KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2012-11-10

Święto Niepodległości

Wolność jest jak zdrowie: uzyskuje wartość i stajemy się jej świadomi tylko wtedy, gdy ją tracimy. Toteż nie może ona być ideałem ani ponętą dla tych, którzy ją mają. /Emil Cioran/

Święto Niepodległości uroczyście obchodzimy 11 listopada. Składamy wieńce i kwiaty, spotykamy się na wieczornicach, przypominamy sobie historię. Nie wolno nam zapominać, że ceną za naszą wolność było życie wielu ludzi. Kiedy dla nas jest chlebem powszednim, zwykłą codziennością – oni oddali za nią życie. Tego dnia składamy hołd ludziom, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju. Dajemy świadectwo, że ani ta bolesna historia, ani jej bohaterowie nie zostali zapomniani. Przypominać o tym będą między innymi flagi biało-czerwone w naszych oknach.
Niezależnie od tego już dziś zapraszam do Miejskiego Domu Kultury, gdzie o godzinie 17.00 rozpocznie się wieczornica tradycyjnie zorganizowana przez Komitet Obywatelski.
Natomiast jutro, jeszcze zanim rozpoczną się oficjalne, miejskie uroczystości spotykamy się o 9.45 w Brzozowicach w Parku Trzech Bohaterów, gdzie złożymy kwiaty pod pomnikiem  ku czci poległych w latach 1939-1945. Towarzyszyć nam będzie orkiestra górnicza.
Następnie rozpoczynają się uroczystości miejskie. 10.30 w Piekarskiej Bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. O godzinie 17.00 złożymy kwiaty pod pomnikiem poległych bohaterów, a o 18.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert “Ojczyste nuty” kwartetu smyczkowego “Altra Volta”.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments