KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-12-04

4 grudnia – Barbórka

Z okazji Święta Braci Górniczej serdeczne życzenia zdrowia, wytrwałości i siły, szczęścia górniczego oraz opieki Świętej Barbary wraz z wyrazami szacunku i wdzięczności za trudną i odpowiedzialną pracę wszystkim czynnym zawodowo i emerytowanym Górnikom i Pracownikom zakładów górniczych. Tylu wyjazdów ile zjazdów!

Piekarskie obchody Barbórki i celebrowanie święta wszystkich górników rozpoczęły się już w przeddzień Dnia Górnika. Dzisiejszego poranka o godzinie 7.30 najwyżsi przedstawiciele władz miasta Piekary Śląskie złożyli kwiaty w symbolicznym i jakże ważnym miejscu górniczej pamięci – w Kaplicy Świętej Barbary mieszczącej się na wzgórzu nieopodal Kalwarii Piekarskiej. Zgromadzeni odmówili modlitwę i w procesji udali się do bazyliki.

O godzinie 8.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Barbórkowa w intencji górników oraz ich rodzin. Mszę świętą przewodniczył proboszcz i kustosz sanktuarium ks. dr Mirosław Godziek, a oprawę muzyczną zapewniło Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian”. W dzisiejszym nabożeństwie uczestniczyli Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, radny Daniel Pliszka, Wojciech Golasiński – Komendant Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich, Zarząd oraz przedstawiciele spółki Węglokoks Kraj sp. z o.o., przedstawiciele związków zawodowych, poczet sztandarowy spółki oraz zgromadzeni wierni.

Jeszcze wcześniej odbyły się uroczystości w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, gdzie także złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Ku Czci Poległych na Służbie Ratowników Górniczych.

Prezydent Sława Umińska-Duraj wzięła także udział w obchodach zorganizowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu

Życzyć emerytowanym górnikom …ilu zjazdów tylu wyjazdów, to tak jak by 99 letniej babci życzyć 100 lat życia.
…niby fajnie….zwyczajowo a obciach.

Irek
Irek
2 miesięcy temu

Obłuda sięgnęła zenitu. Najpierw Turzanski zamknął ostatnią Piekarską kopalnię, a teraz świetuje Barbórkę. Bareja się w grobie śmieje. Mogliście chociaż część kopalni przeznaczyć na cele turystyczne. W Tarnowskich Górach umieli, w Zabrzu umieli, w Katowicach też, jedynie w Piekarach władza ciapowata i jeden szyb zostawili, bez żadnego pomysłu. Zamiast budować nowe, korzystajcie z tego co już jest i rozbudowujcie. Myślenie nie boli.

Thomas
Thomas
2 miesięcy temu
Reply to  Irek

Turzański nie zamknął kopalni , ponieważ miasto nie ma wpływu na te decyzje . Prawdziwą przyczyną zamknięcia kopalni w Piekarach Śląskich było wyczerpanie się złóż a resztki które zostały były nie opłacalne ażeby je wydobywać , po prostu koszt dojścia do tych złóż oraz ich wydobycie nie przyniosły by zysku . Ogólnie rzecz biorą ekonomia zrobiła swoje i dlatego Węglokoks podjął taką decyzje .

Irek
Irek
2 miesięcy temu
Reply to  Thomas

Oczywiście, stara śpiewka, to nie my to oni. Wiadomo radny prezydenta broni, bo jedziecie na tym samym wózku.

Damian Harazim
Damian Harazim
2 miesięcy temu
Reply to  Irek

To Irek powiedz mi jedno.
Skoro Turzanski zamknął Julkę, to kto zamknął Ande?
Muszę wiedzieć, żeby nie zagłosować na ancymona…

Thomas
Thomas
2 miesięcy temu
Reply to  Irek

Kolego nie stara śpiewka, po prostu pracowałech ve oddziele geologiczno mierniczym. Więc miałem z pierwszej ręki dostęp do map z zasobami węgla tejże kopalni. No i nie jestem radnym!!!!

Marcin z Brzozowic.
Marcin z Brzozowic.
1 miesiąc temu
Reply to  Thomas

Pozwoli Pan , że poprawie złoża się nie wyczerpuje tylko sczerpuje a po za tym ma pan rację Samorządowi nic do prowadzenia kopalni

Thomas
Thomas
1 miesiąc temu

Oczywiście zgodzę się z poprawką, ale nie wszyscy znają ten wyraz, dlatego poszłem na skróty.