KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-04-18

Warto być przyzwoitym

“Zawsze twierdziłem, że „warto” być przyzwoitym, a nie że „opłaca się” być przyzwoitym. To są dwie zupełnie inne rzeczy” – mówił Władysław Bartoszewski. A ponieważ bycie przyzwoitym nie zawsze się opłaca, jest spora grupa ludzi (zwłaszcza w polityce), która wybiera to co opłacalne robiąc, mówiąc i pisząc rzeczy obrzydliwe.  Tak było, jest i obserwując to co się dzieje, obawiam się, że nadal będzie. 

– Komuniści zrobili mi przysługę wsadzając do więzienia. Byłem młodym człowiekiem i gdybym pozostał na wolności też chciałbym jakoś żyć. Musiałbym się zastanawiać czy iść na mniejsze czy większe kompromisy. A po aresztowaniu miałem tylko jeden dylemat: donosić czy nie donosić na kolegów z celi. Skoro uznałem, że donosić nie będę – odtąd moje życie stało się dziecinnie proste – opowiadał Władysław Bartoszewski.

Za to wiadomo było kto donosił na profesora. Z czasem odnajdowanych akt przybywało imion i nazwisk rozszyfrowanych donosicieli. Niektóre personalia były dla Bartoszewskiego nieprzyjemnym rozczarowaniem. Zawsze powtarzał:

– Nie ujawnię nazwisk tych ludzi. Żyją ich dzieci i wnuki. Po prostu przestanę wspominać o nich publicznie – mówił. Przyznaję, że zazdroszczę profesorowi tej odporności, spokoju ducha i braku chęci odpłacenia szujom, które na niego donosiły. Z drugiej strony czy zachowanie takich nazwisk w sekrecie, nie powoduje braku konsekwencji i wstydu, który powinien być ich udziałem? Czy nie zachęca do wybierania właśnie takiej, obrzydliwej społecznie postawy? Nie jest formą akceptacji dla tych, którzy mimo swoich obrzydliwych i zakłamanych metod zasiadają poźniej w pierwszych kościelnych ławach i zasłaniają się wartościami chrześcijańskimi oraz szczytnymi ideami?

Profesor Bartoszewski mówił:

– Jestem po stronie słabych i krzywdzonych, przeciw terrorystom  – po stronie ofiar terroru, przeciw krzywdzicielom i wyznawcom metod gwałtu, jakkolwiek by je ideologicznie uzasadniali. Nie znoszę dyktatorów  i systemów autorytarnych, trzeba przyznać z wzajemnością. 

Czasami mam poczucie, że sam jestem ofiarą takiego systemu i wyjątkowych kanalii starających się zmienić moje życie w koszmar. Kiedy zaczynam się użalać nad sobą przypominam sobie Bartoszewskiego. On przeszedł prawdziwe piekło i przeżył. Przy tym wszystko czego sam doświadczam to jedynie drobne nieprzyjemności. Bartoszewski zwykł zresztą stosować takie porównania w życiu codziennym, przekomarzając się z żoną. Kiedy na coś narzekała rzucał pozornie beztrosko:

– W Oświęcimiu było gorzej…

– Musisz wszystko porównywać do Oświęcimia?

– Nie, ale przyznasz, że tu nie ma komór gazowych…

← Powrót

Proponowane posty

05-04-2021

Pędzę jak dziki tapir

Jak wiecie czytam głównie książki innego gatunku, ale dziś kilka słów o tej poz...

Czytaj więcej

07-12-2020

Hipokryci! Kto pisze donosy? Kto jest sz...

Radna Agnieszka Skotarek skarży się, bo ktoś śmiał ujawnić, że nie do końca jej...

Czytaj więcej

10-02-2020

Marcin Tomanek przeprasza

Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. W...

Czytaj więcej

20-03-2019

UWAGA - kontrola! Tym razem... mieszkańc...

Na wniosek posła Jerzego Polaczka mieszkańcy Osiedla Wieczor...

Czytaj więcej

23-04-2019

Poseł Jerzy Polaczek się wstydzi swoich ...

Poseł Jerzy Polaczek domaga się od prezydent Sławy Umińskiej...

Czytaj więcej

25-06-2018

Grzegorz Zorychta: Radny sygnalista na t...

Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić w urzędach instytu...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 lat temu

Czy mieszkańcy będą mieć rozdawane darmowe maseczki?

Łukasz Ściebiorowski
Łukasz Ściebiorowski
2 lat temu
Reply to  Anonim
ciekawy
ciekawy
2 lat temu

Profesor w tym przypadku jest zwrotem a nie tytułem formalnym – podobnie jak zwracanie się w szkole średniej do nauczycieli Panie Profesorze, Pani Profesor. Zastanawiam się jaki natomiast Panowie macie życiorys, żeby krytykować w takiej formie i słowach taką postać, powszechnie szanowaną, która przeszła przez piekło obozu koncentracyjnego.

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  ciekawy

Urodził się w takich czasach. Był więźniem ale procesorem nie był. Przeszedł piekło obozu ale z Prezydenta drwił. Myślał, że jest najmądrzejszy a nawet magistrem nie był. Nawet studiów nie ukończył

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  Marcin

Nie wiem co nabijanie się z prezydenta (pomijam słuszność) oraz brak wyższego wykształcenia mają do czegokolwiek, a w szczególności konotacji, w jakich je Pan umieścił. Ukończenie uczelni niczego nie oznacza, o niczym nie świadczy, szczególnie zaś o mądrości – i mówię to z perspektywy stopnia naukowego i wieloletnich obserwacji akademickich.

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Jacek

TW Karol też człowiekiem wielkiej kultury , a że zlikwidował górnictwo Zagłębia.

Gertruda
Gertruda
2 lat temu
Reply to  Marcin

Nie wykształcenie świadczy o człowieku , ale to jakim jest .

Marcin
Marcin
2 lat temu

Jaki to profesor? On nawet magistrem nie był.

Obiektywny
Obiektywny
2 lat temu

Przypomnę słowa Pana Bartoszewskiego, który profesorem nie był PISOBYDŁO itp. Sam dzielił ludzi i pluł na urzędującego Prezydenta.Robił to do spółki z Januszem Palikotem. Bratał się z komunistami itp. Dziś komunistów broni Pan Borys Budka i Pan Schetyna. Pytanie dlaczego? Bo widzą w tym swoją szansę na zaistnienie. Być dziś z Komunistami to wstyd. Ale niestety dzisiejsza opozycja nie ma pomysłu na rządzenie

john x
john x
2 lat temu
Reply to  Obiektywny

Widzę że Twoim idolem jest inny “profesor”, Pawłowicz.To porównaj drogę życiową p.Bartoszewskiego i p.Pawłowicz.Kto ile zrobił dla Polski i jakie koszty życiowe poniósł z tego tytułu. “.Obiektywny”? Hmm dawno się tak nie uśmiałem.Do artykułu o p.Bartoszewskim wplotłeś Palikota,Budkę i Komunistów. Brakuje tylko masonów i cyklistów.Pisowskość Twoich wypowiedzi na tym forum aż bije po oczach.Widać jak TVP wyprała Ci mózg.

Janek
Janek
2 lat temu
Reply to  Obiektywny

Nie przypominam sobie, żeby Borys Budka albo Grzegorz Schetyna bronili kiedykolwiek pewnego komunistycznego prokuratora stanu wojennego, pozbawiającego obywateli Rzecznika Praw Obywatelskich…

Obiektywny
Obiektywny
2 lat temu
Reply to  Janek

Tak? A jak przemawiał komunistyczny pułkownik Mazguła to stał obok niego to raz. Ten opowiadał jak wszystko było przeprowadzane w sposób cywilizowany. Dwa: gdy równano emerytury komunistycznych oficerów to Pan Budka protestował mówiąc, że nas bronili. Przypomnę, że komuniści sfałszowali referendum w 1946 roku. Gdyby nie pomoc NKWD to by wynik referendum był inny i nie było by tego zbrodniczego systemu, a tacy ludzie jak Różański, Humer, Światło nie mordowali by bohaterów takich jak gen. Fieldorf., rtm. Pilecki, Dekutowski i innych żołnierzy AK.