KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-09-20

Nie jest tak różowo

Domagaliśmy się programu naprawczego dla KWK Piekary, ale nie podpisaliśmy dokumentu, który zaproponowano. Nasza zgoda nie ma jednak znaczenia, program jest realizowany. Naszym zdaniem powinni mu się przyjrzeć zewnętrzni eksperci. Kością niezgody jest pole rozbarskie, gdzie utopiono miliony złotych, a teraz zostawiamy kilka pokładów do wybrania. Tymczasem, gdybyśmy tego węgla nie zostawiali i ten teren był brany pod uwagę, mogło by pracować w piekarskiej kopalni więcej niż 1300 osób.
To problem dla całego miasta, tracimy w Piekarach 1700 miejsc pracy! Pracowników kopalni i zakładów współpracujących. To też w większości byli pracownicy kopalni. Dzisiaj rezygnacja z usług firm zewnętrznych to jest zwolnienie byłych pracowników – ponad 100 osób!
Alokacje są potrzebne, ale nie w takiej skali. 1200 miejsc pracy jakie zostanie to za mało. Nasza kopalnia potrzebuje inwestycji, na które nie ma zgody. Dziś nikt nie pamięta, że jak były poważne zyski, to szły na ratowanie dołujących kopalń. Dziś sytuacja się zmieniła, to najlepiej kopalnie zlikwidować.
Mamy największy sort węgla i najdroższy w Kompanii Węglowej. Na naszej kopalni są realizowane deputaty z innych kopalń, bo mamy dobry węgiel. Wystąpiliśmy do Rady Pracowników Kompani Węglowej  aby program naprawczy dla KWK Piekary dać pod ocenę ekspertów zewnętrznych. Wtedy będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić.

Stanowisko Związków Zawodowychprzedstawił na sesji Rady Miasta
przewodniczący zakładowej “Solidarności” Krzysztof Duda

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

ciężo się odnaleźć zwykłemu pracownikowi kopalni we całej polityce i na rynku pracy, jak nie ma pracy, nie ma kołaczy, nie ma konsumpcji, nie ma vatu, jest dziura w budżecie.

Seba
Seba
9 lat temu

A dalej się pytam co zrobiło miasto w celu uratowania kopalni ? ?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Seba

a co niby miasto może zrobić w celu ratowania kopalni? zakładu całkowicie nie związanego z miastem? decyzje zapadają w zupełnie innym miejscu. miasto to sobie może pogadać pomarudzić i to wszystko.

Ewa Krytowska
Ewa Krytowska
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

Mój drogi Anonimie, zarówno w sprawie KWK miasto mogło bardzo dużo (zaangażuj się proszę w prześledzenie co było w Brzeszczach) i tak samo mogło bardzo wiele w sprawie Happy. Nie zrobiło praktycznie nic. Panie, które zgłosiły się do naszego Biura Porad otrzymały przynajmniej poradę na temat odzyskania swoich pieniędzy z Funduszy Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych – bo nawet takiej inf. nie otrzymały, nie mówiąc o innym wsparciu choćby psychologicznym- bo nie jest fajnie z dnia na dzień stracić prace i poczucie bezpieczeństwa. Myślę też że każdy z nas ma swoje zdanie nt. ewentualnego udziału miasta w ratowaniu miejsc pracy, Ja stoję na stanowisku że miasto może wiele i mogę też tą tezę uzasadnić. Na dzień dzisiejszy miasto pozbywa się produkcyjnych miejsc pracy i to jest jego nieszczęście, tam gdzie nie ma pracy nie ma ludzi, nie ma podatków, nie ma rozwoju, jest patologia. Pozdrawiam serdecznie Ewa Krytowska

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Ewa Krytowska

Pani Ewo sprawa Kopalni Brzerzszcze to zupełnie inny problem i w żadnym stopniu nie można jej porównywać do KWK Piekary. Poproszę w takim razie o konkrety z Pani strony co do działań jakie może podjąć miasto w sprawie KWK Piekary oprócz gadania w kółko, że kopalnia jest potrzebna itp. bo to robi cały czas. przykład HAPY to też chyba nieudane porównanie, ale pokazuje że jeśli właściciel chce coś zamykać to zrobi to bez względu na to co powie miasto. Inną sprawa jest że Kompania Węglowa to spółka w całości nadająca się do głębokiej restrukturyzacji.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

Miasto ma pomóc wyjść firmie na prostą, a nie rozkazywać.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

czy to ta sama Pani Krytowska co była w komitecie wyborczym S.K. czy już sie w tym pogubiłem ? Bo jak ta sama to szczena mi opadła właśnie…

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

Ta sama. Tylko nie ma Ci co szczena opadać.
Trzeba poznać fakty.
Przed wyborami T. Cisek zmienił opcje. Z przeciwnika S.K. stał sie gorącym zwolennikiem.
Wcześniej oskarżał S.K. w prokuraturze własnie z działaniami w sprawie porad obywatelskich, proponował umieścić herb miasta na aucie prezydenta.
Korfanty ‘przekonał’ Ciska do swoich racji. m.in. obiecał dotacje na działalność biura porad obywatelskich. BPO dostało 12 tys. zł Ewa zaufała Ciskowi i Korfantemu i poparła S.K. w wyborach.
Ale wkrótce działanlość biura stała się niewygodna. Po bezpłatne porady zgłaszali sie ludzie skrzywdzeni przez MOPR ZGM. Ewa stała sie niewygodna.
A Cisek no cóż… ‘ z czegoś trzeba żyć’
Został przewodniczący komisji i ma kilkaset złotych extra diety.
Jest niewątpliwie jednym z inteligentniejszych.
Jak swoje zdolności i wiedzę wykorzystuje to inna spraw

OBSERwator23
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Honorowy Komitet poparcia kandydatury Stanisława Korfantego
· Ewa Krytowska – w imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Storkolis”

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

Jeżeli to ta Krytowska, to muszę jej podziękować, bo jak napisała mi odwołanie do SKO w sprawie odmowy dotacji do czynszy to decyzje urzędu odrzucili, przyznali dotacje i urząd miasta musiał nadpłacić za ten okres co mi się należało.

wyalokowany
wyalokowany
8 lat temu

Duda to najwiekszy tumok na tej kopalni ,cale te zwiazki to jedna wielka zgraja emerytow i podróżników ,teraz jak sie im grunt pod nogami pali to udawają że coś robią by ratować zaklat…….ŻALOSNE BOROKI