KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-08-17

Pamiątkowa tablica i fragment torów przy Bytomskiej

Podczas remontu ulicy Bytomskiej zostały odsłonięte stare tory tramwajowe. Ich fragment został zabezpieczony i wykorzystany jako pamiątka – o co wnioskował radny Łukasz Ściebiorowski. Zakład Gospodarki Komunalnej wykonał zadanie wzorowo. 

Okolicznościowa tablica ma upamiętniać najstarszą na Górnym Śląsku linię tramwajową, przebiegającą niegdyś przez Piekary Śląskie. Dziś wiele młodych osób nie pamięta tych czasów i to właśnie dla nich pozostawiliśmy tę pamiątkę.

Zwróćcie uwagę kiedy będziecie przechodzić obok i dajcie znać jak Wam się podoba.

Tramwajowa historia w naszym mieście rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. Projekt budowy sieci tramwajowej z trakcją parową pojawił się w 1891 roku. Najważniejszym punktem powstającej siatki połączeń miał być Bytom. Linie prowadzić miały do Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Zabrza, Gliwic, Chorzowa (dawna Królewska Huta) i Rudy Śląskiej (chodziło o Wirek). Z czasem udało się pozyskać koncesję na linię Gliwice-Piekary. Zakup wagonów i lokomotyw, planowanie i objeżdżanie tras, aż wreszcie – pamiętna data – 24 maja 1894. To właśnie tego dnia uruchomiono regularny ruch na trasie Bytom Dworzec – Szarlej – Piekary. Z biegiem lat, sieć rozwijała się. W Piekarach Śląskich, tramwajem można było poruszać się od teraźniejszego centrum miasta aż do Dąbrówki Wielkiej. Dalej, z powodzeniem dało się dojechać oczywiście do Bytomia. Linie 8,35,39…

Polecam tę historię, którą znajdziecie profesjonalnie przedstawioną na stronie Piekarskiwerk.pl

Tramwaj znajdziecie także w serii pocztówek wczoraj  – “Pocztówki dawniej i dziś”

← Powrót

Proponowane posty

16-10-2021

Powrót do przeszłości

Podczas remontu ulicy Bytomskiej odkryte zostało stare torowisko. Wiele osób wc...

Czytaj więcej

20-10-2021

Fragment torów tramwajowych jako pamiątk...

Radny Łukasz Ściebiorowski złożył wniosek o zamontowanie okolicznościowej tabli...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jo54k
jo54k
5 miesięcy temu

I tak niestety zamiast tramwaju i dobrej komunikacji mamy jedynie pomnik torów. A to dzięki błędnym decyzjom poprzedników i aktualnych.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
5 miesięcy temu
Reply to  jo54k

O jakich decyzjach mowa? Tramwaj jeździł NAD istniejącymi torami kolejowymi. Obecnie jeżdzimy POD torami.
W wyniku wydobycia węgla teren pomiędzy Rozbarkiem a Szarlejem zapadał się. W latach osiemdziesiątych ub. wieku bywało że teren zapadał się o ponad 3,5 metra w ciągu jednego roku!!
Jazda tramwajem w ostatnich latach jego funkcjonowania to był rollcaster, horror dla ludzi o mocnych nerwach. Jeździły już tylko pojedyńcze wagony.
Błędne decyzje to byłą rabunkowa gospodarka węglem za komuny. Wydobywanie węgla na zawał pod terenami zamieszkanymi. Bez liczenia się z konsekwencjami.

Andrzej
Andrzej
5 miesięcy temu

Panie Macieju z całym szacunkiem
….ale Plan Ruchu (dokument na podstawie którego kopalnia funkcjonuje, w którym dokładnie są zapisane wszelkie fronty eksploatacyjne na kolejne 4 lata do przodu) opiniuje Urząd Miasta.
Bez pozytywnej opinii nie ma się co pokazywać w OUG celem zatwierdzenia.
Jeśli chodzi o kwk Julian to szarlej , urazówka, bazylika, kalwaria, montomet, zamet chronione były filarami oporowymi. później rejon przebiegu A1 co zabrało julce pokład 504 pokaźnie skracając jej życie.
Niecka montometu to zasługa kwk Powstańców Śląskich (Bojtnerki)
Kontakt z ich wyrobiskami i ich zrobami po ścianie zawałowej mieliśmy na Julce 400 metrów od szybu Julina II na poz. 154
Mniej więcej w rejonie obecnego kauflandu.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
5 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Szanowny Panie,
Piszę o szkodach górniczych z lat 60 i kolejnych ubiegłego wieku !!!
Nie było wtedy władz miasta jak dzisiaj tylko administracja państwowa (czytaj partyjna- PZPR) na poziomie miasta. Władzę miał I sekretarz PZPR i komitet miejski PZPR.
O KWK Julian nic nie napisałem.

Bart
Bart
5 miesięcy temu

Wiadomo,wy to wszystko dobrze robicie

idiotyzmy
idiotyzmy
5 miesięcy temu
Reply to  jo54k

Ciekaw jestem jakie decyzje podejmowała w sprawie tramwajów pani Umińska. Była w ogóle pełnoletnia jak takie zapadały? Weź się człowieku opanuj i trzymaj realiów.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
5 miesięcy temu

Co z tego ma mieszkaniec Pieka