KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2011-03-28

Profilaktyka jest najważniejsza

   Postanowiliśmy się zaangażować w promowanie profilaktyki. Pierwszym etapem było spotkanie w ramach Forum Kobiet pod hasłem “STOP NOWOTWOROM”. Nasze zaproszenie przyjęła Pani Katarzyna Rataj z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Podczas spotkania poruszyła zagadnienia związane z programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, opowiedziała o faktach i mitach związanych z leczeniem nowotworów, wyjaśniła także kto i kiedy powinien robić konieczne badania profilaktyczne. Z wielką cierpliwością odpowiadała także na pytania pań.

   Korzystając z możliwości jakie daje nam Przegląd Piekarski i blog Turzańskiego rozpoczęliśmy aktywną promocję badań profilaktycznych na początek zachęcając panie do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych. W Piekarach Śląskich stanął specjalnie wyposażony, nowoczesny mammobus…Wykonano kilkaset badań. Wszystkie panie, które do tej pory nie zdecydowały się na badanie, będą mogły skorzystać z takiej możliwości jeszcze nie raz. Mammobus znów przyjedzie do Piekar Śląskich.

   Wraz z Polskim Komitetem Zwalczania Raka zachęcaliśmy mieszkańców Piekar do udziału w badaniach profilaktycznych jelita grubego. Przyczyny powstania raka jelita grubego nie zostały dotąd poznane. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, może go też generować współwystępowanie innych chorób. Niebagatelne znaczenie mają czynniki środowiskowe, wiążące się przede wszystkim z dietą. Zwiększone ryzyko zachorowań stwarza dieta bogata w krwiste mięso i tłuszcze zwierzęce, uboga natomiast w witaminy i wapń, także oparta o produkty wysoko przetworzone. Palenie tytoniu i brak ruchu też sprzyjają tej chorobie.

   Program bezpłatnych badań ruszył 25 czerwca 2009 roku. Badania polegały na przeprowadzeniu kolonoskopii, bo tylko w ten sposób można wykryć ewentualne polipy lub nowotwory jelita grubego, niedające objawów chorobowych. Prowadziła je pracownia endoskopii przewodu pokarmowego gliwickiej spółki VitoMed przy ul. Radiowej w Tarnowskich Górach.

   Nasz kolejny krok to włączenie się w ogólnopolską akcję “Wybierz życie”. 14 września 2009 roku odbyła się konferencja “Wybierz życie” zorganizowana przez Przegląd Piekarski we współpracy z Polskim Komitetem Zwalczania Raka i Piekarskim Forum Kobiet. Była to okazja nie tylko do dyskusji na temat raka, ale także do zaprezentowania Przewodnika dla nauczycieli wydanego przez Polski Komitet Zwalczania Raka i Międzynarodową Unię Walki z Rakiem (UICC).

   Konferencja “Wybież życie” nie spełniła oczekiwań. Mimo szerokiej reklamy – frekwencja była po prostu niska. Chociaż Polski Komitet Zwalaczania Raka przygotował bezpłatne podręczniki dla szkół – nie pojawili się ich przedstawiciele. Najwyraźniej problem raka, to wciąż temat tabu. Podręczniki w imieniu nieobecnych nauczycieli odebrał wiceprezydent Zenon Przywara i jak zapewnił wkrótce trafią do szkół. Sama konferencja została powtórzona w Urzędzie Miasta.

   Dlaczego sprawa jest taka ważna? W Polsce każdego dnia na raka szyjki macicy umiera pięć kobiet. W Finlandii w ciągu roku nie umiera… ani jedna kobieta. Lekarze z tego kraju przyjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć jak wygląda zaawansowane stadium choroby. Wszystko to efekt dobrej edukacji i powszechnych badań profilaktycznych. Dlatego chociaż jest to temat trudny i niepopularny będziemy go kontynuować.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments