KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2014-07-25

Odpady zielone: naciąganie mieszkańców?

W jakich workach można legalnie zostawić odpady zielone, żeby Zakład Gospodarki Komunalnej je odebrał? Muszą być z logiem firmy? Zdania są podzielone. Uchwala Rady Miasta mówi, że “w workach przezroczystych”. Na stronie UM i w poradniku dotyczącym segregacji napisano, że “worek trzeba kupić w firmie odbierającej odpady”. 

Ustawa śmieciowa obowiązuje od lipca 2013 roku. W listopadzie 2012 Rada Miasta Piekar Śl. przegłosowała uchwałę, będącą Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Zanim zaczęła obowiązywać ustawa śmieciowa, na stronie UM pojawiły się informacje dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. W tym czasie rozprowadzono też wśród mieszkańców poradnik dotyczący segregacji śmieci. Zastanowiło mnie, dlaczego w przypadku odbioru odpadów zielonych z domków jednorodzinnych, zamieszczone informacje zarówno na stronie UM jak i w poradniku, wprowadzają mieszkańców w błąd. 
Fakt 1: na stronie UM w zakładce „Nowa ustawa o śmieciach” przez ponad rok widniała informacja o treści „Worek na odpady zielone należy zakupić w firmie (w siedzibie lub u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł” 
Fakt 2 : w poradniku dotyczącym segregacji zamieszczona jest informacja „Worek na odpady zielone należy zakupić w firmie (w siedzibie lub u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł.” 
Fakt 3 : uchwała Rady Miasta XXIII/337/12 z 29 listopada 2012 nie nakłada obowiązku zakupu tzw. zielonego worka w ZGK. Cytat z uchwały: „Selektywna zbiórka odpadów komunalnych prowadzona jest w następujący sposób: na terenie zabudowy jednorodzinnej b) w przeźroczystych, szczelnych workach z tworzywa sztucznego przeznaczonych na odpady zielone”. 
Oznacza to, iż mieszkaniec może we własnym zakresie nabyć worki z tworzywa sztucznego np. w sklepie, byleby były przeźroczyste. Dlaczego mieszkańcy byli i nadal są wprowadzani w błąd? 
Informowałem o tym fakcie w czasie posiedzenia Komisji Gospodarki jeszcze w zeszłym roku. I nic. 
W związku z powyższym, trzy tygodnie temu udałem się do z-cy prezydenta Pana Przywary i poprosiłem o wyjaśnienie tych rozbieżności. Usłyszałem, że odpowiedź dostanę na piśmie w ciągu tygodnia. Minął tydzień, drugi, trzeci… Oczywiście wiem, że urząd ma 30 dni na odpowiedź, jednak czy trzeba aż cztery tygodnie zastanawiać się co mi odpisać w tak banalnie prostej sprawie? Ponownie udałem się do UM. Tym razem przyjął mnie prezydent S. Korfanty. Jaki skutek? Otóż jeszcze tego samego dnia poprawiono informację na stronie UM zamieniając wyraz „należy” na „można”. Obecnie więc informacja brzmi: „Worek na odpady zielone można zakupić w firmie (w siedzibie lub u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł” 
Dwa dni później dotarło do mnie pismo od Pani Sekretarz R. Łuczak treści: „ W związku z Pana zapytaniem złożonym ustnie do protokołu w dniu 23 czerwca 2014 r. informuję, że dokonano stosownej korekty na stronie internetowej”. Nie odniesiono się zupełnie do mojego pytania, dlaczego przez cały rok mieszkańcy byli wprowadzani w błąd, iż zielone worki należy kupować w ZGK. To było najkrótsze pismo jakie dostałem z naszego urzędu. Niby wszystko w porządku, a jednak… 
Na stronie UM pozostawiono informację treści: „przeźroczysty tzw. „zielony worek” na odpady ogrodowe z logo firmy odbierającej odpady”. Skoro worek ma być z logo firmy odbierającej, czyli z logo ZGK, to zmusza się mieszkańca by nabył go w ZGK. Przecież w sklepie nie kupi się przeźroczystego worka z logo ZGK. Przypomnę, że z-ca prezydenta Pasternak jak i prezes Krawczyk, zarówno na komisji jak i na sesji wielokrotnie informowali, iż odpady zielone będą odbierane w przeźroczystych workach (nie muszą być z logo firmy). Za 10 worków kupionych w ZGK zapłacimy 10 zł, a 10 zielonych, przeźroczystych worków w sklepie kosztuje 5 zł. Nie chodzi mi o te 5 zł., tylko o rzetelną informację 
i szacunek dla mieszkańca. Dlaczego pozostawiono błędną informację na stronie UM, sprzeczną z obowiązującą uchwałą? Czy ktoś się liczy z mieszkańcami? Może… trochę bardziej w roku wyborczym. Treść pisma jakie dostałem mówi sama za siebie. 
Czy informacja zamieszczona na stronie UM, dotycząca odbioru odpadów zielonych, jest rzetelna? I jak tu zaufać naszym urzędnikom? A może w innych sprawach też jest podobnie? 
Wspomnę, że moja znajoma będąc w siedzibie ZGK usłyszała, że ma się dokształcić jak nie wie, iż trawę należy wystawiać wyłącznie w workach zakupionych w ZGK. 
A może to jednak pracownicy ZGK nie przestudiowali uchwały Rady Miasta Piekary Śląskie?

Jerzy Kozera

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Hanys
Hanys
8 lat temu

No i fajnie, o tym nie wiedziałem. Myślałem, że ten 1zł jest niejako za worek i utylizacje jego zawartości. Teraz będę kupował swoje.

Anonim
Anonim
8 lat temu

W którym sklepie są takie tanie worki. Kiedyś szukałem i taniej wyszło kupić w ZGK. 20 worków w markecie 24zł!