KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-04-29

Jesteśmy w czołówce rankingu Tu Warto Mieszkać

Piekary Śląskie w czołówce miast gdzie warto mieszkać! Tak zdecydowali eksperci portalu TuWartoMieszkać.pl. Tworzący ranking brali pod uwagę to, jak samorząd dba o ład przestrzenny i architektoniczny. Nasze miasto uzyskał bardzo dobrą czwartą lokatę na 66 sklasyfikowanych miast.

Tego typu ranking, jak twierdzą jego twórcy jest jedną z najlepszych miar, jakimi da się ocenić ład przestrzenny miasta.  Procent powierzchni miasta objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego decyduje o jego potencjale rozwojowym, w przypadku naszego miasta jest to obecnie 94 % pokrycia. Co ciekawe Katowice mają tylko 27%, Zabrze 32%, Mysłowice 34%, Bytom 45%, a Warszawa 39%.

Tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. W przypadku braku planów, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje mogą być dość uznaniowe. To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki, co z kolei w wielu przypadkach skutkuje ostrymi protestami i konfliktami społecznymi.

Oto zestawienie 66 największych polskich miast (tzw. miast na prawach powiatu), w którym – za danymi GUS (z 2019 r.) – uwzględniono, jaki procent ich powierzchni jest objęty lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego:

1. Ex aequo: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory – 100 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
2. Jelenia Góra – 99 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
3. Konin – 95 proc.
4. Piekary Śląskie – 94 proc.
5. Gliwice – 92 proc.
6. Świętochłowice – 78 proc.
7. Ostrołęka – 74 proc.
8. Ex aequo: Leszno, Słupsk – 72 proc.
9. Suwałki – 71 proc.
10. Ex aequo: Gdańsk, Jaworzno, Sopot – 66 proc.
11. Ex aequo: Grudziądz, Kraków – 65 proc.
12. Ex aequo: Biała Podlaska, Skierniewice – 64 proc.
13. Krosno – 61 proc.
14. Wrocław – 58 proc.
15. Ex aequo: Siedlce, Toruń – 57 proc.
16. Ex aequo: Gorzów Wielkopolski, Olsztyn – 56 proc.
17. Ex aequo: Białystok, Szczecin – 55 proc.
18. Lublin – 54 proc.
19. Nowy Sącz – 52 proc.
20. Dąbrowa Górnicza – 51 proc.
21. Ex aequo: Poznań, Świnoujście – 48 proc.
22. Sosnowiec – 47 proc.
23. Elbląg – 46 proc.
24. Ex aequo: Bytom, Tarnów – 45 proc.
25. Legnica – 44 proc.
26. Koszalin – 43 proc.
27. Bielsko-Biała – 40 proc.
28. Warszawa, Przemyśl – 39 proc.
29. Ex aequo: Bydgoszcz, Płock, Tychy – 38 proc.
30. Włocławek – 37 proc.
31. Tarnobrzeg – 36 proc.
32. Opole – 35 proc.
33. Mysłowice – 34 proc.
34. Zabrze – 32 proc.
35. Gdynia – 31 proc.
36. Katowice – 27 proc.
37. Częstochowa – 26 proc.
38. Piotrków Trybunalski – 25 proc.
39. Ex aequo: Kalisz, Łódź – 24 proc.
40. Wałbrzych – 22 proc.
41. Łomża – 19 proc.
42. Kielce, Zielona Góra – 18 proc.
43. Rzeszów – 17 proc.
44. Radom – 16 proc.

Najlepiej zaplanowane polskie miasta

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zyta
Zyta
1 rok temu

Tak, warto mieszkać. Dziękujemy za podniesienie podatków miejskich. Dziękujemy za podniesienie opłaty za śmieci. Dziękujemy za specjalne traktowanie działkowiczów. Dziękujemy za poniesienie cen wody i scieków. Dziękujemy za dziurawe drogi. Dziękujemy za problemy z odśnieżaniem miasta. Dziękujemy za zrujnowanie szpitala. Dziękujemy za sklep na sklepie. Panu już dziękujemy.
Tak pięknie i cudownie się mieszka, że… się Pan wyprowadził z tego miasta. Przypadek? Nie sądzę.

Zyta
Zyta
1 rok temu

I jeszcze bezczelny. To Pan i radni decydujecie o podwyżkach śmieci, wody i podatków miejskich w tym mieście.
Pamiętam jak na początku kadencji był problem, bo ktoś skarżył się, że zgk nie chce odbierać worków bio bez swojego nadruku. Odpowiedział Pan wtedy, że takie coś nie może mieć miejsca, zgk musi przyjąć każdy, nawet nie swój worek byle był przeznaczony na odpady bio. Lata minęły i dzisiaj stworzył Pan specjalne worki dla działkowców, droższe pięciokrotnie i żadnych innych.
Co to ma do rzeczy? Otóż doskonale pokazuje Pana charakter na początku kadencji i na jej końcu. Sama się dałam nabrać, ale cóż Pani Sława już nie może kandydować, Pana nikt nie wybierze, zresztą już Pan uciekł, a czy Pan Radosław podoła, czy będzie się nim dało sterować, zobaczymy.

Ewa
Ewa
1 rok temu

W czasie waszych rządów postarzałam się już o 6 lat. Nigdy tego wam nie wybaczę 🙂

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Jak będzie droższy odbiór odpadów to działkowicze tak jak parę lat wcześniej zaczną wszystko znowu spalać na swoich działkach a teraz różne głupki kupują działki co montują różne piece więc miasto czeka katastrofa ekologiczna zwłaszcza w upalne dni.

john x
john x
1 rok temu

Dobrze Pan wie że nie znajdziemy.Nawet jak któraś firma jest zainteresowana to słysząc Piekary Śl rezygnuje momentalnie.Dlaczego? Mówią, ale tylko w nieoficjalnych rozmowach.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu
Reply to  Zyta

Szanowna Pani. Troszkę grzeczniej. Naprawdę nie pasuje. To nie to miejsce

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Sądzi Pan, że OZE da nam tańszy prąd. To emisja CO2 na skutek przeklętej UE doprowadziła nas do takich cen. Nie rząd i PIS tylko biurokraci z Brukseli co chcą centralne zarządzanie. Czekam aż ta Unia się w końcu rozpadnie. Bo póki co to wygląda to jak komunistyczny twór. Obchodzą rocznice urodzin Karola Marksa i innych komuchów.

Urszula
Urszula
1 rok temu
Reply to  Budweiser

Budweiser, wyłącz TVPis i włącz rozum.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu
Reply to  Urszula

Zapraszam do badań naukowych prof. Marczewskiego z Politechniki Łódzkiej. Tu polityka i PIS nic do tego nie ma. To biurokraci z Brukseli niszczą Europe

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

Ranking tyle wart co rankingi typu “najwyżej położone miasta n.p.m.” albo “miasta z największą ilością pralni” i w takim samym stylu “portal”.
Zróbcie ranking miast odnośnie kosztów życia tj. śmieci, woda, kanalizacja, podatki nieruchomości, od psa itp, stan infrastruktury, koszty nieruchomości mieszkalnych, wysokość zarobków… “eksperci”.

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

Niech Pan poda w końcu zadłużenie miasta.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Czy jest możliwość by Pan ujawnił stan finansów miasta po zakończeniu kadencji Prezydenta Korfantego i po latach Pani Prezydent. Jak ono wzrastało rok po roku czy to jest niemożliwe?

john x
john x
1 rok temu

Tak są dostępne, tylko zapomniał Pan dodać ze dotyczą 2019r. Budweiser dalej utrzymujesz że zarzuty p.Zyty są bezpodstawne?

Budweiser
Budweiser
1 rok temu
Reply to  john x

Nie oceniam Pani Zyty ale jak dla mnie za ostro

FOR
FOR
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

http://www.dlugpubliczny.org.pl/
Każdy może sprawdzić ponad 1 bilion 482 miliardy 310 milionów stan 3 maja godz. 16.
39 tys zł długu na mieszkańca Polski daje kwotę około 2 miliardy na Piekary (licząc że mamy 50 tys mieszkańów)
400 miliardów z tego to efekt ostatnich dwóch lat rządów PiS.

Bart
Bart
1 rok temu

Hehe ,branżowy porta,ciekawe czy Ci eksperci byli chociaż w tych miastach ,no na pierwszy rzut oka widać że coś jest nie tak z tym rankingiem w czołówce,Siemianowice Śląskie i Świętochłowice tylko Bytomia brakuje do szczęścia .

Tata
Tata
1 rok temu

Panie Prezydenice, co mpwik robi na parkingu Urzędu Skarbowego od strony ulicy Kalwaryjskiej?

Urzędnik
Urzędnik
1 rok temu
Reply to  Tata

Likwiduje szambo, które zostawił były Prezydent Korfanty. MPWiK wybudowało 10 lat temu nową nitkę kanalizacji, ale Korfanty nie podłączył do niej budynku przy Bytomskiej 92, tylko zostawił szambo. Teraz budynek będzie podpięty normalnie do kanalizacji. To kolejna inwestycja z cyklu: wybudujemy pół boiska, ocieplimy tylko te ściany budynku, które widać z ulicy albo ztermomodernizujemy szkołę, ale zostawimy w kuchni piec węglowy, a szkołę będziemy ogrzewać dalej węglem, bo trzebaby było kupić piec na gaz….

P Śl
P Śl
1 rok temu

“Tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami.(…) To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki, co z kolei w wielu przypadkach skutkuje ostrymi protestami i konfliktami społecznymi.” Idealnie postawione tezy, jak ulał pasują do Piekar 🙂 Zero mieszania zabudowy jednorodzinnej z blokami, a budynki są ze sobą bardzo spójne architektonicznie, czego przykłady możemy znaleźć np. na Długosza 38, na Wodnej 1B, na Inwalidów Wojennych albo na Bytomskiej 58 🙂

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Manipuluje Pan słowami.
Wg tego zestawienia Piekary Śląskie są na 11 miejscu.
Wedug tego co Pan naisał nasze miasto ma w 94% pokrycie planem zagospodarowania przestrzennego … tylko, że przeciętny Kowalski ma problem z kupnem dzialki budowlanej w Piekarach … bo w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma terenów pod zabudowę jednorodzinną.

Kwestia ładu przestrzennego
Proszę na napisać jaki deweloperów w Piekarach obowiązuje współczynnik w kwestii mieszkanie/miejsce parkingowe
Jest chociaż 1,2 ?
Na kazde 10 mieszkań 12 miejsc parkingowych?
Zobaczymy ile miejsc parkingowych developer wybuduje na ul. Bazarowej na potrzeby budowanych 2 bloków.
Pewnie parking intermarche wzbogaci się o 50 samochodów za free
A co do atrakcyjności gdzie warto mieszkać…. polemizowałbym w kontekście miast stojących niżej w rankingu.
Gdyby Pana domek stał w mieście z 28 pozycji byłby Pan o wiele bardziej zadowolony z atrakcyjności lokalizacji

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Miejsce “ex aequo”, to miejsce równorzędne zajęte przez więcej niż jednego zawodnika. Zawodnikowi następnemu po grupie zawodników sklasyfikowanych „ex aequo” przyznaje się kolejne miejsce po ilości wyprzedzających go zawodników. Powyższa zasada dotyczy także numerowania miejsca drużyny

Panie, jeśli dziesięć miast jest przed Piekarami to Piekary są jedenaste.

Nawet ze zmanipulowanego tekstu mądry potrafi wyciagnąć logiczny wniosek.

Zdun
Zdun
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Turzański manipuluje słowami cały czas. Jak coś śmierdzi, to mówi, że to fiołki. Jak coś się nie udało, to wina poprzedniej władzy albo złych ludzi. Niby nie utożsamia się z PISem, ale czerpie pełnymi garściami z ich modelu rządzenia. Prowadzi swoją propagandę sukcesu. Wystawił swoją biedną koleżankę, rodowitą Piekarzankę, na prezydenta, a sam dyryguje z tyłu. Spójrzcie na zdjęcie z konferencji w sprawie upadku naszego szpitala, żal kobiety. Już sobie przygotował azyl poza Piekarami, zaraz po kadencji ucieknie. Ale w Piekarach nigdy nie żyło się tak dobrze. haha.

Sokrates
Sokrates
1 rok temu

Tu Warto Mieszkać? Z Pana założenia wynika ,że głównym kryterium oceny zadowolenia mieszkańców miasta gdzie mieszkają jest procent posiadania przez miasto PPZ, ale czy aby na pewno to główne kryterium zadowolenia?

Spacerowicz
Spacerowicz
1 rok temu

Panie Turzański, zapewne zawieruszył się gdzieś w pana skrzynce e-mail mój nieopublikowany komentarz, bo nie posądzam Pana, że nie zamieścił go Pan z premedytacją.

“Tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. W przypadku braku planów, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje mogą być dość uznaniowe. To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki”.

Czy Pan wierzy w to co Pan Pisze? Przecież to jawna nieprawda. Nowa zabudowa Piekar to CHAOS, CHAOS, CHAOS i markety.
Aby nie być gołosłownym, kilka obserwacji.
– ul. Londnera od ul. Inwalidów wojennych w górę – blok wyrósł pomiędzy domkami jednorodzinnymi;
– ul. Wojska Polskiego od Inwalidów Wojennych w górę – blok mieszkalny pomiędzy domkami jednorodzinnymi (samochody lokatorów stoją od skrzyżowania z Inwalidów w górę, na całej długości; zero widoczności dla jadących od Inwalidów – gdzie ten wskaźnik 1,2 garażu na mieszkanie)
– ul. Złota – taka piękna uliczka spacerowa (była), wzdłuż której wśród jednorodzinnej zabudowy wyrósł “siedmiodomowy” szeregowiec na dwóch działkach; ulica dwukierunkowa, której jeden pas zajęty jest szczelnie samochodami lokatorów.

Takich przykładów można z pewnością mnożyć.

Jak to Pan napisał? “Tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami(…)”.
A niech już ludzie budują jak chcą, ale niech Pan nie wciska nam kitu. Pomimo Pańskich “planów” nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. Pomimo Pańskich “planów”, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje mogą być dość uznaniowe. Pomimo Pańskich “planów” między domy jednorodzinne wciska się bloki.

I to by było na tyle.