
2020-12-17
Zaczynamy projekt basen i kilka innych, ambitnych zadań
Rada Miasta przyjęła projekt budżetu miasta na rok 2021 rok. Wśród zaplanowanych inwestycji jest wreszcie basen kryty, chociaż jego realizacja to projekt wieloletni. Zaplanowane dochody budżetu to 341 milionów, a wydatki 367 milionów złotych. Przed nami rok w którym będziemy realizować kolejne inwestycje i projekty, chociaż z racji pandemii i konsekwencji jakie niesie ze sobą, również dla samorządu, nie będzie to łatwy rok.
Najważniejsze z zaplanowanych inwestycji to rozpoczęcie procedury budowy basenu. Zaczynamy od konkursu architektonicznego i koncepcji budowy modułowej kompleksu sportowego: basen, spa, hala sportowa i strzelnica. Środki na cel zostały zabezpieczone w budżecie miasta.
W przyszłym roku kończymy rewitalizację Osiedla Wieczorka (3 mln zł). Do realizacji pozostało już tylko 12 budynków. Wykonamy następujące adresy: ul. Maczka 14,16,20, ul. Roweckiego 1,2,3 i 4 oraz ul. Waculika 13,15,16,17 i 18. Niemożliwe stanie się możliwe. Aż 80 budynków, niemal całe osiedle zmieniło się nie do poznania. A w kolejce czekają kolejne budynki, którymi po zakończeniu inwestycji będziemy mogli się zająć. A także dachy, klatki schodowe i infrastruktura pod blokami.
Termomodernizacje i remonty kolejnych placówek oświatowych, w przyszłym roku będzie to Miejska Szkoła Podstawowa nr 5 (2,8 mln zł) oraz Miejskie Przedszkole 1 i 12 (3,6 mln zł).
Będziemy kontynuować stawianie pojemników półpodziemnych do selektywnej zbiórki odpadów. Docelowo ten system chcemy wprowadzić w całym mieście. Inwestujemy w parkingi przy ul. Przyjaźni 269 i 270. Powstaną także miejsca parkingowe na os. Powstańców Śląskich.
Modernizujemy boisko Czarnych Kozłowa Góra. Wartość inwestycji to niemal 4,5 miliona złotych! W Parku w Brzezinach powstanie wybieg dla psów, nowy plac zabaw z ogromnym parkiem linowym pełnym dinozaurów, stół do ping-ponga oraz piłkarzyków i altany do grillowania. Planujemy też stworzyć strefę rekreacji z niespotykanymi dotąd drzewami ozdobnymi.
Plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 13 będzie wart niemal 200 tysięcy złotych i spełni oczekiwania maluchów. Tuż obok powstanie wybieg dla psów i strefa rekreacji wraz z górką saneczkową.
Przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 powstanie Centrum Aktywności za prawie milion złotych! Nowe boisko, plac zabaw – zupełnie nowa jakość życia dla dzieci i młodzieży.
Już na początku roku planujemy utworzyć dodatkowe 10 miejsc w piekarskim żłobku. Każde z nich jest na wagę złota, bo kolejki oczekujących są naprawdę długie.
W budżecie znalazła się także tężnia solankowa, sygnalizacja świetlna przy dworcu autobusowym, czy doświetlenie przejść dla pieszych.
Na ścieżki rowerowe wydamy aż 11 mln złotych, będziemy budować kolejne trasy i już projektować kolejne połączenia.
Projektujemy park międzyosiedlowy z przeznaczeniem na wybieg dla psów, pumptrack (dla młodzieży i osobno dla dzieci), miasteczko rowerowe. Do tego górka saneczkowa i miejsce wypoczynku.
Jeśli chodzi o projekty to wykonujemy szereg dokumentacji drogowych, w tym długo oczekiwane połączenie ul. Skłodowskiej z ul. Sadowskiego.
Po zakończeniu inwestycji takich jak budowa Aldi, McDonald, remontu hali Zametu i budowy VendoParku planujemy remont nawierzchni ul. Bytomskiej.
Ogółem na inwestycje planujemy wydać niemal 60 milionów złotych!
Jak zawsze staramy się planować szerokie inwestycje, dbając o zrównoważony rozwój całego miasta. Dlatego powstanie sporo nowych dokumentacji projektowych, które pozwolą nam starać się o środki zewnętrzne. Nie zatrzymujemy się ani na chwilę, staramy się z całych sił zrealizować cały program rozwoju miasta, który napisaliśmy wspólnie z Wami.
Staramy się o środki rządowe na realizację dodatkowych dwóch remontów: zabytkowej kamienicy na Szarleju – Kościuszki 22 z przeznaczeniem na nowe mieszkania komunalne oraz starej szkoły specjalnej przy ul. Bytomskiej, gdzie jeśli się uda powstanie nowoczesne Centrum Kultury Młodzieżowej. Ze względu na to, że w poprzednim rozdaniu rządowych pieniędzy na inwestycje Piekary Śląskie zostały potraktowane po macoszemu (brakuje nam posła wspierającego miasto) – tym razem wsparcie zaoferował minister Michał Wójcik. Temat monitoruje też radny wojewódzki Dariusz Iskanin. Daje to realne szanse na pozyskanie niezbędnych środków. Panowie – trzymamy za Was kciuki.
Budżet ja zawsze poparli Radni Obywatelskiego Klubu Radnych, na których możemy zawsze liczyć w działaniach na rzecz rozwoju Piekar Śląskich: Tomasz Wesołowski, Natalia Ciupińska-Szoska, Łukasz Ściebiorowski, Maciek Czempiel, Stanisław Plajzner, Daniel Pliszka, Klaudia Franiel, Bozena Boczek, Mariusz Kempys, Marcin Felderhoff, Andrzej Wymyslo, Bartosz Szołtysik, Helena Warczok i Tadeusz Wieczorek. Wierzymy jednak, że wspólnie z mieszkańcami sprostamy czekającym nas wyzwaniom.
Poparcie dla budżetu i planowanych inwestycji wyrazili także radni Naszych Piekar: Jerzy Krauza, Zenon Przywara i Czesław Wymysło.
Radny Stanisław Korfanty uważa, że nie ma sensu projektować i budować basenu. Sam zmarnował szansę, kiedy za jego czasów UE dawało 85% dofinansowania na ten cel i może dlatego mu wstyd, że działamy? Kwestionował też zasadność połączenia projektowanego od lat ul. Skłodowskiej z ul. Sadowskiego i ostatecznie nie poparł budżetu miasta. Miałem wrażenie, że zapomniał, że był prezydentem i mógł wszystko realizować wg. swojego uznania i… nie zrobił prawie nic.
Za czasów Stanisława Korfantego nie dało się wykupić mieszkań Arrady, nie dało się wybudować boiska na MOSiRze (udało się tylko pół), nie dało się wyremontować Osiedla Wieczorka, nie dało się zlikwidować azbestu, nie dało wybudować hali sportowej – a on sam proponował zamiast remontu sali gimnastycznej im. Joachima Świętka podpieranie walącego się dachu dodatkowym słupem… Nie dziwię się, że jako radny dalej twierdzi, że się czegoś nie da… Sugeruję za to wycieczkę po mieście, żeby zobaczyć ile się już dało, chociaż minęło dopiero 6 lat. Miasto po prostu się zmieniło. Damy radę zmieniać je dalej – zapewniam.
Jak zawsze w ten sam sposób zachowała się cała opozycja nie popierając budżetu. Nic dziwnego. Przerabialiśmy to już wcześniej. Trudno było przekonać radnych do inwestycji w kino, basen MOSiR-u i inne inwestycje. To z ich środowiska szły zawiadomienia do prokuratury, że inwestowanie to… działanie na szkodę mieszkańców. Zatrważająca logika. Rozumiem, że kolejne inwestycje mogą im nie odpowiadać ze względów politycznych, ale… w tym miejscu warto myśleć o rozwoju miasta.
Tak czy inaczej, radni opozycji nie poparli budżetu. Kolejne zadania zrealizujemy bez nich. Oczywiście nie było też z ich strony żadnych propozycji, wniosków czy własnych pomysłów. Nic. Cisza. Jak zwykle okazało się, że opozycja nie ma nic do zaoferowania. Smutne.
Nie oglądając się na innych – robimy swoje. Przed nami kolejny rok ciężkiej pracy i realizacji kolejnych Waszych potrzeb, oczekiwań, czasami marzeń.
Razem zmieniamy Piekary Śląskie.
Stanowisko radnych Obywatelskiego Klubu Radnych w sprawie przyjęcia Budżetu Miasta na rok 2021 zaprezentowane podczas sesji budżetowej:
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
A przedszkole w Kozłowej Górze? Znowu nic?. Plac zabaw, albo resztki tego co zostało pamięta lata 90. Ubiegłego stulecia…. Nie podoba się dyrekcja? Dlatego dzieci z KG są pomijane? Nie jest Panu wstyd?
Na Kozłową Górę dzkoda pieniędzy. Tej dzielnicy to nswet Adolf po podbiciu miasta nie chciał
Do Obiektywny – Zmień ksywę na Upartyjniony
O ile dobrze pamietam to przed ostatnimi wyborami Pani Prezydent chodzila po Kamieniu i przekonywałal, że na basen są pieniądze. Czyli kłamała? Oszukiwała? Jak jest? Może ktoś to wyjasni? Byla w towarzystwie Radnego Ściebiorowskiego, ktory zapomniał o swoich idealach jakie kiedyś prezentował. Proszę o odpowiedź co z tymi pieniędzmi na basen Panie Turzanski
Pan chyba całkowicie jest oderwany od rzeczywistości. Pana zdaniem miasto pieniądze trzyma w skarpecie i jak potrzebuje to wyciąga? Co roku uchwalany jest budżet, ustalane są przychody i wydatki. Tworząc program rozwoju miasta powiedzieliśmy, że Piekary Śląskie STAĆ na basen i musi powstać. Poradzimy sobie z jego budową i utrzymaniem. Jak widać, dokładnie tak jest skoro zabieramy się do budowy. Podobnie jak zrealizowaliśmy inne zobowiązania: Park w Kamieniu, Kino, wykup mieszkań Arrady, remonty na os. Wieczorka, basen MOSiR, nowe mieszkania na Ziętka, ścieżki rowerowe, szpital, dworzec autobusowy itp. Można długo wymieniać. Wszystkiego nie można zrealizować w krótkim czasie, sukcesywnie, krok po kroku i konsekwentnie realizujemy plany. Teraz przyszedł czas na basen.
Panie Prezydencie ja tylko cytowalem Pania Prezydent, która twierdzila , że pieniadze już są a z Pana informacji wynika co innego. Dlatego grzecznie zapytałem jak to jest. A co do szpitala to tu sie nie zgodzę z Panem plan budowy i budowa ruszyła ze czasów poprzedniego Prezydenta na szczescie juz nie urzędującego. Wy skończcie coś co trzeba było zakończyć.
Nie proszę Pana, budowa zaczęła się za naszej kadencji. Prezydent Sława Umińska-Duraj podpisała umowę na wykonanie szpitala. I przeprojektowała go, bo wcześniejszy projekt zakładał z lepszych ciekawostek sale porodowe dla dwóch kobiet oddzielonych zasłonką, bez ubikacji na salach porodowych – z łazienką na korytarzu ogólnym i tego typu kwiatki. I nie sądzę, żeby cytował Pan Panią Prezydent, chyba, że to taki cytat, jak kiedyś “cytował” Stanisław Korfanty – że obiecaliśmy ludziom sprzedaż mieszkań Arrady za 1 zł. Co było oczywistą bzdurą. Tak czy inaczej napisaliśmy program rozwoju miasta i konsekwentnie go realizujemy. I w ciągu 6 lat zrobiliśmy znacznie więcej niż poprzednik przez 12 lat. Niektóre projekty nawet mu się nie śniły – os. Wieczorka, czy Arrada. Wprost mówił, że się nie da, tak jak teraz mówi, że się nie da wybudować basenu. Po raz kolejny zamierzamy mu udowodnić, że się myli…
Ten cytat byl prawdziwy ja wiem, że Pan zawsze stanie po stronie Pani Prezydent. Byly Prezydent sie wypalił i juz wiecej miejmy nadzieję nie wystartuje w wyborach. A to , że miasto jest inne to nie ulega wątpliwości. Sa rzeczy dobre i xke zrobione. Ale jest inaczej – znacznie lepiej
Tak trzymać p.Turzański. Popieram wszystkie plany inwestycyjne . Niedawno tu się przeprowadziłem jestem emerytem z dużą ilością czasu, jeżeli mógłbym się do czegoś przydać aby pomóc w realizacji tych celów to jestem do dyspozycji. Proszę nie słuchać tych malkontentów i robić swoje. “Po czynach ich poznacie..”
Ile straty jest za obecny basen? Ile mieszkańcy wieczorka z komunalki i zmuszeni zarzadem zgm wlaściciele mieszkań muszą płacić w porównaniu do własnego ogrzewania gazowego? Jaka jest średnia dobowa całoroczna rowerzystów na ścieżkach?
No wygląda fajnie,nie ma co spaceruje trochę po mieście no i zmiany są,a jak by pomyśleć o Motorsportcie;) np nieużytki hałdy zacząć od toru dla quadów,crosów, terenówek do wypożyczenia? i to by nie musiały być drogie ,a frajdy a to nie tylko moje zdanie i gdyby się np udało na terenach po kopalni Julian tor aswaldowy między szybami które by zostały na pamiątkę nie tanie ale …nie Hude,proste auta opony nalewki (recykling) żeby sprawić frajdę każdemu a tor terenowy od którego by można zacząć wcale nie jest jakiś nie do wykonania 3 osoby,3 maszyny, gdyby było pozwolenie prezydium stara Ł34, jakaś koparka wywrotka to z chopcami za 1 mln zł bez problemu zrobimy takie cudo że łoo tylko moje C+e nazot nie miało by prawa się nie zwróci pzdr
Mam pytanie odnośnie parku pomiędzy osiedlami , jakie to osiedla ? Drugie pytanie , to gdzie powstanie tężnia solankowa ?
“Park” przy PKO na Leśnej
No fajnie , bo jest strasznie zapuszczony . a gdzie tężnia solankowa ?
Brzozowice-Kamień
Zgodnie z wygranym projektem w ramach Budżetu Obywatelskiego w Parku w Brzozowicach-Kamieniu.
Kiedy miasto zainteresuje się zagrodzoną drogą na odcinku Bytomska221, 223 -w kierunku Inwalidów Wojennych . Z tego co pamiętam droga została tam wybudowana ze środkow publicznych jakiś czas temu – niestety nie został uregulowany stan prawny tej drogi i teraz jeden z mieszkańców postawił tam ogrodzenie i bramę, że nawet nie ma przejścia. Myślę że zgodnie z art 73 Dz.U.1998.133.872 – Ustawa z dnia 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną można by to uregulować, bo ta droga wówczas już istniała.
A dlaczego miasto ma się tym interesować? O ile wiem to teren prywatny, kilku właścicieli. Skoro jest problem to znaczy, że nie potrafią się dogadać między sobą. I źle myślisz bo art. 73 dotyczy terenów zajętych pod drogi publiczne a to “coś” raczej drogą publiczną nie jest.
Dodam jeszcze, jako że znam tę sytuację, samowolka z tym ogrodzeniem może przyczynić się do tragedii. W przypadku, gdy służby (Policja, pogotowie, straż) będą chciały wjechać od strony Bytomskiej utraciły możliwość przejazdu.
Czy mylę się, że zagrodzenie tego terenu przez jedno gospodarstwo spowodowało powiększenie jego działki?
Szanowny Panie, pisze Pan jak do debili nie interesujących sie polityką i układami w RP!! Wiadomo że Pan nigdy nie poprze projektów opozycji a pozycja nie poprze Pana propozycji bo strzelilibyście sobie politycznie w kolano. Pan pomimo swego wykształcenia myśli jak betlyjkorz że ma do czynienia z nieukami i intelektualnie sprawnymi inaczej wypisując takie herezje napuszczając jednocześnie jednych na drugich. Zapytam Pana po młodzierzowemu….jak ma Pan jaja to niech Nam powie ile miasto się zadłuży aby tylko zaprojektować wspomniany kompleks sportowy ??? nie mówiąc o inwestycji ??? Nie liczę że ma Pan jakieś zyski w miejskiej kasie albo z własnej kasy wyłoży na projekt więc z czego będzie proponowany projekt finansowany ??? Zabierze Pan szpitalowi ?? szkołom ?? czy może prezydenci miasta zejdą z pensji w dobie kryzysu ??? Pozdrawiam i liczę na wyczerpującą odpowiedz.
Na etapie projektowym nie zadłuży się miasto, bo to niewielkie pieniądze. I są w budżecie. Dopiero projekt pozwoli nam poznać koszty inwestycji. I dopiero mając projekt można szukać finansowania zewnętrznego. Innymi słowy… trzeba robić swoje, nie zwalając wszystkiego na kryzys. Etap, kiedy nic się w mieście nie działo – mamy już za sobą, odszedł razem z byłym prezydentem. Może kiedyś powróci, ale to nie za naszej kadencji. Może jak wygra opozycja będzie można odetchnąć i zacząć marzyć. Dziś są zwykłe plany i realizacje.
Byly prezydent nie byl zły. Jego postawa w ostatniej jego kadencji pokazała, że ograniczenie do 2 kadencji to dobry pomysł. Każdy sie wypala. Tworzą sie dziwne układy i towarzystwa w kuluarach. Facet poprostu sie wypalił. Juz go nie ma i jest spokój. Wam też sie pomysły skończą i odejdziecie taka kolej rzeczy.
Kiedy można się spodziewać długo wyczekiwanej ścieżki rower od MOSIRu do Liceum?
W przyszłym roku.
Dzień dobry, przy okazji wywołania tematu ścieżek rowerowych chciałem zapytać o kilka spraw z nim związanych. Czy możemy liczyć na jakiś osobny wpis na blogu lub odpowiedź pod poniższym komentarzem?
W budżecie znalazła się informacja o realizacji przedmiotowego zadania dotyczącego budowy ścieżek, a z racji dość dużej kwoty ogólnej przeznaczonej na ten cel myślę, że obejmie działaniem kilka ścieżek – czy jest możliwość wskazania które odcinki przewidują Państwo zrealizować w 2021 roku? Czy po realizacji tego zadania etap I budowy zostanie już zakończony? Jak wygląda sprawa projektowania kolejnych etapów – czy jest szansa poznać jakieś projekty, które pragną Państwo zrealizować w przyszłości? Ponadto w budżecie znalazł się zapis o budowie ścieżek rowerowych w ciągu ulic Papieża Jana Pawła II, Bytomskiej i Tarnogórskiej – to jakiś nowy projekt, czy można poznać szczegóły?
Poruszając już ten temat chciałem zapytać o planowany termin realizacji działań w 2021 roku? Oceniając historycznie zrealizowane już ścieżki, prace niestety zazwyczaj rozpoczynały się w okresie letnim, gdzie ruch rowerowy jest znacznie wzmożony, a kończyły w okolicach miesięcy zimowych. Czy w tym przypadku jest szansa wyprzedzić działania konkursowe, projektowe i rozpocząć prace wykonawcze tak by była szans wykorzystać infrastrukturę w sezonie letnim? Ponadto zapowiadana budowa systemu ścieżek pojawiła się na blogu w 2017 roku. Mamy już praktycznie 2021, a poza ścieżkami wylotowymi z miasta, czyli przez las nad zalew (kapitalna!) oraz na Księżą Górę, raczej kiepsko z pozostałą zaplanowaną infrastrukturę. Zdaję sobie sprawę, że budowa Centrum Przesiadkowego przy dworcu była zadaniem czaso- i kosztochłonnym, jednak mimo wszystko liczba kilometrów oddanych do użytku na dzień dzisiejszy delikatnie mówiąc “szału nie robi”.
Proszę nie traktować tej wypowiedzi jako atak, doceniam dotychczasową aktywność w tym temacie, gdyż przez lata zaniedbań i braku jakichkolwiek inwestycji byliśmy jako miasto totalnie w lesie.
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę realizacji wszystkich założonych celów w nowym, oby znacznie lepszym dla nas wszystkich, roku.
Postaram się zrobić osobny wpis.