KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-01-28

Osiedle Wieczorka – co zrobione, co do zrobienia? Harmonogram prac i… FOTO RELACJA

Do tej pory na Starym i Nowym Osiedlu Wieczorka podłączyliśmy do CO aż 31 budynków, termomodernizację przeszło nieco mniej, bo dwadzieścia pięć budynków. Opóźnienie w realizacji tych ostatnich to efekt braku wyłonienia wykonawców w przetargu. Poniżej stan zaawansowania prac z lat 2017/2018 oraz plan na 2019 rok.

Zaczęliśmy w 2017 roku od nowego osiedla. Tutaj wszystkie planowane budynki zostały podłączone do centralnego ogrzewania. Wyjątkiem jest wspólnota przy ul. Ziętka 29, gdzie wspólnota zrezygnowała z realizacji tego projektu. 

Podłączone do CO zostały: 

Gen. Szeptyckiego 1
Gen. Szeptyckiego 2
Gen. Szeptyckiego 3
Gen. Szeptyckiego 4
Alojzjanów 1
Heneczka 2
Ludygi 1
Ludygi 4
Gen. Ziętka 23
Gen. Ziętka 25
Gen. Ziętka 27

Jeśli chodzi o termomodernizację, to udało się zrealizować tylko cztery budynki:

Gen. Szeptyckiego 1

  

 

 

 

 

 

 

Gen. Szeptyckiego 2

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Szeptyckiego 3

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Szeptyckiego 4

   

 

 

 

 

 

 

W pozostałych budynkach nie wyłoniliśmy wykonawcy. Tutaj też pojawił się głośny ostatnio problem z dofinansowaniem. WFOŚ zakwestionował audyty wykonane przez zewnętrzną firmę wyłonioną w przetargu. Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące dofinansowania i prawdopodobne sprawy sądowe zamierzamy dokończyć tą inwestycję. Z rozmów z mieszkańcami wynika jednoznacznie, że zdecydowana większość tego oczekuje. Poza tym to zwykła konieczność – przecież cała instalacja CO została wyliczona i wykonana pod ocieplone budynki. Część spotkań w wspólnotach już się odbyła, kolejne dopiero przed nami.

W roku 2018 rozpoczęły się intensywne prace na starym osiedlu. Wszystkie zaplanowane budynki wspólnot zostaną zrealizowane – zarówno centralne ogrzewanie, jak i termomodernizacja. Trwają jeszcze poprawki, firmy na bieżąco usuwają usterki (niestety jest ich dość sporo), co jednak potrwa do wiosny ze względu na warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje są to:

Gen. Andersa 1

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 2

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 3


   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 6

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 8

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 10

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Andersa 12

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Maczka 2

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Maczka 4

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Maczka 6

   

 

 

 

 

 

 

Gen. Maczka 8

   

 

 

 

 

 

 

Papieża Jana Pawła II 63

   

 

 

 

 

 

 

Ks.Kpt.Gerarda Waculika 1

   

 

 

 

 

 

 

Ks.Kpt.Gerarda Waculika 3

   

 

 

 

 

 

 

Ks.Kpt.Gerarda Waculika 5

   

 

 

 

 

 

 

Ks.Kpt.Gerarda Waculika 7

   

 

 

 

 

 

 

Z innej puli środków, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zrobiliśmy także pięć budynków należących do miasta (nie ma w nich wspólnot mieszkaniowych). Tutaj mamy dużo lepsze warunki i dofinansowanie na poziomie 85 procent.

Ocieplone i podłączone do CO zostały: 

Waculika 9

   

 

 

 

 

 

 

Okulickiego 2

   

 

 

 

 

 

 

Andersa 4

   

 

 

 

 

 

 

Armii Krajowej 5

   

 

 

 

 

 

 

Budynek przy ul. Waculika 20 został ocieplony, niestety MPEC nie był wstanie, ze względu na położenie budynku (na innym końcu osiedla), pociągnąć ciepła i zostanie podłączony do CO dopiero w tym roku.

   

 

 

 

 

 

 

Plany na 2019 rok to podłączenie do CO i termomodernizacja następujących budynków:

Armii Krajowej 4
Armii Krajowej 7
Armii Krajowej 9
Gen. Jankego 1
Gen. Jankego 2
Gen. Maczka 1
Gen. Maczka 10
Gen. Maczka 12
Mastalerza 1
Gen. Okulickiego 1
Gen. Okulickiego 3
Gen. Okulickiego 4
Gen. Okulickiego 6
Ks.Kpt.Gerarda Waculika11
Papieża Jana Pawła ll 59
Papieża Jana Pawła ll 61
Gen. Jankego 4
Gen. Maczka 5 

Dodatkowo mamy do wykonania zaległe termomodernizacje z nowego osiedla:

Alojzjanów 1
Heneczka 2
Ludygi 1
Ludygi 4
Gen. Ziętka 23
Gen. Ziętka 25
Gen. Ziętka 27

oraz podłączenie do CO budynku przy ul. Ks. Kpt. Gerarda Waculika 20.

Szczegółowe harmonogramy na 2019 rok dopiero powstają, ale już rozpoczęły się prace na Jankego 2 oraz Waculika 11 (tutaj wkrótce, jeśli pogoda pozwoli – stanie rusztowanie). Dość szybko mają rozpocząć się prace na Papieża Jana Pawła II. 

Wszystkie prace z naszej strony (instalacje wewnętrzne i termo) chcemy zakończyć do końca września, najpóźniej października. W tym samym czasie inwestycje prowadzić będzie MPEC, który rozbudowuje sieć i doprowadza ciepło do tych budynków. Mam nadzieję, że zmieści się w zakładanych przez nas terminach. Jeszcze nie mamy szczegółowych harmonogramów, ale wstępne informacje mówią o zakończeniu inwestycji do końca listopada. W miarę jak harmonogramy będą coraz bardziej szczegółowe – będę informował na blogu. 

Jak Państwo widzicie ten projekt jest bardzo zaawansowany i nie wycofamy się z jego realizacji. Martwią nas problemy z WFOŚ, czekamy na szczegółowe wyjaśnienia audytorów. Wydaje się, że nawet jeśli firma audytorska (wyłoniona w przetargu) popełniła jakieś błędy – nie ma podstaw do wypowiedzenia umowy. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z projektem a rozliczenie dotacji następuje zgodnie z dokumentami powykonawczymi. Będę szczegółowo o tym pisał kiedy otrzymamy pisemne wyjaśnienia. Warto także pamiętać, że problem nie dotyczy całej rewitalizacji tylko budynków, w których pojawia się ogrzewanie alternatywne wobec węgla.

Niepokoi mnie podejście opozycji do problemu. To nie jest moment, w którym należy walczyć z Panią Prezydent (kampania wyborcza już za nami) tylko zastanowić się jak pomóc rozwiązać problem i pomóc mieszkańcom, którzy na te remonty czekali kilkadziesiąt lat. Wszystkim nam powinno zależeć na realizacji tego zadania. 

Była to dobra okazja, żeby przed wyborami parlamentarnymi poseł Jerzy Polaczek wykazał się zainteresowaniem – ale pozytywnym. Można było omówić problem z dyrektor ZGM, spotkać się z prezydent, z prezesem WFOŚ, a może nawet ministrem energii. Przyjrzeć się wyjaśnieniom audytorów. Będą przecież zlecone audyty osiągniętych efektów po wykonaniu prac zgodnie z umową i to one dopiero kończą inwestycję oraz decydują ostatecznie o poziomie dotacji w formie umorzeń zaciągniętego kredytu.

Należy szukać rozwiązania. Na rozwiązaniu problemu można było zyskać uznanie mieszkańców i zbić ten niezbędny przed wyborami parlamentarnymi kapitał polityczny. Niestety, poseł wybrał inną drogę. Alarmująca „informacja dla mieszkańców” z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i prokuratorem w tle. I pismo do Prezydent Piekar Śląskich z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli… Nie specjalnie wierzę, aby przyczyniło się to do poprawy sytuacji i realizacji naszych  zamierzeń. Mieszkańcom w niczym to nie pomoże.

Osobiście mam wewnętrzne przekonanie, że brakuje tutaj woli… politycznej. Albo wręcz odwrotnie – decyzja po prostu jest polityczna. Do tego projektu radni opozycji od początku podchodzili sceptycznie, a poseł – kandydat na prezydenta nieustannie szukał sposobów krytykowania władz miasta. To po prostu kolejna… okazja. Kontrola WFOŚ została przeprowadzona w czerwcu, ale umowy wypowiedziano dopiero po wyborach… Czekano na rozstrzygnięcia polityczne? Czyżby gdyby prezydentem została “właściwa” osoba, decyzje mogłyby być inne? Mam nadzieję, że to tylko wytwór mojej wyobraźni, ale przyznajcie – wygląda to nieco dziwnie. Zresztą nie tylko ja tak to widzę, wystarczy przejrzeć komentarze w internecie.

Śledzę z zainteresowaniem ożywioną dyskusję w internecie. Problemy ekscytują naszych przeciwników, których jak zauważyłem cieszą jedynie problemy, w myśl zasady – im gorzej, tym lepiej. Jak na obrazku, znalezionym w internecie. Pierwsi do krytyki, ostatni do roboty. Nawet kolejka by radzić nie cieszy się ich zainteresowaniem, bo propozycji co zrobić i jak zrobić – z ich strony nie widziałem. Byłoby dobrze, gdyby chociaż nie przeszkadzali, bo to ważny dla miasta i mieszkańców projekt. A wszyscy, którzy tak go krytykują zapominają, że jakoś przez ostatnie 30 lat nikomu nie udało się podłączenia do CO, ani remontów zrealizować.

Nam nie pozostaje nic innego jak pracować dalej. Czekamy na dokumenty od audytorów, piszemy do ministra energii, a w przypadku odmowy – pozostanie nam droga sądowa. Mam nadzieję, że są to faktycznie decyzje merytoryczne, a nie polityczne (choć mam wątpliwości). Tak czy inaczej zamierzamy wykorzystać wszystkie możliwości prawne. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu to wszystko może potrwać miesiące, jeśli nie lata.

Dlatego niezależnie od rozstrzygnięć – nie zamierzamy czekać, tylko zapewnić alternatywne źródło finansowania i kontynuować realizację projektu. Na tym etapie pieniądze z WFOŚ to kredyt udzielony na dobrych warunkach, więc ZGM negocjuje podobne warunki w banku PKO. Ponieważ mamy spore oszczędności w wydatkowaniu środków (koszty są niższe niż zakładaliśmy) – jest szansa, że warunki finansowe dla miasta i mieszkańców nie ulegną zmianie. 

O wszystkim będę Państwa jak zawsze informował na bieżąco. Kolejny wpis w tym temacie to będą wyjaśnienia audytorów, którzy przygotowali kwestionowaną przez WFOŚ część dokumentacji. Dziękuję za wsparcie, jakie wielu z Was wyraziło i wciąż wyraża dla tego projektu. Wspólnie poradzimy sobie ze wszystkim. Polityka, czy poglądy nie mają tutaj znaczenia – bo mamy wspólny cel. Razem zmieniamy Osiedle Wieczorka. Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

Mówiąc krótko – pracujemy dalej. A wszystkim polecam wizytę na Osiedlu Wieczorka, bo metamorfoza jaką przechodzi naprawdę cieszy oko. A skala inwestycji – niespotykana do tej pory – robi wrażenie. 

← Powrót

Proponowane posty

10-01-2019

Osiedle Wieczorka nie bez problemów, ale...

To chyba jeden z najtrudniejszych projektów, z którymi przys...

Czytaj więcej

29-01-2019

List otwarty do Posła Jerzego Polaczka

Szanowny Panie Pośle; Zwracam się do Pana w sprawie remontów naszeg...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Pan vice już znalazł winnego przestępstwa, czyli poświadczenia nieprawdy we wnioskach. To firma zewnętrzna…. A kto wnioski składał, podpisywał?? Firma zewnetrzna? Choć spodziewam się odpowiedzi z ust Vice, że takkk oni winni!

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Śmiech na sali…! ZGM i Miasto nie wiedziało, że ludzie ogrzewają mieszkania gazem i elektryką??? Nie bądzcie śmieszni!! Przecież to jest powód cofnięcia dotacji! Po co ten cały cyrk że audytorzy zawalili? No chyba, że chcecie wmówić teraz światu, że nie Zgm nie widział o ogrzewaniach gazowychni elektrycznych? Na szczęście dokumenty potwierdzające wiedzę Zgm-u o tym właściciele mieszkań posiadają ! Ja również posiadam takowe! Sama je wyślę w odpowiednie miejsce by oszczędzić ludziom pracy w dochodzeniu! Patrzeć się nie da na ten cyrk!

Andrzej
Andrzej
3 lat temu
Reply to  Małgorzata

Jestem jednym z najemców któremu pani kierownik ZGM oświadczyła, że ZGM nie bedzie indywidualnie każdemu rozpatrywać tematu ogrzewania mieszkania. Najmuję mieszkanie od ZGM więc on, jako właściciel buuduje mi CO i CWU, a to że mam centralne ogrzewanie zasilane z dwufunkcyjnego pieca gazowego (z wydaną zgodą na montaż od ZGM) to ich to nie interesuje. 2 letni piec za 4,5 tys stoi w piwnicy.
Ciekawi mnie jeszcze jeden wątek.
Z racji tego że monterzy CO z firmy całą robotę związaną z podpięciem CO i CWU z mpcu wykonali w 2 godziny wpinając sie w moją instalacje zużywając do tego ok 6 m rurek. Gdzie cała instalacja wraz z kaloryferami została moja. To co się stało z niewykorzystanym materiałem i kaloryferami które były przeznaczone do mojego mieszkania?
Poszły do żyda?
Pytałem w ZGM to nic mi nie przysługuje.
Gdy wymieniali okna a ja miałem rok wcześniej zalożone swoje to dostałem zwrot.

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu
Reply to  Andrzej

To są właśnie cyrki, których dokonuje szumna instytucja pod nazwą ZGM! Za dużo pisania bym podała wszystkie przypadki anomalii, ktore u mnie wystąpiły heh, np rownież miałam piec gazowy do CO -Zgm sprawdził piec i dał nakaz montażu wkładu kwasoodpornego do komina. Wykonaliśmy tę inwestycję, kosztowało nas to 3,5 tyś zł. Po czym Zgm przyszedł sprawdzić i wydali decyzję, że przy tym piecu, który posiadam wkład kwasoodporny jest niepotrzebny! Pisać dalej? Chyba nie ma sensu! To jakiś idiotyzm nic więcej. 3,5 tyś wyrzucone w błoto!

Os. wieczorka
Os. wieczorka
3 lat temu
Reply to  Andrzej

To i tak nie ma Pan najgorzej z piecem …. My mieliśmy piec na pellet 1,5 roku za 10 tys zł … I też to nikogo nie interesowało. Co do kaloryferów to firma powinna je Panu zostawić. Jest przydział ilości kaloryferów na mieszkanie. My nie wymieniliśmy w łazience i nam zostawili nowy, ale niestety nie mam pojęcia od czego to zależy.

oleq
oleq
3 lat temu

” Rozumiem, chęć ataków na prezydenta, ale dajcie żyć ludziom, którzy zrobili wszystko, żeby poprawić warunki mieszkaniowe dla wszystkich mieszkańców osiedla.”
Faktycznie zrobili wszystko łącznie z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach.

Damian Harazim
Damian Harazim
3 lat temu
Reply to  oleq

Dokumenty przygotowane “własnoręcznie” błędów nie zawierają, sporządzone przez audytorów (podmiot zewnętrzny) już tak. To jest różnica. Po to zapłaciło się komuś kasę, żeby to było fachowo zrobione. Poświadczenie nieprawdy znajdzie się w audytach, a żal można mieć za to, że nie zostały nawet sprawdzone przez UM, tylko puszczone do WFOŚiGW… Za duże zaufanie.

Czekająca na rewitalizacje
Czekająca na rewitalizacje
3 lat temu

Odnoszę to samo wrażenie, niektórych radnych bardzo cieszą problemy, a szkoda, bo tak bardzo obiecywali działać dla dobra mieszkańców Piekar Śląskich. Rozdmuchiwanie tej sprawy i sianie paniki to jest to dobro? A ludzie w XXI wieku mają wg nich dalej palić węglem i to też jest to dobro, które proponowali? Pomocy, pomysłów, rozwiązań 0, natomiast do powiedzenia mają najwięcej. Serduszko w nazwie grupy chyba nie wystarczy… Metamorfoza osiedla – super ! Myślę, że wiele ludzi czekało na to od lat 🙂

Michał
Michał
3 lat temu

Pytanie odnośnie ewentualnych poprawek. Na bloku nr 12 przy ulicy Andersa odpadł już nowo nałożony tylk oraz widać pęcherze które stworzyły się pod warstwą farby/tynku, dodatkowo dzięki “gzymsom” tworzą się brzydkie zacieki na białym kolorze fasady bidynku. Czy jeśli miałby Pan ochotę mógłby się przyjrzeć tym defektom?

@Jerzy Kozera
@Jerzy Kozera
3 lat temu

Stanowiska, zwłaszcza wysokie są obsadzane z klucza politycznego. Tylko i wyłącznie politycznego. Udając, że jest inaczej oszukuje pan siebie i innych. To na pewno jest decyzja polityczna i na pewno jest wykorzystywana politycznie. Ze szkodą dla mieszkańców.

nina
nina
3 lat temu

Czy rewitalizacja nowego osiedla dotyczy równiez bloków przy Jana Pawła II 32 I 34?

Kasia
Kasia
3 lat temu
Reply to  nina

Nie, te budynki mają już CO i nie są brane pod uwagę W TYM projekcie. Tak samo jak bloki przy ul. Heneczka, Roczkowskiego, Śląska, niektórych Alojzjanów itp

nina
nina
3 lat temu
Reply to  Kasia

Ma Pani rację, wiem, że w tym roku ZGM ma plan przystąpić do tych działań chyba z innej puli środków, zobaczymy. Pozdrawiam 🙂

Magda
Magda
3 lat temu

W takim razie kiedy my się doczekamy ocieplenia budynków? Ja słyszałam z ZGM-u że to w ogóle nie jest w planach

Ewa
Ewa
3 lat temu

Pełnie te bloki tylko jak długo tak wyglądać będą! A co z kamienicami? Co są między blokami ?

Czekająca na rewitalizacje
Czekająca na rewitalizacje
3 lat temu
Reply to  Ewa

Przecież tu nie ma żadnych kamienic między blokami ?

P Śl
P Śl
3 lat temu

“(…)Teraz wszystkich zmuszacie do podłączenia do sieci miejskiej. To są dużo wyższe koszta niż ogrzewanie gazem. Podnosicie czynsz. Wiele osób już dostało pierwsze podwyżki.(…)” O i właśnie, fes mnie zastanawia ile wyniosły by koszty ogrzewania na mieszkanie gdyby w każdym jednym bloku zrobić centralne na gazie. Pewnie znacznie mniej, do tego faktycznie ekologicznie, a nie na wonglu z MPECu. Przy okazji ludzie mieli by dociągnięty gaz, bo tego chyba też nie mają ? No i przy okazji… do jakiej miejskiej sieci?

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu
Reply to  P Śl

Racja!

Lokatorka 11
Lokatorka 11
3 lat temu

Witam, bardzo się cieszę, że po tylu latach coś się zaczęło dziać na starym osiedlu. Co do planowanych prac to na ul. Waculika 11 jest już kładziony styropian a rusztowania stoją już od dwóch tygodni. Zastanawiam się tylko czy to odpowiednia pora na ocieplanie budynku gdyż w tych mieszkaniach jest już problem z wilgocią a izolując ścianę styropianem w taką pogodę to jak strzał w kolano – bo będziemy mieć cała wilgoć ze ścian w mieszkaniach ( nie myśląc już o grzybach i pleśniach) . Administracja nie jest zainteresowana tym problemem gdyż nie wiedzieli nawet, że coś się zaczyna na tym bloku dziać. A jak dzwonimy i pytamy to mają to w nosie bo byle by było zrobione. Myślę, że nie dokończą tędy droga.

Mieszkaniec tego bloku
Mieszkaniec tego bloku
3 lat temu
Reply to  Lokatorka 11

Napisze tak z własnego doświadczenia bo widzę co się dzieje ciepło zimno i tak na zmianę podczas termoizolacji na nie osuszonej pow elewacji budynku zamknięcie styropianem mokrej wilgotnej pow elewacji bloku prędzej czy później to wróci do mieszkania i będzie czarne od srodka dalej zwane grzybem

ziomek
ziomek
3 lat temu

O… idzie wazelina i pucowanie wizerunku, żeby się jeszcze poświecił trochę. I nie, nie mówię o nosie 😉