów liczy się już nie w setkach, ale w tysiącach.

– Jest to najtańszy sport i dla każdego, a uczestnictwo w zawodach daje możliwość rywalizacji z zawodowcami na jednej trasie bez względu na to, jaki poziom się reprezentuje. Bieganie jest również swojego rodzaju turystyką i doskonałą formą spędzania czasu dla całych rodzin, czego dowodem jest to, że rodziny zgłaszają się do naszej grupy. Zawody pozwalają także na pokonywanie własnych barier, na spotkania znajomych i poznawanie nowych ludzi – mówi Bartosz Szołtysik.

W najbliższych miesiącach grupa postawi na rozwój i promocję, by jak najwięcej osób dowiedziało się o podejmowanych przez nią działaniach. Nadal zamierza propagować zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Będzie się także przygotowywać do I Nocnego Półmaratonu organizowanego po raz pierwszy w Piekarach Śląskich.

Przypomnijmy, że w I Nocnym Półmaratonie i biegu towarzyszącym „Nocna Dycha” będzie można wziąć udział 15 lipca. Trasa obu biegów (na 21 km i na 10 km) prowadzić będzie ulicami Piekar Śląskich przez najpopularniejsze miejsca w mieście. Uczestnicy zostaną podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Zawody rozpoczną się o godzinie 20.00 na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Olimpijskiej 3 w Piekarach Śląskich. Wydarzenie będzie miało charakter pikniku charytatywnego wspierającego najbardziej potrzebujących, najmłodszych piekarzan.

Uczestnictwo w zawodach można zgłosić TUTAJ oraz rejestrując się TUTAJ. Do 31 marca start kosztuje 54 zł. Cena z każdym miesiącem będzie rosnąć. Imprezę biegową przygotowują Stowarzyszenie Szturm i piekarski MOSiR.

To nie koniec. Dwa tygodnie później czeka nas kolejny bieg w Piekarach Śląskich – tym razem z przeszkodami. Masakrator Run zaplanowany jest 29 lipca. To bieg dla prawdziwych twardzieli, którzy nie boją się przeszkód naturalnych i sztucznych, z którymi trzeba się będzie zmierzyć.

Kontakt do grupy „Lecymy Durś”:

Bartosz Szołtysik: bartek.szoltysik@gmail.com
Rafał Krasoń: rafal.krason1@gmail.com.

Profil facebookowy Lecymy Durś

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments