KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-09-19

Zmiany w Kompanii Węglowej

Zanim przejdę do tematów bezpośrednio związanych z KWK Piekary kilka słów o tym co dzieje się w branży. A dzieje się wiele. Mamy zamieszanie w Kompanii Węglowej, która traci przychody, ma 6 milionowe zwały niesprzedanego surowca i stratę 100 milionów złotych tylko w pierwszym półroczu. Prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska złożyła rezygnację, którą Rada Nadzorcza przyjęła. Odwołano ze stanowiska także wiceprezesa firmy ds. sprzedaży i marketingu Wojciecha Kotlarka. Prace zarządu koordynuje obecnie wiceprezes spółki Marek Uszko.
Rada Nadzorcza Kompani Węglowej nie przyjęła programu dostosowawczego na najbliższe lata, który ma dostosować działania Kompanii do realiów rynkowych. Rada już wcześniej nie przyjęła zaproponowanego przez zarząd programu, zalecając jego urealnienie. Wychodzi z tego, że był… nierealny. Mam nadzieję, że program naprawczy wdrażany przez KWK Piekary jest lepszy.Tutaj jednak wątpliwości mają związkowcy. Zamiast wydobywać zostawiamy węgiel w pokładach i się wycofujemy. Piekarscy związkowcy oczekiwali zbadania programu naprawczego dla KWK Piekary przez zewnętrznych ekspertów. Może to nie był taki głupi pomysł?

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

nie rozumiem sprzedaży węgla, pod KWK stoi zawsze kolejka samochodów chętnych do kupna węgla, w soboty i niedziele nikt węgla nie sprzedaje, kiedy obserwuję te opustoszałe tiry z rejestracjami całej Polski zastanawiam się o co chodzi jak jest popyt winna być sprzedaż, zwały węgla by wtedy malały,ludzie stoją tracą czas żeby kupić węgiel,zamiast całej może i potrzebnej z nazwy restrukturyzacji zastanawiłbym się, sokoro jest popyt musi być sprzedaż. .

Maciej Ziaja
Maciej Ziaja
10 lat temu

Wybacz Krzysztofie że pierwszy raz zaneguję to co piszesz.
W tej “spółce” jak do tej pory NIC się nie opłaca. Całość stoi w miejscu. Zwały węgla narastają, spółka się zadłuża i z tym podejściem który ma będzie się zadłużać.
A dlaczego? Bo nikt tutaj się niczego nie uczy, za to trzyma się stołków większych lub mniejszych.
Wychowałem się “po drugiej stronie pola” od Andaluzji… Wszyscy wiemy ilu ludziom dawała ta kopalnia zatrudnienie. Teraz jest tylko wielkim ścierniskiem bo budynki potraktowano “trotylem”.
“Na dziko” ostatnio tam wszedłem… w miejsca w których bywałem z ojcem który był tam sztygarem… Pustki! Po co? żeby stworzyć Park wypoczynku pod dyktando StaKora?!
Ile w tym kraju jeszcze musi byc kopalni czy hut które się likwiduje tylko po to żeby sprzedać komuś bardziej rozumnemu, komuś kto będzie potrafił czerpać z takiego miejsca korzyść a jednocześnie da pracę ludziom ?

Prosty przykład huty w Chorzowie.
Postawiona w stan likwidacji. Przychodzi inwestor z Niemiec – chce kupić wszystko za wyjątkiem 3 z 4 biurowców bo urzędasy są zbędni. Oburzenie związków. W finale kupuje Francuz… po roku robi to samo co Niemiec.

Sami pamiętamy ile biurowców było wokół “naszych kopalni”.

Uczmy się od mądrzejszych zamiast być mądrymi po szkodzie !

(A ja lubiłem patrzeć jako dzieciak na kominy i szyby “Andy”)

Momentami myślę że w ramach restrukturyzacji powinno się do szybów wrzucać odpowiedzialnych za aktualna sytuację a nie elementy szybów wyciągowych.