KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-05-03

Świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji

Świętowaliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz kościelne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto szczególne – zwłaszcza w obliczu dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie, gdzie naród wciąż musi walczyć o WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ. W głównych uroczystościach miejskich, które tradycyjnie odbyły się pod Kopcem Wyzwolenia wzięli udział Sława Umińska – Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych, współpracująca z miastem Senator Dorota Tobiszowska oraz wielu innych gości.

W tym szczególnym dniu wspominaliśmy uchwalenie Konstytucji 3 Maja – zbioru praw, który dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości i miał na celu likwidację wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To właśnie 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Ponadto, w naszym województwie to podwójne święto – 101 lat temu rozpoczęło się zwycięskie III Powstanie Śląskie.

Obchody Święta 3 Maja rozpoczęły się pod pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Brzozowicach-Kamieniu, gdzie władze miasta, parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, radni Rady Miasta Piekary Śląskie, dowódcy jednostek wojskowych, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele instytucji miejskich oraz młodzież z piekarskich szkół złożyli wiązanki. Kolejne wieńce złożono pod pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju.

Główne uroczystości miały miejsce pod Kopcem Wyzwolenia i rozpoczęły się o godzinie 15.00 Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich. Mszę Świętą poprowadził ksiądz Mirosław Godziek oraz ksiądz Andrzej Kos. Oprawę muzyczną zapewnił Chór imienia Dąbrówki oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Po Mszy Świętej rozpoczęły się oficjalne uroczystości państwowe wraz z honorową asystą wojskową 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Rzeczpospolita w chwili uchwalenia swej Konstytucji była państwem wieloetnicznym i wielonarodowym. Tereny, które ówcześnie obejmowała, dziś podzielone są między Polskę, Litwę, Łotwę, Białoruś i Ukrainę. Zatem przesłanie Konstytucji 3 Maja pozostaje spuścizną dla wszystkich tych krajów. Nasze wspólne dziedzictwo to: suwerenność narodu, trójpodział władzy oraz idea przyrodzonej wolności. Na ten aspekt chcę położyć szczególny nacisk, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości, kiedy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna o byt niepodległego narodu. W dniu 101 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego otaczamy myślami także naszych przodków. Powstańcy śląscy, podobnie jak twórcy Konstytucji 3 Maja, poruszeni ideą poszanowania prawa do samostanowienia, podjęli walkę w obronie swej ziemi i wyznawanych wartości – mówiła Sława Umińska-Duraj.

Po przemówieniu, zabrał głos podpułkownik Krzysztof Szmyt – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji, który wręczył „Odznakę Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie” i uhonorował Sławę Umińską – Duraj – Prezydent Miasta. W dalszej części uroczystości mowę wygłosił Minister Michał Wójcik – Członek Rady Ministrów, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Tegoroczne obchody zakończył “Majowy Piknik Rodzinny”. Pogoda dopisała, a na placu u stóp Kopca Wyzwolenia pojawili się licznie mieszkańcy. W programie pikniku znalazło się wiele atrakcji m.in.: malowanie twarzy, dmuchańce, wata cukrowa, pokaz pojazdów elektrycznych, zabawy i animacje dla dzieci.

← Powrót

Proponowane posty

01-05-2022

Wywieś flagę w oknie!

Czytaj więcej

26-04-2022

Biało-czerwona manifestacja patriotyzmu

Radni Obywatelskiego Klubu Radnych to długodystansowcy. Już 13 lat prowadzą akc...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
9 miesięcy temu

Uchwalono konstytucję i co się stało? Kilku niezadowolonych magnatów zwróciło się do Niemców i Ruskich by ja szybko obalono. Tak jak kiedyś Szczęsny-Potocki prosił obcych o interwencję tak dziś peowowcy robią nagonkę na Polskę. Jednym z nich jest Jerzy Buzek honorowy obywatel naszego miasta. Jestem ciekawy Co on dla Piekar zrobił by mu nadać taki tytuł. Może ktoś mi wyjaśnić co ten zdrajca likwidator polskiego przemysłu zrobił dla naszego miasta

Gość1
Gość1
9 miesięcy temu

Rosyjska TV też twierdzi, że to Ukraina napadła na Rosję. Twoim zdaniem prawda czy fałsz? Tak odświeżając Ci pamięć: 28.03.2012 Macierewicz w Brukseli donosi na Polskę, 5.06.2012 Ziobro również to samo robi w Brukseli, 11.12.2014 tym razem Czarnecki w Brukseli donosi na Polskę, 15.09.2015 Duda na Polskę donosi w Londynie, 30.08.2015 Duda skarży się na Polskę w Berlinie. Na koniec kto chce sprzedać aktualnie Lotos wasalom Putina? Buzek?

Thomas
Thomas
9 miesięcy temu

Mniej tvpis a główka może ozdrowieje, bo narazie to pleciesz tzw. bzdury jakich mało.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
9 miesięcy temu
Reply to  Thomas

Nie oglądam tv bo nie mam. Czytam niezależne media i wyciągam wnioski. A wy plujecie jadem a żadna miernota nie odpowiedziała na pytanie. Co don naszego miasta zrobił Jerzy Buzek, że dostał tytuł honorowego mieszkańca

Damian Harazim
Damian Harazim
9 miesięcy temu

“Wy plujecie jadem” pisze osoba znana z tego jak pisze o mieszkańcach Osiedla Wieczorka hahaha

Last edited 9 miesięcy temu by Damian Harazim
Gość1
Gość1
9 miesięcy temu

W sumie to nie chce mi się z kimś takim jak Ty dyskutować skoro swoich dyskutantów z góry nazywasz miernotami. Wybujałe EGO? Odpowiem tyle co wiem – honorowe obywatelstwo dostał między innymi za wspieranie dążenia naszego miasta dla uzyskania statusu miasta powiatowego. Teraz Ty się pochwal czym się przysłużyłaś dla naszego miasta?

ogłada
ogłada
9 miesięcy temu

Elegancka kobieta nosi taką długość spódnicy, która podczas siedzenia na krześle nie wymaga zasłaniania rękami krocza.

Marcin
Marcin
9 miesięcy temu
Reply to  ogłada

ha, ha, ha, zdjęcie nr 6 i wszystko jasne 🙂

brakogłady
brakogłady
9 miesięcy temu
Reply to  ogłada

Prezentujesz żenujący brak ogłady, kultury i wyjątkowy prymitywizm publikując tego typu sformułowania.

zbok
zbok
9 miesięcy temu
Reply to  ogłada

Kiecki do kolana powodują u ciebie brudne myśli? Nie potrafisz się powstrzymać i zapanować nad popędem? Masturbujesz się na zdjęciach z uroczystości? Mam nadzieję, że nie jesteś nauczycielem, czy księdzem.

Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu
Reply to  ogłada

Nawet eleganckiej kobiecie można zrobić zdjęcie w niefortunnej pozie.
Robienie zdjęć z metrowej wysokości w perspektywie “miedzy kolana” jest zwyczajnie słabe a publikowanie takich ujęć świadczy o braku wyczucia sytuacji.