KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-05-21

Gotowość do wykupu mieszkań Arrady

Na najbliżej sesji Rady Miasta zapadną ostateczne decyzje zasobów mieszkaniowych Arrady. Chodzi o przekazanie spółce Nieruchomości-Brzeziny zapisanych w budżecie 5 mln złotych oraz przyjęcia gwarancji objęcia udziałów w przyszłości – tytułem zabezpieczenia kredytu. To już ostatnia prosta.

Jeśli radni przyjmą uchwały, spółka będzie przygotowana do zakupu. Syndyk prawdopodobnie ogłosi przetarg w czerwcu. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego… problemy lokatorów wreszcie się skończą.

Doprowadzenie do tego etapu nie było łatwe, głównie z powodów prawnych. Dziesiątki spotkań, różnorodne koncepcje i propozycje rozwiązania problemu. Prawnicy naprawdę się napracowali.

Na każdym etapie czuliśmy wsparcie mieszkańców, którzy wspierali nas nawet w sądzie, gdzie tłumaczyliśmy wagę i znaczenie społeczne wykupu mieszkań. To miało swoje znaczenie.

Na wniosek radnego Grzegorza Zorychty (PiS) kwestii wykupu mieszkań Arrady przyglądał się prokurator. Radny określił przygotowania do wykupu działaniami na szkodę interesu społecznego. Prokurator po zapoznaniu się z dokumentacją nie podzielił stanowiska radnego i sprawa została prawomocnie umorzona.

Ostatecznie udało się zagwarantować miastu prawo pierwokupu lokali mieszkalnych. W tym miejscu muszę podziękować syndykowi, który wykazał się dużą cierpliwością i zrozumieniem problemów z jakimi borykało się miasto.

Trudna była także kwestia finansowania. Ciężar montażu finansowego spoczywał na spółce Nieruchomości-Brzeziny. Zapukaliśmy do każdych drzwi, staraliśmy się uzyskać każde możliwe wsparcie. Zwróciliśmy się o pomoc do Metropolii, ale nie uzyskaliśmy pomocy ani w formie dofinansowania, ani pożyczki. Po zrealizowaniu transakcji – będziemy starać się o środki, przeznaczone na wykup mieszkań zakładowych.

Wszystko trwało bardzo długo, ale konsekwentnie zmierzaliśmy do realizacji celu, jaki postawili przed nami mieszkańcy. Już zapowiedzieli swój udział w majowej sesji Rady Miasta, bo jak mówią – nie mogę tego przegapić. Jedną już taką sesję przeżyliśmy – kiedy zakładaliśmy spółkę Nieruchomości-Brzeziny. Teraz zabezpieczamy pieniądze.

Sesja Rady Miasta odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, czyli 30 maja o godz. 10.00 w Ośrodku Kultury Andaluzja.

← Powrót

Proponowane posty

01-10-2018

Kłopoty mieszkańców Arrady. Co dalej?

Radny Grzegorz Zorychta (PiS) złożył zawiadomienie do prokur...

Czytaj więcej

15-10-2018

Arrada - krótka historia problemu

Miasto wykupi – nie wykupi, kto obiecuje gruszki na wi...

Czytaj więcej

Komentarze



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec Piekar
Mieszkaniec Piekar
3 lat temu

Witam,
Mam pytanie. Co z budynkiem na ul. Bytomskiej 31 w Piekarach Śl. Gdzie kupiła jakaś prywatna osoba, jak jeszcze rządził Prezydent Korfanty za bardzo niską cenę od Arrady. Gdzie 12 rodzin nie miało możliwości wykupienia i stworzenia wspólnoty. Bo wszystko działo się pod stołem.
Chyba Nas tak nie zostawicie ?! Sprawa śmierdzi na kilometr. Bo równie dobrze jedna rodzina byłaby wstanie wziąć kredyt i kupić ten budynek …