KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-12-19

Piekary Śląskie zapłacą 50 000 zł kary

Jest informacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Piekary zapłacą karę w wysokości 50 tysięcy złotych za nie przeprowadzenie przetargu na wywóz śmieci. Na Śląsku problem dotyczy tylko dwóch gmin. To  Koniecpol i właśnie Piekary. Kara w wysokości 50 tys. złotych została już wymierzona dla Koniecpola. W tej chwili jedynie kwestie proceduralne odwlekają w czasie nałożenie kary na Piekary. Jak mówi dla Radia Fest przedstawiciel WIOŚ to już pewne. Piekary będą musiały zapłacić 50 000 złotych. Pytanie tylko co dalej?

Strona internetowa Radia Fest

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Jak to co ?. Wąsiaty będzie tupał nóżkami i strzelał fochy, że to on tu jest ważny i nikt mu nie będzie rozkazywał 😀 Zgadłem ?.

Ewa Krytowska
Ewa Krytowska
8 lat temu

Cóż uważam, że ktoś decyzje w sprawie tego aby przetargu na wywóz śmieci nie było podjął – tu nie ma odpowiedzialności zbiorowej i ta właśnie osoba powinna kare tą zapłacić. Nie jest to wina mieszkańców Piekar że takowego przetargu nie było.
Podejmowanie decyzji nie jest wbrew pozorom anonimowe, a osoby które SZKODZĄ POWINNY ODPOIWEDZIALNOŚĆ ZA TO PONIEŚC.
Poza tym często na blogu czytam obrońców ZGM-u – nie jestem w żaden sposób przeciwna ZGM-owi, ale nic by się też nie stało gdyby w przetargu ZGM przedstawiło swoja ofertę, nie jest tez powiedziane, że przetargu tego ZGM by nie wygrało.

Anonim
Anonim
8 lat temu
Reply to  Ewa Krytowska

chodziły chyba Pani o ZGK. Może pochwali się Pani co wie na temat rynku śmieciowego w Polsce oraz poda przykłady do czego doprowadziły potentaci z rynku europejskiego – szczególnie zagraniczne z innymi gminnymi spółkami.

JAcek
JAcek
8 lat temu

Ciekawe czy w Radiu Piekary w wiadomościach lokalnych będzie podana ta informacja.Pewnie nie, bo tam tylko przekazywane są dobre wiadomości dla Prezydenta i miasta.Może Pan Piotrek z radia to czyta to się wypowie.

qq
qq
8 lat temu

Lubię Panią, Pani Krytowska.
Ale, tego by jeszcze brakowało, aby to ZGM miał się zajmować wywozem śmieci!!!I jeszcze brał udział w tym, jak to Pani pisze “aby przetargu”.

Ewa krytowska
Ewa krytowska
8 lat temu
Reply to  qq

Ma pan rację, pomyliłam się w pisaniu i nie poprawiłam. Powinno być ZGK. Myslę że poniosły mnie emocje związane z tym że nie mam ochoty płacić za cudze błędy. Dziękuje za życzliwe i trafne zwrócenie uwagi :))

ayk
ayk
8 lat temu

Dobra zaplacimy te 50k i co dalej? Zmieni sie cos? Jak zmusza wladze Piekar do ogloszenia przetargu? Bedzie mozna nalozyc kolejne kary az do skutku?
Z drugiej strony patrzac na cyrki z wywozem smieci w innych gminach moze w ogolnym rozrachunku to i dobrze ze dalej wywozi ZGK. Przynajmniej UM ma wieksza kontrole niz nad taka firma wybrana w przetargu.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

w tym postępowaniu widać więcej, jest odpowiedzialność, albo jej brak, będzie tak,Kowal zwinił Cygana powiesili, karę zapłacą PODATNICY, ZGK miał szanse przetarg wygrać bez problemu dla miasta.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Jak to wytrzymać ?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

trzymam kciuki za ZGK
oby wygrali ewentualny konkurs
zawsze popieram to co nasze a nie obcy kapitał
szacunek dla prezydenta za walkę z tym idiotycznym systemem

;-)
;-)
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Nie kupujesz w Lidlu, Biedronce, Kauflandzie, Aldiku, itp. tylko w naszych osiedlowych sklepikach?
Będziesz płacił za parkowanie i kupował na Bytomskiej i Wyszyńskiego?
Popieram!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Kara jest tylko środkiem, ale nie zakończeniem sprawy,

OBSERwator23
8 lat temu

Ktoś nam przyniósł na Gwiazdkę niezbyt miły prezent. Chyba nie był to św. Mikołaj 🙂
Myślę, że gdyby rozdzielić te 50 tys. wśród piekarskich klubów sportowych, zamiast “wyrzucać w błoto”, to byłby dla nich wymarzony prezent świąteczny. A tak…

kkk
kkk
8 lat temu

Za 50.000 zł to chyba z pół placu zabaw by było…
ehhh

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Ciekawe jakie glosy by byly gdyby ZGK przegralo przetarg i trzebaby bylo rozwiazac zaklad, pozwalniac ludzi itp. Itd. ?? Kto by byl winny ? Oczywiscie tez prezydent !!! Bo jakby inaczej

fantastyk
fantastyk
8 lat temu

Bzdety piszecie, wszędzie był przetarg i jakoś funkcjonują. Tylko u nas prezydent stanął okoniem bo taki mądry niby. Teraz wszyscy za to zapłacimy! Władza centralna też robi co chce, ale na tą lokalną my mamy wpływ zasadniczy w głosowaniu ….. wybierzmy w końcu ludzi, którzy będą nas reprezentować godnie !!!!!!!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  fantastyk

“Jakoś” to bardzo trafna uwaga. Proszę zerknąć do sąsiedniego Bytomia. Tam do dziś nie mogą się pozbierać po tym jak przetarg wygrało konsorcjum firm. Niby tanio i obniżą stawkę od stycznia, ale co z tego jak straszny bajzel z odbiorem śmieci. O pojemnikach na nie nie wspominając.

Maximus Segregatus
Maximus Segregatus
8 lat temu

28 listopada br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że gminne przedsiębiorstwa śmieciowe muszą startować w przetargach, czyli uznał za normalne zakładanie za niemałe pieniądze publiczne gminnych przedsiębiorstw śmieciowych, które muszą być wyposażone w określoną ilość pojazdów, bazę magazynowo-transportową itp., które to przedsiębiorstwa mają następnie stawać do przetargów z tymi, którzy ćwiczą często przetargowe “ściąganie majtek w dół”… Ci którzy nie znają tego określenia niech wkleją je do google aby zrozumieć z jakim przekrętem mamy do czynienia… Teraz wypada aby Polska zażądała aby na przykład Amsterdam, Kopenhaga, Sztokholm; Wiedeń dla “ochrony społecznej gospodarki rynkowej i wolności działalności gospodarczej” przeprowadziły przetargi i dopiero wtedy pozwoliły swoim gminnym jednostkom na robienie tego co robią od dziesiątków lat, kiedy na przykład jednostki te wygrają z polskimi śmieciowymi przedsiębiorcami… Śmiech rozległ by się na całą Europę i zaczęłyby krążyć “polskie dowcipy” na temat “polnische Wirtschaft” wedle którego polskie gminy mają wspierać śmieciową mafię poprzez masowe licytacje mienia swoich przedsiębiorstw przegranych w “przetargowym ściąganiu majtek”… Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego który sprowadził interpretację Konstytucji ad absurdum – następnym wnioskiem jaki się nasuwa to jest konieczność uzupełnienia treści artykułu 166 Konstytucji, który brzmi: “Zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne” – należałoby dodać w tym artykule Konstytucji “POD WARUNKIEM WYGRANIA PRZETARGU PRZEZ TĄ JEDNOSTKĘ”… Jeszcze jeden wniosek jaki się nasuwa to ten, że konstytucja konstytucją – ale nawet w podrzędnej ustawie posłowie mogą nią manipulować na rzecz tych co chcą poprzez nasze comiesięczne opłaty kręcić swoje śmieciowe lody… A tymczasem GIOŚ zapowiada kontrolę tego czy wszędzie gminy zadbały o wszczęcie procesu likwidacji zbędnych i anachronicznych jednostek wykonujących ich zadania własne… Niedawno inny sąd orzekł, że Beata Sawicka jest niewinna i w związku z tym zwróciła się ona o zwrot zarekwirowanych dowodów rzeczowych – czyli o zwrot “uczciwie” wypracowanych łapówek… Inny sąd orzekł, że za nieudolność w budowie stadionu zwanego Basenem Narodowym należy się wypłata ponad półmilionowej premii… Plądrowaniu Rzeczpospolitej nie ma końca… Jak to możliwe, że w biały dzień będąc przytomnym dajemy sobie wmawiać, że te patologie są nie tylko zgodne z prawem ale także to, że te draństwa są sprawiedliwe! Zniewolone umysły?…

Czytelnik
Czytelnik
8 lat temu

Problem jest inny. Na publicznym można robić przekręty. Dogadać się, zatrudnić znajomych, działać ze stratą, bo za wszystko zapłaci lud ciemny. Za premie przy budowie stadionu też. Gdyby inwestorem była prywatna firma – nie byłoby premii, nie byłoby problemów. Wszystko co publiczne jest skażone. Nepotyzm, korupcja, przerost administracji, ciepłe stanowiska, a rentowność i jakość usług na samym końcu. Kto rozliczy “własną firmę” ze złej roboty? Właściciel wyciągający zyski dla siebie i kumpli kosztem reszty?