KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-01-10

Osiedle Wieczorka nie bez problemów, ale… pięknieje

To chyba jeden z najtrudniejszych projektów, z którymi przyszło nam się zmierzyć, a jednocześnie największy projekt rewitalizacyjny w całym kraju. Kilka podejść w konkursach, różne źródła finansowania, problemy z przetargami, wykonawcami i płatnościami, ale… dwadzieścia jeden budynków zostało już ocieplonych, a dwadzieścia z nich podłączone jest do centralnego ogrzewania. Kolejne prace rozpoczynamy w marcu. Po zakończeniu całości metamorfozę przejdzie całe osiedle – 80 budynków.

Były opóźnienia, były problemy z wykonawcami, nie wszystko zostało wykonane zgodnie z harmonogramem… Za wszystkie trudności i niedogodności przepraszamy.

Faktycznie zaczynaliśmy w trudnym okresie i końcówka prac wypadła w okresie zimowym, ale wynikało to z tego, że późno otrzymaliśmy dofinansowanie, a następnie umowy i przetargi zajęły dużo czasu – zgodnie ze skomplikowanymi procedurami.

Najważniejsze, że udało się zacząć i… zrealizować plan. Niemal w całości – wyjątek stanowi budynek przy ul. Waculika 20, który choć ocieplony – podłączony do centralnego ogrzewania będzie dopiero w tym roku.

Mam nadzieję, że najtrudniejsze chwile już za nami. W tym roku prace powinny rozpocząć się znacznie wcześniej, trwa ustalanie szczegółowych harmonogramów, ale wiosną ruszamy!

Czy nie będzie trudności? W tak dużych realizacjach problemy są zawsze, więc na pewno ich nie unikniemy. Mam nadzieję, że wspólnie poradzimy sobie z wszystkimi. Państwa już dziś proszę o wyrozumiałość.

Rozmawiałem z mieszkańcami, którzy pozbyli się węgla z mieszkań. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, ta zmiana to bardzo duża poprawa jakości życia. Tak więc warto poczekać, wytrzymać uciążliwości i przezwyciężyć trudności.

Najnowszy problem to wyniki kontroli WFOŚ, która zakwestionowała zasadność realizacji inwestycji w dziewięciu budynkach, czego konsekwencją może być utrata finansowania. Nie zamierzamy się wycofać z działania – od decyzji będziemy się odwoływać. Przerabialiśmy to już wcześniej na etapie składania wniosków – przecież to były tysiące stron, setki uwag i dziesiątki poprawek. Chyba nikt się nie spodziewał, że problemy powrócą na etapie wykonania prac.

Problemy dotyczą mieszkań, w których poza ogrzewaniem węglowym lokatorzy wykorzystywali ogrzewanie elektryczne lub wykonali instalacje gazowe. Audyty przeprowadzała jednak firma zewnętrzna, podobnie było z projektantami. Niech więc wyjaśniają ewentualne rozbieżności. Pewnie, to woda na młyn dla wszelkiej maści oponentów, ale przyzwyczailiśmy się już do tego, że poza kontestowaniem wszystkiego – żadnych konstruktywnych uwag nie wnoszą. W realizacja projektu ani nie pomogą, ani na szczęście nie zaszkodzą.

Bez względu na ostateczne decyzje – pracę zostaną wykonane (część już została zakończona). Konieczne jest zabezpieczenie alternatywnego finansowania przez wspólnoty, być może zamiast kredytu z WFOŚ konieczne będzie zaciągnięcie kredytu w innej instytucji. Dobra wiadomość jest taka, że dotychczasowe wykonanie pracy wychodzi taniej niż zakładaliśmy i prawdopodobnie będą oszczędności. Tym samym koszty dla miasta nie powinny wzrosnąć. Pieniądze na rewitalizację os. Wieczorka w budżecie miasta zostały zabezpieczone. Pracujemy dalej.

Problemy związane z finansowaniem rewitalizacji osiedla były omawiane na sesji Rady Miasta. Decyzja WFOŚ co zrozumiałe wzbudziła zaniepokojenie – zarówno radnych, jak i mieszkańców. Dla większości osób, z którymi się spotkałem, najważniejsze jest dokończenie działań, bo na remonty czekali kilkadziesiąt lat.  Trudne rozmowy zarządcy, czyli ZGM z właścicielami mieszkań trwają. Część już się odbyła, część dopiero przed nami. Najważniejsza informacja jest jedna – realizacja projektu nie jest zagrożona.

Na koniec krótka refleksja.

Już dzień przed sesją Rady Miasta w internecie pojawiały się zapowiedzi co to się nie będzie na niej działo: czytaj obnażenie skandalu, oszustwa i nieudolności urzędników. Po emocjonalnych wystąpieniach radnych opozycji na sesji Rady Miasta doszedłem do smutnych wniosków. Otóż wydaje mi się, że… są radni, którzy cieszą się kiedy pojawiają się problemy, bo dodają im energii do działania – czytaj… krytykowania władz miasta.

Oczywiście nas problemy też elektryzują, tylko w inny sposób, bo musimy się z nimi zmierzyć i rozwiązywać. I na tym trzeba się skupić jeśli zależy nam na rozwoju miasta…

Osiedle Wieczorka… pięknieje. Przed nami jeszcze ogrom pracy. Po zakończeniu prac w budynkach, konieczne będzie zajęcie się infrastrukturą: chodnikami, drogami, parkingami, a także zielenią i małą architekturą. To ogrom pracy i jeśli wszystko ma się zakończyć sukcesem – musimy zrobić to wspólnie. Mam na myśli władze miasta, radnych wszystkich opcji, lokatorów mieszkań komunalnych i właścicieli mieszkań. Trudności obiektywnych jest wystarczająco dużo – nie ma sensu, żebyśmy jeszcze sami utrudniali prowadzenie tej inwestycji – wartej o czym warto przypomnieć kilkadziesiąt milionów złotych!

Wszystkim malkontentom polecam ubrać się ciepło, wyjść z domu i zobaczyć jak zmieniło się Osiedle Wieczorka. KIlka zdjęć zamieszczam w galerii, ale nie robią takiego samego wrażenia, jak zobaczenie tego na żywo.

 

Zdjęcia osiedla ze strony: Foto Piekary Śląskie

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jas Fasola
Jas Fasola
3 lat temu

Artykulik machniety wczoraj, wrzucony na bloga W TRAKCIE SESJI. Ogolnie manipulacja u klamstwo. Kto juz zaciagal drugi kredyt na blok to wie o co chodzi. Rzadne odwolania nie poszyl bo nie maja podstae sie odwolywac. Oszustwo i manipulacja ludzmi!!!! . A teraz panie Turzanski wyczytac z meila kto my sa i do sadu nas podac! Czekamy na to

DimTim
DimTim
3 lat temu

Oj szkodzi i czytanie bloga ale i “rządzenie” też, jak widać 😉
W takich sytuacjach należy przedstawić mieszkańcom dokumenty, to by pewnie wiele wyjaśniło, pyskówki czy treści o wydźwięku “oj jacy my jesteśmy biedni, same kłopoty, to od nas nie zależało” zwyczajnie nie wyglądają zbyt dobrze.

P Śl
P Śl
3 lat temu

Sprawę jak zwykle szeroko opisuje obserwator.
https://www.facebook.com/OBSERwator23/

Antonina
Antonina
3 lat temu

Więc co będzie dalej z mieszkańcami – najemcami i właścicielami wskazanych budynków? Czy mieszkania są zagrożone, czy będą podniesione opłaty? W jaki sposób będzie to rozwiązane, bo wydaje mi się, że kredyt w innym banku nie będzie na tak preferencyjnych warunkach. Liczę na odpowiedź, jako mieszkanka jednego z bloków tutaj na forum bloga, aby inni mogli przeczytać.

Antonina
Antonina
3 lat temu
Reply to  Antonina

Panie Prezydencie, czekamy na odpowiedź.

Antonina
Antonina
3 lat temu

W porządku, koszty ponoszą właściciele, w przypadku najemców gmina, ale jak to się ma do właścicieli indywidualnych? Płaciliśmy za przyłączenie do co, cwu i termo zgodnie z udziałami. Co w naszym przypadku, co w przypadku czarnego wariantu?

Daro
Daro
3 lat temu

Ja bardziej jestem za tym ze Pis przegrał w Piekarach i będzie szukanie jak by tu naszym władzą zrobić pod górę .Poprzedni prezes WFOŚiGW w Katowicach wspierał nasze miasto w tym programie. Andrzej Pilot z PSL został odwołany w marcu . Nowy Tomasz Bednarek jest z Pis i dlaczego problemy zaczęły się od czerwca a wcześniej było oki. Pis w wyborach zapowiadał jak wygra w samorzadach kasa bedzie płynąć , jak nie bedą problemy.

https://tvs.pl/informacje/tomasz-bednarek-za-andrzeja-pilota-zmiana-w-fotelu-prezesa-wfosigw-w-katowicach/

bożka
bożka
3 lat temu
Reply to  Daro

Owszem będzie płynąc do pisowskiej sekty

Jacek
Jacek
3 lat temu
Reply to  Jas Fasola

No tez zauważyłem, ze Panowie v-ce bardzo się nudzą na sesjach – jeden pisze materiał do bloga, drugi praktycznie całą sesję przegląda coś na telefonie.

bożka
bożka
3 lat temu
Reply to  Jacek

widziałeś? ,że pisze bloga? ,czy niedopasowany antybiotyk

Damian Harazim
Damian Harazim
3 lat temu

A czy rewitalizacja o której mowa (chodniki, zieleń) obejmie zasięgiem również park pomiędzy Starym i Nowym Osiedlem Wieczorka?

Janek
Janek
3 lat temu

Może nie na temat ale mam male pytanie .Co z golebiami ktore sa hodowane na strychach starych blokach.Czy po odnowieniu elewacji zostana eksmitowane a może dalej będą tam mieszkały i zalatwialy sie na nowa elewacje ,parapety okolicznych sąsiadów niszcząc nowe piekne bloki ?

Michaił
Michaił
3 lat temu
Reply to  Janek

Tu trzeba zacząć od wytrucia karmicieli tego dziadostwa

bożka
bożka
3 lat temu
Reply to  Janek

Nie było by tego gdyby panie w wiadomym wieku ,nie dokarmiały z okien tego ptactwa ,to już plaga !

P Śl
P Śl
3 lat temu

Kolorystyka delikatnie mówiąc nie powala, współczuja temu co mu przyszło to malować, bo jakiemuś niespełnionemu artyście zachciało się jakiś fanaberii 😀 Ciekawe jak ten biały będzie wyglądał po z upływem czasu…

Magda
Magda
3 lat temu
Reply to  P Śl

Zanim zrobią ostatnie bloki to pierwsze z białych zrobią się co najmniej szare

Edyta
Edyta
3 lat temu
Reply to  P Śl

A Ty myślisz, że kolor żółty pozostanie na zawsze czysto żółty? Przejdz się po szmaragdowej. Wole brudny biały niż szary i odpadajace tynki. Ciekawe artysto jak w domu masz

Ewa
Ewa
3 lat temu
Reply to  P Śl

Podzielam uwagę, naprawdę nikt tego nie przemyślał z tym białym kolorem. A tak to powinnyśmy się cieszyć że osiedle się zmieniać. Polityka natomiast wszędzie taka sama walka o stołki a nas szarakow robi się za nic choc z naszej kasy żyją kiedy to dojdzie do nich.
A do naszych piekarskich włodarzy to pracujcie dalej no chyba że jesteście samo przez się oznacza że jest poparcie mieszkańców, a zazdrosnikow i innych po prostu ignorować.

P Śl
P Śl
3 lat temu

Czy to tylko ja mam takie wrażenie czy ona ma ogromny problem z wysławianiem się w języku polskim ? Dramat.
https://www.youtube.com/watch?v=0rSUo3SI3aA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2ing0gWDROTTLWgXJy4ubr6HbolIzMQITUGWGfg6p-dFIbce2eunmyKyU

Joanna Kosmala
Joanna Kosmala
3 lat temu

Czy to już jest normą, że opozycja ma za zadanie zamiast pomagać lub przynajmniej nie przeszkadzać-
czepiać się? Czasem nie można przewidzieć skutków tego, że mimo, że chce się dogodzić mieszkańcom
po drodze wyskakują niedogodności. Ale tak już to jest…czasem lepiej nic nie robić…
I gdy widzę, że świat idzie naprzód – a my Piekary ciągle mamy być w tyle,
to zastanawiam się czy warto służyć ludziom…bo i tak niektórzy nie docenią tych starań.
I będą kontrolować, sprawdzać, gadać, czepiać się. Ale to niestety polityka… dużo pisania.
Czasem trzeba się zadłużyć żeby coś mieć. Albo dostać kredyt…między innymi- zaufania…

Ewa
Ewa
3 lat temu

Ludzie od kiedy płacicie fundusz remontowy?Dlaczego o tym nie mówicie. Podziękujcie starej władzy, dla której podniesienie czynszu było niepopularną decyzją, bo lokatorzy by się oburzali i władza nie przetrwałaby kolejnych kadencji w stagnacji biorąc za to kasę. Jestem z Siemianowic z podobnego osiedla, które rewitalizację przeszło ponad 10 lat temu i mieszkańcy nie musieli się zadłużać, bo od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku płacili większy czynsz właśnie po to, aby mieć kasę na remont dachu, klatki schodowej, ocieplenia.

Oleq
Oleq
3 lat temu

Jako właściciel zostałem przymuszony na termomodernizację z opcją WFOŚ. Bez tego dofinansowania zamiast 10 tysięcy będę zmuszony zapłacić całość ???
Dodam, że nie zgodziłem się na termo, cała wspólnota została przegłosowana przez jednego udziałowca MIASTO.
Czuję się oszukany, przez ZGM. Kto poniesie odpowiedzialność. ??

Aniela
Aniela
3 lat temu

Proszę o informacjęna jakiej podstawie tworzono harmonogram termomodernizacji budynków. Dokładnie chodzi o to kto i na jakiej podstawie decydował w jakiej kolejności poszczególne bloki będą modernizowane. Co z blokami przy ul. Kleeberga?