2024-10-24
Szpital Miejski w Centrum (zainteresowania)
Piekarski Szpital Miejski podobnie jak inne szpitale powiatowe na Śląsku boryka się z problemami finansowymi. Rocznie strata to kilkanaście milionów złotych, które dopłacać do jego działalności musi miasto. Pomysł oddłużenia szpitala i przejęcia placówki, a co za tym idzie finansowania jej przez dysponującego znacznie większym budżetem Marszałka Województwa Śląskiego niestety nie został zrealizowany. Na ostatniej sesji Sejmiku Śląskiego radni ostatecznie uchylili uchwałę w tej sprawie i zamknęli drogę do planowanych zmian. Szkoda.
Sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest zła. Szpitale powiatowe – i to dużo większe niż piekarski borykają się z problemami, długami, a także z zajęciami komorniczymi, które niemal paraliżują możliwość prowadzenia dalszej działalności. Zapowiadanej reformy systemu i większych pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia jak nie było, tak nie ma. Wszystko toczy się po staremu.
Zainteresowane Szpitalem Miejskim i pomocą w rozwiązaniu problemów jest Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – zakład opieki zdrowotnej znajdujący się w katowickiej dzielnicy Ochojec, w skład którego wchodzą Górnośląski Ośrodek Kardiologii (GOK) oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Złożona propozycja jest oparta na porozumieniu i podobnych warunkach jakie negocjowane były z Marszałkiem. Rozmów szczegółowych na ten temat i ewentualnych negocjacji konkretnych warunków nie było. Na wniosek radnych dyrektor GCM na najbliższej sesji przedstawi szczegóły i powody złożenia takiej oferty – dalszego prowadzenia i utrzymania Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich w ramach struktur Górnośląskiego Centrum Medycznego.
Warto podkreślić, że Szpital w Ochojcu to jeden z największych i najistotniejszych ośrodków medycznych na Śląsku. Jest podmiotem publicznym, działającym w formule SP ZOZ, a nie spółki. Jest też placówką generującą przychody i zyski, które może przeznaczyć na sfinansowanie nierentownej działalności.
Szpital w Ochojcu to gwarancja dostępu dla pacjentów do wysoko specjalistycznych usług medycznych: Kardiologii, Elektrokardiologii, Kardiochirurgii, Kardiologii Inwazyjnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym, Rehabilitacji Kardiologicznej, Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej, Neurochirurgii, Neurologii, Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii, Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu,Psychiatrii i Psychoterapii, Pneumonologii…
Żadne decyzje w sprawie ewentualnego połączenia placówek nie zapadły, przed nami na pewno prezentacja propozycji ina najbliższej sesji Rady Miasta, a później ewentualna rozmowa o konkretnych rozwiązaniach i zapisach, bo wiadomo… że diabeł tkwi w szczegółach. Ewentualna decyzja dotycząca połączenia będzie musiała być podjęta przez Radę Miasta.
Niezależnie od tego Prezes Piekarskiego Centrum Medycznego prowadzi działania mające na celu ograniczenie straty placówki. Przygotowała szczegółowy raport z podjętych, realizowanych i zaplanowanych działań.
W pierwszej kolejności został utworzony Oddział Pulmonologii wraz z pracownią bronchoskopii. Wykonano już 554 hospitalizacje 143 badania EBUS 160 badań bronchoskopii i skierowano na badania histopatologiczne 120 wycinków. Niestety, NFZ mimo zapowiedzi… nie ogłosił wciąż konkursu na odrębne finansowanie tych usług, na czym placówka mogłaby zarobić dodatkowe pieniądze.
Kolejne plany to realizacja rozszerzonej diagnostyki onkologicznej – Utworzenie oddziału chemioterapii jednodniowej wraz z chemioterapią ambulatoryjną na bazie poradni onkologicznej i Oddział Onkologii stacjonarnej ( diagnostyka będzie dotyczyła chorób jelita, tarczycy, płuc, jajnika, macicy i piersi )
Następne ruchy to planowane rozszerzenie zakresu działalności medycznej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej o pododdział chirurgii onkologicznej oraz utworzenie Poradni Pulmonologicznej
Ponadto wprowadzono optymalizację rozliczenia świadczeń, co wpłynęło między innymi na przestrzeni dwóch lat na wzrost ryczałtu dobowego na izbie przyjęć z ok 3 tys zł do 13 tys złotych.
Wszystkie ruchy wykonywane przez PCM przynoszą korzyści i poprawę wyniku finansowego, ale w obecnych realiach systemu ochrony zdrowia w Polsce i obowiązujących zasad – zbilansowanie placówki nie jest możliwe i trzeba się liczyć ze stratą ok. 10 mln złotych rocznie – i to w wariancie optymistycznym.
Tym bardziej potrzebna jest dyskusja na temat kierunków rozwoju naszego szpitala. Temat będzie omawiany podczas październikowej Sesji Rady Miasta.
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Gdzie rządzą peowcy tam nic się nie da zrobić. Nie myślicie Państwo że w tej grupie polityków są nieudacznicy
Czy można otrzymać do wglądu ofertę GCM-u (o której była mowa na sesji rady miasta 31.10.2024)?
Moim zdaniem to jawne, może KT opublikuje, mogę ja Pani wysłać.
Opublikuję przy wpisie dotyczącym szpitala
Wszystko w Polsce sprzedane jak rządziło PO,teraz powrót PO niech szpitale sprzedadzą bo już nie ma co
https://gwarek.com.pl/pl/11_wiadomosci/55599_samorzad-wojewodztwa-slaskiego-nie-przejmie-szpitala-miejskiego.html
Tu trochę inaczej piszą ale dobra.
Moim zdaniem 5 mln na rok przez 4 lata do był dobry deal.
5 milionów to byłby dobry deal, pod warunkiem, że nadal działałby nasz szpital. Rozbiło się nie o pieniądze, ale o gwarancję funkcjonowania oddziałów, której Marszałek nie chciał dać.
Czy w Piekarach śląskich będzie likwidacja porodówki?
Nie, nie ma takich pomysłów. Ten oddział jest naszym oczkiem w głowie.
Kiedy odbędzie się sesja rady z udziałem dyrektora GCM?
W czwartek 31 października.
Godzina? Gdzie?
https://piekaryslaskie.bip.net.pl/kategorie/307-ogloszenia-o-sesjach-rady-miasta/artykuly/3503-31102024-r-ix-sesja-rady-miasta-piekary-slaskie-?lang=PL