KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-05-27

Krajobraz po wyborach…

Finałowy odcinek polskiej gry o tron za nami. Chociaż nie była to bitwa ludzi z umarłymi, to obie strony mniej więcej tak to przedstawiały. W efekcie dwie potężne armie starły się ze sobą i chociaż jeszcze nie opadł kurz bitewny, można powiedzieć… że odniosły wielkie zwycięstwo niemal podwajając ostatnią frekwencję wyborczą. Niech żyje demokracja.

Co może, a nawet powinno nas martwić? Ano pogłębianie się podziałów i coraz bardziej radykalny spór dzielący Polaków na dwie części. My i oni. To już nie tylko fala hejtu w internecie, czy coraz mniej przebierająca w słowach dyskusja publiczna. To także coraz ostrzejsze dyskusje w gronie rodziny, czy znajomych. I negatywna motywacja dominująca w wyborach i nakręcająca do działania. Większość głosowała “przeciw” komuś, bo tak ustawiła nas kampania wyborcza.

Co gorsze, wybory europejskie nie zamykają sporu. Ostateczne starcie sił dobra i zła zaplanowano na jesień. Wodzowie obu armii są przekonani, jak Deneris Targarian, o słuszności sprawy i przeznaczeniu… Dobrze, że przynajmniej żadna ze stron nie ma smoków, bo spłonęłoby nie jedno miasto, ale cały kraj.

Zaczyna się nowy sezon polskiej gry o tron i chociaż marzy mi się zmiana narracji, to obawiam się, że poetyka politycznego serialu pozostanie niezmieniona. Winter is coming! A przywódcy partyjni chcą ochronić świat ludzi przed nadchodzącym zniszczeniem.

W przeciwieństwie do serialowej gry o tron – happy end w politycznej, krajowej zawierusze jest poza naszym zasięgiem. Po kolejnej bitwie, która rozegra się jesienią także opadnie kurz, ale bez względu na ostateczny układ sił – spór w społeczeństwie pozostanie. I to poważny, bo to społeczeństwo podzielone jest po połowie. Po każdej kolejnej bitwie… zdecydowanie bardziej niż wcześniej.

Jak zburzyć te mury lub zasypać doły, które wykopaliśmy? Szczerze? Nie mam pojęcia…

 

Wyniki głosowania w Piekarach Śląskich:

PiS zajął pierwsze miejsce z wynikiem 46,17%, Koalicja Europejska uzyskała 39,18% głosów. Wiosna Biedronia otrzymała niecałe 5% głosów.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec Brzezin
Mieszkaniec Brzezin
4 lat temu

Towarzysze na otarcie łez przecież macie towarzysza spadochroniarza. I z dniem 5 czerwca br. macie podwyżkę cen wody.

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu

Dzisiaj czytałem w jednym z artykułów że napuszczono Polaków na siebie a w tym czasie trwa rozbiórka Polski przez inwestorów, Żydów, Niemców i innych. Np; Inwestor w Krakowie na terenie politechniki zasadził sobie rabarbar ogrodził ten teren a potem przejął sobie przez zasiedzenie i sprzedał go za 10 milionów złotych i w taki sposób przejęto tam już 300 takich terenów a 200 spraw jest rozpatrywanych. Mówi się że ktoś jest głupi że głosuje na PIS ale jak ktoś głosuje na PO to jest skończonym idiotą no bo kto chce pracować do 72 lat i kto będzie głosować na kogoś kto zabrał ludziom oszczędności z funduszy emerytalnych i kto w zamian za posady i korzyści majątkowe sprzedał za grosze majątek Polski nawet sektor bankowy. Gdyby ludziom z tego odpalili po parę baniek to ja to rozumiem, ale sprzedać majątek Polski za frico no to my panowie nie jesteśmy Zimbabue żeby takie numery odpierniczać.

;-)
;-)
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Musi być rabarbar?

Rowerzysta
Rowerzysta
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

To jest Pana subiektywna ocena, moim zdaniem jest całkowicie mylna, ale cóż, żyj Pan w swoim świecie, pozdro….

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Polska przespała moment po 89 roku mogła w ciągu miesiąca wtedy stać się najbogatszym krajem świata, wszyscy mogli w Polsce zarabiać najmniej po 20 tyś zł. miesięcznie. Rządzący u władzy myśleli, że banki są dla nich kulą u nogi, przedsiębiorstwa i wszystko pozostałe, a dla zagranicy i USA była to puszka pandory przed którą trzęśli się ze strachu była to dla nich potężna konkurencja, bowiem najpotężniejsze przedsiębiorstwa w Europie i największy system finansowy na świecie, w pozostałych bowiem krajach po prywatyzacji te sektory były już rozbite i ;przejęte przez baronów światowych na części. Polska dała się jednak zrobić w banbuko tak jak inne kraje i pozwoliła zadłużyć się i rozbić i oddać swój dobytek w obce ręce poprzez prywatyzację. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że np; sektor finansowy w wolnym kraju w demokracji pozostał by dalej w Polskich rękach i był by po za systemem światowym Polska była by gigantem pod każdym względem po za zasięgiem USA i reszty krajów. Wystarczyło by tylko np.; dać większe oprocentowania lokat niż w innych krajach i cały świat lokował by pieniądze w Polsce, Polska była by rajem finansowym dla całego świata. Tylko dochody z samych banków i wyprodukowane pieniądze wyrównały by sytuację ekonomiczną i pozwoliły na życie w dobrobycie. Nie mówiąc już o największych w Europie Polskich przedsiębiorstwach takie jak np.; kopalnie, huty, cukrownie i inne które zasypały by świat i kraje Europejskie swoimi produktami bo byli by po za konkurencją. Nie wspominając już o tym, że każdy mógłby za darmo otrzymywać ziemie pod budowę domów i osiedla powstawały by jak po deszczu, gdyż posiadaliśmy własne cementownie, kopalnie piasku i największe przedsiębiorstwo transportowe w Europie, a może i na świecie.

;-)
;-)
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Ty mieszkaniec geniusz jesteś. Że Tobie się chce na takim blogu pisać. Wall Street to Twoje miejsce 😉

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu
Reply to  ;-)

Kiedyś jak pisałem o tym, że w ciągu miesiąca Polska może stać się imperium finansowym to całe WALL Street trzęsło się ze strachu, bo setki miliardów każdego dnia przepływały by przez sektor finansowy Polski zamiast banku światowego. Kto potrafi rozszyfrować tajniki i działanie całego systemu finansowego nie musi pracować takie społeczeństwo jak nie chce, takie państwo może utrzymywać się nic nie robiąc, taki system może bowiem zaspokoić wszystkie potrzeby. Bezrobotni mogą otrzymywać i bezdomni i niepełnosprawni środki w kwotach jakie sobie takie państwo zażyczy, zarobki pracownikom i ich stawki może sobie zrobić państwo ustalać jakie chce, tworząc wyrównaną sytuację ekonomiczną i materialną społeczeństwa, ponieważ społeczeństwo ma wtedy środki aby zaspokoić swoje życiowe potrzeby, a producenci mają zbyt, więc takie państwo rozwija się błyskawicznie i nie ma w nim zjawiska ubóstwa i biedy.

P Śl
P Śl
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

“przedsiębiorstwa(…) trzęśli się ze strachu była to dla nich potężna konkurencja” Pewnie się obsrali ze strachu 😀 Potężne przedsiębiorstwa… na słomianych nogach. “Polska dała się jednak zrobić w banbuko tak jak inne kraje i pozwoliła zadłużyć się i rozbić i oddać swój dobytek w obce ręce poprzez prywatyzację.” Po 89 okazało się, że te “potężne przedsiębiorstwa” jedyne co mają potężnego to przerost kosztów nad przychodami i jedyne co można było z nimi zrobić na szybko to sprywatyzować albo zamknąć. “Wystarczyło by tylko np.; dać większe oprocentowania lokat niż w innych krajach i cały świat lokował by pieniądze w Polsce” No tak, przecież to takie proste, że też nikt na to nie wpadł. Chyba musisz się zaznajomić jak działają banki. A tak poza tym to największe pieniądze tego świata nie są lokowane w jakiś śmiesznych lokatach na kilka procent. “Tylko dochody z samych banków i wyprodukowane pieniądze” Wyprodukowane? Znaczy powinniśmy drukować pieniądze? Że też Belka z Balcerowiczem na to nie wpadli, przecież to takie proste 🙂 Poczytaj czym się kończy druk pieniądza bez pokrycia.

pisowiec
pisowiec
4 lat temu

Ależ to Pana boli Panie Prezydencie, że PiS po raz kolejny zdeklasowało opozycję. Polacy po prostu wybrali formację, która będzie przede wszystkim skutecznie walczyć o nasze sprawy na forum UE i która nie będzie się płaszczyć przed elitami z Brukseli. Poza tym tylko PiS daje gwarancję na to, że zostaną utrzymane wszelkie świadczenia socjalne i że dalej będzie postępować stopniowa naprawa państwa począwszy od sądów a skończywszy na nauczycielach.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Zdarzało mi się w różnych środowiskach i miejscach słuchać o polityce. Generalizując zasada jest prosta pracodawcy są za PO bo można było korumpować, omijać podatki, kręcić na vacie, były to też złote czasy gdy pracownik na kolanach za Januszem biznesu chodził. Z kolei pracobiorcy (wiadoma większość) to zwolennicy PIS coraz wyższa średnia wymuszana przez rząd, +500, i cały inny socjal.
Często się w dyskusjach na tematy polityczne ścieram z szefami firm. Jaka merytoryka? Nie podoba ci się to załóż firmę i płać podatki zusy i zobaczymy jak ci się będzie rząd podobal. To wypowiedź gościa który płaci 3 pracownikom 2250 brutto ma firmę od 6 lat. Zdążył postawić 2 domy i jeździ prywatnie 3 autami o łącznej wartości 1,5 mln.
Biedaczek na liniowym vacie.
Moja odpowiedź jest banalna ciężko ci firmę prowadzić to idź do aldika na kasę … szukają chętnych.
PISowi można dużo zarzucić ale socjalem wygrał. I niech nikt nie twierdzi że wydają kasę podatnika.owszem wydają, ale poprzedni rząd tą kasę odparowywał. Podatki nie wzrosły obciążenia fiskalne są te same a tu jest na to tamto i jeszcze tym daja. PKB leci ? Mamy dopiero 60% zadłużenia.
Francja czy Włochy mają po ponad 100% .
Można by powiedzieć że cała Polska zrobi sobie 5 miesięcy wolnego od pracy wszystko będzie się kręcić a jeszcze nie dogonimy w zadłużeniu kilku krajów starej UE więc nie ma co srać ogniem o parę procent PKB.
I jeszcze jedno. Sądzę, że gdyby te niegłosujące 50% polaków ruszyło do urn wyborczych to PIS nie miałby 47% tylko 70%
Przecież POKO reprezentuje inteligencja inaczej myślący ludzie którzy chcieli coś zmienić więc w niedzielę każdy z nich był na wyborach.
I gwoli statystyk w porównaniu z 2015 r. Koalicja PO straciła 4% wyborców.
Miłego dnia.

Jerzy
Jerzy
4 lat temu

Smutne że Piekary dołączyły do tej grupy zwolenników PIS. Choć nie jestem pewien czy zwolenników, czy bezmyślnych biorców 500+, 300+ czy emertury+. “Zagłosuję na PIS bo gdy dojdzie do władzy PO to nam wszystko zabiorą” – coś takiego słyszałem kilka razy. Smutne

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Jerzy

Jeżeli ktoś jest inteligentny nie obrazajac nikogo to na PiS nie zaglosuje. Widac ze biedniejsza prawa strona Polski dala sie kupić jednorazowa emerytura i 500+ na pierwsze dziecko ktore jeszcze nikt nie otrzymal, jest to przykre ale polak jak polak zawsze ma klapki na oczach i nie spojrzy szerzej tylko na swoje podworko… Gdyby frekwencja bylaby wieksza to PiS bylby daleko w tyle.

Damian Harazim
Damian Harazim
4 lat temu
Reply to  Paweł

Jeśli ktoś jest inteligentny to na PiS nie zagłosuje. Nie obrażając nikogo.

Taaaa jasne.

Równie dobrze można napisać: jak spadnie deszcz, to będzie sucho.

To jest obrażenie elektoratu PiS i tyle.
Nie zapominajcie, że PiS wygrał z PO swego czasu będąc opozycją, gdzie nie mieli możliwości “kupić” elektoratu. Siłą PiSu jest tak naprawdę słabiutki Schetyna. Zebrał wszystkich do kupy, a i tak zebrał baty.

Jerzy
Jerzy
4 lat temu
Reply to  Damian Harazim

“kupić elektorat” “dać socjal” – brawo jedyne argumenty to takie, że PiS musi być przy władzy bo daje pieniądze. Nie tędy droga. Rozdawnictwo już doprowadziło do dużych podwyżek cen, a to jest dopiero początek. Za chwilę te 500+ niewiele będzie warte, a wtedy obudzimy się z ręką w nocniku.

pisowiec
pisowiec
4 lat temu
Reply to  Paweł

Nikt inteligentny i dobrze życzący Polsce i Polakom nie odda swojego głosu na PO, ponieważ powrót do władzy PO oznacza masowy napływ imigrantów do Polski, nadskakiwanie Niemcom i UE oraz koniec programów socjalnych.

Klaus
Klaus
4 lat temu
Reply to  Paweł

Pis mozna lubic badz nie ale jedno im trzeba przyznac. To mistrzostwo zeby kupic glosy pieniedzmi glosujacych!

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Paweł

Głupszego komentarza nie przeczytałem już dawno

Klaus
Klaus
4 lat temu
Reply to  Michał

Widocznie malo czytasz! Zapamietaj rzad zyje z podatkow nie generuje zyskow, wszustkie obiecanki sa z podatkow!

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Paweł

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-do-pe-tykocin-czy-chorzy-psychicznie-byli-naklaniani-do-glosowania/yl6jbp0 – teraz już wiemy dlaczego wygrali 🙂 mogę tez opowiedzieć o moim przypadku – na liscie uprawnionych do glosowania moje nazwisko bylo dwa razy, co sie stało z moją drugą kartą do glosowania to każdy sobie sam odpowie

anonim
anonim
4 lat temu
Reply to  Paweł

Elektorat opozycji ? Więzienia,zakłady karne,areszty wszystko w temacie !

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  Paweł

Pitera: politycy PO powinni zrozumieć, że nie wygramy wyborów obrażając wyborców ! Artykuł z Onetu,zanim znowu zaczniesz pisać głupoty przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem jeżeli masz tam coś poza sianem.

Mieszkaniec Brzezin
Mieszkaniec Brzezin
4 lat temu
Reply to  Jerzy

Czasy tych co mówili, że pieniędzy nie ma i nie będzie już się skończyły. Następny gwóźdź do trumny jesienią.

Klaus
Klaus
4 lat temu

Czlowieku idz do sklepu, popatrz na ceny, pieniedzy nie ma. Narobili bajzlu w oswiacie, sluzbie zdrowia praktycznie wszedzie i w nagrode pojada po gruby hajs do Brukseli. A kto? Najwieksze pisowskie niemoty!

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  Klaus

PO wysyła byłych z PZPR ktoś z twojej rodziny ? Że tak za nimi jesteś ?

pisowiec
pisowiec
4 lat temu
Reply to  Jerzy

Bezmyślnych??? Widzę że w Piekarach też się już zaczyna obrażanie i wyśmiewanie zwolenników PiS, których okazuje się że jest niemało w naszym mieście. Żałosne jest to umniejszanie sukcesu PiS, poprzez sugerowanie że przy wyższej frekwencji wygrałaby Koalicja Europejska. W moim przekonaniu PiS ma zwycięstwo w wyborach do Parlamentu w kieszeni a wy wszyscy będziecie mieli kolejny ból tyłków 😀

Andrzej
Andrzej
4 lat temu
Reply to  Jerzy

Smutne jest to,że ” tamci ” nigdy nic nikomu sami od siebie nie dali no chyba,że za wyjątkiem ” swoich ” !

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Moim zdaniem władz samorządowych nie należy mieszać z ugrupowaniami politycznymi. Niestety widzę, że ci drudzy wywierają potężny nacisk na samorządy.
A z drugiej strony to wielu traktuje samorządy jak trampolinę do większej polityki.