KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-02-07

PCM w czołówce rankingu!

Kobiety rodzące w Piekarskim Centrum Medycznym wypełniały ankiety, w których oceniały nasz szpital. Wyszło bardzo dobrze, bo uplasował się w czołówce zestawienia. Trzecie miejsce w województwie i dziesiąte w skali kraju? To brzmi dumnie. Dziękuję za tak wysokie noty w imieniu całego personelu.

Po raz kolejny Fundacja “Rodzić po ludzku” opublikowała ranking najlepszych szpitali z oddziałami położniczymi, które polecają inne matki, pacjentki tych placówek. Ranking powstał na podstawie ankiet “Głos Matek”, wypełnianych przez kobiety po porodzie. Piekarskie Centrum Medyczne Szpital Miejski pw. Św. Łukasza znalazł się w pierwszej trójce najlepszych szpitali położniczych w województwie śląskim, tuż za Szpitalem Położniczo-Ginekologicznym Łubinowa w Katowicach oraz Szpitalem w Knurowie i uplasował się w pierwszej dziesiątce szpitali najwyżej ocenionych przez matki w skali całego kraju!

Piekarski szpital w 185 ankietach uzyskał 78 punktów na 100 możliwych. To naprawdę dobra wiadomość, bo mowa o jedynym tego typu rankingu, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały położnicze w Polsce, i jest codziennie aktualizowany. To unikatowy projekt, ponieważ pomaga wielu kobietom świadomie wybrać miejsce porodu. Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie tych placówek, w których kobieta może „urodzić po ludzku”, w intymności i poszanowaniu godności. Dzięki zebranym informacjom w bazie szpitali kobiety mogą wybrać porodówkę, która wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom w kwestii opieki okołoporodowej.

Dzięki solidarności kobiet, które chętnie dzielą się w ankiecie „Głos Matek” informacjami z pobytu w szpitalu, możliwa jest również kompleksowa praca Fundacji “Rodzić po ludzku” na rzecz eliminowania złych praktyk i wprowadzania dobrych na polskich porodówkach. Z uwagi na to Fundacja nieustannie prowadzi interwencje, które realnie wpływają na poprawę warunków okołoporodowych w placówkach.

Akcja „Rodzić po ludzku” to najsłynniejsza i, w opinii specjalistów od public relations, najbardziej skuteczna akcja społeczna przeprowadzona w Polsce. Jej ogłoszenie rozpoczęło proces zmian korzystnych dla rodzących kobiet w szpitalach położniczych. Dzięki niej wyrażenie „rodzić po ludzku” weszło do potocznej polszczyzny. Wiele tysięcy kobiet podzieliło się swoimi doświadczeniami z porodu, co uruchomiło lawinę zmian, nie tylko w organizacji samych szpitali, ale także w sercach i umysłach wielu osób, pracujących na co dzień z kobietami. Na podstawie ich opinii stworzono ranking niemal wszystkich placówek położniczych, oceniając je według kryteriów stworzonych przez organizatorów akcji, a opartych w dużej mierze o zalecenia WHO i prawa pacjenta. Akcja promowała opiekę skierowaną na potrzeby rodzących i ich rodzin. Dzięki temu w większości szpitali możliwe są już porody rodzinne, swoboda poruszania się w czasie porodu, kontakt z dzieckiem po narodzinach. Zmiany są widoczne i doceniane przez pacjentki, i na trwale poprawiają oblicze placówek położniczych w całym kraju.

Nie bez powodu sukces piekarskiego szpitala cieszy zarówno mnie, jak i wszystkie osoby, które odpowiadają za jego właściwe funkcjonowanie. Na wysoką ocenę i bardzo dobre opinie codziennie pracuje doświadczony zespół medyków, a dodatkowo pacjentki przyciąga do naszej placówki nowoczesne wyposażenie sal, intymne i przyjazne warunki do przygotowania do porodu i podczas jego trwania, czy możliwość rodzenia dziecka w specjalnej wannie. Pacjentkami szpitala są nie tylko piekarzanki, ale również kobiety z całego województwa.

Ranking Szpitali – Gdzie rodzić po ludzku 2022

Gratuluję jeszcze raz wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że piekarski szpital jest tak wysoko oceniany. Wspólnie zmieniamy Piekary Śląskie!

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek z Brzozowic
Marek z Brzozowic
1 rok temu

Cytat “w pierwszej trójce najlepszych szpitali położniczych w województwie śląskim”
Od kiedy szpital miejski jest szpitalem położniczym.

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu

“(…)ranking najlepszych szpitali z oddziałami położniczymi(…)”

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Szpital Miejski pw. Św. Łukasza znalazł się w pierwszej trójce najlepszych szpitali położniczych w województwie… Nie chce mi się wklejać tych znaczków, a cytat wkleiłem dla Ciebie Damianie, bo widzę, że działasz niczym “redaktor” TVP 🙂

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Piotr

Zrobiłeś dokładnie to samo, czyli zacytowales fragment tego samego wpisu.
Zatem również działasz niczym “redaktor” TVP…

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Brawo! Zdemaskowałeś mnie :]]]]] A teraz, kiedy już się pośmialiśmy, spróbuj przeczytać ze zrozumieniem. To naprawdę nie boli 🙂

Radek
Radek
1 rok temu
Reply to  Piotr

No i załatwiłeś Damianka. Pewnie do tej pory kmini o co chodzi.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Piotr

Haziel to robi wszystko co mu karzą bo to współczesny niewolnik.

Aneta
Aneta
1 rok temu

A wie Pan co mówi większość ludzi w Piekarach o szpitalu miejskim? “Umieralnia”. Rankingi, rankingami, a życie weryfikuje i przynosi prawdę.

Marek z Brzozowic
Marek z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Aneta

Pani Aneto – cytat “co mówi większość ludzi w Piekarach o szpitalu miejskim? “Umieralnia”.- to tyczy się tylko niektórych oddziałów.

nieaneta
nieaneta
1 rok temu
Reply to  Aneta

Znam 2 Anety obie są głupie.
Wszystkie Anety są głupie. Prawda?

Piekarzanka
Piekarzanka
1 rok temu
Reply to  Aneta

Dalej bluzgajcie na szpital-ale jak trwoga do wylewacie żale o tym ,że nie można dostać się do szpitala i otrzymać pomocy.Pani Aneto-nic nie stoi na przeszkodzie aby Pani ukończyła studia medyczne i zaczęła pracować w tym szpitalu by zmienić jego opinie.Najłatwiej jest powielać różne półprawdy.Życzę Pani dużo zdrowia aby nie musiała Pani szukać pomocy w tej ,,umieralni,,jak Pani sama napisała w swoim poście.