2017-10-24
Biblioteka jak marzenie
Gdzieś uciekł mi ten temat, więc nadrabiam zaległości. Biblioteka zyskała patrona – Teodora Heneczka, zyskała nowy krój pisma, ale przede wszystkim – piękny budynek Filii nr 2. Oficjalnie została otwarta już w maju. Ta inwestycja cieszy oko z zewnątrz, ale najważniejsze jest… wnętrze.
To był kompleksowy remont – zaczynając od nowego dachu, elewacji, okien, drzwi, ogrzewania i wszystkich instalacji. Kilkaset tysięcy złotych przyniosło efekty – które świetnie widać na zdjęciach “przed” i “po”.
Jeszcze większe wrażenie robi wnętrze. Nowoczesne, przyjazne i kolorowe. Aż przyjemnie korzystać z takiej oferty. Warto przypomnieć, że tą zmianę zainicjowali mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Czy biblioteki w ogóle są potrzebne? Statystyka z minionego roku: w bibliotece pojawiło się 5 470 nowych książek, odnotowano 155 778 wypożyczeń książek, 31 394 wypożyczeń czasopism. Bibliotekę odwiedziło 121 493 osób, w wydarzeniach bibliotecznych uczestniczyło 19 900 osób. Moim zdaniem robi wrażenie.
Patronem piekarskiej biblioteki został Teodor Heneczek, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Jest to także 170. rocznica otwarcia przez Teodora Heneczka polskiej drukarni w XIX-wiecznych Piekarach.
Teodor Heneczek urodził się w 1817 roku w Częstochowie, pracę drukarza w Piekarach rozpoczął w 1847 r. za sprawą miejscowego proboszcza ks. Jana Alojzego Ficka. Dzięki Heneczkowi miasto zajmowało wówczas ważne miejsce w ruchu wydawniczym Górnego Śląska na równi z Bytomiem, Mikołowem i Królewską Hutą. Były one wówczas postrzegane jako ośrodki życia umysłowego a także wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych, o szerokim zasięgu oddziaływania.
Otwarcie drukarni w Piekarach było wydarzeniem ważnym z punktu widzenia zarówno regionu jak i całego kraju. Wydawnictwa z piekarskiej drukarni ułatwiały w niejednym śląskim, ale i polskim domu kontakt z ojczystym językiem. Książki z drukarni Heneczka wędrowały z pielgrzymami przybywającymi do Piekar, określanych duchową stolicą Śląska.
Drukarnia działała w latach 1847-1872 roku. Spod pras drukarskich Heneczka wyszło ok. 80 pozycji książek, modlitewników, śpiewników i czasopism (m.in. „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki” i „Zwiastun Górnośląski”).
Krój pisma Heneczek, o którym wspomniałem we wstępie, został przygotowany w 2017 r. w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich pt. „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”.
Autorem kroju jest Damian Langosz – absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i zdobywca wyróżnienia za najlepszy dyplom w 2010 r. Damian Langosz skończył Akademicki Kurs Typograficzny, regularnie bierze udział w wykładach i warsztatach na temat projektowania krojów pism – najczęściej w słoweńskich warsztatach projektowania pisma Typeclinic. Od 2015 r. współpracuje z Marianem Misiakiem i projektuje kroje dla Threedotstype – polskiego sklepu fontowego. Obecnie pracuje jako font engineer na stażu w firmie Monotype.
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Brawo! Bardzo pozytywny wpis. Z wielu powodów – ale w szczególności dlatego, że inicjatywa wyszła od mieszkańców. Biblioteki nigdy nie przestaną być potrzebne – moje dziecko przełączyło tryb parent-reader na self-reader dopiero wtedy, gdy samo zaczęło sobie wybierać książki w bibliotece. Szkoda, że planszówki są tak kiepsko wydawane przez polskie firmy, bo gdyby miały większą trwałość, to również mogłyby być wypożyczane.