KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-04-19

Nie będzie remontów klatek i parkingów

Kolejne dewastacje na Osiedlu Wieczorka: zniszczone elewacje, ukradzione lampy nad klatkami, zdewastowane drzwi wejściowe, wybite szyby. Ponosimy coraz wyższe koszty naprawy zniszczeń. Dlatego nie ma innego wyjścia, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców musimy zainwestować w kamery na osiedlu. Kilkaset tysięcy złotych wydamy na monitoring zamiast na dalsze remonty: klatek czy parkingów. 

Pierwsze kamery zostały zamontowane przy ul. Jankego 4. Koszt systemu monitorowania jednego budynku to od 6-10 tysięcy złotych w zależności od ilości kamer. W przypadku większych budynków minimalna ilość kamer to 8 sztuk.

Wydatek wydaje się niewielki, ale… w przypadku całego osiedla to uśredniając jakieś 500 kamer i wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. I jesteśmy zdeterminowani te koszty ponieść, żeby zakończyć dewastacje i podnieść bezpieczeństwo mieszkańców.

Przy okazji monitorowane będą także placyki śmieciowe – skończy się bezkarne robienie pod oknami dzikich wysypisk śmieci. Wygląda to fatalnie, a koszty sprzątania ponosimy wszyscy.

W pierwszej kolejności kamery zostaną zainstalowane na remontowanych w tym roku budynkach, następnie projekt będzie realizowany na kolejnych budynkach. Nie chcemy tego przeciągać w czasie – kamery pojawią się na osiedlu jeszcze w tym roku.

Trochę to przygnębiające… ale takie mamy czasy – można zniszczyć i zdewastować wszystko: wyrwane domofony, zniszczone drzwi, ukradzione lampy, pomazane elewacje i dzikie wysypiska śmieci to nasza rzeczywistość. Skoro trzeba wszystkiego pilnować… tak zrobimy. Szkoda tylko pieniędzy, które mogły być wydane na coś, co realnie poprawiłoby naszą jakość życia.

W planie były kolejne klatki schodowe i porządkowanie (stopniowe) miejsc parkingowych, których jak wszyscy wiemy po prostu brakuje. Niestety… Wszystko znów przesunie się w czasie.

 

W galerii zdjęć zobaczyć można jak niszczone jest osiedle. Każda interwencja: czyszczenie elewacji, sprzątanie wysypiska, wymiana lamp, naprawa domofonów, drzwi itp. kosztuje, a płacimy z naszej kieszeni.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
69 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GR36
GR36
1 rok temu

TORCIDA i tak zwycięży

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  GR36

Lepiej żeby zwyciężył rozum. Obecnie możemy obserwować działania skretyniałych ludzi, którzy swoje sympatie klubowe okazują poprzez dewastacje.

Elwer
Elwer
1 rok temu
Reply to  GR36

Prawdziwa Torcida nie niszczy osiedla. Robią to zwykli chuligani, bandyci i gówniarze, którym się wydaje, że jak coś zdemolują to są kimś.

Bart
Bart
1 rok temu

My chyba jako społeczeństwo jesteśmy źle edukowani co do wartości własności wspólnej i potem tak to wygląda np. na śmietnikach ,obecnie przykładem może być śmietnik przy konstytucji 44 ,gdzie w 1 klatce odbywają się 2 remonty ,a jak wygląda tam teraz śmietnik to każdy może się przekonać ,wyrzucone opony (koszt utylizacji jednej to tylko 5zl ,ale lepiej zaoszczędzić ),meble ,akcesoria wyposażenia mieszkań . Widać to też po elewacjach budynków ,przystankach ,a czy monitoring tu coś zmieni? Mam poważne wątpliwości ,po za tym.nie jestem zwolennikiem permanentnej inwigilacji , chyba lepiej próbować docierać do ludzi poprzez edukowanie ich w tych tematach .

Marcin
Marcin
1 rok temu

Kiedyś napisałem zburzyć to przeklęte osiedle. Szkoda na jego mieszkańców pieniędzy. Tam mieszka tylko bydło. Jeździ do Kamienia i napada na kibiców Ruchu. Miasto im remontuje? Sami niech sobie remontują. Niedostosowani społecznie? Wysiedlić na obrzeża są tam nieużytki rolne. Przez tą hołotę inne dzielnice cierpią.

@do administratora
@do administratora
1 rok temu
Reply to  Marcin

Proszę o usunięcie tego komentarza i niedopuszczanie w dyskusji do obrażania mieszkańców. “Bydło”, “niedostosowani społecznie” to trochę przesadzone epitety. Na porządnym forum kwalifikujące się do zablokowania użytkownika. Z poważaniem

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu
Reply to  Marcin

Kolego obrażasz mnie tą wypowiedzią, pokazujesz jakim jesteś człowiekiem . Widzę tutaj człowieka z dużym kompleksem o fest dupnym ego!!!!!!!!!!!!!

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Oberschlesier

Tak mam ego. Bo nie zamierzam się zrzucać na kogoś kto nie szanuje pieniędzy mieszkańców. Nie chcesz żyć normalnie w godnych warunkach to się przeprowadzi na nieużytki rolne. Chcesz mieć czysto i ładnie to sobie zapłać. Mieszkańcy osiedla niech założą sobie fundusz remontowy i usuwają te chamskie napisy albo niech miasto obciąża lokatorów kosztami ich usuwania.

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu
Reply to  Marcin

Kolego ty się nie zrzucasz na mnie, bo ja płacę podatki i regularnie czynsz. A śmieci segreguję, tak że nie poczebujesz się na mnie zrzucać. Żeby było śmieszniej posadziłem za moje pieniądze 200 sztuk tulipanów przed blokiem, nie liczę innych kwiatów. Wiec proszę nie fandzol mi tu głupot że na Starym Osiedlu mieszka sama patologia, bo naprawdę obrażasz wielu ludzi tutaj mieszkających.

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Marcin

“Mieszkańcy osiedla niech założą sobie fundusz remontowy i usuwają te chamskie napisy albo niech miasto obciąża lokatorów kosztami ich usuwania.”
Rozumiem, że jak jakiś osioł, może nawet spoza osiedla, zniszczy elewację bloku w którym mieszkam, to kosztem usunięcia malunku mam zostać obciążony ja, jako lokator 🙂
hahaha masz ciekawy tok myślenia.

Przebijasz to tylko tekstem o zburzeniu całego osiedla.

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Wy jesteście niedostosowani nie chcecie żyć w czystości. Najlepiej było by was odłączyć w referendum od Piekar.

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu
Reply to  Oberschlesier

Pewnie jesteś Oberschlesier z Będzina. Tam mieszkają sami przywiezieni w pudełkach po Persilu

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

Tak się fajnie składo że, mój drogi Obietywny ,moja familia na Śląsku mieszko od vielu pokoleń , ale po tej wypowiedzi widza że chyba twoja familio ve krowiokach sam sie przykludziła ve 45 roku prosto se ukraińskich stepów !!!!!!!!!!!!!!

Gość1
Gość1
1 rok temu
Reply to  Marcin

Do Marcin Z tym bydłem to przesada ale z tym, że inne dzielnice “cierpią” to jest trochę racji. Ile wspólnych pieniędzy czyli nas wszystkich, wpompowano już w tę dzielnicę? Zgadzam się, że kosztem innych. Wystarczy zrobić podsumowanie z ostatnich 5 lat ile i do której dzielnicy poszło pieniędzy z budżetu miasta.

Ala
Ala
1 rok temu

A Dąbrówka???

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Te szacunkowe kwoty przydzielone na poszczególne dzielnice powinny być podzielone przez liczbę mieszkańców danej dzielnicy. To da wskaźnik “wpompowania”

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
1 rok temu

A Dąbrówka i Kozłowa Góra? Te dzielnice też istnieją. Pan z Lipki uciekł w samą porę przed wycinką 70.letnich drzew.

Ciekawy
Ciekawy
1 rok temu
Reply to  Gość1

Ciekawe jaki procent tych wspólnych pieniędzy pochodzi z osiedla

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Dlaczego całe miasto ma ponosić koszty napraw i sprzątania tego osiedla. Podnieść czynsze mieszkańcom gdzie miasto usuwa zniszczenia i po kłopocie. Mieszkańcy sami będą pilnować by nie niszczono tych bloków. Jak to wszyscy mają się zrzucać na innych? To jest komunizm.

Gość
Gość
1 rok temu
Reply to  Budweiser

Dokładnie tak. Należę do wspólnoty i jeśli chcemy coś mieć, to finansujemy z własnych środków z funduszu remontowego, który opłacają mieszkańcy wspólnoty. A jeśli nie ma na to pieniędzy, to nie ma. Nie rozumiem, z jakiej racji wszyscy mieszkańcy Piekar mają się składać na kamery dla jednego osiedla, którego mieszkańcy dewastują okolice, w której mieszkają. A jeśli już będą kamery – to monitorować non stop i karać, karać i jeszcze raz karać! Tylko wtedy ma to sens.

Ciekawy
Ciekawy
1 rok temu
Reply to  Budweiser

Od pilnowania jest straż miejska i policja. Mieszkaniec kamienia też może zniszczyć blok na osiedlu Wieczorka i dlaczego to ja mam za to płacić?

Gość
Gość
1 rok temu
Reply to  Ciekawy

Tak, ale widziałeś to pilnowanie? Mam obawy o to, kto będzie te wszystkie kamery obsługiwał…

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Ciekawy

Ludzie z Brzozowic nie jeżdżą na Osiedle bo ta dzielnica jest do zburzenia. Nigdy nie zmienię o niej zdania. I przez to, że obecna władza w mieście utopiła tam tyle pieniędzy na mój głos nie ma co liczyć.

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
1 rok temu
Reply to  Ciekawy

No jasne, z drugiego końca miasta jadą tylko po to, by na starym se poniszczyć i popisać mury! No bo przecież stare, to dzielnica ekskluziw ę ą przez bibułkę. Znane w mieście z płacących regularnie czynsze degustatorów wykwintnych trunków %%. I szlachenych kibiców renomowanych drużyn piłkarskich dbających o zdrowie regularnie zażywających na świeżym powietrzu sportów walki. A te śmieci to patole z domków podrzucają pod osłoną nocy. Bo jak wszystkim wiadomo mieszkańcy starego nie produkują śmieci oni je zjadają w celu ochrony środowiska. A kupki to ufoludki podrzucają, a nie tam osiedlowe piesełki. One sr**ą tęczą.

blee
blee
1 rok temu
Reply to  Jan@interia.pl

Już ????? wydliłeś z siebie wszystkie swoje złote myśli ???…………To teraz zetrzyj sobie z gęby resztki gówna bo wali na kilometr.

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
1 rok temu
Reply to  blee

A co się nie zgadza? Mój komentarz jest prawdą. Sarkazm jako bonus. Sorry, ale wszyscy wiedzą, że Stare to nie jest renomowane osiedle. Są wyjątki i normalni ludzie, ale oni sami przyznają jakie elementy mają w sąsiedztwie. Szambo to nie perfumeria. Jak mawiał pewien ojciec, którego nie trawię. Menty ze starego niszczą swoje osiedle, a wszyscy mieszkańcy miasta mają się złożyć na monitoring dla nich. Pewnie w nocy nic nie będzie widać + maseczki + czarne ciuchy i tyle będzie z drogiego monitorowania za naszą kasę. Niepłacący wysiedlani byli gdzie? Na Sowińskiego? Manchatan? Kamień? Nieee na stare i tam zostali do dzisiaj. Taka jest prawda. Zetrzyj g… Z twarzy! Przejrzyj na oczy od dawna mówione było na forum, że dewastacją się skończy ten super drogi projekt.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Jan@interia.pl

Przynajmniej pan Jan włączył myślenie. Ja uważam że to miejsce trzeba zburzyć a nie pchać w nie 80 mln. Ludzie nie chcą się zrzucać na sprzątanie tego miejsca. Może przesadziłem o hołocie – PRZEPRASZAM ale nadal uważam, że koszty usuwania chamskich napisów mają ponosić lokatorzy a nie mieszkańcy innych dzielnic. Na moim domu ktoś napisał TORCIDA na własny koszt musiałem to usunąć. Koro na osiedlu robi to ZGK czemu tego nie zrobi na mojej posesji.

Qwerty
Qwerty
1 rok temu
Reply to  Marcin

Trzeba być naprawdę jakimś ignorantem żeby to zrozumieć straszne. Nie będę płacić za jakiś gnojków co kupili sobie puszkę farby i malują na około co chcą, bloki nie są prywatne a należą do miasta proste. Jeżeli ma pan prywatny dom to współczuję panu że musiał pan dokładać do usunięcia napisu, szkoda, że jeszcze pan nie napisał że na własny koszt musi pan ogrzać prywatny dom. Bo widzi pan tak się składa, że ludzie płacą czynsz i z tych pieniędzy dokonuje się napraw i to nie jest tak, że Piekary wkładają kasę w montowanie kamer… Bo one najzwyczajniej w świecie tą kasę najpierw od nas pozyskały. Tutaj nie mieszka tylko patologia jest dużo normalnych ludzi niestety problem moim zdaniem polega w blokach socjalnych

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Ciekawy

Mieszkaniec Brzozowic brzydzi się tą dzielnicą

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu

Monitoring miał być od samego początku , tak bynajmniej mówiono gdy remonty się zaczęły . Śmieci przy wysypiskach są przede wszystkim dlatego że służby sprzątające nie nadążają za ich wywozem , a nowe śmietniki są za małe i często przepełnione , zresztą co było do przewidzenia . Takie śmietniki to mogą być na jeden blok co najwyżej dwa ale nie na trzy . Pomijam sposób ich umieszczenia , fajnie się ogląda jak kierowcy śmieciarek muszą wykonywać manewry żeby do nich się dostać . Brawo dla tego inteligenta który projektował ich umiejscowienie . Co do remontu to po pierwsze wybór koloru białego w naszych warunkach to fajna abstrakcja tak że bloki będzie można za chwile na nowo malować , po drugie montowanie ozdobnych gzymsów to kolejny błąd , ponieważ na nich zbiera się pył , tak że po deszczu bardzo ładnie robią się zacieki które ładnie widać na białej farbie , po trzecie wykonanie chodniczków dookoła bloku totalna fuszera , często się zapadają i robią się takie faje fale . No tu uwaga do miłośników piesków te chodniczki nie służą do oprowadzania pieska dookoła bloku żeby wasz milusiński oddawał mocz na blok , bo wam z czystego lenistwa nie chce się iść z nim gdzieś dalej na spacer !!!!!!!! Po czwarte okapy przy wejściu do klatek , no to kolejne partactwo i tandeta , źle zamocowane a materiał to kolejna dziadostwo . Po piąte izolacja często wykonana wadliwie , często ludzie mają w piwnicach wodę . Podsumowując o ile można mieć do ludzi uwagi i pretensje że nie dbają o porządek i z tym się zgodzę , to też trzeba się przyznać o popełnionych wielu błędach i niedopatrzeniach , a nie tylko zwalać wszystko na ludzi !!!!!!!!!!!!!!

uczciwy
uczciwy
1 rok temu
Reply to  Oberschlesier

Nie sądzę, żeby wywalony zderzak, gruz czy cały ten syf na zdjęciach w tekście był winą zgk czy prezydenta. Przestańmy też usprawiedliwiać syfiarstwo. Zaraz się okaże, że hasie w lesie to też wina firmy. Nie, trzeba jasno powiedzieć – to wina nieprzystosowanych społecznie dziadów, którzy mają w dupie otoczenie.

Oberschlesier
Oberschlesier
1 rok temu
Reply to  uczciwy

Kolego czy mówię tutaj o dzikim wysypisku , no chyba nie . To że ktoś wyrzuca błotniki i stare meble również mnie denerwuje. Ale często bywa że śmietniki są przepełnione i ludzie siłą rzeczy są zmuszenie zostawiać worki z śmieciami przy śmietniku . Przy okazji to gdzie są służby miejskie , choćby nasza Straż Miejska. A co do starych mebli , to może przykład z Niemiec , tam w określone dni wystawia się stare meble i ludzie mogą sobie je zabrać albo podjeżdża służba sprzątająca i je zabiera . Ale najpierw to trzeba zorganizować , bo same to się nie zrobi.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Mam pytanie to Pana Turzanskiego. Mój dom stoi przy ulicy. Czy jeżeli ktoś zniszczy mi elewację miasto też mi usunie te napisy? Skoro wszyscy płacimy za zniszczenia na Oś. Wieczorka to na prywatnych domach niech też sie mieszkańcy zrzucą

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Oczywiście Ma Pan rację ale ja nie zgadzam się by do kogoś dopłacać. Ale i na Osiedlu Wieczorka i w Brzozowicach niszczą ludzie a ja muszę sam pokrywać swoje straty a nie miasta

Sokrates
Sokrates
1 rok temu

Jeśli dobrze rozumiem to koszty usuwania graffiti pokrywa miasto?

Marcin
Marcin
1 rok temu

To jak ludzie mieszkają w komunalnym zasobie
mieszkaniowym to miasto daje im 80 mln na remont a jak niedostosowani niszczą prywatne elewacje to właściciel musi sam usunąć wulgaryzmy z elewacji. Ktoś ma rację to Komunizm

Qwerty
Qwerty
1 rok temu

Szkoda, że nie ruszycie z tyłka tych panów co siedzą i mierzą temperaturę w prezydium zwaną strażą miejską, i tak trzeba na nich płacić a widzę ich albo tylko na głównych drogach jak przejeżdżają swoim nowym wozem albo jak byłem ostatnio w prezydium to pan ze straży mierzył mi temperaturę.

Gregir
Gregir
1 rok temu

Zaraz, zaraz, zaraz. Coś Pan znowu się rozporządza nie swoimi pieniędzmi. Mieszkam w blokach które należą do spółdzielni, też czasem występują jakieś akty wandalizmu, może nie w aż takiej skali ale jednak. Spółdzielnia usuwa je z funduszu remontowego. Dlaczego z podatków ludzi, którzy ze starym osiedlem nie mają nic wspólnego, chce pan zakładać kamery? Nam nikt nie dopłaca do remontów.

jaroslao
jaroslao
1 rok temu

czyli wspólnoty wcale nie muszą się godzić na ów monitoring?

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

Większościowe udziały, tak samo jak “miasto” wpierdzieliło te wspólnoty w kredyty w bankach

SteFan
SteFan
1 rok temu

Czyli i tak placi miasto

z Osiedla
z Osiedla
1 rok temu

To ewidentny błąd, że nie wykonano choćby instalacji do monitoringu (okablowanie) na początku zanim przykryto steropianem elewację. To jest wina zarządzających. Jak zaczynano prace na osiedlu to pytałem na blogu co z monitoringiem. Czy będzie robiony.

Jan z Góry
Jan z Góry
1 rok temu
Reply to  z Osiedla

Dokładnie. A teraz puszczą kabelek po wierzchu i kolejnemu wandalowi wystarczą nożyczki by go przeciąć i będzie po monitoringu za pół bańki. Jakie ci zarządzający mają małe rozumki.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu
Reply to  z Osiedla

A kto będzie przeglądał ten monitoring

Podatnik Piekar Śląskich
Podatnik Piekar Śląskich
1 rok temu

Te 10tys zł powinno być podzielone na mieszkania w danym bloku a nie z budżetu Piekar, czyli wszyscy sponsorują kolejne wywalone pół miliona. Do 2023 nie daleko. W tej dzielnicy tylko brakuje żeby śmieci wyrzucali przez okno.
Tylko czekać jak wam zniszczą te kamerki.

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

Czyli te 80 mln pokryły wspólnoty nie miasto? Z tego co pamiętam to dofinansowanie przepadło. Pisze Pan, że koszty ponosimy wszyscy. To może wyjaśni Pan jak to jest? Coś się nie zgadza

Budweiser
Budweiser
1 rok temu

I nie uważa Pan, że to niesprawiedliwe? Miasto dokłada się do ludzi z osiedla co nie szanują niczego. 80 mln na Osiedle Wieczorka i co efekt marny. Brzozowice- Kamień dużą dzielnica tylko 10 mln. Coś spora ta różnica.

Marcin
Marcin
1 rok temu

W dzisiejszych czasach szpitale buduje się na obrzeżach miast a nie w centrum z trudnym dojazdem itp.

Mrcn
Mrcn
1 rok temu
Reply to  Marcin

o jakim mieście Pan pisze?

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

Przecież na osiedle poszło 80 mln. Szpital nie jest na osiedlu tylko w centrum. Nie rozróżnia Pan dzielnic? Wie pan kiedy jest największe święto w Piekarach? Odpowie Pan

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

Dlatego należy to osiedle zburzyć albo dać mieszkania na własność otoczyć murem i odizolować od świata. Niech się tam ci Polacy pozabijają. Mogą malowac po elewacjach i tonąć w śmieciach

Thomas
Thomas
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

A Ślonzoki tys sie majom co tam mieszkajom pozabijać. Chopie fest ci ciśnie ve tyn gupi dekel. Siednij se synek przy browarku i wej sie na wstrzymanie, abo jus lepij nie skryftlej takich bzdetów, boino sie ośmieszosz.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Thomas

Takie tam Ślązaki jak nasza Pani Prezydent

fiker
fiker
1 rok temu

Tak to jest, jak ktoś spoza Piekar bierze się za rządzenie nie znając charakterystyki społeczeństwa oraz poszczególnych dzielnic miasta. Niestety przykro mówić, ale stare osiedle rządzi się swoimi prawami. Jest tam całe mnóstwo normalnych, uczciwych ludzi, ale jest też największe nagromadzenie patologii. I nie ogarniesz Pan. Podejrzewam, że monitoring spowoduje tylko, że mazanie po murach stanie się “wyzwaniem” i ten który to zrobi będzie miał “szacun na dzielni”.
Zastanawiający jest też fakt, że nikt nie pomyślał o monitoringu wcześniej. Teraz po tych pięknych elewacjach zostaną puszczone kable. Ale czego oczekiwać od ZGM, najbardziej nieporadnej instytucji w mieście.

ficker
ficker
1 rok temu
Reply to  fiker

“szacun na dzielni” ??? bzdura będzie płacił i pusta kieszeń. A może koledzy się dołożą? hahaha

Waculika 1
Waculika 1
1 rok temu

Panie Prezydencie skoro juz zakladany zostanie monitoring na os. wieczorka prosze niezapomniec o kamerach ustawionych na smietniki np. przy waculika 1 kontenery nie sa oswietlone podjezdzaja ludzie pewnie z domkow jednorodzinnych i wyrzucaja z bagaznika co maja bez segregacji trzeba w koncu skończyć z tym cwaniactwem skoro wszyscy mamy pozniej ponosic koszty niesegregowania odpadow.
Pozdrawiam

M123
M123
1 rok temu

Dlaczego kamer nie zainstalowano na samym początku!? Tyle pieniędzy … w błoto!
Pewnie prace remontowe pochłonęły już więcej!
W naszym mieście wszystko co nowe powinno być pod kamerami. Park w Kamieniu tez, skoro niektórzy to już płot rozkręcali … dramat!

Leszek
Leszek
1 rok temu

Co do śmieci , ludzie mają w piwnicach skarby często to są po prostu śmieci . Gdzie mają je wyrzucić jak nie do koło śmietnika … Akcja typu sprzątamy w maju piwnice i info że śmieci można np co sobotę wystawić przed hasiok na legalu przyniesie poprawę .. poza tym terminem od razu informacja o dużej karze za niewłaściwe pozbycie się śmieci.

Olaf
Olaf
1 rok temu

Panie Krzysztofie czy monitoring będzie miejski czy każda wspólnota będzie pokrywała Pana pomysł. Monitoring miejski wydaje się rozsadniejszy gdyż można lepiej rozplanować kamery na terenie osiedla. W 2020 r jedna z wspólnot w uchwale chciała zalożyć monitoring jednakże Pani dyrektor nie wyraziła zgody. Teraz gdy już budynek jest ocieplony instalacja będzie robiona po nowej elewacji. Każdy kabel ukryty po styropianem miałby dłuższą żywotność bo nie jest narażony na warunki atmosferyczne.