KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-07-26

Ken Follett – Zima świata

Kiedy poznajemy historię patrzymy na nią chłodnym okiem. Padają daty, fakty, suche informacje. Ta sama historia opowiedziana z perspektywy zwykłych ludzi, dla których była po prostu codziennością… wygląda zupełnie inaczej. Budzi inne emocje. Nie przepadam za książkami historycznymi, ale powieści Kena Folletta połykam (mimo ich grubości) jednym tchem. I każdemu z Was polecam.

“Zima świata” to jeden z trzech tomów szerszej historii, ale też jest to jeden z najbardziej wstrząsających, bo opowiadający o okresie II wojny światowej. Muszę przyznać, że zszokowany niektórymi wątkami zacząłem sprawdzam ich zgodność z faktami historycznymi. Ku mojemu przerażeniu… autor nie przesadził.  Książka została napisana w oparciu o rzetelne badania, weryfikowana i konsultowana z historykami.

Jednocześnie jest to powieść pełna bohaterów, których zwyczajnie można polubić. Są intrygi, romanse, przygody i wszystko to co sprawia, że od książki nie można się oderwać. To również niezwykły przewodnik po historii XX wieku.

Zatrważające mechanizmy wzbudzania niechęci jednych ludzi przeciwko drugim, akceptacji nieakceptowalnych działań, konieczność podejmowania decyzji, z których żadna nie może być dobra, konsekwencje tych wszystkich działań i relacje między ludźmi żyjącymi w takich warunkach. Miłość, nienawiść, poświęcenie… W tej książce jest wszystko.

Jest pod wrażeniem tego wszystkiego, a niezależnie od tego – to po prostu dobra powieść. Polecam.

 

PS. Jest dobra i zła wiadomość – w zależności od tego jakie macie preferencje. Powieść jest… GRUBA (fantastycznie, nie kończy się za szybko), a ponieważ to trylogia – są trzy takie przepastne tomiska. 

 

Jeśli jeszcze macie ochotę na czytanie – jest druga trylogia. Trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Równie fascynująca, choć nieco mniej nam bliska (historycznie i czasowo). Tak czy inaczej przeczytałem ją z zapartym tchem.

 

Trylogia stulecie:

1) Upadek gigantów
2) Zima świata
3) Krawędź wieczności

Trylogia Filary Ziemi

1) Filary Ziemi
2) Słup ognia
3) Świat bez końca

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
1 rok temu

Ken Follett i jego ksiazki !! Cos pieknego !! Goraca polecam ” Zime Swiata” i wszystkie jego ksiazki !

Last edited 1 rok temu by Ola