KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-07-19

Drożyzna! Podwyżka cen ciepła o 48%

Urząd Regulacji Energetyki 15 lipca 2022 roku zatwierdził nowe taryfy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Stawki będą droższe o 48% i będą obowiązywać przez rok. Nowa taryfa wejdzie w życie 1 sierpnia. Tegoroczna zima będzie naprawdę kosztowna. 

To co dzieje się na rynku energetycznym w całym kraju ma także konsekwencje w naszym mieście. Bez względu na to, czy mieszkacie Państwo w zasobach komunalnych, spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot – jeśli korzystacie z ogrzewania MPEC – w najbliższych tygodniach otrzymacie nowe stawki.

Patrząc jak kształtuje się cena węgla czy biomasy trudno się dziwić. Za tonę węgla w zeszłym roku trzeba było zapłacić od 900 złotych do 1,5 tysiąca złotych. Teraz potrafi kosztować nawet 3 tysiące złotych! Zobacz tekst: cena węgla opałowego.

Podobny problem jest z biomasą. Jej cena wzrosła niemal o sto procent i nie ma możliwości podpisywania umów długoterminowych, bo dostawcy nie wiedzą… jaka będzie cena. Widać to nawet sprzedaży detalicznej. Za paczkę brykietu do kominka trzeba było zapłacić 6,5 zł, ale już na początku roku cena wzrosła do… 16 zł.

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Trzeba się przygotować na to, że zapłacimy słone rachunki.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
56 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
derdek
derdek
25 dni temu

Dziękujemy Panie prezydencie, taki prezydent to skarb. Kiedy podwyżka śmieci? Dawno nie było, a Piekary startują do miasta luksusowego jak widzimy.

Janek
Janek
25 dni temu
Reply to  derdek

Co za kretyn. Do prezydenta miasta masz pretensje? A głosowałeś na PiS i udajesz, że nie widzisz co w kraju się dzieje? To ci się nie podoba? Zobaczysz co będzie za pół roku.

derdek
derdek
25 dni temu
Reply to  Janek

Odkąd wprowadzili cmentralne na osiedlu to non stop podnoszą czynsz i wykorzystują ku temu każda okazję. Wiadomo, że ten wpis jest preludium do podwyżki i żeby przypadkiem nie dostało się Turzanskiemu. Tak, że ćwoku zanim zaczniesz obrażać najpierw zbadaj temat.

Pokusz
Pokusz
25 dni temu
Reply to  Janek

Nie chcąc bronić PiSu, tutaj akurat muszę. Drożyzna energetyczna dotyka cen gazu i paliw ciekłych na całym świecie, nie tylko nas. Co prawda u nas jest o wiele drożej niż, np. w takich Niemczech, ale drogo jest wszędzie.

Marcin
Marcin
13 dni temu
Reply to  Pokusz

Jeden coś mądrego napisał. Ja jestem za PISem. A co może chcecie żeby te ścierwo PO rządziło. Proszę bardzo cwele pozabierają wszystkie dotacje plus i bedziecie sie sobie radzić jak to jeden kretyn powiedział !

Bart
Bart
25 dni temu
Reply to  Janek

Ale przecież miasto też chwali sobie współpracę z PiS ,a pani senator niedługo zostanie wyniesiona na ołtarze przez Turzanskiego i spółkę .

monia
monia
23 dni temu
Reply to  Janek

Tylko w kraju, czy za granicą również?

Thomas
Thomas
25 dni temu
Reply to  derdek

Podziękuj Pis owi, a najlepiej zbawcowi Jarosławowi. No po prostu Europo wstań z kolan a my zaraz będziemy leżeć na plecach i zdychać. Jak obiecali tak zrobili, Polska w ruinie i dupnym długiem oraz najwyższą inflacją. No postarały się ludzkie pany na 100 %, brawo pis. Ach zapomniałem przecież to wina Tuska!!!!

monia
monia
23 dni temu
Reply to  Thomas

A może zgłebisz temat i zapytasz Tuska, co zrobił będąc szefem Rady Europejskiej, a kto zlikwidował kopalnie?

Gość1
Gość1
22 dni temu
Reply to  monia

No właśnie kto ? PiS w ostatnich latach do likwidacji przeznaczył kilkanaście kopalń. Co innego mówiła Szydło a Morawiecki robi swoje. Które? mogę Ci wymienić. Teraz Ty napisz ile zlikwidowano za czasów PO.

skarbnik
skarbnik
22 dni temu
Reply to  Gość1

Chcesz wiedzieć ile za czasów Tuska zlikwidowano? przecież od początki transformacji niejaki Buzek tylko w samym Bytomiu zamknął 7 kopalń o reszcie pisać nie będę.

Gość 1
Gość 1
20 dni temu
Reply to  skarbnik

Rządy Buzka to AWS a nie rządy Tuska i PO – to po pierwsze Druga rzecz dlaczego likwidowano kopalnie? 100 lat temu też likwidowano kopalnie bo właściciel nie chciał ponosić strat. Zamykano te gdzie szczerpały się złoża albo te niebezpieczne. Dlaczego zdecydowano o likwidacji Julki?

Marcin
Marcin
13 dni temu
Reply to  Thomas

Tak to wina Tuska !. Jebać PO półmózgu !

Gość1
Gość1
25 dni temu

Energetyka przecież nie pali groszkiem za 3 tys. zł ani grubymi sortami węgla.

Michal
Michal
25 dni temu
Reply to  Gość1

Miał węglowy podrożał o 150 %, 48% więcej to na razie małe co nieco, na pewno będzie jeszcze więcej

Gość 1
Gość 1
20 dni temu
Reply to  Michal

Te 150 % to jaka cena? bo na pewno nie 3000 zł

Bart
Bart
25 dni temu
Reply to  Gość1

No ale wola robić z nas idiotów ,najpierw nie odbierali węgla od kopalń bo 280 zł to dla nich za drogo ,a teraz biorą dalej po 280 ,a wszystkim wciskają że kupują za 300$ . Choć akurat mpec chyba nie bierze polskiego węgla ,oni wozili zza granicy wagonami nawet jak kotłownia stała na terenie kopalni Julian hihi.

@ gosc
@ gosc
24 dni temu
Reply to  Gość1

Energetyka pali miałem który, PIS właśnie pozwolił, można ponownie kupować i spalać w domowych piecach.
Cena miału wzrośnie jescze bardziej niż groszku

Bertmon
Bertmon
24 dni temu
Reply to  Gość1

Współczuję mieszkańcom Piekar uzależnionych od MPEC, mi gmina dołoży do ogrzewania 3 tys. zł a was załatwia na cacy

Damian Harazim
Damian Harazim
25 dni temu

Panie Prezydencie Turzanski. Teraz to Pan przesadziłeś.
Dałeś Pan podwyżkę Andrzejowi Dudzie o 40%, wladowales Pan miliony w respiratory, których nie ma. Wybory to samo. Rozdajecie kasę ze Sławą na 500+, 300+. Śmieci przez Was drożeją, inflację rozpędziliście jak szaleni…
To Wy zamykacie ostatnią kopalnię w mieście.

Gdyby nie PiS, to byśmy już poumierali.
Na szczęście my zaciskamy zęby i jesteśmy optymistami.

Ku chwale Ojcu Dy… Znaczy Jarosła….
Ojczyzny!!

Bart
Bart
24 dni temu
Reply to  Damian Harazim

Wow,ależ zabawny post ,naprawdę się uśmiałem ,większego czopka niż Ty władza w Piekarach na pewno nie znajdzie ,a może nawet przygotuje jakieś miejsce na liście w przyszłorocznych wyborach.

Achim
Achim
23 dni temu
Reply to  Bart

Bart. Idealne stwierdzenie!! 😉

Derkacz
Derkacz
21 dni temu
Reply to  Bart

Jest to czopek wręcz etatowy

brawo Damian
brawo Damian
20 dni temu
Reply to  Derkacz

Nie jest Pan niczyim czopkiem Panie Damianie. Gratuluję odwagi pisania pod nazwiskiem. Te prywitywne wpisy to wyraz frustracji i bezsilności PISowców. Oni już czują że ich koniec jest blisko.

Damian Harazim
Damian Harazim
19 dni temu
Reply to  brawo Damian

Dziękuję za miłe słowa. Zawsze podpisuję się imieniem i nazwiskiem, biorę odpowiedzialność za słowo pisane “na klatę”. Mam tę przewagę, że nie jestem anonimowym trollem.
Jeżeli troll jedzie “po bandzie” na mój temat, to znaczy że prawda dotknęła i skończyły się argumenty. Zawsze siła argumentu przegra z argumentem siły.
Pozdrawiam

Damian Harazim
Damian Harazim
20 dni temu
Reply to  Bart

Jednak wolę obecnie uchodzić za czopka, niż za sympatyka PiSu… Pozdrawiam serdecznie.

Biedrona
Biedrona
25 dni temu

Odnośnie poruszonego tematu opłat za śmieci: Czy wróci cotygodniowy odbiór odpadów zielonych dla mieszkańców domów jednorodzinnych? Wcale nie chodzi o brak miejsca ich składowania na posesji tylko smród rozkładającej się zieleniny.

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
24 dni temu
Reply to  Biedrona

Pewnie nie wróci, bo nigdzie w okolicy nikt zielonego nie odbiera co tydzień… Piekary to był ewenement… I jeszcze ta możliwość zadzwonienia po śmieciarkę, jak po taksówkę… Ale coś Ci Biedronka zasugureuje, bo też mi odbierają co 2 tygodnie, a koszę co tydzień. Musisz tak sobie ustawić koszenie, by kosić na dzień przed odbiorem zielonego. Później kosisz znów za tydzień i znów dzień przed odbiorem. Wtedy zielone leży Ci tylko w sumie tylko tydzień. Tyle co koszenie wychodzi Ci w środku 2-tygodniowego okresu. Nic nie śmierdzi i jest porządek. Chyba, że skusisz się na kompostownik jeszcze…

Bart
Bart
25 dni temu

A jeszcze jest sprawą źle wyregulowanych grzejników ,Zgm powinnien wysłać ekipę która wyreguluje dobrze mieszkańcom grzejniki ,bo na prawie całym osiedlu są z tym problemy ,u mnie grzejnik zaczyna grzac od 4, u wielu ludzi od 3 ,próbowałem sam to zrobić nie wyszło i wiem że były już na to skargi bo Zgm przysłał jakieś dziwne rysunki na których podobno było napisane jak się to robi ,ale z tego co się orientuję przynajmniej wśród znajomych to nikt nie dał rady tego zrobić na podstawie tych dziwnych porad .

JDG
JDG
24 dni temu
Reply to  Bart

To sie nazywa pokretlo z termostatem, nic do regulacji. na 3 utrzymuje temperature ok. 21 stopni, jak dojdzie do 21 to sie wylacza, na 4 to 24 stopnie a 5 to chyba 30.

Andrzej
Andrzej
24 dni temu
Reply to  JDG

Masz rację.
Ale prócz tego jest jeszcze nastawa kryz które są odpowiedzialne za przepustowość przez zawór, do tego trzeba zestawić ciśnienie, spręż, średnicę rur i …..już wiesz co masz robić

Andrzej
Andrzej
25 dni temu

Ale jak to…..?
Inflacja to 15 %

Piotr
Piotr
24 dni temu

I po co Pan pisze te wypociny, czy Wy za Wasze usługi nie podnosicie cen i koszty nie przerzucacie na mieszkańców ? Ile miasto ma % w MPEC, w wysypisku śmieci, kompostowni, itd jak się nie ma swojego to trzeba płacić i podnosić mieszkańcom, cena za węgiel dla gospodarstw domowych to teraz 3 tys. tz. sortyment gruby , a dla energetyki jest inna, np. dla największych po 250-400 zł tona miału, dlatego PGE, Tauron ma rekordowe zyski za I kwartał. Wiec nie pisz Pan tylko po to żeby pisać , a na niczym się nie znać zresztą tak jak Pana zastępca. Tragedia. Mam nadzieje, że to Wasza ostatnia kadencja .

Piotr
Piotr
23 dni temu

Pan dalej nie rozumie że zarządzanie miastem nie polega na wydawaniu otrzymanych pieniędzy. Ważne są inwestycje i inwestowanie. W własne wysypisko, kompostownie, energetykę, mieszkania. Wy potraficie tylko wydawać otrzymane pieniądze i narzekać, że jest za mało, że brakuje. O tym mówię, że się nie znacie. Ile wybudowaliście nowych mieszkań za 6 lat rządów, w co zainwestowaliście lub Wasze podmioty co przynosi realne zyski. Która Wasza spółka jest na plusie ZGK, ZGM , Szpital ? Tylko potraficie podnosić ceny i narzekać Tak rządzić miastem to nie jest żadna sztuka..

Jerzy Opiełka
Jerzy Opiełka
19 dni temu

Szanowny Panie Turzański….jak to nie mamy kompostowni??? Przecież sam Pan pisałeś na tym blogu jak to miasto zaoszczędziło na poprawie wyglądu trawników na Strym Osiedlu wykorzystując ziemię z własnych zasobów uzyskanych z składowania zbieranej zieleni. Wtedy nawet Pan pisałeś że miasto w ten sposób zaoszczędziło troszkę pieniędzy. No to jak to się ma do obecnej pana wypowiedzi, że nie mamy klmpostowni ??? A te zdjęcia zwałów zieleni na hałdzie??? Pan masz naprawdę ludzi za idiotów!!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu
Reply to  Jerzy Opiełka

Chłopie co ty pier…. Mieszkańcy produkują rocznie ponad 3000 ton BIO odpadow zielonych typu trawa, liście, gałęzie etc. Do tego jakieś minim 2 000 ton BIO kuchennego…. Łącznie ponad 5 000 ton, a na tych słynnym filmiku i zdjęciach to ile było 100 ton? Może 150… Kilka samochodów… To jaka to oszczędność w skali roku?? Śmieszna… Jak Twoja wypodziedź!

Gość1
Gość1
8 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Napisz ile miasto według Ciebie produkuje BIO odpadów zielonych?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 dni temu
Reply to  Gość1

Napisałem wyżej… Czego nie rozumiesz? Wejdź sobie na urzędowy BIP i sprawdź ogłaszane przetargi na zagospodarowanie odpadów BIO zielonych. Tam są podane konkretne ilości.

Michal
Michal
24 dni temu

Dobra dobra, węgiel węglem, ale proszę o wyjaśnienie sytuacji z bloku przy Grunwaldzkiej 66. Zainstalowaliście tam piec na pellet, Ok fajna sprawa. Oczywiście do czasu jak się tym nie zajmują takie darmozjady jak Wy. Pierwsze wstępne rachunki mieszkańców tego bloku wprawiły w osłupienie. Wychodziło Ok 4000zl za ogrzewanie na rok, za mieszkanie 47 metrów! Oczywiście podgrzanie wody dodatkowo płatne! Pani z adm stwierdziła że cena jest okej bo oni kupuja pellet po 2100 zł. W tamtym czasie pellet najwyższej klasy można było dostać w detalu za 1600 zł! Już nie mówię że powinniście podpisać umowę na dostawy i kupić go jeszcze taniej! A w Piekarach oczywiście drożej. Bierzcie sie do roboty, a nie lament na blogu bo pisiory podniosły ceny!

Michal
Michal
24 dni temu

Panie prezydencie mówimy o cenach z kwietnia! Gdzie szło spokojnie najlepszej klasy pellet kupić za 1600 a adm kupował za 2100! Teraz wiem ile kosztuje i aż sie boje o to ile podniesiecie opłatę za ogrzewanie…
Do typowego piekarzanina, nie mierz wszystkich swoja miara pajacu! Na zimę schodziło nam 1,5 tony węgla i drewno tylko na rozpałkę, nie paliłem żadnych desek śmieci itp. Do tego te 2100 to była cena zakupu pelletu. Przy takich ilościach jak schodzą na blok to po pierwsze powinno być taniej, po drugie woda tez dodatkowo płatna, a koszty jakie przy tym są? Dadzą jakiemuś dziadkowi z grupa 1/2 etatu z najniższej krajowej i to będzie cały koszt.

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
24 dni temu
Reply to  Michal

Hej Michał… I co jeszcze mi powiesz, że całą zimę ogrzewaleś się na jednej tonie węgla? Nawet nie chcę wiedzieć czym tam paliłeś…. Wygoda kosztuje… 4000 zł, to obecnie trochę ponad 2 tony węgla… Do tego składowanie, rozładowanie, noszenie, palenie, czyszczenie pieca etc… No ale jak się całe życie pali śmieciami… Widać to po Osiedlu Wieczorka! Kiedyś nawet pół meblościanki byś nie zobaczył w gabarytach… Szafki czy drzwi… Wszystko szło do pieca… Teraz jak ZGK podjeżdża odebrać gabaryty z Osiedla Wieczorka, to na kilka razy jeździ, bo tyle jest mebli i innych drewnopodobnych odpadow do odbioru… Kiedyś nie do pomyślenia….

Erwin
Erwin
23 dni temu

Dzisiaj te meblościanki są sprzedawane do wyspecjaliowanych firm zajmujących sie utylizacją tego badziewia z którego produkuje sie pelet który jest eko!!

JDG
JDG
22 dni temu
Reply to  Erwin

Skad takie bzdurne informacje? Szwagier powiedział?

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
20 dni temu
Reply to  Erwin

Turlam się Erwin… TURLAM… W TVPiS Ci to powiedzieli??

Erwin
Erwin
19 dni temu

A zdziwił byś się bo pracuje w takiej firmie nie daleko Piekar i na codzień mam okazję patrzeć jak do maszyny mielącej wrzuca się odpady drewno pochodne a z drugiej strony wyskakują kawałeczki peletu

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
20 dni temu

Najlepsze jest to, że energetyka i ciepłownie kupują węgiel z kopalń za 230 zł brutto. Więc ja jakiej podstawie są te podwyżki?

Leszek
Leszek
19 dni temu

Pewnie dostaniemy jako miasto taki duży czek A0 z fajną kwotą od PISu .Taka dotacja na ten sezon grzewczy, zrobimy kilka zdjęć dla prasy i po problemie 🙂

Andrzej
Andrzej
10 dni temu

Jak się to stało, że zamiast zapowiadanej przez Pana podwyżki centralnego o 48% przyszedł czynsz z podwyżką centralnego o ponad 58 % ?
Taki bonusik przy okazji ?
Coś się od 19 lipca zmieniło ?
…. z PISem możecie konkurować w nieudolności i braku rzetelności.

Andrzej
Andrzej
9 dni temu

Widzi Pan tak się składa, że porównując czynsz za miesic czerwiec i czynsz za sierpień to jednostkowo/ilosciowo jest to samo.
Różnica natomiast jest w kwocie a ona procentowo wynosi 58%
Pozostałe czynniki, ocieplenie, zamówioną moc, poziom grzania są dla mnie nieistotne.
Przy prognozowanej opłacie za centralne i podgrzanie ciepłej wody z zachowaniem w tej prognozie tych samych ilości GJ i m3 mam na rachunku 58% więcej …a nie 48% wiec ma się to nijak do tego co określił Urząd Energetyki.
A matemetyki oszukać się nie da.

Andrzej
Andrzej
8 dni temu

No nie mają znaczebia bo nie ma na nie wpływu ….