KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-12-19

Sprawiedliwość po naszej być musi stronie

“Sądy sądami, a sprawiedliwość po naszej być musi stronie. Weź synek te granaty…” Jedno z najbardziej zabawnych haseł w filmie “Sami swoi” trochę mniej bawi, kiedy jest wdrażane w życie w krajowym systemie sądowniczym. Mało kto się jednak tym przejmuje, bo ani to temat łatwy do ogarnięcia, ani sędziowie nie są naszymi ulubieńcami, więc kto by się problemem przejmował.

O trójpodziale władzy każdy słyszał w szkole, ale chyba niewiele osób zrozumiało o co w tym wszystkim chodzi. A sprawa generalnie jest prosta: sędzia ma wydać wyrok w oparciu o prawo i fakty, a nie w oparciu o oczekiwania swojego szefa. Dziś cała polityczna przepychanka tego właśnie dotyczy. Kontroli. Politycy chcieliby ją sprawować nad sędziami.

Niby to wszystko nas nie dotyczy, bo co tam nas obchodzą przepychanki na górze. Przecież to naturalne, że “swoich” trzeba bronić, a przeciwników “ukarać”. Żeby system zadziałał, z całym szacunkiem, ale sędzie bezstronny i niezależny być nie może! Wygraliśmy wybory, to będzie po naszemu!

Żebyśmy się jednak z ręką w nocniku nie obudzili, kiedy będzie już za późno. Bo prędzej czy później może się okazać, że system upomni się także o nas. Tych maluczkich.

Pisane wprawną ręką donosy do służb wszelakich nie robią na mnie wrażenia, bo jednak mam poczucie, że gdzieś tam szaleństwo polityczne się kończy i prędzej czy później fakty zostaną zweryfikowane. Przez niezależnego sędziego, który w głębokim poważaniu ma urazy, czy ambicje mojego przeciwnika politycznego. Tak się dziś faktycznie dzieje i wolałbym, żeby tak zostało. Inaczej pewnie dawno już siedziałbym w ciemnym lochu…

Znów problem nas nie dotyczy? Idźmy szczebel niżej. Kiedy sąsiad stuknie mi auto pod domem nie chciałbym ponosić tego konsekwencji tylko dlatego, że on należy do właściwej partii i zna odpowiednio postawionych ludzi –  a ja nie. Trochę tak jak w tym kawale, kiedy prominentny polityk potrącił pieszych i pyta jakie będą konsekwencje? Coś wymyślimy: ten, który niemal wpadł do środka i rozbił szybę dostanie zarzut zniszczenia mienia, a ten który wylądował w krzakach odpowie za próbę ucieczki z miejsca zdarzenia…

Prędzej czy później, każdy spór i każda kwestia rozstrzygana przez sąd może zostać sprowadzona do tego, z kim spotkamy się na sali rozpraw i jakie ma koneksje. Bo władza ma to do siebie, że deprawuje. A władza absolutna – deprawuje absolutnie.

Żeby nie było: nie przepadam za sędziami. Stanąć przed ich obliczem, bez względu na okoliczności, to żadna przyjemność. Jednak wielu z nas prędzej czy później się to trafi: czy to spór cywilny, sprawa spadkowa, rozwód, służebność drogi, czy nie daj Boże sprawa karna… Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z rozstrzygnięcia, ale przynajmniej mamy pewność, że wyrok to nie wynik koneksji, powiązań i układów. Wolałbym, żeby tak zostało.

Zastanawia mnie natomiast coś innego. Młody jestem to minionego systemu nie poznałem zbyt dobrze, ale ludzie, którzy dziś sterują w tym niebezpiecznym kierunku – znali go dość dobrze. Byli prześladowani, niesprawiedliwie traktowani, a cały aparat państwowy walczył z nimi wszelkimi dostępnymi metodami. I co? Teraz stworzycie ten sam mechanizm, tylko pracujący dla Was? Naprawdę o to tyle lat walczyliście?

Gdzieś chyba zagubiliśmy się w tej naszej młodej demokracji i sprowadzamy ją na manowce. Nie słuchamy autorytetów – one już dawno umarły. Nie robi już na nas wrażenia fakt, że ludzie zamiast przyjemnie spędzać czas wolny wychodzą na ulicę, dostrzegając niebezpieczeństwo, na które jesteśmy ślepi. Wszystko wiemy lepiej. Dyskusja publiczna nie wiele różni się już od tej anonimowej, internetowej.

Sięgnęliśmy dna? Obawiam się, że nie, ale uparcie w jego stronę zmierzamy. Zupełnie niepotrzebnie, bo od lat dziewięćdziesiątych żyjemy w naprawdę coraz lepszym, fajniejszym kraju. Może tego jednak nie psujmy…

Na nadchodzące święta i Nowy Rok… wszystkim nam życzę więcej uśmiechu, radości z życia i rozsądku.

 

ps. Poza trójpodziałem władzy, warto wspomnieć, że kiedyś była jeszcze jedna: czwarta władza, czyli media, ale ją już dawno diabli wzięli… 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
3 lat temu

Dobry wpis. Obrazowo wyjaśnia gdzie jest problem i dlaczego nie powinniśmy się na to godzić. Nie można tu usprawiedliwiać, że przecież dali 500+, albo bo za PO też kradli. Są pewne granice, których nie można przekraczać. Konstytucja i trójpodział władzy właśnie są takimi granicami. Jak słusznie zostało zauważone, prędzej czy później konsekwencje dzisiejszych “rozwiązań” dotkną każdego z nas.

racja51
racja51
3 lat temu
Reply to  Paweł

Konstytucja i sędzia złodziej.
Konstytucja i sędzia polityk.
Konstytucja i sędzia totalna opozycja.
Konstytucja i sędzia na telefon.
Konstytucja i sędzia instruktor jak obalić władzę.
Konstytucja ITD.A sędzia ma działać w ramach prawa które określa konstytucja i prawo.

Rowerzysta
Rowerzysta
3 lat temu

Niestety, ale większość z tych 40% społeczeństwa, głosujących na tą partię, która próbuje przejąć sądy, daje poklask takim działaniom.
Z rozmów, ze zwykłymi szarymi robotnikami wynika jedno, dla nich, ta walka ze sądami jest słuszna, bo uważają , że sędziowie to źli ludzie, złodzieje, i wypuszczają przestępców na wolność, a skazują tylko biednych rowerzystów, jadących po jednym piwie.
Sędziowie są źli z natury, z postępowania, a w ogóle, to elita w złym słowa tego znaczeniu “kasta złych ludzi” z którymi trzeba zrobić porządek.
Niestety , ale takie jest myślenie wielu ludzi, dlatego w pewnych środowiskach, około robotniczych, narracja Pis-u zdobywa poklask.
Panie Krzysztofie, w powyższym tekście, napisanym przez pana, jest sama prawda, ale tylko ludzie myślący zdają sobie z tego sprawę , dla tej drugiej strony, sądy powinny być trzymane “za mordę” przez władzę, oczywiście tą władzę, bo tamci to komuniści i złodzieje.
Ci zwykli robotnicy uważają , że obecni rządzący, będą w końcu wydawać sprawiedliwe wyroki, a nie jak to ma miejsce dziś.
Takie jest myślenie wielu zwykłych ludzi, zatrważająco błędne….

Karolina
Karolina
3 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Ale bzdury…. może ludzie po prostu chcą żeby ktoś posprzątał ten syf po PO?

Rowerzysta
Rowerzysta
3 lat temu
Reply to  Karolina

Bzdury? , to co napisałem, słyszę codziennie z ust tego środowiska.
Cała władza w ręku jednego człowieka, przypomnę, prokuratura znowu jest strikcie polityczna, teraz jeszcze sądy, na dodatek sędziowie z afery hejterskiej dalej sądzą , prokurator z czasów słusznie minionych, czy pani lubiąca sobie pojeść na sali sejmowej, pod osłoną nocy i braku kamer zostają zaprzysiężeni do TK, nie wspomnę o innych Banasiach. Kolejne miliardy na propagandę TVP.
Syf to będzie trzeba posprzątać po Pis-ie.
Widzę , że pani też wyznaje zasadę , że jak sędziowie będą z nadania , jedynej słusznej partii , to wyroki będą bardziej sprawiedliwe?, najlepiej orzekać nie na podstawie prawa?, ale na podstawie swojego widzimisię?
Ja proponuję, aby posłów Pis , albo nawet zwolenników tej partii, ubrać w togi sędziowskie, i niech orzekają,to na pewno będą wtedy sprawiedliwe i prawe wyroki, niech żyją sądy ludowe!!
Ludzie!, myśmy to już wszystko w historii przerabiali, i to nawet w XX wieku, także przed 89 rokiem , ale wiele osób , tych nie znających historii, nie myślących, nie zdających sobie z tego sprawy, brnie w to jak stado upartych baranów.
Zwolennicy partii, którzy widzą wszędzie komunistów, ubeków, bolków (PiS), tak naprawdę mają najbardziej komunistyczne pomysły i poglądy, różnica jedynie polega na tym , że tamta komuna walczyła z kościołem , a ta im wchodzi do “….”

Wiki
Wiki
3 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Ty już nic więcej nie pisz, bo ci szkodzi

racja51
racja51
3 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Te środowisko to TOTALNA opozycja co potrafi to pokazała.
Władza w ręku jednego człowieka- jakoś mi się lepiej żyje niż za kolektywnej władzy
Sędziowie hejterscy dalej sądzą—złodzieje i sędziowie politycy ,na telefon też
Banasie — i Kwiatkowscy też
Sędziowie zaprzysiężeni w nocy –i sędziowie wybrani w 15 r wbrew konstytucji
Tych nie myślących–żałosny myśliciel
Propaganda TVP—jedyna prawdziwa TVN
Sędziowanie na podstawie widzimisię—wyrok Śpiewaka (120 lat kurator) Najsztub (80-latka za prędko wbiegła na pasy) i wiele wiele innych
Jak nie będziesz wchodzić do “….” to jak będziesz kończyć nie mów O BOŻE

andnie
andnie
3 lat temu
Reply to  racja51

jak się jest w tej bandzie pisowskiej to się ,,żyje lepiej “

racja51
racja51
3 lat temu
Reply to  andnie

I tu się mylisz!!

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Mamy naprawdę słabą opozycję. Jeśli najpierw krzyczą o “zamachu stanu”, o łamaniu praw i demokracji, a dosłownie następnego dnia (podkreślam – następnego dnia!) nie przychodzą na głosowanie, w którym mogli spokojnie wyrzucić z porządku obrad Sejmu procedowanie ustawy, wobec której jeszcze wczoraj protestowali, to jest to jakiś niewytłumaczalny dramat. Współczuje wszystkim tym, którzy przedwczoraj stali pod sądami, bo posłowie opozycji zrobili z nich zwykłych frajerów.

marcin
marcin
3 lat temu
Reply to  Andrzej

smutne acz prawdziwe 🙁

Leon
Leon
3 lat temu

Do szefa…

Panie Krzysztofie…
Piszę w sprawie BO Marszałka..
Dlaczego musimy walczyć w konkursie o PŁATNY lub BEZPŁATNY parking przy urazowce? Nie możemy sami ogarnąć tego tematu?
To jest cos w stylu “szukam sponsora na wybrukowanie mi placu przed moim domem. “

Krista
Krista
3 lat temu
Reply to  Leon

Ty nie rozumiesz chyba na czym polega idea Budzetu Obywatelskiego…. jaki parking i sponsor? To jest nasza kasa i możemy ją sensownie zagospodarować to czemu nie na coś, co przyda się wszystkim mieszkańcom? A nie tylko jakiejś grupie przedszkolaków, bo do tej pory to głównie takie projekty zgłaszano.
Weź Leoś, poczytaj o BO, a potem pisz o sponsorach. Totalnie nic nie zrozumiałeś….

Mieszkaniec Brzezin
Mieszkaniec Brzezin
3 lat temu

Rzyg.. się już chce tymi sędziami, nie ma lepszego tematu, tylko powtarzanie za THałaN i innymi mediami głównego nurtu tzn ścieku.

Rowerzysta
Rowerzysta
3 lat temu

Podziękuj Pis-owi, to dzięki nim, cała ta “wija”

Mieszkaniec Brzezin
Mieszkaniec Brzezin
3 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Kupiłem opłatek z napisem konstytucja, pojutrze złamie to bolkowe go.no.

Nie lubię rowerów
Nie lubię rowerów
3 lat temu
Reply to  Rowerzysta

Nie PISowi tylko Bolkowi i ekipie z Okrągłego Stołu. Jakby ekipa obecnej “opozycji” I KO nie zawarła ubeckich układów, jakby nie gruba kreska to byśmy inaczej teraz rozmawiali.
I jeszcze biegają z płaczem do komisji europejskiej bo im koryto chcą odciąć…..

andnie
andnie
3 lat temu

są tematy np. Banaś, Karczewski i jego dyżury, PCK , wydatki PFN i wyjazdy agenta KGB macierewicza z młodym, listy KRS, deweloperska Srebrna i łapówki prezesa i to tylko najnowsze które trzeba czymś przykryć i żeby Polacy nie mówili o nich przy wigilijnym stole tylko o sądach i sędziach a przy okazji się pokłócili

Ewa
Ewa
3 lat temu
Reply to  andnie

Ambergold, taśmy Sowy, zamrożenie płac budżetówce, wydłużenie wieku emerytalnego do 67.Zmniejszenie zasiłku pogrzebowego, kradzież OFE.Jak sądzisz, ilu Polaków wybiera pierwszy zestaw, czy 2?

andnie
andnie
3 lat temu
Reply to  Ewa

a co za zasiłek pogrzebowy to jeszcze na wczasy chciała pani jechać czy pomnik postawić, w których krajach państwo płaci za pogrzeb

racja51
racja51
3 lat temu
Reply to  andnie

Jak ci matka zejdzie z tego świata to żebyś nie brał zasiłku pogrzebowego.

Adam
Adam
3 lat temu
Reply to  Ewa

,,Przez osiem kolejnych lat……”

Gość 1
Gość 1
3 lat temu
Reply to  Ewa

Ambergold to było ok 850 mln zł, a co powiesz na aferę SKOKów powiązanych z PISem – 5 miliardów złotych. Który zestaw wybierasz?