KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-11-20

Metamorfoza Starego Osiedla Wieczorka

Inwestujemy 75 milionów złotych w pełny remont Osiedla Wieczorka. Likwidujemy wszystkie piece węglowe: aż 81 budynków zostanie podłączonych do Centralnego Ogrzewania i zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja. To będzie wizytówka i najpiękniejsze osiedle w Piekarach Śląskich. Dofinansowanie tej inwestycji pochodzi z WFOŚiGW (76 budynków) i UE (5 budynków + przedszkole).

Koniec z nieszczelnymi kominami, ryzykiem zaczadzenia, nieszczelnymi oknami, wilgocią, czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych. W pierwszym etapie zajmujemy się budynkami, następnie infrastrukturą: drogami, chodnikami, trawnikami i całym otoczeniem budynków. Chcemy aby inne miasta mogły wzorować się na tym przykładzie.

Kiedy zaczynaliśmy się przygotowywać do tego projektu niewiele osób chciało uwierzyć w tę ideę. Przyznaję, że czasem patrząc na jego skalę sam nie wierzyłem, że damy sobie z tym radę. Mimo wszystko postawiliśmy wszystko na jedną kartę. I okazało się, że wiara może góry przenosić.

Szare, bure i smutne budynki zyskają drugie, może nawet lepsze życie. Na elewacjach pojawi się szokujący biały kolor w połączeniu z innymi barwami. Szokujący? Nie przywykliśmy do takich rozwiązań, ale to sprawdzone połączenia, które naprawdę dobrze wyglądają. A skoro rezygnujemy z węgla… nie będą się aż tak szybko brudzić. Białe budynki możecie dziś zobaczyć m.in. na Osiedlu na Lipce.

Zobaczcie przykłady, na których wzorowaliśmy się pracując nad piekarskim osiedlem:

   

Ostatecznie przyjęte rozwiązania są bardzo podobne. Osiedle zostało podzielone na kwadraty, które zyskają własną, niezależną kolorystykę. Co więcej, budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury.

W pierwszej kolejności podłączone zostanie Centralne Ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC, który już przygotowuje się do tej inwestycji. Pierwsze 12 budynków zostało już podłączonych w tym roku (w przyszłym robimy ich termomodernizację), więc mamy doświadczenie. Następnie zostanie wykonana instalacja wewnętrzna i rozpoczniemy termomodernizację.

Jak wygląda harmonogram prac? Jeszcze w tym roku czekają nas spotkania wspólnot mieszkaniowych. Następnie podpisanie umowy z WFOŚ i przetargi. Terminy są napięte, ale damy radę!

   

W 2018 roku rozpoczynamy prace na starym osiedlu na ul. Andersa, Maczka, Papieża Jana Pawła II i Waculika. W 2019 prace będą kontynuowana ne Maczka, Jana Pawła II, Waculika a następnie przeniosą się na ul. Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego, Mastalerza. Rok 2020 to dalsze prace na Maczka, Armii Krajowej, Hallera, Kleeberga. Kończymy w roku 2021 pracami na Maczka, Waculika i Roweckiego.

Taki jest plan, ale proszę pamiętać, że szczegółowe harmonogramy poznamy po rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu umów z wykonawcami. Wszystkie informacje będę Państwu podawał na bieżąco.

Oczywiście tak duża inwestycja wiązać się będzie z utrudnieniami i niedogodnościami. Liczę na Waszą wyrozumiałość i cierpliwość. Czekaliście na to kilkadziesiąt lat! Teraz wszystko pójdzie już naprawdę szybko, ale… musimy rozkopać całe osiedle. Myślę, że łatwo nie będzie, ale musimy sobie z tym poradzić.

Warto podkreślić, że bez pieniądzy zewnętrznych nie byłoby szans na realizację projektu. Każdy z 81 budynków ma osobną dokumentację – liczącą około 160 stron. Razem kilkanaście tysięcy stron. Podobno jesteśmy jedynym miastem przygotowanym do tak kompleksowego projektu. Dokumenty do WFOŚ przewoziliśmy ciężarówką.

   

To był ogrom pracy, który wykonali pracownicy ZGM, a także wydział UM zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych i urzędnicy “powołani” do specjalnego zespołu pracującego nad przygotowaniem wniosku. Należą im się ogromne podziękowania bo tempo i ogrom pracy znacząco wykraczało poza standardowe obowiązki. Dziękuję Wam serdecznie w imieniu własnym i mieszkańców.

Szczególne podziękowania kieruję w stronę Andrzeja Pilota i wszystkich pracowników WFOŚiGW zaangażowanych przy tym projekcie. Bez waszej pomocy, cierpliwości w wyjaśnianiu wątpliwości i merytorycznych uwag nie poradzilibyśmy sobie.

Dziękuję Wam wszystkim i każdemu z osobna. To jest WASZ sukces. Dziękuję w imieniu własnym, jak i wszystkich mieszkańców, których warunki życia zmienimy na lepsze.

Dziękuję także mieszkańcom za współpracę w czasie inwentaryzacji i pomiarów, a członkom wspólnot mieszkaniowych za wyrażenie zgody i pozytywne nastawienie do realizacji tego zadania. Teraz musimy tylko przetrwać remonty.

Szczegóły finansowe projektu, wyglądają tak: Koszt całkowity projektu przekracza 75 milionów złotych. Z tej kwoty mamy 50 milionów z WFOŚ, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln złotych oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln (oprocentowanie rzeczywiste wynosi 2 procent). Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln złotych – na co składa się 20 milionów z miejskiej kasy i 5 mln, które pokrywają właściciele mieszkań.

Pożyczkę będziemy spłacać przez 20 lat. Miasto 22 mln, a właściciele 5 mln. Łącznie poniesione koszty realizacji projektu wyniosą: WFOŚ 30 mln, miasto 40 mln, właściciele mieszkań 10 mln. Ogólny koszt wyniesie więc 80 mln złotych! Oczywiście licząc wszystko w pewnym przybliżeniu.

To wspólnoty mieszkaniowe. Poza nimi mamy jeszcze 5 budynków należących w 100% do miasta – finansujemy je z UE, podobnie jak budynek przedszkola (będzie dopasowany kolorystycznie do koncepcji). Całkowity koszt szacujemy na prawie 100 milionów złotych. Takiego rozmachu i tej skali inwestycji jeszcze w Piekarach Śląskich nie było. Ale mam nadzieje, że na tym nie koniec. Przecież na remont czeka jeszcze wiele innych budynków w pozostałych dzielnicach miasta.

Dziś cieszymy się z sukcesu i możliwości realizacji programu. Jutro bierzemy się do pracy – bo dopilnowanie tej inwestycji będzie równie trudne jak jej sfinansowanie.

Halo! Osiedle Wieczorka do remontu! Jesteście w szoku? Trudno w to uwierzyć? Zacznijcie się przyzwyczajać do tej myśli. Zaczynamy w przyszłym roku od pierwszych… dwudziestu budynków! WOW!

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
64 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu

Ci ze starego osiedla nic nie piszą, bo chyba jeszcze są w szoku, że taka zmiana ich czeka w kolejnych latach. Kto by pomyślał, że stare osiedle za parę lat będzie lepiej wyglądało, niż inne dzielnice naszego miasta.

MiMi
MiMi
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Ja się cieszę, ale boje się że mieszkanie na starym osiedlu stanie się bardzo drogie…
Zobaczymy będzie wynosiła bazowa stawka czynszu po tych wszystkich udogodnieniach

Damian Harazim
Damian Harazim
4 lat temu

Ja życzę wyłonienia do wykonania prac termomodernizacyjnych rzetelnych i terminowych firm 😉

P Śl
P Śl
4 lat temu
Reply to  Damian Harazim

Ja proponuję dalej żyłować czasy wykonania to zapewne będzie tanio, szybko i solidnie 😉 A poważnie to będzie drogo, byle jak i pewnie znacznie dłużej, bo tak jak przy przedszkolu znacznie więcej będą trwały procedury przetargowe niż samo wykonanie 😉

Janek
Janek
4 lat temu

Jak wygląda sprawa z budynkami na Nowym, w których już było centralne, czy jest planowane ich ocieplenie?

Piekarzanin
Piekarzanin
4 lat temu

W tabeli z wynikami konkursu wszystkie budynki opisane są jako “kompleksowa termomodernizacja”, a Ludygi 4 tylko jako “wykonanie co i cwu”, to jak w końcu ma być – też będzie termomodernizacja?

Piekarzanin
Piekarzanin
4 lat temu

W porządku, będę czekać na konkretną informację.

ola1985
ola1985
4 lat temu

Czekamy na odpowiedź..

As1980
As1980
4 lat temu

Proszę nie zapomnieć o dostawie farb w sprayu dl patologi ze starego osiedla ( nie wszyscy mieszkańcy oczywiście). Oni już wiedza jak pomalować bloki

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lat temu
Reply to  As1980

Przykre, ale prawdziwe! Gratuluję sukcesu! Życzę po wykonaniu, żeby wyglądało to tak, jak na zdjęciach (może by zainwestować też w monitoring? ;))

misha
misha
4 lat temu

Trzeba już teraz pomyśleć o jakiejś kampanii społecznej aby zmienić mentalność osobników sprayujących po murach. Może (choć wątpię) wystarczy dotarcie z jakimś hasłem budującym złe skojarzenie z takim podwórkowym graficiarstwem? Kamery i ludzie wszystkiego nie dopilnują, trzeba zmienić mentalność. Nie wiem co to za przyjemność łazić jak pies i “obsikiwać” swój teren jakimś koślawym bohomazem.

Iga
Iga
4 lat temu

a co z blokami, wspólnotami, w których podłączyliście już w tym roku CO – przed przyznaniem tej mega dotacji ? wszystko tzn 100% z kieszeni właścicieli … współczuję im … ! coniektórzy do końca życia kredyt będą spłacać funduszem remontowym – a i przez te lata żadnego innego remontu nie zrobią, bo nie będzie na to kasy, bo całość wpłat na fundusz remontowy bedzie musiało iść na spłatę zadłużenia …. 🙁

zuzia
zuzia
4 lat temu
Reply to  Iga

Odpowiedzi brak!

zuzia
zuzia
4 lat temu

Wspolczuc to malo! Prosze opowiedziec o kredycie,zabezpieczeniach o zadluzeniach najemcow,o jednorazowych wplatach o o tym jak przez 20lat juz nic innego nie bedzie robione i jak sie dach zawali albo cos to co wtedy?? nie wspiminajac o obskornych klatkach schodowych itp . najemcy wymagaja ale niszcza bo co to ich obchodzi a roszczenia wielkie maja

Damian
Damian
3 lat temu

Witam.o ile wzrośnie czynsz ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lat temu

Widać, że obecne władze Piekar Śląskich nie siedzą z założonymi rękami. Szkoda tylko, że niektórzy ludzie w sumie patologia osiedlowa o której nie da się nie wspomnieć niszczy wszystko to co nowe. Niestety ;(. Moim zdaniem jeżeli już jest w planach tak duża inwestycja to miasto powinno zainwestować przynajmniej w kilka kamer, aby uniknąć rażących epitetów, które widać na zdjęciach dołączonych do artykułu. Byłaby podstawa aby karać te wszystkie niedobitki…

Piotr
Piotr
4 lat temu

Szkoda tylko,że tylko stare osiedle,większość inwestycji tam. Trzeba pamietac że na jednym osiedlu Piekary się nie kończą.
Rozumiem,super,fajnie że się coś dzieje ale w niektórych blokach trzeba zrobić małe inwestycje np. malowanie klatek,domofon,chodnik i niema ciągle na to pieniędzy. Mam nadzieję że coś sie zacznie dziać w tej sprawie…

nina
nina
4 lat temu

Brawo ! Brawo !

Jan
Jan
4 lat temu

Kolorystyka tych budynków to totalna pomyłka. Jak projektując coś takiego, można nie mieć zupełnie poczucia estetyki. Na tym przykładzie widać, że w PL nie funkcjonuje planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Paleta i sposób wykończenia budynków dla tak dużego i jednorodnego architektonicznie osiedla powinny być zapisane w mpzp., a tak wolna amerykanka. Co za szajs. Czy w mieście jest ktoś taki jak miejski architekt, jeśli to zatwierdził to pozostaje tylko “pogratulować”.

Bolek
Bolek
4 lat temu

Ciekawe jak długo te mury pozostaną czyste skoro nie będzie palenia węglem. Przypuszczam, że w krótkim czasie na nowych elewacjach pojawią się napisy typu Torcida i j..bać Ruch

mały
mały
4 lat temu

halo a czemu Pan dziękuje członkom wspólnot(właścicielom mieszkań) jak członkowie wspólnot nie mieli nic do powiedzenia! Nieważne czy się zgadzali czy nie ,problem w tym że ICH ZDANIE SIĘ NIE LICZYŁO! Chodzi o to że ZGM we wszystkich wspólnotach jednym głosem umiało “załatwić sprawę”. Niemniej jednak życzymy Wam dobrych wykonawców i sprawnej realizacji projektu

Królowa
Królowa
4 lat temu
Reply to  mały

Brawo, brawo! Tak właśnie było! Jednak Ustawa o własności lokali stanowi, że głosować wspólnoty mogą w dwojaki sposób: albo większością udziału, albo na zasadzie 1 właściciel tj 1 głos – w tym przykładzie ZGM miałby tylko 1 głos. Decyzję o sposobie głosowania podejmuje się przed każdym głosowaniem. Tylko, że ZGM cicho siedzi i nie informuje właścicieli, że tak można (z wiadomych przyczyn). A właściciele to często starsze osoby, które nie mają wiedzy na temat tego prawa – i tak ZGM forsuje swoją wygraną w każdym głosowaniu !

zasmucony
zasmucony
4 lat temu

Uszanowali??? Nie mieli wyjscia a teraz placza! Za to decyzji wlascicieli z jednego bloku (gdzie jest gaz) nikt nie uszanowal ani zgm ani najemcy! Ba nawet o argumentach nikt nie chcial sluchac! Z tego co wiem na 16 wlascicieli dwoch bylo za? co tez bylo niezrozumiale dla reszty wszak gazowe ogrzewanie (ktore tez i pan posiada) jest lepsza alternarywa. Zeby nie bylo ze nie wiem o czym pisze Staremu Osiedlu sie to nalezy jak najbardziej tam sa inne realia!

zasmucony
zasmucony
4 lat temu

Nie wierzeeeee ze Pan to napisal auuu normalnie nie wierze!! Nie wierze ze Pan nie rozumie ? ile do puli dorzucaja wlasciciele ci ktorzy ogrzewan nie biora(jednorazowo procz kredytu?) I dlaczego na nowym zmniejszono fundusze remontowe? a Jak Pan wzorem miast niemieckich chce isc to tam prosze pana ida w kierunku gazu itp …bez sensu ta dyskusja skoro pan chce tak sobie “dzidziusia do brzuszka” wcis 🙂

Królowa
Królowa
4 lat temu

i jak widać Pan vice nadal ciągnie temat, że niby wdpólnoty zadecydowały… a tak naprawdę ZGM głosowało za całą wspolnotę większością głosu… i nie poinformowało na żadnym zebraniu, że można głosować w inny sposób (opisany w poście moim powyżej); zostawiam ten temat, nie ma co komentować, prawda jest niestety zatajana… a nieświadomi ludzie są traktowani w taki a nie inny sposób

nie krol
nie krol
4 lat temu

NIKT 🙂 pan ma taka sile i taka aure ze wszyscy popra pana 🙂 🙂 a jest jeszcze opcja wzorem spoldzielni remonty zrobic bez kredytu i z glowa po to zeby nie zadluzac sie na lata. Da sie? Da bo robia i to W Piekarach! Mowimy o nowym osiedlu

to nie jest smieszne
to nie jest smieszne
4 lat temu

Znowu prowokacja psychologiczna pana vice?

Ignacy
Ignacy
4 lat temu

Panie prezydencie jestem właścicielem mieszkania, uczestniczę w zebraniach wspólnoty o wielu wielu lat, tak się składa, że my właściciele od lat proponowaliśmy by zbierać na fundusz remontowy a z tego remontować blok, jednak ZGM nie dał nam takiej możliwości, niejaka Pani Dorota na zebraniach twierdziła, że nie ma potrzeby zbierania na fundusz remontowy. My bardzo chętnie chcieliśmy to robić, każdy z nas chce blok remontować, ocieplić, zrobić elewację – tylko po co nam CO skoro mamy swoje ? Tego nie chcemy. A to, że miasto w swoich mieszkaniach nie ma CO to już nie nasz problem… proszę niech sobie (tak jak my właściciele prywatnie przed laty) ze swoich pieniędzy swoje mieszkania podłączą do CO. Ale dlaczego nas zmusił ZGM do tego by miejskie mieszkania teraz z naszych wspólnych pieniędzy podłączać do CO?? Zmusił, tzn większością udziału przegłosował. W 100% zgadzam się z “Królową”. Tak było. A nam właścicielom kazano oszczędzać, by potem wpłacić jednorazową opłatę – a potem przez lata spłacać pożyczkę – za coś co nam nie jest potrzebne – bo już mamy swoje CO.
To tak Panie vice jakby Pan 10 lat temu kupił sobie na własność samochód – a teraz w tym roku okazałoby się że Pana sąsiad samochodu nie ma i chce by mu Pan 4000 zł wpłacił na jego samochód opłaty jednorazowej, a potem razem z nim przez lata spłacał kredyt samochodowy. Pan by się zgodził? Bo ja nie.
Wszyscy właściciele – żeby jasne było -chcieli remontów, chcieli ocieplenia!!!! Tylko nie chcieli finansować z własnej kasy CO w mieszkaniach miejskich – prawda jest taka, że ZGM zmusił to tego prawie wszystkie wspólnoty.
Przykre!

misiek
misiek
4 lat temu

Brak juz slow! A wyobraznia pana?? Za glupkow nas pan ma, liczyc umiemy! TO NIE TO SAMO !!! A ogrzewania miejskie stosuje sie tam gdzie nie ma innej mozliwosci! Pan taki swiatowy i nowoczesny a pan ludziom wcisol miejskie i tera juz co niektorzy nie dosc ze drogo to maja rury na calych mieszkaniach jak w kotlowni! Dobra koniec tematu… bo jak juz pan napisal taka dyskusja z panem to BEZ SENSU

Ignacy
Ignacy
4 lat temu

Ocieplenie samo też można robić z dotacji, kompleksowe ocieplenie! Tak sę składa że akurat teraz korzysta z tej dotacji blok mojej siostry, blok gdzie zarządcą jest Ad-dom.

zuzia
zuzia
4 lat temu

Wlasciciele niektorych mieszkan z osiedla tez nie byli w stanie dac jednorazowej wplaty a MUSIELI! Pan to tak uogolnia pieknie!. Trzeba szerzej patrzec ,miec wyobraznie i liczyc sie z wlascicielami wtedy i wspolpraca bedzie lepsza a nie tak” po trupach do celu”.A gdzie logika ze najemca majac gazowe ekologiczne(zrobione na wlasny koszt) musi je teraz zlikwidowac?! Rozburzyli mieszkanie wpierdzielili rury jak za krola cwieczka, pomijam fakt ze ogrzewanie miejskie jest dwa razy drozsze niz ogrzewanie gazowe. Argument ze taki byl wymog dofinansowania swiadczy o tym ze pan jednak nie mysli choryzontalnie …i przyszlosciowo. Bo jak juz ktos napisal robmy ogrzewania miejskie tam gdzie nie ma innej a nie po “trupach”

zasmucony
zasmucony
4 lat temu

a ja dalej ponawiam pytanie: dlaczego we wspólnotach na nowym ZGM zmniejszyło fundusze remontowe? może to przemówi do wyobrażni to pytanie: dlaczego?

pajacyk glupek
pajacyk glupek
4 lat temu

I Przez 50lat nic nie bedzie robione oprocz tego projektu! Nic! Petycja tez nic nie dala! Ba nawet wazna uchwala nic nie dala! Prosze sie pochwalic co pan zrobil zeby ludzie z owej wspolnoty glosu nie mieli?! Brawo za pomyslowosc tylko ze …to nie specjalnie jest zgodnie z prawem. Idac dalej mozna powiedziec ubezwlasnowolnil pan na dlugie lata ludzi wpedzajac w dlug! I nikt glosu rozsadku nie nie slucha nic sie nie liczy tylko rozglos i …brawo zrobimy damy,! a jak ?No coz po “trupach do celu” !

Pajacyki do Cyrku
Pajacyki do Cyrku
4 lat temu
Reply to  pajacyk glupek

twoj pseudonim pasuje do twojej wypowiedzi… nie pajacuj, bo ci zylka peknie.
po jakich trupach? chyba za duzo tefauenu oglądasz, bo goraczkujesz sie jak potluczony.

cieszy mnie
cieszy mnie
4 lat temu

Aaaa to tak jak w tej reklamie: Wszyscy mnie mocno wspierali 🙂

Leon z Piekor
Leon z Piekor
4 lat temu

Zapraszam na ul. Targową. Trwa remont jednego z bloków -boczna ściana ocieplona, pomalowana a przyszedł jakiś pajac i psiknął se sprayem.
Domyślam się ,że na osiedlu W. lepiej nie będzie . ” torcida , ino górnik” , ” jeb.ć ruch” itp.
Przykre ale prawdziwe.

zasmucony
zasmucony
4 lat temu

Pan to jest naprawde optymista super cecha 🙂 🙂 i wierzy Pan w “puklate aniolki”:-) 🙂 normalni mieszkancy wiedza jednak w jakich realiach zyja! Ci co nic od siebie nie dadza nie zaplaca to maja to gleboko gdzies NIE SZANUJA a jeszcze inni niszcza bo sprawia im to frajde! !!! ALE TO FAJNIE Z pana strony pan tak wierzy we wszystkich ludzi 🙂

Leon z Piekor
Leon z Piekor
4 lat temu

A na marginesie gratuluje sukcesu- kolejnego.

lokator z Waculika
lokator z Waculika
4 lat temu

Witam
Panie Krzysztofie czy jest to prawda że po zakończenie wszystkich remontów czynsze wzrosną nawet 1000 złotych.
Trochę mnie to martwi.
POZDRAWIAM

lokator z Szeptyckiego
lokator z Szeptyckiego
4 lat temu

narazie to ZGM mo jeden wielki bajzel! ze nie nazwe tego inaczej i jak teraz na,,wielką skale” zaczną naliczać i przeliczać to sie całkiem potracą.

MiMi
MiMi
4 lat temu

Mieszkam na tym osiedlu prawie 30 lat i w zgm jak był tak jest bałagan.
Nikt nie wie co, dlaczego, po co. Pracownicy należą do delikatnie mówiąc słabo… słabo zorganizowanych.
Wymiana informacji też słaba. Jeden powie, drugi nie wie trzeci odsyła. Tak było i jest … Ale mam nadzieję że nie będzie.
Mam czynszu 350 zł, grzeje się gazem. Roczne zużycie gazu to koszt 4000 zł…
Ciekawe ile od 2021 będzie czynszu i jak na opalatach za wodę i ścieki będziemy “kompensowani” w ramach podłączenia do magistrali ciepłowniczej.
Pożyjemy, zobaczymy. Ważna jest dla mnie jakość powietrza jakie wdychamy!a ona się poprawi

zuzia
zuzia
4 lat temu

Niech pan jeszcze ludziom wytlumaczy co to jest czynsz a co to media?! Ludzie leja wode na potege a potem jest lament jaki to CZYNSZ drogi! Jeden znany mi pan oburzal sie niedawno ze za 500zl czynszu to on wymaga i ma miec!… problem w tym ze czynszu to ma 200zl reszta to woda i wywoz smieci eh

lokator z Waculika
lokator z Waculika
4 lat temu

Nie ma tu zadnej fantastyki. Zwykle wyliczenia:czynsz+ogrzewanie+woda wychodzi 800-1000zl(w zaleznisci ile kto wody wyleje). Mam a raczej mialem ogrzewanie gazowe i roczny koszt gazu z ogrzewaniem i gotowanie wynosil ok 2400tys zl(blok nie ocieplony). Dlatego uwazam jak juz niektorzy napisali ze niewypalem jest podlaczac bloki z nowego tam gdzie jest gaz do sieci miejskiej.

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu

Skoro już o metamorfozie to należałoby się wziąć za eksmisję tych , którzy maja ją orzeczoną a dalej mieszkają i robią co chcą. Konkretnie chodzi mi o Szeptyckiego 3. Chyba znany jest Panu i Pani Prezydent problem z pewną rodziną. To co ostatnio miało miejsce to już przechodzi ludzkie pojęcie. Gościu pomalował drzwi, ściany i samochód jednego z mieszkańców. Z innym sąsiadem się bił. Kiedy w końcu zrobicie z nimi porządek. Lepiej się pospieszcie bo tam niedługo dojdzie do samosądu.

ziga
ziga
4 lat temu

idzie łikynd i stare zaczło polić, że bloku na przeciwko nie widać a nochalowi wybiyło skala, poczekejcie już niedugo turzański wom te piece zlikwiduje i bydzie wreszcie czym dychać

Pawel
Pawel
4 lat temu

Czy budynki beda ocieplane?

Patrycja
Patrycja
4 lat temu

Witam 🙂
Chciałam dopytać, czy termomodernizacja budynków na Nowym Osiedlu obejmuje również wymianę stolarki okiennej ?

Ela
Ela
4 lat temu

Mam taki pomysł żeby młodzieży tak bardzo lubiących robić te bochomazy zapewnić do tego “odpowiednie warunki” tj. pstawić kilka murków na których będą mogli sobie malować ddo woli… taki “legalny wandalizm” Co pan na to?

Nie dla idiotów
Nie dla idiotów
4 lat temu

Duża inwestycja jest potrzebna na osiedlu wieczorka to jest pewne, tylko ile przez te długie lata nic nie było robione i ile zaoszczędzone ?. Moim zdaniem jako mieszkańca starego osiedla widzę w tym tylko interesy władz, mieszkam tu nie całe 3 lata zainwestowałem swoje oszczędności oraz dobrałem kredyt na remont mieszkania. Płace czynsz regularnie i za każdym razem miłe panie z ADM-u zbywały mnie jak innych mieszkańców osiedla zaglądając do komputera odpowiadały ze w tym roku są inne inwestycje!. Każde moje zgłoszenie o tragicznym stanie budynku gdzie dach przecieka, rynny które są nie drożne i dodatkowo porośnięte drzewami czy krzakami nie odprowadzają deszczówki tylko leje się po całej elewacji doprowadzając do tragicznego stanu cały budynek. Na strychach było gołym okiem widać jak deszczówka przedostając się szczelinami w dachu wypłukiwała piasek na posadzce, po jakimś czasie zostało to uszczelnione a raczej spartaczone bo zalane zostało lepikiem otwory przez które nadal leje!. Szczerze to są efekty takiego zarządzania budynkami gdzie tylko za czynsz się bierze kasę i to przez tyle lat!, ostatnio byłem i zgłosiłem owe przecieki i usłyszałem ze przecież będzie termomodernizacja budynku i ze zostanie wszystko wymienione. Brawo tylko w 2021 ha do tego czasu mnie i innych lokatorów zaleje woda a potem krew, nie raz byłem świadkiem na ulicy czy w pobliskich sklepach jak mieszkańcy z łzami w oczach opowiadali ze właśnie ich zalało ze tapeta ze ściany się odkleiła czy tez tynk z sufitu odleciał. Ludzie którzy płaca czynsz nie moga wyegzekwować od zarządcy budynku naprawy dachu i wymiany lub udrożnienia rynien odprowadzających deszczówkę, już nie wspominam o stanie klatek schodowych i oknach. Brawo za tak wspaniałe gospodarowanie budynkami, teraz będzie wszystko ładnie przykryte styropianem i pomalowane. Przez lata ta woda która siedzi w murach tych budynkó, które przez lata były zalewane będzie wychodzić mieszkańcom w ich mieszkaniach. Teraz będzie lepiej?, nie wątpię bo my zapłacimy większe czynsze. Jeżeli czynsz miałby wzrosnac przykładowo 500 zł, to ja napewno nie dam takiej kwoty za stary badziew w papierek zawinięty. Gdzie pójdą mieszkańcy których nie będzie stać zapłacić taki czynsz?, muwi się na osiedlu o dodatkowych kwotach typu kaucji za założenie co i cieplej wody. Ludzie są przerażeni mowa głównie o najemcach nie właścicielach, nikt z władz nie mógł sporządzić kosztów ewentualnego czynszu ?. Dla mnie to będzie dopiero głośno na osiedlu jak wszystko ruszy ta cała inwestycja zostanie zakończona i będzie wielkie bum na opłatach. Pomysł oczywiście popieram jak najbardziej tylko jeżeli inwestycja która jest wspierana innymi środkami czy z budżetu i ze dofinansowania która ma na celu zmniejszyć emisje dając czyste powietrze będzie opłacana przez mieszkańców. Miejmy tylko nadzieje ze nie będziemy widzieć aż tak wysokich opłat za te media, ze zostanie to dobrze przeliczone bo przecież średnio na jedną rodzine spala się 3 – 4 tony węgla na sezon. I jeśli mieszkańcy będą mieć ciut większe koszta za czyste ciepło w mieszkaniach porównując z opłatami za węgiel napewno będzie dobra atmosfera i na osiedlu i u zarządcy

misha
misha
4 lat temu

Jeśli realizowane są inne prace kosztem napraw koniecznych do utrzymania stanu technicznego (a przy tym wartości materialnej) budynków to czy przypadkiem nie zachodzi podejrzenie o niegospodarność w zarządzaniu majątkiem spółdzielni? Może przykładowe pismo wysłane do spółdzielni i zapowiedzią, że właśnie takie zostanie wysłane do prokuratury, jest w stanie skłonić kogoś w spółdzielni do zajęcia się tymi trudnymi sprawami?

Danuta Walczak
Danuta Walczak
3 lat temu

Mam pytanie zrobiłam centralne ogrzewanie na gaz mam wszystkie dokumenty na zezwolenie mieszkam na ul jankego mieszkanie jest z adm centralne ma trzy lata czy ja muszę je zlikwidować jak tak to kto mi zwróci koszta.