KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-11-28

Psi rok 2021

Bezpłatne czipowanie psów, nowe wybiegi i nowe urządzenia na tych już istniejących – to plany na nadchodzący rok dla czworonogów. Będzie też więcej koszy i worków na psie odchody. Niestety, nie ma nic za darmo. Za posiadanie psa zapłacimy 5 zł za miesiąc, czyli 60 zł za rok, a to i tak zaledwie kropla w morzu potrzeb.

W ubiegłym roku za wyłapywanie psów, ich pobyt w schronisku, usługi weterynaryjne i karmę zapłaciliśmy… prawie dwieście tysięcy złotych z budżetu miasta! Dokładnie 178 160 zł. To nie uwzględnia kosztów sprzątania miasta oraz inwestycji.

Wpływy z opłaty wynoszą od kilkunastu lat zaledwie 30 000 zł rocznie. Radni podnieśli opłatę i w przyszłym roku do budżetu wpłynie ponad 60 000 zł, które zainwestujemy w poprawę warunków naszych pupilów. Obowiązująca stawka to mniej niż połowa maksymalnej stawki za posiadanie psa, która mogłaby wynosić 130 zł.

Dyskutując na temat stawek radni zwrócili uwagę, że nie wszyscy właściciele psów rejestrują psiaki i ponoszą opłaty. Zdaniem byłego prezydenta trzeba zweryfikować ile osób nie wywiązuje się z obowiązku i nałożyć na nie opłaty. Faktycznie w przyszłym roku Straż Miejska będzie weryfikować właścicieli czworonogów, więc być może będziemy dysponować większym budżetem na “psie wydatki”.

W pierwszej kolejności wydamy środki na czipowanie psów. Każdy złapany będzie mógł być zweryfikowany i od razu trafi do swojego właściciela. Dzisiaj za nawet krótką “wizytę” w schronisku każdorazowo płacimy 1000 zł. Poza tym poprawi to bezpieczeństwo naszych pupili, a akcje poszukiwawcze na facebooku (swoją drogą całkiem skuteczne) nie będą potrzebne.

Kolejna inwestycja to wybiegi dla psów. Pierwszy powstał w Szarleju. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę – spotyka się tutaj wielu miłośników zwierząt. Kolejny wybudowany został w Parku w Kamieniu. W tej chwili powstają dwa kolejne: w Brzezinach Śląskich koło przedszkola oraz w parku na Os. Wieczorka. Chcemy aby podobne miejsca były w każdej dzielnicy, a może i na większych osiedlach.

Myślę, że w przyszłym roku zobaczymy znaczną poprawę infrastruktury dla psów. Mam nadzieję, że to osłodzi fakt ponoszenia wyższych opłat. Poza tym umówmy się – 5 zł miesięcznie to nie są duże pieniądze. Pozostałe koszty utrzymania psa są znacznie wyższe. Niestety, takie czasy, że nie ma nic za darmo. Sam płacę za psiaka. Ale też cieszę się z kolejnych miejsc, gdzie może się wybiegać i wyszaleć.

Tu uwaga dla wszystkich miłośników zabaw: urządzenia na wybiegach dla psów nie wymagają atestów. Tak więc możemy konstruować dowolne zabawki czy przeszkody. Jeśli macie jakieś pomysły, koncepcje lub widzieliście coś fajnego – możecie przesyłać do nas informacje lub nawet sami je przygotować. Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ziomek
ziomek
1 rok temu

Koszty podobne jak utrzymanie prezydenta 🙂

Gertruda
Gertruda
1 rok temu

Proszę o informację ile za pobyt w schronisku, usługi weterynaryjne i karmę zapłaciliśmy za koty , jakie były koszty sprzątania miasta z odchodów kotów i czy ich właściciele ponoszą za to jakieś koszty

;-)
;-)
1 rok temu
Reply to  Gertruda

Trudka ty chyba nie rozróżniasza psa od kota.
Widziałaś kiedyś kota który ma Pana 😉

Gertruda
Gertruda
1 rok temu
Reply to  ;-)

Zapraszam do weterynarza i tam zobaczysz właścicieli z kotami . Jak oczywiście wiesz jak wygląda kot.

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  Gertruda

Widziałaś kota, który nie zakopuje swoich odchodów? Bo ja nie. Może jakiegoś buntownika spotkałaś? 🙂

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  P Śl

Kot sąsiadów z mojej grządki zrobił sobie wychodek. (To ten typ kota co dostaje jedzenie w domu ale włóczy się po ulicy.) Zakopuje swoje produkty, tylko co z tego? Grządka wali kupą i kocim moczem… I nie, nie jest to doskonały nawóz… Już nie wspomnę o przyjemności prac porządkowych, sadzeniu roślin na tej grządce… Z psa sobie nic nie robi bo w domu żyje w symbiozie z kundelkiem ( nie ujmując kundelkom).

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  Anonim

Czyli zakopuje. Czemu grządka to wiadomo, bo ma miękko i łatwo się kopie. Wiem, że nawóz słaby i przyjemność słaba, ale to niektórzy sobie chyba sprawy nie zdają, że jakby koty nie zakopywały jaki by mieli smród w okolicy.

Sabina
Sabina
1 rok temu

Przydałoby się wiecej koszy na śmieci w różnych punktach miasta. Chodzenie z workiem z psimi odchodami kilkanaście minut, zanim dotrze się do kosza może zniechęcać do sprzątania…

Michał
Michał
1 rok temu

Widzę, że metody iście totalitarne. Straż miejska będzie chodzić, spisywać i karać. Dziwne, że obecnie nie jest tak sumienna w karaniu palących śmieciami w domach. Dlaczego miasta ościenne Bytom i Radzionków w całości zniosły podatek od psa. O tym się nie mówi tylko cieszcie się, że 60 bo mogło być 130.

Zuza
Zuza
1 rok temu
Reply to  Michał

Od kilkunastu lat podatek od posiadania psa nie funkcjonuje w niemal żadnym mieście w Polsce,bo:
1) jego ściągalność jest nieopłacalna i przewyższa wpływy z tego tytułu,
2) wprowadzenie podatku powoduje większą ilość bezpańskich psów i wyższe wydatki na hycli.
No, ale Piekary takie nowoczesne…. Ha ha ha ha ha…

???
???
1 rok temu
Reply to  Zuza

Ruda Śl. 68 zł Będzin 45 zł
1) Niby jakie są koszty ściągalności?
2) To znaczy że jak ktoś ma zapłacić 60 zł rocznie za posiadanego psa wyrzuci go teraz na ulicę???
No, Piekary takie bogate po co 60 tysięcy zł…

Łysy
Łysy
1 rok temu

Za swoje ciężko zarobione pieniądze kupię sobie psa. Potem mam płacić za to że go mam,bo go sobie kupiłem za własną kasę? Bareja by tego lepiej nie wymyślił. A dlaczego za inne zwierzątka nie mamy placić co? Za królika,za świnkę morską,za jeża,za chomika itp? Wy się lepiej zajmnijcie sprzątaniem waszych nieużytkow miejskich przy Jana Pawła. Zarośnięte drzewami,krzakami,małe lokalne wysypiska śmieci,szczury biegające po ulicach nocą. Nie wspomnę o cudownym zapachu z kominów,palą wszystko jak leci,gdzie jest straż miejska ja się pytam? Już wiem,spisuje właścicieli psów

Piotr
Piotr
1 rok temu

Nie jest zakazane ,polecił tylko ograniczyć do niezbędnego minimum. Np. w Rybniku strażnicy dalej mają reagować na każde zgłoszenie.

Szakal
Szakal
1 rok temu

To po co im te drony ??? Sprzedać drony i wpłacić do kasy jako podatek za psy

piekarzanka
piekarzanka
1 rok temu

Niestety nochal coraz częściej pokazuje kolor czarny powietrza ! Smog nas zabija!

Piakarzanin
Piakarzanin
1 rok temu
Reply to  piekarzanka

Hmmm… Jakoś 20 – 30 lat temu smogu nie było. A był przemysł cięzki… Na prawdę ciekawe kto wierzy w te bajki o smogu?

Maciej
Maciej
1 rok temu

Straż Miejska raczej nie da rady prowadzić kontrole bo ktoś musi ludziom ręce dezynfekować w UM, żenada. Mam pytanie do Pana prezydenta. Ile rocznie kosztuje ta nikomu nie potrzebna instytucja w postaci Strazy Miejskiej?

Szakal
Szakal
1 rok temu

Co z kotami ?
Ile jest właścicieli puszczających koty samopas które polują na ptactwo
Co z ptakami (papużki,kanarki itp.)?
Przecież generują hałas w bloku przez co nie mogę się wyspać.
Worków na psa nie widziałem u nas w bloku przez 7 lat tak często są uzupełniane, druga sprawa jak mam płacić podatek za psa to po jakiego grzyba mam sprzątać proszę za te pieniądze wynająć ekipy sprzątające. Te miasto zaczyna się robić uciążliwe najpierw wpakowaliscie nam na siłę kosze do segregacji (wraz z dość wysoką ceną śmieci) z durnymi wymogami w Europie zachodniej do takich koszy można wrzucać np. cały worek ze szklanymi butelkami nawet nie w Europie bo w Radzionkowie też tak mają. U nas wszystko trzeba rozkładać na czynniki pierwsze. Segregatora do 35m mieszkania szukałem chyba z miesiąc bo niestety trzeba znaleźć segregator małych gabarytów. Parkingów na os.wieczorka brak. Rury kanalizacyjne z żeliwa wiecznie się zapychające jedyny plus że się zrobiło ciepłej i bez smogu. Teraz podatek za psa nawet Bytom już tego nie praktykuje, Radzionków też nie a inwestycje na parki dla psów mają.
Jak można ustalić lokalny podatek od oddychania to też taki ustalcie najlepiej 100 miesięcznie ludzie w czasach durnej pandemii będą bardzo zadowoleni a zwłaszcza ci co stracili pracę. Co się dzieje z waszym samorządem oddałem na was głos już drugi raz a wasze działania są coraz gorsze.

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  Szakal

Mają wynająć ekipę sprzątającą po twoim kundlu za twoje szałowe 5 zł na miesiąc, bo tobie się nie chce sprzątać i w dupie masz, że ludzie wdepują w twoje kupy?

Szakal
Szakal
1 rok temu
Reply to  P Śl

Widzi pan zaskoczę pana bo akurat sprzątam po psie żeby samemu w to nie wdepnąć !!! I nie wiem czy pan to rozumie ale w naszym bloku przez ostatnie 7 lat nie było uzupełnionych torebek do sprzątania a kolejna sprawa to nawet nie ma kosza w promieniu 0,5km do którego w świetle prawa mogę wrzucić odchody. To ja się pytam gdzie się podziewa ta kasa za podatki z psa ??? Zamiast najpierw zająć sie inwestycja typu śmietniki i woreczki to wybudowali jeden wspaniały plac zabaw dla psa. Już nie mówiąc o tym że to nie jest tylko 5zl na miesiąc tylko pare tysięcy bo w tym mieście nie tylko ja mam psa.

Zuza
Zuza
1 rok temu

Pani Turzański, z którym schroniskiem Piekary Śląskie mają podpisaną umowę na wyłapywanie bezpańskich zwierząt?

Pan Miś
Pan Miś
1 rok temu

a gdzie podatek od kota?

Joanna
Joanna
1 rok temu

No warto by postawić te kosze na psie odchody , już nie mówię o wybiegach dla piesków dziwię się, że wciąż tego nie ma , a każdy płaci za psiaka i w dodatku miasto wie ile psiaków jest w blokach , a tego nie ma . .. więc fajnie by było zobaczyć to, i to Jeszce w tym roku