KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-11-26

Sprzętu coraz więcej, Dni Otwarte coraz bliżej

Tym razem są… wózki transportowe. Nowy budynek Szpitala Miejskiego wypełnia się coraz bardziej. Wkrótce każdy z mieszkańców Piekar Śląskich będzie mógł zobaczyć jak prezentuje się ten obiekt. 

Dni Otwarte Szpitala Miejskiego planujemy na weekend 16-17 grudnia. Będzie okazja zwiedzić nowy budynek i zajrzeć w miejsca, które zwykle są niedostępne – na salę operacyjną czy porodową.

Przekonacie się Państwo jak wygląda jeden z najnowocześniejszych obiektów na Śląsku. To ostatnia okazja, bo zaraz po świętach zaczynamy przeprowadzkę ze starego budynku do nowego. W przyszłym roku ten obiekt będzie już w pełni funkcjonalny, a my… zabieramy się za wyburzenia i remont drugiego budynku. Przed nami jeszcze wiele pracy.

← Powrót

Komentarze



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Ja jak już zacząłem pisać tu o węglu, to Węglokoks który przejął w naszym mieście kopalnię za PRL-U eksportował on ponad 40 milionów ton węgla,każdego roku, pokazuje to, ze Polska ma doświadczenie w przemyśle w naszym kraju, tylko musi się odnaleźć w demokracji, wiadomo jest prywatyzacja i duża konkurencja i toczy się wojna interesów. Węglokoks z początku prywatyzacji i demokracji w Polsce miał również zachwiania na rynku ale jakoś przetrwał, myślałem, ze już go przejęła jakaś prywatna spółka, ale podobno dalej należy do skarbu państwa. Za granicą liczyli na to, ze w Polsce moloch kopalniany się zawali i kopalnie upadną i zacznie się prywatyzacja i budowa nowych kopalń w kraju, między innymi z Niemiec chcieli wybudować parę nowych kopalni w naszym kraju i z Australii. Na razie jeszcze jakoś Polskie kopalnie funkcjonują i musimy obserwować inwestorów z zagranicy bowiem jak chcą oni otwierać nowe kopalnie w Polsce, oznacza to, ze są jeszcze duże złoża i że jest to jeszcze opłacalny biznes. Prywatnych kopalni na razie w Polsce nie jest dużo, to nie ma jeszcze tak wielkiego zagrożenia i tak wielkiej konkurencji która zagrażała by reszcie kopalń no i węgiel drożeje, to oznacza, ze na razie mogą zarabiać na nim wszyscy.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Panie Mateuszu jak zwrócimy uwagę na czasy przed demokracją, to zauważymy, ze wtedy kopalni w Polsce było mnóstwo i wszyscy palili węglem i nie było takiego zanieczyszczenia, no bo palono węglem dobrej jakości, bo Polska byle szajsu nie produkowała, tak jak np; niektóre kopalnie za granicą. Teraz jest konkurencja i ludzie nie wybierają opału według jakości, tylko według kosztów, kupują opał który jest najtańszy, na który ich stać. Kiedyś było kopalni mnóstwo i nie tylko węgiel był tani, ale żadna kopalnia nie była zadłużona i kopalnie oprócz zapewnienia pracy do emerytury inwestowały w miasto, w hotele pracownicze, w mieszkania, ośrodki rehabilitacyjne, wczasowe i wiele innych rzeczy, więc widzimy do czego doprowadziła prywatyzacja i zadłużanie i pozbywanie się własności Polski za grosze.

piekarzanka
piekarzanka
6 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Przecież ludzie walczyli aby był kapitalizm w Polsce! Zapomieliście o strajkach w latach 80-tych. i postulatach liderów Opozycji.Niestey, ale tego ludzie chcieli-wolności -to mają co chcieli.Na przemianach wygrali nieliczni!Teraz pławią się w luksusach,a Ty szary człowieku płać i płacz! Smutne to ,ale jak się obserwuje co dzieje się teraz w Polsce -rzekomo wolnej -to może być gorzej niż było kiedyś. Myślenie samodzielne nie boli-a wnioski należy wyciągać z historii-aby nie spełniło się powiedzenie-Mądry Polak po szkodzie!

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

Panie Prezydencie mam ogromną prośbę w sprawie spalin w domkach. To jest niebezpieczne dla osób starszych, chorujących na serce, astmę, kobiet w ciąży itp. Te domki, które najwięcej kopcą uciążliwym dymem, więc powinna straż kontrolować i karać wysokimi mandatami tych, którzy próbują palić śmieci w piecu. Najwięcej tego dymu można zobaczyć na ulicy Leśna, Mikołaja Kopernika, Leopolda Nerlicha, Wawrzyńca Hajdy, Juliusza Słowackiego, Jasna, Inwalidów Wojennych, Konstytucji 3 maja…chyba więcej nie trzeba wymieniać, bo można tak bez końca.
Mam propozycję, aby wziąć wzór z Miasta Kielc, gdzie Strażnicy Miejscy uczyli mieszkańców jak prawidłowo rozpalić w domowym piecu. “Dwa piecyki i dwie metody palenia. Do obu potrzebna rozpałka i węgiel. Jednak efekty palenia zupełnie inne.” “To czysta ekonomia – pieniądze nie uciekają z dymem. Rozpalając od góry oszczędzamy 30 procent opału. Szybciej uzyskamy wyższą temperaturę, a ciepło dłużej się utrzymuje. I ekologia, bo w taki sposób emitujemy mniej tlenku węgla i nie zaczadzamy przewodów kominowych.” Proszę o to link do filmu https://kielce.tvp.pl/34967727/ekocieplo-mniejsze-koszty
Jeśli ta metoda nie poskutkuje, a będą nadal oni uciążliwie zanieczyszczać powietrze to będzie trzeba nakładać surowe kary (i tu powinna być interwencja inspekcji ochrony środowiska). Chyba nie chcemy mieć większą liczbę zgonów w statystyce, ponieważ według prawa, rodziny mogliby wystąpić o odszkodowanie jeśli biegły sądowy stwierdzi, że na skutek zgonu przyczyną był smog to ucierpi przy tym miasto, gdy będzie tylko odszkodowania wypłacać, zamiast te pieniądze przeznaczyć na walkę ze smogiem 🙂
Wiem, że są postępy tej pracy, dlatego propozycja najtańsza to nauczyć mieszkańców w jaki sposób ekologicznie można korzystać oraz zabrania się używania śmieci do palenia.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Problem tkwi nie w tym, że ludzie nie potrafią palić, tylko w tym, że nie stać ich na węgiel, albo kupują tańszy węgiel gorszej jakości. Przecież kiedyś każdy brał węgiel w tonach, a teraz coraz to więcej ludzi kupuje na worki, nie dlatego, że tak im wygodniej, tylko ze względu na koszty. Kiedyś kopalni było mnóstwo i węgla było pod dostatkiem to też był tani, a jak jednak poprzez prywatyzację zadłużono i posprzedawano kopalnie za złotówki to nagle się okazało, że węgiel jest opłacalny bo cena wzrosła o 100 %, oczywiście jest opłacalny dla właścicieli kopalni, ale nie dla kupujących. Gdyby nie zamykano kopalni i produkowano w milionach ton w tamtych cenach, to można by było zasypywać węglem światowy rynek tak jak robili to Chiny i mielibyśmy węgla pod dostatkiem i tanio. No ale jak ktoś doprowadza kopalnie do upadku, aby je sprywatyzować i aby mieć w takim przedsiębiorstwie udziały czerpiąc z tego korzyści, to wtedy grupa osób myśli o swoich własnych portfelach, zapominając niestety o całym społeczeństwu.

Mateusz
Mateusz
6 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Owszem, rozumiem to, ale to nie jest do końca wytłumaczenie 🙂 Ponieważ ludzie palą plastikami, śmieci z różnych produktów, makulatury itp. Liczy się zdrowie, a tym sposobem to szkodzą, bo czują się przy tym bezkarni.
Trzeba prostym rozwiązaniem edukować, że nie należy tak postępować. Dziś zauważyłem na działkach jak unosił się gęsty biały dym w wielkości latającego dużego balonu. Po prostu w ich umysłach tkwi taka metoda, że wolą śmieci spalić w piecu, niż płacić dodatkowo za segregację śmieci. To jest trudne, ale do pokonania. Tylko wystarczy chcieć walczyć z tym. 🙂

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Ci co palą plastiki i niekiedy spalają gumy to już przesadzają, nie zdając sobie sprawy z tego jak zagrażają innym swoją lekkomyślnością. Ci którzy chcą obniżyć koszty wywozu śmieci , którzy wolą je spalić też narażają innych, bo wiadomo niektórzy palą byle czym, ale powinny być jakieś granice i każdy ma przecież swój rozum.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Co do ogródków działkowych np; na Szarleju to poradzono sobie z problem śmieciowym i z trawą i liśćmi, nie musząc nic spalać. Postawiono kontenery na śmieci i wprowadzono worki na liście i trawę którą ZGK wywozi za darmo, więc nie ma z tym problemów, jedynie worek kosztuje złotówkę.Więc jak ktoś pali tam na ogródku np; liście, to tylko z własnej głupoty i aby zatruwać innych, bo robić tego nie musi, może włożyć po prostu do worka, który zostanie wywieziony.