KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-02-18

Wydajmy wspólną walkę wandalom

Pseudo artysta, a raczej zwykły cham, prostak i wandal pomalował elewację budynku przy ul. Ziętka 27 na Nowym Osiedlu. Zgłoszenie mieszkanki i błyskawiczna reakcja miejskich służb pozwoliły zlikwidować wątpliwe dzieło. Jeśli nie zaczniemy reagować na takie akty wandalizmu, w krótkim czasie będziemy mieszkać w zwykłych slamsach.

Ktoś tych ludzi wychował, ktoś ponosi za to odpowiedzialność. Nie jest Wam wstyd? Zacznijmy uczy dzieci szacunku do wspólnej własności. Powinniśmy o tym mówić w domu i szkole. Jeśli nasza najbliższa okolica ma wyglądać dobrze musimy sami o nią zadbać. Inaczej pieniądze wydawane na remonty będą wyrzucone w błoto.

     

Druga rzecz to konsekwencje. Sprawcy lub ich rodzice jeśli są nieletni muszą zapłacić za wyrządzone szkody. To najskuteczniejsza metoda nauki. Takiej lekcji, liczonej w setkach złotych nie zapomną. Dlatego proszę rozpowszechnijcie tą informację, a ktokolwiek widział sprawcę proszę o przekazanie informacji, żeby można było go ukarać. 

Nie wierzę, że na osiedlu nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał i nie widział. To za mała społeczność, a niestety naszych murów nie malują przyjezdni. Ostatnio jeden z mieszkańców przysłał nawet zdjęcie grupy młodzieży na rowerach ze sprayami w rękach. Pomalowali jeden z budynków (na szczęście przed termomodernizacją) w biały dzień, na oczach mieszkańców.

Czas  z tym skończyć. I powiedzieć wprost: czujesz się artystą, to znajdziemy Ci miejsce, gdzie możesz to wyrazić. Malujesz na odnowionych elewacjach jesteś zwykłym wandalem i chuliganem (żeby nie użyć mocniejszych słów). 

Razem zmieniamy Piekary Śląskie. Razem zadbajmy, aby ta zmiana była trwała i byśmy mogli cieszyć się nią przez dłuższy czas. Wszyscy chcemy mieszkać i żyć w jak najlepszych warunkach. 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
2 lat temu

Co by nie mówić grafitti to sztuka,już dawno to wszyscy powinni wiedzieć ,zawsze była nielegalna ,wiadomo czasem są jakieś akcje typu udostępnianie miejsca do malowania . Banky’ego uważa się za jednego z najważniejszych artystów współczesnej sztuki ,można się z tym nie zgadzać ,ale tak jest . Chodź oczywiście to co widzimy na powyższych zdjęciach odbiega estetyka i klasa od prac pana B. Może to jakiś pijacki wybryk,w tym miejscu często pija, od lat s.m i policja sobie z tym nie radzą

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
2 lat temu

Witam Panie Prezydencie, ja pytanie z innej beczki: jeśli jest sporo szumu wokół Starego to… Czy nie warto przy okazji sprawdzić dochodów tych lokatorów “z miasta”? Przecież na mieszkanie czeka się latami, bo za mało, a zajmują je ci co dochody mają sporo powyżej przeciętnych. Kiedyś dostali i teraz siedzą…. Miasto ma jakieś możliwości sprawdzania dochodów lokatorów? Jest to społecznie niesprawiedliwe, biedni czekają a inni mają i jeszcze pretensje….

Bart
Bart
2 lat temu
Reply to  Jan@interia.pl

Ty tak serio? Są pewne określenia na takich

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
2 lat temu
Reply to  Bart

Znam pewne młode małżeństwo, które miało bardzo niskie dochody (w trakcie studiów) dostali z miasta kawalerkę do wyremontowania po starej suszarni. To było jedno pomieszczenie w którym musieli upchnąć kuchnię, mikrołazienkę i pokój. Nie mogli mieć dziecka w takich warunkach. Więc wyprowadzili się do… Niemiec. Teraz obydwoje pracują mają 2 dzieci mieszkanie 4 pokoje (nie wiem ile m2) i tam płacą podatki. Szkoda, że Piekary straciły mieszkańców…. Sytuacja finansowa ludzi z biegiem lat się zmienia. Czasem na lepsze, a czasem na gorsze. Szkoda że weryfikacja jest tylko nowych umów. Bart masz rację są pewne określenia na takich co pocwaniaczyli z umowami, wypłatami i meldunkami i mieszkanie z miasta dostali, a teraz siedzą i zajmują miejsca mimo, że ich stać nawet na własnościowe. (Jest takich na starym całkiem sporo). Ale prawo stoi w tym wypadku po stronie kombinatorów, a uczciwi czekają latami….

Thomas
Thomas
2 lat temu
Reply to  Jan@interia.pl

No powiem to tak sytuacja w Niemczech to inna bajka . Po pierwsze obecne państwo Niemieckie jest państwem socjalnym i wynika to z niemieckiej ustawy zasadniczej , po drugie w Niemczech jest odwrotny system mieszkaniowy niż w Polsce , bo tam większość mieszkań buduje się lub remontuje przez miasto pod wynajem nie tak jak tutaj . A tak nawiasem to gdzie te szumne zapowiadane przez pis mieszkania + , miały być ich setki tysięcy a jak jest to chyba widać. .Po trzecie to dostęp to żłobków , przedszkoli oraz do opieki medycznej no to już kosmos . No nie wspomnę o zarobkach które są o wiele wyższe niż u nas . Podsumowując to kierunek młodego pokolenia będzie dalej na zachód niż pozostanie tutaj . Inną motywacją jest także dla wielu młodych kwestia wolności społecznej , a po tym co robi obecna władza to raczej nie motywuje młodych żeby pozostać tutaj w tym kraju .

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
2 lat temu
Reply to  Thomas

Nie wiem dokładnie jak wygląda sytuacja w Niemczech czy innych krajach, ale szkoda, że młodzi z potencjałem wyjeżdżają, bo tu perspektyw nawet na mieszkanie brak. Mieszkanie to podstawa. A te zajmują niekoniecznie ci, co powinni i jeszcze pretensje, że chce się weryfikować zasadność ich mieszkania. Raz dostali i do śmierci zajmują. To powinno się zmienić. W Starych umowach najmu też….

Bart
Bart
2 lat temu
Reply to  Jan@interia.pl

Ja akurat mieszkam w mieszkaniu wykupionym więc niby nie moja sprawa,ale jak by tak zacząć wszystkich sprawdzać ,to połowa mieszkań stała by pusta ,a resztę zajmowali by lokatorzy którzy nie płacą czynszów ,no niestety taka prawda

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 lat temu
Reply to  Thomas

W piekarach miały być budowane mieszkania plus.
Co do mieszkań lub inwestycji w Polsce to dzisiaj się sprzedaje ziemie w prywatne ręce
,zamiast samemu inwestować i budować .
Szkoda.

Były mieszkaniec Piekar Śląskich
Były mieszkaniec Piekar Śląskich
2 lat temu
Reply to  Jan@interia.pl

Czasy sld-po gdzie młodzi pracowali za 800zl lub na śmieciówce po 3zl za godzinę. Teraz jeśli komuś chcę się pracować to 4000-6000 netto jest na wyciągnięcie ręki, do tego można coś wybudować lub kupić żeby nie płacić za jakiś wynajem lub kosmicznych stawek jak na wieczorka. Jak tak jest w rajchu kolorowo to zapraszam a niektórym kolory wyblaknom.

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
2 lat temu

Ceny za SLD też były inne. Czynsze na Starym też w okolicy 300 zł chyba… Tu jest kwestia całego systemu mieszkań z miasta. Te mieszkania są z naszych podatków, a nie dostają ich ci co rzeczywiście potrzebują, tylko ci co zdobyli kiedyś i już siedzą jak u Pana Boga za piecem. A inni niech się martwią bo “my nie do ruszenia…” za granicą też pewnie nie ma kolorowo, ale dużo lepiej niż tu. Panie Krzysztofie podnieść czynsze jeszcze o 200 – 300 zł, a tym potrzebującym ( naprawdę z niskimi dochodami, biedniejszym emerytom itd.) dać jakieś ulgi mieszkaniowe. Może nie jest to doskonały pomysł, ale ci co niesłusznie tam mieszkają (których stać na swoje!!!) może dobrowolnie zrezygnują z mieszkania z miasta? Podkreślam jeszcze raz chodzi o tych, którzy mają dobre dochody i ich stać, a w komunalkach siedzą z wygodnictwa zajmując miejsca potrzebującym. { Jeszcze jedno. Ja nie potrzebuję mieszkania, nie piszę o sobie tylko o tych co latami czekają…}

Thomas
Thomas
2 lat temu

A czy ktoś tu pisze że w Niemczech jest kolorowo , również tam są problemy jak wszędzie . Nigdzie nie ma idealnie , nie mniej system mieszkaniowy jest dużo lepiej rozwiązany niż u nas . W Polsce głównie buduje się mieszkania na wykup a powinno być więcej mieszkań pod wynajem z prostej przyczyny , ponieważ pracownik powinien być mobilny a nie przywiązany kredytem na mieszkanie na 30 lat . Może i zdarzają się zarobki po 4-6 tyś złoty ale większość ludzi dostaje najniższą krajowa . Co do PO to oni rządzili 6 lat temu , a teraz rządzi PIS i jakoś nie widzę tych sławetnych powrotów z zagranicy do nas , a wręcz jest odwrotnie . To że PIS dał po 500 , to dalej nie rozwiązało problemu dzietności w Polsce , a gdzie te setki tysięcy mieszkań z programu Mieszkanie+ , a przypominam że Pis rządzi już 6 lat . A gdzie ta dobra służba zdrowia , no ale dotacje na TVPis w wysokości 2 Miliardów rocznie albo na Tadzia Rydzyka płynie szerokim strumieniem . Za PO była korupcja ale ta władza to dopiero jazda bez trzymanki . Ale jak mawiają ” koryto jest jedno a każda świnia do koryta ciągnie”. Więc nie mówcie ludziom że ta obecna jest tako wspaniała . No i jeszcze jedno mamy najniższą kwotę wolną od podatku , na obecną chwile to powinna ona wynosić od 10000 – 15000 zł , i to by była realna pomoc dla obywatela , nie wspomnę też o niższych podatkach .

Thomas
Thomas
2 lat temu

Panie Krzysztofie może by tak sprowadzić efekty remontu na starym osiedlu, jak np. cudowne okapy przu wejściu do klatek. No naprowdy wysokiej jakości wykonanie, nie dość ze wadliwego materiału to sposób montowania ich to już wysza klasa partactwa albo jakże fajna fuszera. Druga sprawa to mocowanie gzymsów ozdobnych, no tu też panowie budowlańcy pokazali dobrą szkołę fachowej roboty budowlanej , przy nie których blokach zdążyły odpaść. Sam pomysł to też porażka, zwłaszcza że bloki są pomalowane na biało w tych miejcach. Wystarczy że zacznie padać deszcz i cały brud ładnie spływa z nich robiąc fajne zacieki. Co do reszty to sie zgadzam że z wandalami trzeba walczyć, tylko gdzie jest straż miejska albo patrole policji.

Thomas
Thomas
2 lat temu

Czy jest jakiś plan na rozwiązanie problemu parkingów dla aut oraz infrastruktury dla osiedla starego, co z projektem zieleni. A jesli jest to kiedy nastąpi jego realizacja. Narazie jest totalny chaos i tragedia z tym.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Czyli co ?
Będą naprawiane po każdym “spadniętym”śniegu ?
Psnie to one pełnią rolę jednorazówek?
Kto to będzie naprawiał gdy minie gwarancja?

Były mieszkaniec Piekar Śląskich
Były mieszkaniec Piekar Śląskich
2 lat temu

A to na osiedlu wieczorka? I wszystko jasne. Polecam zobaczyć sobie w mapach google ten dawny syf motoryzacyjno-ulicowo-elewacyjny tego regionu i do tego wróci. To takie piekarskie lipiny albo bobrek.

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu

Komentarz nie przypiąl ni przyłatal. Chamstwo kwitnie wszędzie nie tylko na osiedlu wieczorka. Przykłady można by mnożyć w nieskończoność : paniusia schodząca z 4 piętra i rzucajaca peta na klatce schodowej,bo to przecież nie u niej w domu tylko na wspólnej klatce. Młody gniewny parkujący pod oknami innych na trawnikach. Pan z pieskiem wielkosci małej krowy, który wali kupę w pokazowym przyblokowym ogrodku,bo to przecież nie jego ogródek a ze ktoś tam kwiatki sobie posadził? Pomijam fakt,ze po każdym piesku sprzatnac nalezy ale ten wlasciciel to powinien z szufla i wiadrem juz chodzic…idąc dalej…Sąsiad z domku jednorodzinnego który wrzuca ci notorycznie śmieci za ogrodzenie. I tak dalej i tak dalej. Chamstwa pan nie wyleczysz, to się pleni niezależnie od miejsca zamieszkania,wieku i wykształcenia. Amen.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 lat temu
Reply to  Agnieszka

Racja.

Rudek
Rudek
2 lat temu

Wandali nie brakuje i w tej kwestii się nic nie zmieni. Ale możemy zminimalizować ten proceder instalując monitoring i zwiększając ilość patroli. Czynsze takie drogie to powinien się chyba znaleźć fundusz na takie rzeczy? Można też wprowadzić nagrody pieniężne za wskazanie sprawców. Proste rzeczy.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 lat temu

Można się nie zgodzić w wielu innych tematach. Ale tu szefie masz racje. Jak można niszczyć elewacje ,wagony, przystanki…. i wiele innych. Brak wychowania, brak dyscypliny, brak zasadniczej służby wojskowej. A jeśli mówisz o karach rzędu kilkuset złotych to kpina. Kilka tysięcy na dzień dobry. A jeśli recydywa to tynkowanie całej ściany… rozłożenie rusztowania, ekipa, materiał, i wtedy wyjdą koszty wandalizmu. Dziwie się ,że na osiedlu kiedy mamy stały monitoring łokciowy-parapetowy to nikt nie widział… a po drugie z innych kamer przemysłowych lub prywatnych?
A no wiem, za mala szkodliwość czynu zeby skupić się na znalezieniu sprawcy. Zresztą… daleko nie szukać. Sytuacja w Kauflandzie w ostatnim tygodniu w bialy dzien. Facet chamsko odnoszący się do innych klientów, do obsługi, do ochrony, a po chwili 2 razy atakując kobietę z ochrony, i widzący to patrol policji , tylko upomina agresywnego chama, spisując go a potem wypuszczając do domu to co jakie z tego wniosek? Ze przyjdzie znów i będzie pokazywał jak go ojciec i matka patalogiczna wychowała… . Gdzie jakieś kary dla tego typu zachowania? Ps. Policja poinformowała poszkodowana Panią z ochrony ,która była w pracy (na sluzbie) ,ze jak chce to może wnies sprawę cywilną względem tego typa. Więcej nie piszę, amen.

Gość1
Gość1
2 lat temu
Reply to  LEON z Piekor

Do Leon z Piekor Temat jest tak głęboki jak Bajkał. Napisałeś “brak służby zasadniczej służby wojskowej”. Akurat spędziłem 2 lata w wojsku i to była patologia. Rok upodlania i poniżania człowieka. Ta służba wojskowa ma być antidotum na złe wychowanie młodych? “Brak dyscypliny” ? O jakiej dyscyplinie mówisz wśród młodych, gniewnych, zbuntowanych. “Brak wychowania” – tu się z Toba zgodzę. Wychowują przede wszystkim rodzice ale nie tylko. Powiedzenie mówi – przykład idzie z góry. Teraz zastanów się kim jest ta “góra”.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 lat temu
Reply to  Gość1

Częściowo masz racje. Osobiście wojsko mi dało do zrozumienia pewne zasady ,których się trzeba trzymać oraz poznałem słowo “Wartość “. Wojsko odciągnęło by tych młodych od gier komputerowych być moze od pedalstwa i może co niektórzy ,ubierali by się normalnie jak na faceta przystało a nie jak cioty w rurkach i różowych skarpetach. Mamusia daje sniadanie pod pysk i jeszcze wybrzydza. Wiem czasy się zmieniają, ale chyba na gorsze.

Gość1
Gość1
2 lat temu
Reply to  LEON z Piekor

Do Leon W wojsku poznałeś słowo wartość? To w jakiej armii byłeś, bo chyba nie w polskiej. Mnie właśnie w wojsku próbowano wbijać do głowy “wartość” – którą miała być partia i socjalizm. Mimo, że przez wiele miesięcy nie wypuszczano mnie na przepustki, nie udało im się wbić mi do głowy te ich “wartości”. Pozostałem wierny swoim zasadom. Widzę, że masz poglądy fundamentalistyczne niczym gość z Iraku.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 lat temu
Reply to  Gość1

15 lat temu. 12 miesięcy w wojsku. Rzecz jasna to było trochę inne wojsko niż jak przypuszczam 25 lat temu i więcej.

Budweiser
Budweiser
2 lat temu

Są poprostu ludzie niedostosowani społecznie. Nad takimi to nawet Pan Bóg ręce rozłoży i nic nie zrobi

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Budweiser

Szanowny Panie! Osiedle Wieczorka to siedlisko ludzi przymusowo tam osiedlanych na podstawie eksmisji. Wiec nie powinno Pana dziwić, że są to ludzie niedostosowani spolecznie