KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-12-28

Budżet na 2018 i planowane inwestycje

Budżet Piekar Śląskich w liczbach to prawie 273 miliony złotych dochodów i ponad 316 milionów złotych wydatków. Wydatki inwestycyjne zaplanowane zostały na na niemal 75 milionów złotych. Planowany deficyt wynosi ponad 43 miliony. Obywatelski Klub Radnych i Klub Radnych Nasze Piekary wypowiedziały się zdecydowanie pozytywnie na temat tego budżetu, Klub Radnych PiS nie przedstawił jednoznacznego stanowiska. 

Dokument został ostatecznie przyjęty bez sprzeciwu. Co do obranych kierunków rozwoju miasta i prowadzonych inwestycji wszyscy jesteśmy raczej zgodni. Jeśli pojawiają się różnice, to dotyczą one raczej niewielkich tematów.  Jednym słowem: idziemy w dobrym kierunku dla Piekar Śląskich. Co nie zmienia faktu, że od głosu wstrzymało się trzech radnych: Papaja, Zorychta i Flodrowski.

Najbardziej oczekiwane i interesujące mieszkańców są oczywiście wydatki inwestycyjne. Budżet jest przygotowany w układzie zadaniowym, a to znaczy, że pieniądze są przypisane do konkretnych zadań. Co ułatwia śledzenie planów i wykonania inwestycji wszystkim: radnym i mieszkańcom.

Zanim przejdę do konkretów związanych z inwestycjami – to jeszcze kilka chwil o wydatkach.

Na oświatę przeznaczamy ponad 82 miliony złotych, z czego 23 mliliony na szkoły podstawowe, 13,5 miliona na przedszkola i prawie 8 milionów na gimnazja. Szkoły specjalne to prawie 3,5 miliona złotych. Technika 4,5 mln., szkoły zawodowe 3,2 mln, a licea ogólnokształcące to 2,5 miliona złotych. Stołówki szkolne i przedszkolne to kolejne 6 milionów złotych. Świetlice szkolne to ponad 2 miliony złotych.

Na ochronę zdrowia wydamy prawie 20 milionów złotych. Pomoc społeczna to ponad 22 miliony złotych. Świadczenia wychowawcze – w tym program 500+ to 27 milionów złotych. Żłobki to 2 miliony złotych. Domy pomocy społecznej to prawie 5,4 mln. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna to ponad 1,3 mln.

Wydatki na kulturę to ponad 10 milionów złotych. Biblioteki to ponad 1,5 miliona złotych. Sport to prawie 8 milionów złotych. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska to prawie 29 milionów złotych.

Proszę zwrócić uwagę, że chociaż przeznaczamy rekordową kwotę na inwestycję, to wciąż to są mniejsze środki niż wydajemy rocznie na samą edukację.

Przechodząc w ten sposób do planowanych inwestycji. Inwestycje drogowe.

Jeśli chodzi o drogi to w 2018 roku planowane są następujące inwestycje: Jagodowa, Miodowa i Pod lipami, Gajowa, Orzeszkowa, Grzybowa. Na ulicy Brynickiej chcemy wybudować oświetlenie i ostatecznie w ten sposób zakończyć inwestycję.

Grubsze sprawy to łącznik ul. Wyszyńskiego, przez Powstańców Warszawskich do ul. Bytomskiej oraz przebudowa i wydłużenie ul. Ceramiki.

Priorytetem komunikacyjnym jest przebudowa skrzyżowania DW911 z ul. Podmiejską. Na ten cel chcemy pozyskać dodatkowe środki z budżetu metropolii. Myślę, że to realny scenariusz.

Inwestycje w sferze edukacji. Zaczynam od najmłodszych. W planie jest przebudowa łazienek w Przedszkolu nr 13,10 oraz 8. Modernizacja placu zabaw w Przedszkolu nr 10, 15. To także mniej widoczne, ale niezbędne dla bezpieczeństwa dzieci – dostosowanie przedszkola 10 i 15 do wymagań przeciwpożarowych. Termomodernizacja czeka przedszkole nr 7. Dla pozostałych placówek szykujemy dokumentację na podobne remonty.

W budżecie jest termomodernizacja gimnazjum nr 2 (wkrótce nowa podstawówka) oraz przygotowanie dokumentacji dla kolejnych szkół. Większa inwestycja to także modernizacja sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 1 (ponad milion złotych). Czeka nas także modernizacja wentylacji na basenie w szkole podstawowej nr 5.

Nowych boisk doczekają się szkoła podstawowa nr 1 i nr 5.

Pozostałe inwestycje

W tym roku uruchomimy także Centrum Usług Społecznych (Brzeziny Śląskie) oraz Centrum Organizacji Pozarządowych (Szarlej). Oczywiście kontynuujemy modernizację i rozbudowę Szpitala Miejskiego, który ruszy w nowych warunkach już w styczniu.

Jesteśmy także w stałej gotowości do zakupu mieszkań po byłej Arradzie. Mamy zabezpieczone w budżecie 5 milionów niezbędnego wkładu własnego, pozostałe środki pochodzić będą z kredytu, który zaciągnie spółka Nieruchomości-Brzeziny. Mam nadzieję, że uda się sfinalizować tę transakcję, aczkolwiek zależy to od wielu czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, więc gwarancji, że uda się to w tym roku – po prostu nie ma.

W 2018 roku poza zakończeniem trwających inwestycji oraz wieloma nowymi – mam trzy “ulubione”, czy jak kto woli sztandarowe przedsięwzięcia.

Jeden z przyszłorocznych priorytetów – rewitalizacja Parku w Kamieniu. Na ten cel mamy zabezpieczone 4 miliony złotych! To będzie inwestycja kilkuletnia – szacunkowy koszt wyniesie ponad 8 milionów złotych. Ale będzie to perełka, z której będą mogli korzystać mieszkańcy całego miasta. Takiej przestrzeni w tej chwili brakuje w Piekarach Śląskich.

Druga z takich inwestycji to zakończenie modernizacji obiektu MOSiR-u i uruchomienie nowego basenu sezonowego wraz z wodnym placem zabaw oraz boiskami do siatkówki plażowej. To prawie 4 miliony złotych.

Trzecia duża i oczekiwana inwestycja to Kino Zacisze – modernizacja sali widowiskowo-kinowej oraz uruchomienie kina z prawdziwego zdarzenia. Na ten cel przeznaczyliśmy 5 milionów złotych.

Poza tymi “perełkami” stawiamy na infrastrukturę rowerową – ruszamy kilkuletni projekt budowy sieci dróg rowerowych w mieście wraz z węzłami przesiadkowymi. Na ten cel mamy 20 milionów złotych z UE. w Przyszłym roku planowane wydatki są na poziomie 7 milionów.

Uff. To w telegraficznym skrócie tyle. Wszystkich zainteresowanych szczegółami odsyłam do budżetu miasta – zwłaszcza, do części zadaniowej (od strony 124).

Jak oceniam budżet? To nie jest łatwy dokument i nigdy nie jest taki, jak tego oczekujemy. Wszyscy mamy apetyt na więcej niż wynoszą nasze realne możliwości. Ten budżet będzie w ciągu roku wielokrotnie zmieniany i dostosowany do bieżących wydarzeń. Na jego realizację wpłyną wyniki przetargów, pozyskane środki zewnętrzne i wiele innych czynników. Na szczęście dzięki dobrej współpracy z Radą Miasta możemy dość płynnie reagować i dostosowywać się do wszystkich wydarzeń.

Wytyczone zostały kierunki, konkretne zadania – trzeba brać się do pracy. Jeśli uda się zrealizować większość z nich – znowy zrobimy krok w dobrym kierunku. Jest to możliwe dzięki wielu osobom, które pracują na ten sukces. Mieszkańcom (wnoszącym pomysły i uwagi), radnym oraz urzędnikom, którzy każdego dnia pracują żeby zrealizować postawione przed nimi cele.

Wkład mają wszystkie wydziały – współpracujące ze sobą, rozwiązujące problemy i reagujące na wszystko co się dzieje. Bez sprawnej gospodarki przestrzennej, inwestycji i zamówień publicznych – wspieranych oczywiście przez ludzi od finansów, od pozyskiwania środków zewnętrznych (tak można by wymieniać i wymieniać) – jednym słowem bez tej DRUŻYNY – nie udało by się nic.

Dziękuję raz jeszcze za ciężki rok. Wspólnie poradzimy sobie z wyzwaniami, które dopiero przed nami.

Szczególnie chciałbym podkreślić rolę w sukcesie pracowników Wydziału Inwestycji. W niezwykle trudnych chwilach, kiedy najzwyczajniej w świecie zabrakło rąk do pracy – z ogromną determinacją i wolą walki zmierzyli się z tym problemem. Siedzący wieczorami naczelnik wraz ze swoimi ludźmi czasami mnie niepokoił, bo był to dowód na to – jak duże mamy opóźnienia w pracy. Z drugiej strony – był to powód do dumy, że mamy takich ludzi, którym zależy na osiągnięciu celu.

Nowy Rok będzie o tyle łatwiejszy, że udało nam się skompletować zespół, uzupełnić braki kadrowe i myślę, że praca pójdzie sprawniej. Bo obiecać mogę jedno – roboty nam nie zabraknie.

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Budżet miasta na rok 2018

Stanowisko Obywatelskiego Klubu Radnych w sprawie budżetu miasta na rok 2018

← Powrót

Proponowane posty

10-12-2017

Dobry kierunek dla Piekar Śląskich. Rapo...

Trzy lata upłynęły pod znakiem intensywnych inwestycji, na s...

Czytaj więcej

11-12-2017

Za mną trzy lata pracy! Trudne? Może... ...

Nieco później niż szefowa obchodzę swoją rocznicę. Zostałem ...

Czytaj więcej

08-12-2017

List otwarty do Mieszkańców Piekar Śląsk...

Szanowni Państwo, Drogie Piekarzanki i Drodzy Piekarzanie, właśnie ...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
51 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tata dziecka
Tata dziecka
5 lat temu

Panie Krzysztofie,

a co z boiskiem przy szkole podstawowej numer 5 przy ulicy Chopina, którego budowa wygrana została w budżecie obywatelskim w poprzednich latach. Są jakieś realne daty startu prac?

P Śl
P Śl
6 lat temu

“łącznik ul. Wyszyńskiego, przez Powstańców Warszawskich do ul. Bytomskiej” Rozumiem, że w zamyśle ma odkorkować główne skrzyżowanie ? Wszystko fajnie, ale wyczuwam armageddon na Wyszyńskiego – dwa skrzyżowania na przestrzeni 10-20 metrów, pozastawiane parkującymi autami, przejście dla pieszych – czarno to widzę. Drugi kraniec na Bytomskiej, życzę powodzenia we włączaniu się do ruchu w godzinach szczytu na czteropasmówkę. Jak to sobie wyobrażacie, dobudujecie kolejne sygnalizacje, które centrum zakorkują jeszcze bardziej ? To już lepiej i chyba krócej będzie to wyciągnąć do Solidarności.

Bartek
Bartek
6 lat temu

Budżet z deficytem = budżet słaby, zły, beznadziejny
Jak mozna planowac wydać więcej niż się zarobi? Jak ja bym tak planował swój budżet domowy to od kilku lat komornik by wisiał. Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze, ale cóż przykład idzie z góry.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Czy nie można zrobić przy każdym bloku takiego parkingu jaki jest robiony przy ul. Jana Pawła II 44 , a nie rozkopali po tym centralnym i teraz wszędzie jest jedno wielkie błotnisko.

Bartek
Bartek
6 lat temu

Ma Pan racje, z tym że jak ktoś kupuje mieszkanie/samochód to robi to raz w życiu(mieszkanie) albo raz na kilka lat(samochód). Zadłużenie spłaca w ciągu całego życia(mieszkanie) bądź kilku lat(samochód). A miasto każdego roku ma deficyt. I każdego roku bierze kredyt na funkcjonowanie. Co w życiu prywatnego, rozsądnego człowieka nigdy nie ma miejsca. Jeżeli osoba prywatna zadłużała by się tak jak państwo/miasto to po kilku latach wylądowała by w więzieniu za swoje długi.

Klaus
Klaus
6 lat temu

Czyli mamy deficyt czyli saldo ujemne w stosunku do dochodu. Chcialbym tylko zauwazyc ze w kampanii wyborczej mowiliscie o deficycie poprzedniego prezydenta. Nie jestem jego zwolennikiem ale nie cierpię jak sie kogos obmawia i robi to samo!!!

Łukasz Ściebiorowski
Łukasz Ściebiorowski
6 lat temu
Reply to  Klaus

Idealna sytuacja byłaby gdyby miasto mogło mieć nadwyżki budżetowe, które można by przeznaczyć na kolejne wskazywane przez mieszkańców cele. Niestety mało która gmina w Polsce może sobie pozwolić na taki luksus. W przypadku deficytu zaplanowanego na 2018 przytoczę fragment stanowiska OKR do budżetu, który przedstawiliśmy w trakcie sesji:

“Zaplanowany deficyt budżetu na poziomie ok. 43 milionów to w głównej mierze wydatki inwestycyjne i majątkowe co, podobnie jak w ostatnich latach, ma swoje uzasadnienie w perspektywie możliwych środków finansowych do pozyskania czy to z programów na szczeblu wojewódzkim, czy też ogólnopolskim, a zwłaszcza w ostatniej takiej perspektywie finansowej 2014-2020 UE. Po te środki, co wielokrotnie podkreśla Prezydent Miasta musimy sięgać i co wspólnie z Obywatelskim Klubem Radnych oraz przy wsparciu pozostałej większości radnych konsekwentnie realizowane jest od początku kadencji.”

Zadowolona z życia
Zadowolona z życia
6 lat temu

Boże widzisz a nie grzmisz! A należałoby… Lista pobożnych życzeń mieszkańców nie ma końca i wydaję się, że nigdy końca mieć nie będzie. Ale po co te uszczypliwości w kierunku Pana Zastępcy. Fakt, wyciąga i pokazuje na tacy co jest, a czego nie ma, jednak pomimo faktu, że tylko od czasu do czasu czytam przedmiotowego bloga widzę tutaj wieczne narzekania czy też pretensjonalny ton wypowiedzi. Kochani, cieszmy się z tego co nam się daje, wskazujmy nasze potrzeby, ale też i chwalmy i dodawajmy władzy energii do dalszych działań. Pozdrawiam!

Dominika
Dominika
6 lat temu

witam,
proszę o informację, co z ulicą Złotą? Czy będzie asfaltowa nawierzchnia w roku 2018 ?

Gość
Gość
6 lat temu

A co z naszym McDonaldem? Będzie w tym roku czy kiedyś tam?

Jotujest
Jotujest
6 lat temu

A obiecanego basenu krytego jak nie było tak nie będzie.Ulica Brynicka zrobiona bez ścieżki rowerowej,a takie obiecanki były w sprawie ścieżek rowerowych.Po co te 20 mln.dostaliście?

Jotujest
Jotujest
6 lat temu

A wystarczyło zamiast chodnika z kostki brukowej zrobić asfaltowy dukt pieszo-rowerowy i po sprawie.I przy jednej robocie i taniej i już.A co do basenu to wije się pan jak piskorz.Za każdym razem pan mówił , że w następnym roku już będzie przetarg na projekt.I tak od TRZECH lat. A wybory za rok.To znowu państwo pójdziecie do wyborów z hasłem BASEN?

P Śl
P Śl
6 lat temu

Oczywiście, że są bezsensu, ale to pewnie kolejny znawca jeżdżący kołem raz na rok. I pewnie byłby pierwszym,który będzie trąbił, że masz OBOWIĄZEK jechać po tej drodze !… 30 km/h między wózkami 😀 A jak jesteśmy przy drodze rowerowej to ja po raz kolejny apeluję, aby ją podzielić w tym asfalcie po połowie, a nie tworzyć w całości z jednej strony.

Pamiętliwy
Pamiętliwy
6 lat temu

Kiedy niby nie było w mieście żadnych inwestycji? Chyba zapomina pan o ciężarze jakie miasto musiało udźwignąć w związku z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej czy przygotowaniem finansowo-projektowym budowy szpitala. Przy tym to darmowe kino i ładowarki wypadają blado. Proszę nie mydlić mieszkańcom oczu. Inwestycje były, są i będą. Zmieniły się jedynie priorytety. Zamiast dużych tematów jest mnóstwo pomniejszych wokół których robi się sporo szumu.

Też pamiętliwy
Też pamiętliwy
6 lat temu
Reply to  Pamiętliwy

Kanalizacja to pierwsza kadencja a Korfanty rządził trzy! Kanalizację zrobiły wszystkie miasta. Więc co poza tym za duże inwestycje pamiętasz kolego? Pół boiska na mosirze?

P Śl
P Śl
6 lat temu

A czy przy rewitalizacji parku w Kamieniu i z racji, że będzie to perełka, z której mają korzystać wszyscy mieszkańcy, to czy przewidziany jest też parking ? Pytam, bo park jest “bardzo duży”, a zmotoryzowani przecież nie po to jeżdżą samochodem, żeby chodzić pieszo 😉

P Śl
P Śl
6 lat temu

Niby nie na temat, ale warto przeczytać artykuł i komentarze – do przemyśleń, ku przestrodze, bo w zasadzie podejście do problemu jest w Piekarach identyczne. Przewidywany przez Tomasza Toszę “zawał” komunikacyjny w Katowicach chyba już niedługo. Obstawiam, że po otwarciu wież przy rondzie. W Piekarach z miesiąca na miesiąc parkingi “puchną” coraz bardziej, w szczycie na ulicach jeden smród spalin.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/5,35063,22832321.html

misha
misha
6 lat temu
Reply to  P Śl

Tu muszę poprzeć kolegę. To może nie jest sprawa gardłowa już na najbliższy rok, ale to dzwonek na opracowywanie planu udrożnienia komunikacyjnego Piekar.

lgor
lgor
6 lat temu
Reply to  P Śl

To że ludzie na zakupy jadą samochodem to jest raczej normalne. To że w Katowicach Galerie Handlowe pobudowno w centrum miasta jest nienormalne.
Niestety wąski układ drogowy w Piekarach Śl juz daje się we znaki. My nie mamy innego ruchu niź kołowy więc jak coś stoi to wszystko stoi. Poprawa komunikacyjnej infrastruktury w Piekarach polega narazie w budowie parkingów i długo szukać tak licznych inwestycji dla komunikacji miejskiej. Przebudowa dworca nie jest inwestycją, która w układzie coś poprawiła. To bezdomni dostali ciepły azyl a podróżni niezapomniany klimat zapachowy chociaż w środku w autobusach zdarza się to samo. Nasuwa się pytanie czy naprawdę dziwić się ludziom, którzy wolą właśnie auto od podróży w autobusem w którym śmierdzi.

Łukasz
Łukasz
6 lat temu
Reply to  P Śl

Komunikacyjny “zawał” to już może być za rok, 3-14 grudnia 2018 katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w tym budynku z trawą na dachu za spodkiem czyli międzynarodowym centrum kongresowym, będzie podobno ok. 18 tyś osób z 200 państw, jak można się domyślić będzie pełno służb, policji, agentów polskich, zagranicznych, być może też część tego terenu ze względów bezpieczeństwa będzie wyłączona z ruchu np. rondo lub jego część.

P Śl
P Śl
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Ale to takie okazjonalne, a mówimy o trwałym. Do tego czasu pierwsza wieża na rondzie będzie pół roku oddana do użytku. A część gości to może dostać zawału, ale jak zobaczą jak ta szumna Metropolia ma skomunikowane lotnisko – najgorzej w całej Polsce.

lgor
lgor
6 lat temu

Ciekawi mnie czy trasy rowerowe mają już wytyczony ostateczny przebieg? Z rowerem do autobusu to raczej średni pomysł przesiadkowy no i nie zawsze kierowca wyda zgodę na przewóz roweru. Czy w planach jest może uruchomienie popularnego już w kraju roweru publicznego np Veturilo.
To by było coś. Wypożyczam rower w jakimś punkcie i podjeżdżam do drugiego w którym go oddaje, wsiadam na pobliskim przystanku do autobusu i kontynuuje podróż. Czy mowa jest o takim systemie przesiadkowym?

Jan
Jan
6 lat temu

Witam, a co Panie Krzysztofie z ulicą 3-go Maja w Kozłowej Górze – rozchodzi mi się o brak chodników, żeby można było zrobić choć z jednej strony. Wiem, że były brane różne koncepcje – między innymi jako droga jednokierunkowa, bo za mało miejsca na chodnik, to znowu mieszkańcy byli przeciw. A nie można by zrobić nie pełnowymiarowych tylko uzupełnić to co brakuje?
Pozdrawiam.

Jan
Jan
6 lat temu

Witam ponownie, przepis określa ile powinien wynosić chodnik. Ustawodawca stosując taki zwrot zdawał sobie sprawę, że w Polsce wiele jest takich miejsc, że nie będzie można zrobić pełnowymiarowych chodników, a nikt nie będzie wyburzał budynków, żeby wykonać chodnik. Przy bazylice ul. Popiełuszki chodnik też się zwęża do 0,5 m, a po drugiej stronie róg budynku wchodzi tak w chodnik, że jest tylko krawężnik i jedna kostka. Mieszkańcy zdecydowali – tylko którzy – większość z którymi rozmawiałem są za. Swoją drogą, o chodnik dopominaliśmy się za poprzedniej władzy, jak była robiona kanalizacja, żeby je wykonać przy jednej robocie. To się dowiedzieliśmy, że obecnie priorytetem jest uregulowanie gospodarki wod.-ściekowej i że po zakończeniu programu będzie można wrócić do tematu chodników. Program się już dawno zakończył, ale do obiecanego tematu już nie wrócono. A my nie chcemy cudów – wystarczy tylko uzupełnić to co brakuje, żeby jak jadą samochody z dwu stron nie trzeba było wskakiwać w błoto lub w chaszcze po pachy. Myślę, że na tak ruchliwej ulicy, gdzie dzieciaki chodzą do szkoły to już dawno powinny być zrobione. Pozdrawiam.

Jan
Jan
6 lat temu
Reply to  Jan

Witam
Co Pan o tej propozycji myśli.

Jan
Jan
6 lat temu

,,Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.”
Popiełuszki robiono po 2000 roku, czyli według tego rozporządzenia, które nadal obowiązuje. A tak jak wcześniej pisałem w rozporządzeniu w/w jest zapis ,, powinien”, a nie ,, nie mniej niż”
Pozdrawiam.

Ania
Ania
5 lat temu
Reply to  Jan

wlanie tak samo uwazam proponuje aby mieszkañcy wystapili którzy sa za z ponownym wnioskiem

Jan
Jan
6 lat temu

Jeśli zabiera się Pan za sprawdzanie, proszę rzecz potraktować szerzej – organizacja ruchu w mieście, w wielu miejscach, wygląda jakby zarządzał nią amator, na dodatek z pewnością nie jeżdżący samochodem po wspomnianych miejscach. Niepotrzebna zmiana na skrzyżowaniu Bytomska/Wyszyńskiego/Miarki, dozwolone lewoskręty na Bytomskiej zaraz za skrzyżowaniem (Biedronka, parking MDK), a na dodatek zaraz za nimi przejście UM-MDK, nie wiadomo po co, skoro są dwa, kilkadziesiąt metrów w jedną lub drugą stronę. W ten prosty sposób korkuje się centralne skrzyżowanie. Ostatnio – kuriozalna decyzja o ruchu dwukierunkowym na całej Popiełuszki, gdzie parkuje sporo aut i nie ma miejsca na dwa mijające się.
Przykłady można podawać dalej. Niestety.

P Śl
P Śl
6 lat temu
Reply to  Jan

Wysadź swoje leniwe cztery litery z puszki to ci gwarantuja, że szybko zrozumiesz po co jest przejście pod UM-MDK.

Jan
Jan
6 lat temu
Reply to  P Śl

Uruchom swoje cztery szare komórki to ci gwarantuja, że szybko zrozumiesz to, co piszesz.
Może.

Jan
Jan
6 lat temu

Witam
sprawdził Pan ta Popiełuszki

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

O tym, że duża inwestycja pt. Kino Zacisze – modernizacja sali widowiskowo-kinowej jest tak bardzo oczekiwana to bym się nie zgodził.

Klaus
Klaus
6 lat temu

Kilkadziesiat tysiecy ludzi to nawet w multikinie w krakowie nie bylo. Zaiste Piekary to ewenement na skale swiatowa badz ktos ma w tym ukryty cel

wredny
wredny
6 lat temu

Szach mat. Głupotę trzeba tępić, bo tu każdy chce coś powiedzieć, nawet jak nie ma nic do powiedzenia.

Karolina
Karolina
6 lat temu
Reply to  mieszkaniec

na szczęście to nie Pan będzie decydował co jest “bardzo” oczekiwane a co nie 🙂