KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2012-11-25

Każdy może być bohaterem — i ja, i ty… i my wszyscy

Nie każda zbiórka pieniędzy na szczytny cel budzi nasze zaufanie. Często nie wiadomo kto zbiera i do kogo trafią pieniądze. Nasze zaufanie zdobyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także akcja “Szlachetna Paczka”, która już po raz czwarty organizowana jest w Piekarach Śląskich. Jej wyjątkowość polega na tym, że każdy darczyńca przygotowuje paczkę, która trafia do konkretnej rodziny i jest odpowiedzią na konkretne potrzeby. Akcję promuje wiele znanych nazwisk, wspierają władze miasta i media. Bo warto. Wraz z radnymi mojego klubu przygotujemy jedną z paczek. Może do nas dołączysz? Każdy może być bohaterem szlachetnej paczki.
Wolontariusze zapukają do drzwi potrzebujących rodzin już 8 grudnia. Od 17 listopada można wybrać rodzinę, której chcemy pomóc w ramach Szlachetnej Paczki. Wolontariusze przez ostatni miesiąc odwiedzali potrzebujące rodziny dla których otrzymana paczka będzie impulsem do zmiany swojego życia. Aby zakwalifikować się rodziny musiały spełnić jedno z 8 kryteriów m.in. choroba lub niepełnosprawność w rodzinie, samotnie wychowujący rodzic, nie przejawiać postawy roszczeniowej oraz jeśli sytuacja rodzinna pozwala aktywne poszukiwać pracy i dążyć do zmiany swojej sytuacji.  Wolontariusze po umówieniu się na termin odwiedzili respondentów aby dowiedzieć się szczegółów na temat ich sytuacji oraz potrzeb. Na podstawie ankiety stworzony został opis rodziny w bazie na www.szlachetnapaczka.pl. To właśnie dzięki osobistemu kontaktowi rodziny z wolontariuszem dokładnie znamy potrzeby oraz marzenia rodzin którym chcemy pomóc.Darczyńca – czyli osoba najważniejsza w całym projekcie, przez najbliższe tygodnie kompletuje paczkę dla rodziny. Poprzez  kontakt z wolontariuszami dowiaduje się o tym czego dokładnie rodzinie brakuje oraz co sprawia że to ona potrzebuje tej pomocy. Darczyńcą może być nie tylko jedna osoba ale też grupa przyjaciół, firmy, stowarzyszenia, klasy szkolne – każdy kto chce aby ich pomoc przyczyniła się do stworzenia wyjątkowych świąt.
Darczyńca podczas trwania akcji wybiera jedną rodzinę i to dla niej przygotowuje konkretną paczkę wg konkretnych potrzeb – to właśnie idea mądrej pomocy jest głównym celem akcji. Chcemy pomagać tak aby motywować do zmian a nie przyzwyczajać do czerpania pomocy bez wymagania niczego od siebie. Nie chcemy też aby w paczkach znajdywały się rzeczy używane tylko nowe, pokazujące rodzinie, że darczyńca naprawdę jest zainteresowany losem rodziny i chce sprawić  im przyjemność i pomóc w tym świątecznym okresie.
Piekarscy wolontariusze swój magazyn w tym roku otwierają 8 – 9 grudnia w Miejskim Gimnazjum nr 3 w Piekarach Śl. przy ul. Bytomskie 81a.

www.szlachetnapaczka.pl

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments