KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2014-06-03

Piekary nie będą szczepić przeciw HPV. Wnioski mieszkańców to za mało.

Od 2012 roku Maciej Czempiel zabiega o bezpłatne szczepienia dziewczynek z Piekar Śląskich przeciw wirusowi HPV (chroniące przed rakiem macicy). Wnioskuje, proponuje źródła finansowania, składa propozycje. I nic.
– To, że ktoś składa wnioski to niewystarczający argument – stwierdził na sesji Rady Miasta wiceprezydent Janusz Pasternak.
– To nie jest licytacja. Ktoś z uporem godnym innych spraw ciągle to podnosi i z tego tytułu mielibyśmy ten wniosek wpisać? Maciej Czempiel nie jest specem w tej dziedzinie. Może sam jest zainteresowany progamem, bo z tego co wiem jego córka może być w tej grupie wiekowej – wiceprezydentowi wtórował prezydent Stanisław Korfanty.
Podczas sesji Rady Miasta zwróciłem tylko uwagę, że cel nie jest wymyślony i szczepienia mogą uratować życie. Nie mniej ważny dla mnie jest fakt, że mówimy o konsekwentnej inicjatywie mieszkańca, który przygotował program, uzyskał pozytywne opinie i poparcie innych mieszkańców. Dlaczego jako reprezentanci mieszkańców nie mamy brać pod uwagę ich zdania, ich potrzeb i oczekiwań?
W czym jest lepszy program HPV od innych programów? – spytał radny Jerzy Krauza.
– Są ważniejsze programy – stwierdził radny Marek Szewczyk.
– Czy są znane jakieś inne miasta, które szczepią? – zapytał radny Marek Boroń.
Urzędnicy nie wspomnieli o ani jednym, wymieniając tylko te, które nie szczepią. Chorzów się przygotowuje – padło zdanie. W tym czasie z programu bezpłatnych szczepień, zeby daleko nie szukać mogły skorzystać uczennice w Katowicach. Uprawnionych do skorzystania było około 1000 dziewczynek. Wystarczyło się zgłosić na szczepienie do końca maja.
Dlaczego prezydent i radni Naszych Piekar tak uparcie mówią “nie”? Podobno program jest drogi, a miasta nie stać na 100 tys. złotych. Szczerze mówiąc znalazłbym w budżecie wiele przykładów o wiele gorzej zainwestowanych pieniędzy.
Co na to sam inicjatora akcji – Maciej Czempiel?
– Ze sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2013 możemy się dowiedzieć o ponad 9 milionowej nadwyżce w budżecie miasta. W tegorocznym budżecie władze miasta kolejny raz nie przeznaczyły nawet złotówki na realizację programu szczepień. Pieniądze będą na fontanny, imprezy plenerowe na Kopcu, sztuczne ognie i dymy. Wszystko to kwestia priorytetów.
Inicjatywa szczepień HPV wróci jako jedna z propozycji w ramach budżetu obywatelskiego. Jak wyglądają statystyki? Każdego roku 3600 kobiet w Polsce zapada na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera.

Wybierz życie – akcje umwetu

Stanowisko Macieja Czempiela w sprawie podejmowanej uchwały

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
OBSERwator23
8 lat temu

Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez Ministra Zdrowia w polskim Programie Szczepień Ochronnych od marca 2008 roku. Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje także Światowa Organizacja Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz międzynarodowe i krajowe towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne i onkologiczne).
Ożarowice to pierwsza gmina na Śląsku, która podjęła decyzję o szczepieniu dziewczynek przeciw wirusowi HPV.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Akurat światowa organizacja zdrowia z tego co pamiętam rekomendowała także szczepionki przeciw świńskiej grypie co było ściemą z korupcją w tle, więc ta instytucja jest już dawno spalona w kwestii rekomendacji.

Antony
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

WHO rekomenduje biednym krajom szczepionki zawierajace ZAKAZANĄ już w Europie zachodniej i USA rtęć. Gdzieś musza upłynnić zapasy trucizny! Poza tym przekazując szczepionki dla WHO spłacają swoje składki do ONZ.

Anonim
Anonim
8 lat temu

Ten pan chyba z choinki się urwał. Może za rodziców państwo wychowa dzieci? One mają mamę i tatę a szczepionki są dostępne. Nie wyobrażam sobie rodzica kochającego swoje dziecko który odmówi kilkunastu złotych na szczepienie. Wychowanie dzieci nie polega na ‘biorę bo dają’. Rodzice muszą dbać o dziecko i otaczać je opieką również zdrowotną. Jak będziemy wszystko za wszystkich robić w społęczeństwie zatracą się instynkty. Pilot piwo i telewizor a dziecko niech się samo chowa.
Nie będę wspominała że coraz więcej osób rezygnuje ze wszelkich szczepień nawet obowiązkowych.

Maciek Czempiel
Maciek Czempiel
8 lat temu
Reply to  Anonim

Zaszczepienie prywatnie jednej dziewczynki to koszt ponad 1200 zł (3 dawki x 400zł) bo tyle sobie życzą prywatne NZOZy!
Ilu rodziców w Piekarach na to stać?

Gminy obecnie kupują szczepionki poniżej 100 zł za jedna dawkę (niektóre drożej ale to inna kwestia) w przetargach.
Częstochowa wyliczyła koszt zaszczepienia i programu edukacyjnego dla wszystkich dzieci i rodziców
na 345 zł !

http://bzp1.portal.uzp.gov.pl/index.php?ogloszenie=show&pozycja=176594&rok=2014-05-26

http://bzp1.portal.uzp.gov.pl/index.php?ogloszenie=show&pozycja=59281&rok=2014-03-20

Program szczepień przeciwko HPV jest realizowany w 19 krajach (Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy).We wszystkich krajach, poza Austrią, szczepieniami objęte są tylko dziewczęta i kobiety (w Austrii koszt szczepionki każdorazowo ponosi pacjent).
Informacja z marca 2013
http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/show.html?id=82228

kropek
kropek
8 lat temu
Reply to  Anonim

Oczywiście! Za dużo skutków ubocznych, mało kto czyta ulotkę, sprawdza skład, lekarz o to nie zadba!!! Oni mają zysk ze wcisna nam Kombajn 5w1 6w1 za 200 zl!! Nikogo nie obchodzi zdrowie! Byle zyskać kasę lub jeśli chodzi o polityków – pokazać się jaki to ja szlachetny i dobry jestem. Żenada!!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

jakby rodzice mieli piniądze pewnie sami by zapłacili, ale jest ciężo wyżyć i tyle.

Darek Kańtoch
Darek Kańtoch
8 lat temu

Pomijając wszystkie argumenty merytoryczne nie mogę pozostawić bez komentarza słów skierowanych przez Pana Prezydenta pod adresem autora pomysłu Sugerowanie jakoby intencją działań Pana Macieja była chęć zaszczepienia własnej córki jest. niesmaczne i obraźliwe..To tak jakby np. osobie niepełnosprawnej zarzucono, że odnosi korzyści wnsząc pod obrady projekt podjazdu do budynku użyteczności publicznej. Nie dziwi mnie taki sposób traktowania inicjatyw obywateli na szczeblu lokalny

Ania
Ania
8 lat temu

Może krytykom tego pomysłu należy podziękować.

Kilka przykładów:
Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego a pierwotna niewydolność jajników: Kolejny aspekt autoimmunizacyjnego / zapalnego zespołu indukowanego przez adiuwanty.
“Wszystkie trzy pacjentki wykazały wtórny brak miesiączki po szczepieniach HPV, która nie zostaje przywrócona po leczeniu terapią hormonalną.Serologiczna ocena wykazała niski poziom estradiolu i wzrost FSH i LH, w dwóch przypadkach wykryto konkretne auto-przeciwciała (przeciw jajnikom i przeciw tarczycy), co sugeruje, że szczepionki HPV wywołały odpowiedź autoimmunologiczną.”
“Mamy udokumentowane dowody potencjału szczepionki przeciwko wirusowi HPV do wywołania choroby autoimmunologicznej. Rosnąca liczba podobnych raportów łączących szczepionkę HPV z procesami autoimmunizacji oraz niepewność długoterminowych korzyści klinicznych szczepionki HPV są kwestią zdrowia publicznego, które wymaga dalszego rygorystycznego dochodzenia.” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23902317

Dr Zbigniew Hałat, epidemiolog, były główny inspektor sanitarny i wiceminister zdrowia, wypowiada się na temat szczepionki przeciwko HPV. http://www.youtube.com/watch?v=DTObIyg-qoQ

Japonia – Ministerstwo Zdrowia wycofuje rekomendację dla szczepionki przeciw HPV
Ministerstwo zdrowia zdecydowało 14 czerwca 2013 r. o wycofaniu zalecenia dotyczącego szczepienia przeciw HPV (Gardasil i Cervarix), które, jak się oczekuje, ma w przyszłości chronić przed rakiem szyjki macicy, na skutek wielu możliwych działań niepożądanych, w tym długotrwałego bólu i drętwienia.
Rzadko zdarza się, że ministerstwo wycofuje rekomendację dla szczepionki, która jest finansowana regularnie przez samorządy i jest prawnie wprowadzona do obrotu.
Dziewczynki nadal mogą otrzymywać szczepienia za darmo, chociaż placówki medyczne są zobligowane do informowania, że ministerstwo ich nie poleca.
Dotychczas szczepienia otrzymało ok. 3.280.000 osób. Zostały zgłoszone 1968 przypadki możliwych działań niepożądanych, w tym bólu.
“Cieszymy się z decyzji nie zalecania szczepienia, nawet jeśli jest to mały krok”, powiedziała Mika Matsufuji, przedstawicielka grupy rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci ucierpiały przez skutki uboczne szczepień. “Rodzice mogą zdecydować, czy ich dzieci powinny otrzymać szczepienie, czy nie.”
Na podstawie: http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201306150057

Stany Zjednoczone – Siostry twierdzą, że szczepionka spowodowała u nich bezpłodność i przedwczesna menopauzę.
Szczepionka przeciw HPV firmy Merck Gardasil (w Polsce Silgard) mogła spowodować poważne problemy zdrowotne u dwóch kolejnych osób. Dwie siostry, Madelyne (20) i Olivia Meylor (19), cierpią na niewydolność jajników i twierdzą, że jest to skutkiem podania im szczepionki. Mają również objawy przedwczesnej menopauzy, cierpią na bezsenność, nocne poty, bóle głowy i bezpłodność, co może być nieodwracalnie. Według ABC News, Mark Krueger, adwokat reprezentujący siostry, powiedział, że “to pierwszy zarzut tego rodzaju, który zostanie przedstawiony na przesłuchaniu przed National Vaccine Injury Compensation Program, specjalnym sądem ustanowionym do oceny roszczeń poszkodowanych przez szczepionki”.
Madelyne Meylor powiedziała – “Zawsze chciałam mieć dużą rodzinę, ale nie wiem, czy to będzie kiedykolwiek możliwe”
U sióstr wykonano trzy testy genetyczne i wszystkie miały negatywny wynik, wykluczając tę przyczynę problemów.
Sprawa odbędzie się w czwartek i piątek (14-15 listopada) w Waszyngtonie.
Na podstawie: http://abcnews.go.com/Health/wireStory/

Francja : Czy należy ufać kontrowersyjnej szczepionce Gardasil?
Lekarze zadają sobie pytania na temat przydatności szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy i domagają się powołania specjalnej komisji o celu informacyjnym. Ponad 500 lekarzy wszystkich specjalności podpisało petycję.
Skuteczność szczepionki Gardasil została podważona przez pewnych lekarzy. (BFMTV)
Czy szczepionka Gardasil jest konieczna ? Pytanie zostało postawione. Petycja (http://www.medocean.re/2014/02/si-vous-etes-medecin-generaliste-ou-specialiste-et-si-vous-etes-daccord-avec-nous-sur-les-points-suivants/ ) zawiera ponad 500 podpisów lekarzy, którzy domagają się powołania specjalnej komisji w celu zbadania przydatności tej kontrowersyjnej szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy, poinformował Le Journal du dimanche (http://www.lejdd.fr/Societe/Sante/400-medecins-contre-un-Gardasil-inefficace-et-trop-cher-659198 ).
W podpisach figuruje nazwisko pulmonolog Irène Frachon, dzięki której skandal dotyczący leku Mediator wyszedł na jaw. Celem petycji jest powołanie « specjalnej komisji parlamentarnej o celu informacyjnym na temat stosowania tej szczepionki », której skuteczność jest podważona oraz podkreśla się jej koszt 123 euro za jedna dawkę.
Debata nie jest nowa : we Francji od wielu miesięcy dyskutuje się na temat korzyści płynących ze szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy. W tym kraju pacjentki, które ich zdaniem ucierpiały na skutki uboczne Gardasilu, odwołały się już do regionalnych komisji odszkodowań orzekająych o zdarzenich medycznych.
9 skarg i pytania
W grudniu 2013 roku, 9 kobiet ofiar domniemanych niepożądanych skutków szczepionki Gardasil złożyło skargę przeciw X za « nieumyślne naruszenie integralności fizycznej i oszustwo » do Sądu w Bobigny w departamencie Seine-Saint-Denis. Skarga nie celuje imiennie laboratorium Sanofi Pasteur MSD, które w 2006 roku wprowadziło na rynek tą szczepionkę przeciw rakowi szyjki macicy.
Zdaniem adwokata tych 9 kobiet, w wieku od 18 do 24 lat i mieszkających w różnych rejonach Francji, « łączy je fakt zachorowania na choroby ogromnie wypływające na ograniczenie sprawności w tygodniach i miesiącach po podaniu szczepionki nie wykazując okoliczności poprzedzających choroby ».
Pod koniec listopada 2013 roku Laboratorium Sanofi Pasteur MSD zaprzeczyło jakimkolwiek zwiąkom między szczepionką Gardasil i pojawieniem się chorób takich jak stwardnienie rozsiane. Firma wskazywała na : « Badania przeprowadzone we Francji i na świecie w celu ewaluacji ewentualnego związku między szczepionką przeciw HPV i wystąpieniem stwardnienia rozsianego nie wykazują żadnego podwyższonego ryzyka pojawienia się tej choroby » woląc powoływać się na ścieżkę « zbieżności w czasie ».

Źródło: http://www.bfmtv.com/societe/vaccin-gardasil-medecins-reclament-une-mission-parlementaire-743899.html

Gardasil (w Polsce Silgard) będzie największym skandalem w historii medycyny

Były pracownik firmy Merck, Francuz dr Bernard Dalbergue, w kwietniu udzielił wywiadu dla czasopisma Principe de Santé (Zasady zdrowia), w którym opowiedział o swoich doświadczeniach w przemyśle farmaceutycznym. Po trudnych latach pracy w szpitalu, dr Dalbergue szybko dał się uwieść wygodnej pracy w przemyśle farmaceutycznym. Mniej krzyków, bólu i śmierci. Najnowsza moda, luksusowe auta, pieniądze i malwersacje stały się częścią jego życia. Do chwili kiedy po 20 latach w laboratoriach farmaceutycznych obudziło się w nim sumienie i swoje doświadczenia opisał w książce.

Le Gardasil sera le plus grand scandale de tous les temps

W wywiadzie dr Bernard Dalbergue mówi o tym jak zdziwił się kiedy Marcia Angell zwolniła się ze stanowiska szefowej szanowanego New England Journal of Medicine, bo uważała, że przemysł farmaceutyczny manipulował badaniami klinicznymi i kontrolował wszelką przekazywaną opinii publicznej informację. Ona, tak jak wielu innych, twierdziła, że badania naukowe wyglądające na obiektywne i niezależne, faktycznie opisywał przemysł farmaceutyczny.

W wywiadzie mówi, że co roku we Francji umiera 18.000-30.000 osób bezpośrednio na skutek niepożądanych reakcji na produkty farmaceutyczne, a liczba ta dla całej Unii Europejskiej wynosi około 200.000. Wyjaśnia, że nie ma żadnych badań klinicznych, które dokumentują bezpieczeństwo produktu, co Merck usiłuje wmawiać ludziom w przypadku GARDASILu, a dopiero po rozprowadzeniu milionów dawek okazuje się jak niebezpieczny jest ten produkt. Dlatego mówi bez wahania: “GARDASIL będzie największym skandalem w historii medycyny” – i dodaje – “trzeba oszacować pełny zakres tego skandalu. Kiedy szczepionkę wypuszczono na amerykański rynek, każdy wiedział, że okaże się bezużyteczna. Diane Harper, wiodąca opiniotwórczyni w Ameryce, była jedną z pierwszych którzy ujawnili to wielkie oszustwo”.

Dr Dalbergue wymienia inny przykład tego jak przemysł farmaceutyczny oszukał opinię publiczną: przeciwzapalny lek Mercka VIOXX, wykazał iż wywołuje poważne skutki uboczne, łącznie z atakiem serca, a Merck włożył dużo wysiłku by ukryć ponad 30.000 zgonów – skutków ubocznych. Tuż po tym rozpoczęli prace nad podobnym nowym produktem pod nazwą ARCOXIA , w którym zmienili kilka cząsteczek, i kiedy ludzie nadal umierali z powodu VIOXXa, który wtedy był wycofany, lekarze zaczęli przepisywać ten nowy i równie niebezpieczny produkt”. ARCOXIA teraz jest przepisywana i aprobowana, a jest wyjątkowo niebezpieczna. To samo odnosi się do GARDASILu: jest bezużyteczny i kosztuje fortunę. Co więcej, decydenci wszystkich szczebli o tym wiedzą”.

Potwierdza, że wszystkie szczepionki wywołują skutki uboczne, że wszystkie szczepionki mogą wywołać syndrom guillain-barre, paraliż, stwardnienie rozsiane i ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, a jeśli chodzi o ratowanie milionów przed ospą i polio, to już zupełnie inna sprawa: “Przewiduję, że GARDASIL stanie się największym skandalem medycznym wszech czasów, bo w pewnym momencie dowody wykażą, że ta szczepionka, być może osiągnięcie techniczne i naukowe, nie ma absolutnie żadnego wpływu na raka szyjki macicy, i że wszystkie niepożądane skutki, które niszczą życie, a nawet zabijają, nie służą żadnemu innemu celowi niż generowanie zysków dla producentów”. Jeśli chodzi o pytanie dlaczego GARDASILu nie wycofuje się z rynku, odpowiedź jest krótka: “Jest zbyt wielki interes finansowy na tych lekach by je wycofać”.

Pod koniec wywiadu dr Bernard Dalbergue porównuje przemysł farmaceutyczny i zbudowany przez nas system z systemem politycznym w Chinach: “Tam oponenci są zabijani jednym strzałem w szyję i egzekucje pokazuje się w TV. Co gorsze, rodziny ofiar muszą zapłacić za użyty pocisk. Uważam, że tych 18.000-30.000 zgonów na skutek leków to dokładnie to samo – pacjenci muszą płacić za pocisk który ich zabija”.

Historię o dr Dalbergue opublikował La Monde, cały artykuł tutaj:
Les pratiques du laboratoire pharmaceutique Merck en accusationhttp://www.lemonde.fr/economie/article/2014/02/04/un-ancien-de-merck-denonce-les-pratiques-du-laboratoire_4359560_3234.html

Źródło: http://hpv-vaccine-info.org/gardasil-will-be-the-biggest-scandal-in-medical-history/

Milena
7 lat temu

Oto chodziło. Gratuluje autorowi