KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-05-03

Święto Konstytucji 3 Maja w Piekarach Śląskich

W mieście mimo pandemicznych obostrzeń obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Odbyła się Msza Święta za Ojczyznę oraz składanie kwiatów pod Kopcem Wyzwolenia w asyście wojskowej. Nie zabrakło także wydarzenia sportowego czyli Wirtualnego Biegu Szlakiem Powstańców Śląskich oraz zabawy rodzinnej organizowanej przez MDK nr 2 – “Wehikuł czasu, czyli powstańczy spacer po Piekarach”. Mogliśmy również oglądać wystawę poświęconą powstaniom śląskim.

Szczególne święto, którym jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, niezmiennie celebrowane jest na terenie naszego miasta. Tego dnia wspominamy dokument będący zbiorem praw dających Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Na Śląsku to podwójne święto – 100 lat temu rozpoczęło się zwycięskie III Powstanie Śląskie.

Msza Święta w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Piekar Śląskich rozpoczęła się o godzinie 10.30 w Bazylice imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. Odprawiona przez proboszcza parafii i kustosza piekarskiej bazyliki ks. Krzysztofa Fulka oraz ks. kanonika płk Zenona Pawelaka stała się okazją do podkreślenia roli Ojczyzny w życiu Polaków. Wojskową asystę honorową zapewnił 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Bytomia pod batutą kapitana Krystiana Siwka. Uroczystość uświetnił także poczet sztandarowy Miasta Piekary Śląskie, w składzie którego znajdują się funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Po wyjściu z kościoła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj i Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski, w towarzystwie ppłk. Grzegorza Gduli – Dowódcy 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, złożyli kwiaty u stóp Kopca Wyzwolenia. Podniosłość tej chwili podkreśliła zarówno wojskowa asysta honorowa, jak i odegrana przez sygnalistę pieśń patriotyczna “Śpij kolego”. Jej muzyka i przyświecające przesłanie uwzniośliły ten moment i pozwoliły w szczególny sposób oddać hołd wszystkim żołnierzom poległym za wolność Ojczyzny.

Następnie wiązanki złożono też, z należną oprawą, pod pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju oraz Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu,  gdzie zlokalizowany jest monument „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej”.

Organizatorami Wirtualnego Biegu Szlakiem Powstańców Śląskich były Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Lecymy Durś, w biegu wzięła udział Prezydent Sława Umińska-Duraj.

Start rozpoczął się pod Kopcem Wyzwolenia. Trasa prowadziła ulicami Wyzwolenia, Chopina, przez ogródki działkowe „Azalia”, ulicą Karola Miarki, a kończyła się na Placu Noblistów Śląskich. Miała długość około 2,85 km.

Ze względu na panujące obostrzenia bieg miał charakter indywidualny. Każdy kto pokonał wyznaczoną trasę i udokumentował to przy pomocy fotografii, otrzymał książkę autorstwa Dariusza Pietruchy „Emil Baron – To nie sztuka dać się zabić – wspomnienia piekarskiego powstańca” oraz płytę CD Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Izba Regionalna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka przygotowała wystawę przybliżającą temat, którym od lat zajmują się badacze. Chętni mogą przyjrzeć się materiałom zgromadzonym w pylonach znajdujących się na Placu Noblistów Śląskich. Wystawa “Piekary Śląskie w latach 1919-1920-1921” upamiętnia powstania śląskie i będzie dostępna do końca miesiąca.

W ramach tegorocznych obchodów święta Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przygotował spacerową grę terenową pod nazwą “Wehikuł czasu, czyli powstańczy spacer po Piekarach”. Skierowana była ona do mieszkańców miasta chcących poznać ciekawostki historyczne. Zdobywanie wiedzy połączone było w tym przypadku z aktywną zabawą. Na uczestników czekały zagadki i kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia, które pomogły w zdobyciu informacji niezbędnych do ich rozwiązania.

← Powrót

Komentarze



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Smegol
Smegol
2 lat temu

Hmmm. I wszyscy tak bez maseczek, a niby co ich zwolniło? Człowiek przy człowieku i nawet w biegu bez masek albo z jakąś lipną chustką. Wam się nie wydaje, że wypada dać przykład? Nawet takie lokalniutkie polityki są ważniejsi niż przepisy. Zamknąć się w urzędzie i wystawić SM żeby dzikie hordy chorych nie napadły to bardzo proszę, ale jak pobiegać to przepisy nas nie tyczą. Słabi to wizerunkowo wygląda.

Krzysztof Turzanski
Krzysztof Turzanski
2 lat temu
Reply to  Smegol

Niestety, chyba nie znasz obowiązujących przepisów proszę doczytać

Obiektywny
Obiektywny
2 lat temu

Starzy piekarzanie mowili, że Piłsudski zgubił Polskę a Korfanty pogrzebał Śląsk

Marcin
Marcin
2 lat temu

Mało kto wie, że powstańcy po przyłączeniu Śląska do Polski żałowali tego kroku. Z czasem wstępowali do Volsbundu. Władze polskie uważały ucha z Niemców i przysyłając takich drani jak Grażyński