KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-02-23

Możesz zostać aktorem w piekarskim Misterium!

Organizatorzy szukają aktorów, statystów, a także osób gotowych zająć się organizacją techniczną Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej. Zainteresowani, zarówno młodzież jak i dorośli, zaproszeni są na spotkania organizacyjne, które odbędą się 28 lutego, 12 marca oraz 21 marca o godzinie 19.00 w domu katechetycznym za probostwem piekarskiej Bazyliki.

Misterium wpisuje się powoli do tradycji Wielkiego Tygodnia w Piekarach Śląskich. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim modlitewne. Stanowi ono swoistą podróż do biblijnych czasów, których wydarzenia wplecione zostają w scenerię piekarskiego Wzgórza Kalwaryjskiego. Organizatorzy starają się, aby udział w tych niesamowitych uroczystościach stał się okazją do głębszego przeżycia świąt Tajemnicy Paschalnej oraz do obejrzenia niepowtarzalnej inscenizacji.

W 2015 roku przygotowano pierwszą od 100 lat inscenizację Misterium Męki Pańskiej. Dziś budzi nie mniejsze emocje niż kilka lat temu, a do Piekar Śląskich przyjeżdża coraz więcej osób, żeby brać udział w tym wydarzeniu.

Zobaczcie wpisy na blogu z minionych lat

W 2015 roku na Kalwarii interweniowała policja. To dość zabawne wydarzenie przyczyniło się do promocji samego wydarzenia. Media szeroko się rozpisywały i chociaż początkowo ten “efekt” nie podobał się organizatorom, to po czasie przyznali, że dzięki temu informacja o Misterium dotarła do wielu osób.

Co się wydarzyło?

Policjantów skierowano na Kalwaryjskie Wzgórze po tym, jak jeden z mieszkańców powiadomił dyżurnego o burdzie. Podejrzewano ustawkę, na miejscu okazało się, że to…rzymskie wojska. I znacznie poważniejsza sprawa niż wcześniej podejrzewano. Wśród winnych całego zamieszania byli… radni Rady Miasta w Piekarach Śląskich.

– Krzyczeliśmy, a głos mam donośny, przepychaliśmy się… Kilkadziesiąt osób awanturujących się ze sobą może robić wrażenie. Nie dziwię się, że mieszkańcy zareagowali – nie byliśmy przecież przebrani i z daleka można było odnieść wrażenie, że dzieje się coś niedobrego – mówi radny Czesław Wymysło.

W ten sposób aktorzy przygotowywali się do inscenizacji, jakiej nie było w naszym mieście od ostatnich stu lat! Piekarskie Wielkotygodniowe Misteria to jedyne takie wydarzenie na Śląsku. Ponad 60 aktorów, bogata scenografia, pasyjna muzyka, moc modlitwy, wiary i tradycji ludu tej ziemi…

Jak będzie w tym roku? Z pewnością podobnie. To wydarzenie, w którym trzeba uczestniczyć osobiście, żeby poczuć emocje, które mu towarzyszą. Już wkrótce będzie okazja.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments