KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-11-11

Apel pamięci, wiązanki kwiatów i przemówienia. Świętowaliśmy odzyskanie niepodległości!

Ceremonie związane z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pozwoliły uczcić jedno z najważniejszych świąt w historii Rzeczypospolitej Polskiej. Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie i Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie, radni Obywatelskiego Klubu Radnych oraz zaproszeni goście na czele z ministrem Michałem Wójcikiem oraz Dorotą Tobiszowską – Senator Rzeczypospolitej Polskiej złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Wygłoszono także przemówienia okolicznościowe i odczytano apel pamięci.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. Później, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju, odprawiona została msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich. Uroczystości te uświetnili swoim udziałem przedstawiciele pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz muzycy Orkiestry Wojskowej w Bytomiu i chórzyści Polonia Harmonia, którzy zadbali o oprawę muzyczną ceremonii.

Po zakończeniu nabożeństwa zebrani udali się pod pomnik „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”. Przemarszowi towarzyszyły występy Uczniowskiego Klubu Sportowego “Azaria”.

Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego oraz hejnału Miasta Piekary Śląskie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, których wysłuchali zebrani na uroczystościach parlamentarzyści Ziemi Śląskiej, Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, radni województwa śląskiego, dowódcy jednostek wojskowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piekar Śląskich.

-Patriotyzm – czyli miłość do ojczyzny i gotowość ponoszenia dla niej ofiar – należy do kanonu  norm moralnych cywilizowanych narodów, od czasów starożytnych po współczesność. Podejmując refleksję nad wartością życia we własnym, odrodzonym przed ponad stu laty Państwie, doceńmy pracę i zaangażowanie wszystkich, którzy dziś służą Ojczyźnie – jak uczestniczący w naszych uroczystościach 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Mamy doskonałą okazję, by ciepłym słowem wesprzeć żołnierzy, przed którymi tak wiele trudnych wyzwań. Szanowni Państwo. Polskie flagi i kotyliony w barwach narodowych są wyrazem radości z dzisiejszego święta i choć znikną z naszych ulic, mam nadzieję, że pozostaną w sercach, zagrzewając nas do pracy dla dobra Polski i naszej lokalnej ojczyzny-Śląska – przemówiła do zebranych Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Do zebranych zwrócił się także obecny na uroczystościach minister Michał Wójcik – Członek Rady Ministrów.

Na zakończenie uroczystości apel pamięci  odczytał kapitan Adrian Reszka, po czym nastąpiła salwa honorowa i wybrzmiało Hasło Wojska Polskiego. Następnie zebrani złożyli u stóp pomnika wiązanki kwiatów.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments