KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2011-04-26

Lekcja patriotyzmu

   Nie mamy flag narodowych, brakuje uchwytów do ich wywieszenia, a co najgorsze brakuje chęci do zrobienia tego. Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3-go Maja to doskonała okazja, żeby to zmienić. 
 Jeszcze nie tak dawno biało-czerwoną flagę wieszało się w naszym kraju “na rozkaz”. Jeszcze w wolnej Polsce, po 1989 roku na jej wywieszenie trzeba było mieć zgodę. Być może przez te zaszłości historyczne dziś powodują niechęć przed manifestowaniem patriotyzmu.
   W ramach projektu UMWETU we wspólnej akcji z Komitetem Obywatelskim zachęcamy: “Wywieś flagę w oknie”. Jest ku temu doskonała okazja –  Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji na ulicach miasta rozdaliśmy ponad 1,5 tysiąca flag narodowych oraz drugie tyle biało-czerwonych baloników. Ułożymy także żywą flagę narodową. W ten sposób chcemy przekonać – że nie mamy się czego wstydzić.
   Pomysł tej akcji wyszedł od Łukasza Ściebiorowskiego i został podchwycony przez wiele osób związanych z projektem UMWETU i Komitetem Obywatelskim. Do akcji “Wywieś flagę w oknie” włączył się także aktywnie Klub Rowerowy Manhattan z Piotrem Polmańskim na czele.

 

Konstytucja 3-go Maja
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments