KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2026-05-04

Coraz głośniej o działaniach mafii śmieciowej!

Coraz głośniej mówi się o działalności mafii śmieciowej w Piekarach Śląskich i bezradności służb odpowiedzialnych za powstrzymanie przestępców. Mimo różnych medialnych akcji służb, a nawet zatrzymań… proceder trwa w najlepsze. Mieszkańcy patrzą jednak służbom na ręce. To już nie jest temat, który ktoś “zamiecie pod dywan”.

Złożyliśmy kilkadziesiąt zawiadomień na policję i prokuraturę. Decyzję służb odpowiedzialnych za egzekwowanie przestrzegania prawa były skandaliczne! Prokuratura nie doszukała się w nielegalnym zasypywaniu odpadów ani zagrożenia zdrowia i życia człowieka, ani zanieczyszczenia środowiska, ani nawet… czynu zabronionego.

Czy to jest takie trudne do rozwiązania? NIE.

– Urząd Marszałkowski powinien WYCOFAĆ SWOJĄ DECYZJĘ nadającą mafii śmieciowej pozory legalności

– WIOŚ powinien NAŁOŻYĆ WIELOMILIONOWE KARY na sprawców zanieczyszczenia środowiska

– Policja i prokuratura powinna ŚCIGAĆ PRZESTĘPCÓW i skutecznie uniemożliwić im działanie, bo do tego zostały te służby powołane. 

Niestety, żadna z tych rzeczy się nie wydarzyła. Dlatego PRESJA SPOŁECZNA MA SENS – udowodnił to przykład schroniska w Sobolewie. Po 8 latach bezradności – schronisko zostało z dnia na dzień zamknięte i nagle sąd wydał wyrok skazujący!

Brak zdecydowanych działań służb! Stwierdzenia, że nie ma zagrożenia, że nie ma czynu zabronionego – to przyzwolenie na taką działalność. Kary upomnienia nakładane przez WIOŚ – tylko rozzuchwalają przestępców. Urząd Marszałkowski nie chce wycofać decyzji na ich działalność. 

A co robią “przedsiębiorcy”? Oni, jak nieoficjalnie się dowiedziałem,  starają się kolejne decyzje, które mają “legalizować” ich działalność. W jakim kraju my żyjemy?

A później te same służby oczekują od… mieszkańców, że oni to posprzątają. Bo ma to robić miasto. Dokładnie tak – jak w tej chwili sprzątamy za 2 miliony złotych odpady niebezpieczne składowane nielegalnie w Mauserach przy ulicy Konarskiego.

Tutaj duży ukłon do rządu i wojewody śląskiego – bo dzięki programom rządowym pozyskaliśmy 2 miliony złotych z budżetu Państwa, więc nie będą to pieniądze bezpośrednio pochodzące z budżetu miasta. To jednak wciąż nasze pieniądze, nasze podatki – które wydajemy na sprzątanie po mafii śmieciowej. Nie lepiej wydawać je na inwestycje?

Ten proceder musi się w końcu skończyć.

W pełni popieram apel Macieja Gwoździa – że presja społeczna skierowana we właściwym kierunku może przynieść efekt. To pokazały sytuacje związane ze schroniskami dla zwierząt w całym kraju. Czas się zjednoczyć i ponad podziałami powiedzieć jasno: żądamy skutecznych działań i powstrzymania przestępców!

Być może program TVP to pierwszy krok w stronę skutecznych działań odpowiednich służb.

← Powrót

Komentarze



Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

I gdzie ta misja interwencja? Choć było o ścieżce rowerowej tyle, że w Sosnowcu, to i tak Pan Turzański powinien być chyba “zadowolony”? Gruba sprawa chyba jest, jak TVP się boi robić na ten temat reportaż.

Max
Max
1 miesiąc temu

Poseł Ściebiorowski coś robi w tej sprawie ?

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Max

Bierze kasę tyle robi

Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

Panie zastępco Krzysztofie, czy Pan coś możesz, czy czekasz Pan, aż przyjedzie ktoś inny jak w Sobolewie i zrobi to za “Was”? Od czego są teraźniejsze władze Piekarskie, bo chyba tylko od narzekania jak to mają ciężko, bo druga strona rzuca kłody pod nogi…

Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

Czyli mam rozumieć, że jak na swojej działce wykopię dół i będę tam zwoził śmieci z całej Polski to nic mi nie grozi ze strony, policji, straży miejskiej, wydziału ochrony środowiska… mam na myśli piekarskie oddziały tych instytucji? Czyli po co te całe rzesze urzędników? Czy Pan poseł Ściebiorowski nie może zainterweniować, tyle było chwalenia jak został wybrany, że teraz to “wszystko” da się i co, nic dalej się nie da? Moje kompetencje Panie Krzysztofie niestety nie są takie jak Pana i urzędników, którzy za to właśnie pobierają wynagrodzenie, żebym ja nie musiał łazić gdzieś i protestować. Nie przekona mnie Pan.

Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

To Pan w końcu za coś odpowiada w “NASZYM” mieście, bo nie rozumiem tego wisu powyżej… Dość, odpadam… Niem mam kompetencji w sprawie Pan kompetencji.

Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

Ostatnie pytanie, bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w internecie. Do kogo konkretnie należy działka/działki na której jest prowadzona ta działalność mafijna? Czy to tajemnica, czy może Pan o tym informuje na filmie, a ja nie oglądnąłem całości lania wody?

Endriu z Finskich
Endriu z Finskich
1 miesiąc temu

Proszę wrócić do mojego wpisu o “wykopaniu dołu i zwożeniu śmieci z całej Polski” i odnieść się do tego co pan powyżej odpisał. Bo moja działka też jest “prywatna”? czy może, ja jestem za maluczki? Czego Pan się BOI? Panie Krzysztofie…

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Jak dla mnie „ służby „ to też miasto … przecież jest wydział ochrony środowiska w urzędzie . Pisze pan o policji prokuraturze i wioś , a ile kontroli tego co tam jest wysypywane wykonał nasz urząd ? Czy tylko piszemy pisemka żeby bylo że napisane i fajrant ?